PRODUSE NOI HAKUYO 2014

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: PRODUSE NOI HAKUYO 2014

Mesaj de vasea »

Multumesc!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRODUSE NOI HAKUYO 2014

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
vasea scrie:Dl. Mitrănescu:
Intr-o postare mai veche de a dvs. ati explicat faptul ca adaugarea colorantului fluo in materialul firelor monofilament slabeste rezistența si o solutie ar fi colorarea firului la suprafața. Aveti in oferta hakuyo un fir fluo care sa fie fabricat astfel ?
Multumesc anticipat.
"La suprafata" inseamna ca dupa ce firul a fost facut, se trateaza cu colorant. Culoarea intra in masa materialului, dar nu se reuseste o colorare stridenta cu acest procedeu. Este ca si cum pe un fir transparent se da cu un marker colorat. Firul "trage" din culoare, dupa stergerea markerului, dar nu se coloreaza puternic ( ramane cu un grad de transparenta ).

In aceasta categorie se inscriu firele de pe aceasta pagina :
http://danmitranescu.ro/59_238/MONOFILA ... php/page=2

Cele colorate in masa sunt opace si colorate strident.
http://danmitranescu.ro/59_238/MONOFILA ... LINETE.php

Compromisul il face fiecare intre vizibilitate , rezistenta si maleabilitate. Toate la un loc inca nu au fost inventate. :wink:

P.S. Important ! Numai colorantul fluo ( rosu, galben,... ) da rigiditate firelor colorate in masa !
Dan, pe scurt, care ar fi recomandarea ta intre: Maxx Visibility, Maxx Competition si Maxx Dsitance? Sa zicem o grosime de 0,20 (desi Visibility are, real, 0,22)? pentru:

1) pescuit cu momitor, la distanta, ciortan
2) pescuit in concurs cu momitor
3) pescuit in concurs cu plumb
4) pescuit de placere pentru exemplare mari

Si:

5) pescuit La Dunare (delta), ce fir si ce diametru minim?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRODUSE NOI HAKUYO 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Dan, pe scurt, care ar fi recomandarea ta intre: Maxx Visibility, Maxx Competition si Maxx Dsitance? Sa zicem o grosime de 0,20 (desi Visibility are, real, 0,22)? pentru:

1) pescuit cu momitor, la distanta, ciortan
2) pescuit in concurs cu momitor
3) pescuit in concurs cu plumb
4) pescuit de placere pentru exemplare mari

Si:

5) pescuit La Dunare (delta), ce fir si ce diametru minim?
De cand a aparut Visibility , l-am masurat ( ca si pe celelalte fire pe care le comercializez ) si am descoperit ca 0,20-ul este 0,22 . Este singura subdimensionare existenta pe etichetele mele.
In descrierea de pe site am prevazut acest lucru. http://danmitranescu.ro/238-1255/MONOFI ... m-300m.php
Si la vanzarea produsului este specificat acest lucru. Sper sa conteze in gresala facuta , chiar daca nu este a mea.

Indiferent de pestele vizat si de montura, atunci cand pescuiesc pe distanta mare, folosesc Distance. Nu pentru nume . :D
Cred ca este mai mult obisnuinta. Primul a fost M-LINE,cu care imi incarcam tamburii inainte de fiecare concurs. Am observat ca schimbam multe fire degeaba, fara sa fie uzate. Asa am inceput sa-mi trag tronsoane de 300m si sa le iau dupa mine. Cand incepe sa "scartie" firul pe o mulineta il inlocuiesc direct pe balta. Am economisit atat bani cat si timp.
Am recomandat mai departe la Hakuyo sa aduca direct tronsoane de 300m. Pe urma a aparut si Visibility . Rigiditatea este neglijabila la firele subtiri. Visibility este calitatea 1 , iar Distance este calitatea 2 ( din 4 calitati existente pe piata :wink: ) si una peste alta , cu colorant , fara colorant, ambele au rezistente apropiate.
Eu am ramas cu Distance ...
Competition-ul le bate pe amandoua la rezistenta ( calitatea 1 - fara colorant ) , dar parca este prea greu de vazut si cateodata mai este nevoie si de asta.

De placere pescuiesc numai pentru casa si nu caut exemplare mari, pentru ca se poate sa nu am justificare pe unde am umblat. :)
Totusi, pescuitul pe care il prefer in astfel de situatii necesita fire si pentru pesti mari. Ma refer la pescuitul de Dunare. Pescuiesc numai cu fire de 0,50 maro ( M-LINE ) .
Exista o problema destul de deranjanta cu 0,50-ul la pescuitul din barca. Se rupe foarte greu atunci cand se agata. Mai ales cand se pescuieste la distante mai mari de 10-15m. Intr-un an chiar am coborat la 0,45 din aceasta cauza, datorita locului pe care pescuiam atunci. Am revenit la 0,50 .

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRODUSE NOI HAKUYO 2014

Mesaj de ionut72 »

Visibility este calitatea 1 , iar Distance este calitatea 2 ( din 4 calitati existente pe piata :wink: ) si una peste alta , cu colorant , fara colorant, ambele au rezistente apropiate.
In regula, eu voi ramane cu Visibility! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: PRODUSE NOI HAKUYO 2014

Mesaj de cristi30 »

osc1or scrie:Cateva fotografii in detaliu.
Sper sa te ajute.
Fara iluminare nu se gasesc acest model de swingere?

Exista, dar la acelasi pret. ( am eu, ... un sfic :wink: :D )

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRODUSE NOI HAKUYO 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Visibility este calitatea 1 , iar Distance este calitatea 2 ( din 4 calitati existente pe piata :wink: ) si una peste alta , cu colorant , fara colorant, ambele au rezistente apropiate.
In regula, eu voi ramane cu Visibility! :D
"Lumina" costa. :D 2 lei / 300 m :D
P.S. si eu cred ca il foloseam daca era de 0,20 , ca de dimensiunea asta am nevoie. :wink:

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRODUSE NOI HAKUYO 2014

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:
Visibility este calitatea 1 , iar Distance este calitatea 2 ( din 4 calitati existente pe piata :wink: ) si una peste alta , cu colorant , fara colorant, ambele au rezistente apropiate.
In regula, eu voi ramane cu Visibility! :D
"Lumina" costa. :D 2 lei / 300 m :D
P.S. si eu cred ca il foloseam daca era de 0,20 , ca de dimensiunea asta am nevoie. :wink:

Pai adu de 0,18! :D

Pentru mine chiar nu conteaza cei 0,02mm.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: PRODUSE NOI HAKUYO 2014

Mesaj de Alin Galbenu »

Opera unui amic, care are mult timp liber :D
Neavand ce face, si-a personalizat putin noile swingere Hakuyo.

Imagine
Imagine
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRODUSE NOI HAKUYO 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

Daca le mai pune si niste tije ( tevi ) de carbon de 3 mm poate sa le vanda cu 200 lei / buc. :D

dan19911
Mesaje: 264
Membru din: Dum Ian 27, 2013 0:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PRODUSE NOI HAKUYO 2014

Mesaj de dan19911 »

Am facut hakuyo black edition :)))))))
Mk4 :))

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”