Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

Ce tip de concursuri preferati ?

1.taxa mari ,cu premii mari.
28
21%
2. taxe intre 500-1000 de ron.cu premii in bani......... mai mult de scos cheltuiala premiantilor .
56
43%
3. taxe care suporta: balta,arbitrii,cupele ,medali.....
47
36%
 
Voturi totale: 131

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Dan Mitranescu »

RSC scrie:
Bun, am concluzionat ca se face reclama dar asta nu este motivatia celor care merg la concursuri...si am mai aflat ca "sunteti mai mult <nebuni> decat altceva"...Dar de ce apare nebunia asta doar la concursurile cu bani multi?... :D

ps: ma impusca Ioana cand ma prinde pe la magazin... :D
"Nebunia" si ambitiile cresc cu cat valoarea pescarilor dintr-o competitie este mai mare . Conform discutiilor de pana acum asta se intampla in special la concursurile cu taxa mare .

Totusi exista Campionate Nationale , fara nici cel mai mic castig , unde participam toti cu cea mai mare inversunare . :wink:

P.S. Poate nu stiai , dar tot ce este impotriva mea se regaseste in tabara cu nevasta-mea. :D

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Alexandru Mihai »

Dan Mitranescu scrie:
Alexandru Mihai scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Asta se face in toate sporturile . Interesati sunt in special cei din fenomen . Dar apar sponsori si din exterior .
Daca ajungem la ideea ca se tin competitii pentru afisarea de bannere eu nu cred ca pot sa o discut.
Ca exista sponsori este un lucru benefic oricarei competitii si nu cred ca este normal ca acest lucru sa afecteze imaginea celor care beneficiaza de avantajele aferente.

Problema apare cand se pescuieste cu ceva si se anunta altceva. Aici dau dreptate . :) Eu nu fac asta.

P.S. Sa nu mai am parte de niciun crap :D daca nu pescuiesc cu ce spun .Asta a fost cea mai mare reclama a mea si singurul beneficiu material pe care l-am avut in viata in urma felului meu de a fi .
Ma sponsorizezi si pe mine cu 20 de kg de malai, pop-uri si cam atat la Cupa Primaverii 2014?....pun si banner in stand...:)
Vezi ca eu am mai consumat ceva pasta pentru pop-up-uri . Ajungi la 100 lei cu toata nada . Nu cred ca pot sa te sustin . Vorbeste si tu la club .
Am zis ceva de pasta eu...doar malai si pop-uri...

ps: pasta o fur de la tine din geanta...:)
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de RSC »

Dan Mitranescu scrie:
RSC scrie:
Bun, am concluzionat ca se face reclama dar asta nu este motivatia celor care merg la concursuri...si am mai aflat ca "sunteti mai mult <nebuni> decat altceva"...Dar de ce apare nebunia asta doar la concursurile cu bani multi?... :D

ps: ma impusca Ioana cand ma prinde pe la magazin... :D
"Nebunia" si ambitiile cresc cu cat valoarea pescarilor dintr-o competitie este mai mare . Conform discutiilor de pana acum asta se intampla in special la concursurile cu taxa mare .

Totusi exista Campionate Nationale , fara nici cel mai mic castig , unde participam toti cu cea mai mare inversunare . :wink:

P.S. Poate nu stiai , dar tot ce este impotriva mea se regaseste in tabara cu nevasta-mea. :D
Si iar concluzionam :D ...cine vrea sa pescuiasca la nivel inalt cu pescarii de top trebuie sa plateasca, cine nu vrea sau nu-si permite, merge la concursurile organizate de club sau la cele de amatori, care sunt low cost sau gratuite. Asa este si in NL, unde la un low cost platesti taxa intre 10 si 100 euro/pereche, (gratarul de sfarsit inclus) si castigi articole de pescuit si/sau sume modice de ordinul a 2-4 sute de euro. Pentru a merge la 'valorosi' trebuie sa cotizezi, nu gluma...

ps buna politica... :D
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de osc1or »

RSC scrie:[...]cine nu vrea sau nu-si permite, merge la concursurile organizate de club sau la cele de amatori, care sunt low cost sau gratuite. Asa este si in NL, unde la un low cost platesti taxa intre 10 si 100 euro/pereche, (gratarul de sfarsit inclus) si castigi articole de pescuit si/sau sume modice de ordinul a 2-4 sute de euro. Pentru a merge la 'valorosi' trebuie sa cotizezi, nu gluma...

La noi nu exista asa ceva.. Nu am auzit de vreun concurs gratuit, nu am auzit de concursuri cu taxa 10 euro, nu exista nici concursuri de promovare... sunt 2-3 organizatori care organizeaza cateva concursuri pe an cu taxa medie, 900-1500 lei, si cateva concursuri cu taxa si premii mari, peste 1500 lei taxa, cativa administratori de balti care isi promoveaza baltile prin concursuri cu taxe spre mari... (nu dau exemple, se stiu ei) si cam atat... La noi numai banul este la putere. Ai bani joci, nu ai bani, stai acasa.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de pharaoh »

osc1or scrie: Nu am auzit de vreun concurs gratuit, nu am auzit de concursuri cu taxa 10 euro, nu exista nici concursuri de promovare...
Mai ai o sansa. Fane Popescu :lol:
Marius Sârbu

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de osc1or »

pharaoh scrie:
osc1or scrie: Nu am auzit de vreun concurs gratuit, nu am auzit de concursuri cu taxa 10 euro, nu exista nici concursuri de promovare...
Mai ai o sansa. Fane Popescu :lol:
La naiba! Subit vom incepe off-topicul :)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de RSC »

osc1or scrie: La noi nu exista asa ceva...
Emigreaza!!! :D

ps vad ca sunt oameni care au incercat sa faca concursuri low cost dar nu au avut succes...atunci de ce va mai plangeti?
Ultima oară modificat Joi Noi 07, 2013 16:12 de către RSC, modificat 1 dată în total.
"Keep it simple!"

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de marin laurentiu »

florinbrasov scrie:Citesc tot mai des pe forumurile de pescuit si cred ca ar fii trebuit sa fie atii in masura sa faca o statistica cu ce se doreste pe piata in competiitile de crap ,pe viitor .
1.taxa mari ,cu premii mari.
2. taxe intre 500-1000 de ron.cu premii in bani......... mai mult de scos cheltuiala premiantilor .
3. taxe care suporta: balta,arbitrii,cupele ,medali.....
Aici daca ma ajuta si un moderator sa faca o statistica cu procentaje, supuse la vot.
1 Ar trebuii aduse si argumente ,pentru a surprinde mai multe ideei.
2 De ce nu se tine cont? de parerea majoritatii in organizarea de competitii.Cu toate ca majoritatea stim.... interesele de pe piata actuala.
3 De ce nu se doreste sustinerea promavarii concursurilor de pescuit la crap ,la nivel de incepatorii
Eu am incercat sa inteleg si cred ca am si facut asta.
totul pleaca de la nivelul de trai si bineinteles de la gradul de civilizatie din aceasta minunata tara....la noi, o tona de crap de vara 3 costa 100 milioane...dar ca sa pazesti acea tona de crap, te mai costa cel putin 600 milioane pe an :wink: ...de aici si costurile , uneori aberante,a taxelor de pescuit sau de inchiriere in vederea organizarii unei competitii...nu uitati ca ptr noi,pescuitul este un hobby...ptr majoritatea proprietarilor de balti pescuitul este o afacere,din care,in cele mai multe cazuri,respectivii trebuie sa-si intretina si familia...mai apoi exista acea zicala: nu e prost cel care cere....." :wink:
apoi urmeaza organizatoruil...chiar daca s-au mai vehiculat idei de genul competitii "non-profit",nimeni nu isi pierde timpul facand "munca patriotica" :wink: ,sau sa-si sparga nervii si sa inroseasca telefonul ptr cateva milioane :wink: ...acest aspect nu este un secret ptr nimeni,unii organizatori deja si-au facut public venitul de pe urma unui concurs...
apoi urmeaza arbitraj : arbitrii+ toata logistica de rigoare: laptopuri,sistem de sunet,cantare,baterii,saltele de cantarire,unul-doua bannere,etc,etc...
apoi cupe+dplome...
pai daca ti cont de toate astea mi se pare aberant sa vi cu astfel de pretentii:

"Din punctul meu de vedere, un concurs low cost ar trebui sa ma coste putin mai mult decat m-ar costa o partida de placere cu aceeasi durata "

conteaza mai putin cui ii apartine afirmatia...ideea este ca nu poti organiza concursuri low cost pastrand totusi anumite standarde :wink: ...poate exista posibilitatea organizarii unor concursuri cu taxe de 500 ron pe anumite..balti :?: :mrgreen: ...dar pe baltile de top,nu cred ca e cazul sa mai dau exemple, nu acoperi nici taxa de balta cu banii astia :wink: ...nu mai vorbim de arbitraj, premii in bani sau cupe+ diplome...
asa ca,daca vreti concursuri low cost,acestea pot fi organizate doar pe balti mediocre,fara arbitrii cu experienta,arbitrajul sa fie facut de vecinii de stand si cupe din gama low...adica ceva facut..."mai pe genunchi" :wink:
pa baltile de top,la un calcul sumar,cred ca o suma undeva la 1000 ron ar acoperi cheltuielile...dar si aici depinde de nr de concurenti , de numarul arbitrilor,de nr cupelor...
asa ca daca se vrea si premii in bani eu zic ca trebuie sa se plece de undeva de la suma de 1500 ron...si aici depinde de modul de organizare...daca e un concurs cu sectorizare,depinde de nr de sectoare si de cat de mult este divizat fondul de premiere...daca nu exista sectorizare,concursul se va transforma in loterie...cu cat sant mai multe sectoare,se echilibreaza sansele dar fondul de premiere este din ce in ce mai divizat...si premiile devin neatractive... :wink:
...poate ptr unii nu conteaza banii(dar acestia sant in nr nesemnificativ)iar pe altii ii bate rau ipocrizia...dar eu va spun: un concurs atractiv va fi intotdeauna un concurs cu premii substantiale...
o atmosfera mai destinsa la un concurs e ceva placut...dar in momentul in care nu exista acea incrancenare din partea concurentilor,parca concursul respectiv nu are...nimic motivant...e ceva nesemnificativ...iar un concurs fara miza nu are farmec...iar cea mai buna miza ramane tot :Banul...inainte sa ma contraziceti vedeti varianta de la cupa primverii cu premii in bani pana la locul 10 :!: :!: :!: ...intreb si eu acum: ala care ia locul 10 cu ce se...mandreste? :roll: sa nu imi ziceti ca ii dati si o cupa cu locul 10 :D
de la 2000-in sus,se poate crea un fond de premiere mai atractiv...dar deja cadem in extrema cealalta in care foarte multi pun pe seama premiilor mari aceasta paranoie vis-a-vis de asa zisele " combinatii"...eu zic ca asta nu tine de cuantumul premiilor ci de caracterul fiecaruia....unul care vine chitit in cncursuri sa triseze,va trisa indiferent de suma care este pusa in joc...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14743
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de gor965 »

osc1or scrie:Ai bani joci, nu ai bani, stai acasa.
Pai si care-i supararea ?...si eu vreau sa mananc zilnic icre negre, da' am asa o jena ca ptr. treaba asta trebuie sa-mi vand casa !
Eu cred ca multi confunda notiunea de amator cu cea de profesionist (de competitie, in cazul nostru). Nu exista performanta in nici un amator si nu exista nici un profesionist care sa concureze de placere. Sunt chestii diferite. La fel, si notiunea de concurs (performanta) se raporteaza la valoarea participantilor (nu neaparat a taxei) ptr. ca una e sa invingi 5 pescari titrati la Corbu si alta e sa invingi 50 de particulari pe lacul Morii.
Te-ai saturat sa bati baltile si sa dobori recorduri personale, faci pasul catre competitii...iei bataie de cateva ori la rand si-apoi iti trece. Cei care au rezultate bune ori posibilitati sa mai insiste, raman legati de treaba asta...restul raman cum spunea cineva - buni dar nu-i vede nimeni ...ca de', sunt taxele prea mari ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Iacob Cristian
Mesaje: 369
Membru din: Lun Apr 23, 2012 16:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Iacob Cristian »

gor965 scrie:
osc1or scrie:Ai bani joci, nu ai bani, stai acasa.
Pai si care-i supararea ?...si eu vreau sa mananc zilnic icre negre, da' am asa o jena ca ptr. treaba asta trebuie sa-mi vand casa !
Eu cred ca multi confunda notiunea de amator cu cea de profesionist (de competitie, in cazul nostru). Nu exista performanta in nici un amator si nu exista nici un profesionist care sa concureze de placere. Sunt chestii diferite. La fel, si notiunea de concurs (performanta) se raporteaza la valoarea participantilor (nu neaparat a taxei) ptr. ca una e sa invingi 5 pescari titrati la Corbu si alta e sa invingi 50 de particulari pe lacul Morii.
Te-ai saturat sa bati baltile si sa dobori recorduri personale, faci pasul catre competitii...iei bataie de cateva ori la rand si-apoi iti trece. Cei care au rezultate bune ori posibilitati sa mai insiste, raman legati de treaba asta...restul raman cum spunea cineva - buni dar nu-i vede nimeni ...ca de', sunt taxele prea mari ! :D

Corect si punctul tau de vedere dar aici intervine o alta problema.Ok, esti satul de recorduri personale,faci un efort sa vii sa te bati cu "balaurii" si ajungi pe o balta unde sunt 2-3 lotur,i de la 3-4 cluburi ,care trag toti ca 1 dintre echipele lor sa ia podiumul.Poate ai noroc si tragi loc intre 2 dinte aceste echipe care nu mai au sanse dupa prima mansa si fac tot posibilul sa te incurce pe tine (nadire excesiva,non combat,carat peste.........)
Ce faci atunci ????Cum iti masori tu fortele cu elita, daca pleci din start cu handicap?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”