Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

Ce tip de concursuri preferati ?

1.taxa mari ,cu premii mari.
28
21%
2. taxe intre 500-1000 de ron.cu premii in bani......... mai mult de scos cheltuiala premiantilor .
56
43%
3. taxe care suporta: balta,arbitrii,cupele ,medali.....
47
36%
 
Voturi totale: 131

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cateva sfaturi date cu toata prietenia :
- decat doua concursuri de 10 mil. cu premii numai in cupe , mai bine unul singur de 20 mil. cu premii . Si asta este gandire de om calculat . Decat sa pierd 20 mil fara niciun castig mai bine ii bag acolo unde in situatia unei reusite imi asigur inca 2-3-4 concursuri. Daca mai iau in calcul ca la cele de 20 am si ceva de invatat "castigul" este si mai evident.
- "tinerii cu valoare" ( expresia ma depaseste total pentru ca stiu foarte bine ca valoarea se obtine numai in competitie ) pot sa se remarce si sa fie coptati de echipe cu potential material numai daca participa la concursuri unde echipele alea pot sa ii vada . In rest nu o sa stie nimeni de ei .
- unul -doua concursuri ieftine de acomodare , vizita pe la cateva concursuri mai tari si pe urma ori "tari" ori pescuit de placere ...

Pentru cei care "merg numai pentru cupa " :
Valoarea unei cupe de la un concurs este data de suma cupelor pe care le au concurentii acelui concurs in palmares . Nu toate cupele sunt la fel .

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de popescu59 »

E corect tot ce ai spus numai ca , concursuri ieftine pe balti de top nu se prea tin , motivatia organizatorilor este ca nu vine lumea :lol: Fals motivul este ca la concursuri cu sume mari de bani se cistiga mai bine pe cind la concursuri cu sume mici se cistiga mai putin si organizatorului nu ii convine .
Participanti ar fi destui doar ca interesul poarta fesul si in acest caz suma de inscriere devine destul de piperata .
Dane sfaturile tale sunt corecte doar intr-o masura nu in totalitate, uiti ca mai sunt pescari si astia sunt multi care nu vor sa cistige sume de bani care vor doar sa simta mirosul competitiei .unii care au facut din acest pescuit o afacere cauta pe toate caile sa faca cit mai mult profit si de aceea gindesti asa , stii clar ca la concursuri se face ce-a mai mare reclama si de aceea dai aceste sfaturi . Producatorii de nada si comercianti de articole de pescuit au trasformat acest sport si l-au dus unde a ajuns adica intr-o mocirla in care nu conteaza decit sumele cistigate indiferent de ce si cum .Daca vrei exemple sunt N fara probleme .
Asa ca reclama este sufletul comertului si unde sa iti faci reclama decit in concursuri unde cistiga X si spune eu am pescuit cu MTX 2 de la Mitranescu si tot de la Mitranescu am luat mamaliga care ma urcat pe podium unde am cistigat 100 mil, :lol: si de unde omu a pescuti cu Bile facute de el darrrrrrrrrrrrrrrrrr obrazu subtire cu cheltuiala se tine.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Vladut Mateianu »

popescu59 scrie:E corect tot ce ai spus numai ca , concursuri ieftine pe balti de top nu se prea tin , motivatia organizatorilor este ca nu vine lumea :lol: Fals motivul este ca la concursuri cu sume mari de bani se cistiga mai bine pe cind la concursuri cu sume mici se cistiga mai putin si organizatorului nu ii convine .
Participanti ar fi destui doar ca interesul poarta fesul si in acest caz suma de inscriere devine destul de piperata .
Dane sfaturile tale sunt corecte doar intr-o masura nu in totalitate, uiti ca mai sunt pescari si astia sunt multi care nu vor sa cistige sume de bani care vor doar sa simta mirosul competitiei .unii care au facut din acest pescuit o afacere cauta pe toate caile sa faca cit mai mult profit si de aceea gindesti asa , stii clar ca la concursuri se face ce-a mai mare reclama si de aceea dai aceste sfaturi . Producatorii de nada si comercianti de articole de pescuit au trasformat acest sport si l-au dus unde a ajuns adica intr-o mocirla in care nu conteaza decit sumele cistigate indiferent de ce si cum .Daca vrei exemple sunt N fara probleme .
Asa ca reclama este sufletul comertului si unde sa iti faci reclama decit in concursuri unde cistiga X si spune eu am pescuit cu MTX 2 de la Mitranescu si tot de la Mitranescu am luat mamaliga care ma urcat pe podium unde am cistigat 100 mil, :lol: si de unde omu a pescuti cu Bile facute de el darrrrrrrrrrrrrrrrrr obrazu subtire cu cheltuiala se tine.
Nae, observ in cuvintele tale o usoara ofuscare .... Concret, poti sa fi mai explicit si sa spui concis ce te deranjeaza ?
Din ce ai scris pana acum, nu prea esti coerent...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de iohann »

Dan Mitranescu scrie:Cateva sfaturi date cu toata prietenia :
- decat doua concursuri de 10 mil. cu premii numai in cupe , mai bine unul singur de 20 mil. cu premii . Si asta este gandire de om calculat . Decat sa pierd 20 mil fara niciun castig mai bine ii bag acolo unde in situatia unei reusite imi asigur inca 2-3-4 concursuri. Daca mai iau in calcul ca la cele de 20 am si ceva de invatat "castigul" este si mai evident.
- "tinerii cu valoare" ( expresia ma depaseste total pentru ca stiu foarte bine ca valoarea se obtine numai in competitie ) pot sa se remarce si sa fie coptati de echipe cu potential material numai daca participa la concursuri unde echipele alea pot sa ii vada . In rest nu o sa stie nimeni de ei .
- unul -doua concursuri ieftine de acomodare , vizita pe la cateva concursuri mai tari si pe urma ori "tari" ori pescuit de placere ...

Pentru cei care "merg numai pentru cupa " :
Valoarea unei cupe de la un concurs este data de suma cupelor pe care le au concurentii acelui concurs in palmares . Nu toate cupele sunt la fel .
bravo Dane!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Dan Mitranescu »

popescu59 scrie:E corect tot ce ai spus numai ca , concursuri ieftine pe balti de top nu se prea tin , motivatia organizatorilor este ca nu vine lumea :lol: Fals motivul este ca la concursuri cu sume mari de bani se cistiga mai bine pe cind la concursuri cu sume mici se cistiga mai putin si organizatorului nu ii convine .
Participanti ar fi destui doar ca interesul poarta fesul si in acest caz suma de inscriere devine destul de piperata .
Dane sfaturile tale sunt corecte doar intr-o masura nu in totalitate, uiti ca mai sunt pescari si astia sunt multi care nu vor sa cistige sume de bani care vor doar sa simta mirosul competitiei .unii care au facut din acest pescuit o afacere cauta pe toate caile sa faca cit mai mult profit si de aceea gindesti asa , stii clar ca la concursuri se face ce-a mai mare reclama si de aceea dai aceste sfaturi . Producatorii de nada si comercianti de articole de pescuit au trasformat acest sport si l-au dus unde a ajuns adica intr-o mocirla in care nu conteaza decit sumele cistigate indiferent de ce si cum .Daca vrei exemple sunt N fara probleme .
Asa ca reclama este sufletul comertului si unde sa iti faci reclama decit in concursuri unde cistiga X si spune eu am pescuit cu MTX 2 de la Mitranescu si tot de la Mitranescu am luat mamaliga care ma urcat pe podium unde am cistigat 100 mil, :lol: si de unde omu a pescuti cu Bile facute de el darrrrrrrrrrrrrrrrrr obrazu subtire cu cheltuiala se tine.
Gresit.
In concursuri nu se face reclama . In concursuri iese in evidenta valoarea rala a lucrurilor si a celor care cand vorbesc au dovada ca stiu ce spun .
Daca nu erau concursurile ne rupeau in doua comerciantii . Sau aici este problema ? :wink:
Cine spune ca are un produs bun sa il bage la "bataie" ca altfel nu merge.
Asta cu declaratii mincinoase legat de produsele folosite te poate ingropa mai mult decat ai de castigat. Nu stiu cine o face .
Oricine , oricand poate sa vina la un concurs si sa vada cu ce pescuieste un pescar . Se injoseste cineva sa minta de dragul reclamei ?

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de iohann »

la concursurile cu premii mici, nu o sa vedeti foarte multi pescari de valoare.
cu toti prietenii mei cu care vorbesc(majoritatea pescari f buni), mereu intra in discutii premiile...asa ca, cand vor ajunge si o sa mai ajunga multi la un nivel de top, o sa inteleaga perfect situatia!

Nae, deja o dai in balade :D
se fac mai multe concursuri cu taxe mici, decat cu taxe mari.
si foarte gresit ce spui!chiria baltii, arbitrii si celelalte cheltuieli, sunt aceleasi ca la un concurs cu premii mari sau mici!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de DumiD »

Concursurile cu taxa mai mare si premii pe masura sunt pentru cei care traiesc din asta sau pentru cei care au destul timp la dispozitie si banii necesari sa stea toata vara pe balta. Nu cred ca se duce cineva la concurs in ideea sa castige sa aiba bani pentru urmatoarele 2-3 concursuri in afara de cei care traiesc efectiv din asa ceva, si nu stiu cati sunt la numar. Tragi un loc prost si poti sa fi pescarul pescarilor, tot cotizant te numesti....

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:Concursurile cu taxa mai mare si premii pe masura sunt pentru cei care traiesc din asta sau pentru cei care au destul timp la dispozitie si banii necesari sa stea toata vara pe balta. Nu cred ca se duce cineva la concurs in ideea sa castige sa aiba bani pentru urmatoarele 2-3 concursuri in afara de cei care traiesc efectiv din asa ceva, si nu stiu cati sunt la numar. Tragi un loc prost si poti sa fi pescarul pescarilor, tot cotizant te numesti....
Nimeni nu vine la concursuri ca sa se intretina din eventuala suma castigata. Ce am spus eu anterior este pentru cei care isi calculeaza banii in vederea participarii.
Sper sa nu se supere pe mine ca nu au de ce , dar colegii mei de echipa castiga mai putin decat multi dintre cei care pun problema banilor in a participa la un concurs . Sunt angajati si timpul nu este nici pe departe permisiv . Ei nu traiesc din pescuit . Toate cheltuielile se impart egal . Care mai este interesul aici ? Premiul da ! Baietii sustin ca sunt buni in pescuit si isi sustin afirmatiile cu riscuri materiale , nu cu vorbe . Asta este ambitie , asta inseamna sport.

Ii dau exemplu pe ei pentru imi este mai usor , dar mai cunosc multe situatii .

Este normal ca un sport facut la varf sa ceara sacrificii materiale , dar consider ca pescuitul este printre ultimile in acest sens. , poate chiar ultimul.

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de RSC »

Dan Mitranescu scrie: Gresit.
In concursuri nu se face reclama . ...
DAR DUPA?
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de zfcristian »

RSC scrie:
Dan Mitranescu scrie: Gresit.
In concursuri nu se face reclama . ...
DAR DUPA?
In concursuri nu se face reclama :mrgreen: se pun doar galeti , bannere, steaguri care nu se considera reclama :mrgreen:
Dupa aceea se face PR la greu indiferent daca au pescuit sau nu cu bilele/nada respective.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”