Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

Ce tip de concursuri preferati ?

1.taxa mari ,cu premii mari.
28
21%
2. taxe intre 500-1000 de ron.cu premii in bani......... mai mult de scos cheltuiala premiantilor .
56
43%
3. taxe care suporta: balta,arbitrii,cupele ,medali.....
47
36%
 
Voturi totale: 131

ciprianradu
Mesaje: 282
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 21:27
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de ciprianradu »

iohann scrie:la concursurile cu premii mici, nu o sa vedeti foarte multi pescari de valoare.
cu toti prietenii mei cu care vorbesc(majoritatea pescari f buni), mereu intra in discutii premiile...asa ca, cand vor ajunge si o sa mai ajunga multi la un nivel de top, o sa inteleaga perfect situatia!

Nae, deja o dai in balade :D
se fac mai multe concursuri cu taxe mici, decat cu taxe mari.
si foarte gresit ce spui!chiria baltii, arbitrii si celelalte cheltuieli, sunt aceleasi ca la un concurs cu premii mari sau mici!

Vorbesc din punctul meu de vedere acum:
1. e clar ca la concursuri fara premii nu vin pescari consacrati, dar eu particip la un concurs nu ca sa il inving pe iohann sau pe mitranescu pt ca e pe fata ca a fost o intamplare, particip pt ca imi place atmosfera dintr-un concurs chiar daca platesc mai mult decat pentru o partida de placere.
2. intra in discutie premiile pentru ca voi a-ti ajuns la un nivel la care ce mai poti castiga dintr-un concurs?experienta?o aveti desi mereu e ceva de invatat.cupe? aveti destule.bani?niciodata nu sunt de ajuns si macar cu asta sa te alegi
3.concursuri cu taxe mici mai multe?depinde ce inseamna taxa mica. pentru mine inseamna taxa pana in 1000 ron. asa o gandesc, taxa 1500 ron, nu fac obiectul.taxa 1000 ron parca m-as baga. spun ca e greu pt ca noi nu gasim mereu al trei-lea pescar si care sa nu vina cu pretentii ca el fara 70kg de bile nu vine la un concurs oricat de la misto ar fi acel concurs.


ps: dane tare faza cu mai bine un concurs de 2000 taxa dar cu premii decat 5 fara. e de ajuns o tura de noroc si poate imi asigur inca 2 participari in respectivul an
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Dan Mitranescu »

RSC scrie:
Dan Mitranescu scrie: Gresit.
In concursuri nu se face reclama . ...
DAR DUPA?
Ma refer la motivatia celor care merg in competitii. Reclama este printre ultimile lucruri la care ne gandim . Cand se ridica swingerul nu vad un MTX vandut , ci un adversar intrecut .
Cel putin pentru mine asta este sigur.

Am facut sport de performanta 11 ani . Nici macar cupe nu am . Erau prea scumpe si noi eram muti in lot ( polo) . Am adunat numai medalii . Munceam la un antrenament cat muncesc acum intr-un an de pescuit. Nu am castigat niciun leut si nici reclame sau alte avantaje nu imi faceam . Acum de ce sa fie altfel ?

Cat valoreaza o reclama ? De 30 mil. si munca a trei oameni timp de 72 ore , inmultit cu 6-10 concursuri pe an , intoxic site-urile cu bannere .
Vinde totalu' cat vinde Mitranescu , cu Baboieru , cu Maimutoiu , cu Badica ... si cu toti la un loc . :D .... si nu vine la nicio competitie . Nu am notiunea asta ?

Ca se face reclama , da ! Insa nu pentru asta mergem in competitii .
Garantez eu ca suntem mai mult "nebuni" decat orice altceva ! :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Dan Mitranescu »

zfcristian scrie:
RSC scrie:
Dan Mitranescu scrie: Gresit.
In concursuri nu se face reclama . ...
DAR DUPA?
In concursuri nu se face reclama :mrgreen: se pun doar galeti , bannere, steaguri care nu se considera reclama :mrgreen:
Dupa aceea se face PR la greu indiferent daca au pescuit sau nu cu bilele/nada respective.
Nu eu . La mine sunt mai mult galeti de lavabila . :D

Asta se face in toate sporturile . Interesati sunt in special cei din fenomen . Dar apar sponsori si din exterior .
Daca ajungem la ideea ca se tin competitii pentru afisarea de bannere eu nu cred ca pot sa o discut.
Ca exista sponsori este un lucru benefic oricarei competitii si nu cred ca este normal ca acest lucru sa afecteze imaginea celor care beneficiaza de avantajele aferente.

Problema apare cand se pescuieste cu ceva si se anunta altceva. Aici dau dreptate . :) Eu nu fac asta.

P.S. Sa nu mai am parte de niciun crap :D daca nu pescuiesc cu ce spun .Asta a fost cea mai mare reclama a mea si singurul beneficiu material pe care l-am avut in viata in urma felului meu de a fi .
Ultima oară modificat Joi Noi 07, 2013 13:41 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de iohann »

ciprianradu scrie:
iohann scrie:la concursurile cu premii mici, nu o sa vedeti foarte multi pescari de valoare.
cu toti prietenii mei cu care vorbesc(majoritatea pescari f buni), mereu intra in discutii premiile...asa ca, cand vor ajunge si o sa mai ajunga multi la un nivel de top, o sa inteleaga perfect situatia!

Nae, deja o dai in balade :D
se fac mai multe concursuri cu taxe mici, decat cu taxe mari.
si foarte gresit ce spui!chiria baltii, arbitrii si celelalte cheltuieli, sunt aceleasi ca la un concurs cu premii mari sau mici!

Vorbesc din punctul meu de vedere acum:
1. e clar ca la concursuri fara premii nu vin pescari consacrati, dar eu particip la un concurs nu ca sa il inving pe iohann sau pe mitranescu pt ca e pe fata ca a fost o intamplare, particip pt ca imi place atmosfera dintr-un concurs chiar daca platesc mai mult decat pentru o partida de placere.
2. intra in discutie premiile pentru ca voi a-ti ajuns la un nivel la care ce mai poti castiga dintr-un concurs?experienta?o aveti desi mereu e ceva de invatat.cupe? aveti destule.bani?niciodata nu sunt de ajuns si macar cu asta sa te alegi
3.concursuri cu taxe mici mai multe?depinde ce inseamna taxa mica. pentru mine inseamna taxa pana in 1000 ron. asa o gandesc, taxa 1500 ron, nu fac obiectul.taxa 1000 ron parca m-as baga. spun ca e greu pt ca noi nu gasim mereu al trei-lea pescar si care sa nu vina cu pretentii ca el fara 70kg de bile nu vine la un concurs oricat de la misto ar fi acel concurs.


ps: dane tare faza cu mai bine un concurs de 2000 taxa dar cu premii decat 5 fara. e de ajuns o tura de noroc si poate imi asigur inca 2 participari in respectivul an
ma refeream la concursuri cu taxa de la 500-1200.sunt f multe :wink:
stai linistit ca multi fac eforturi f mari, pt a merge la concursuri, printre care ma numar si eu.

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de zfcristian »

Dan Mitranescu scrie:
Problema apare cand se pescuieste cu ceva si se anunta altceva. Aici dau dreptate . :) Eu nu fac asta.

.
Eu la asta faceam referire .
M-am nimerit la un concurs unde X si Y reprezentanti ai unui mare producator cu standul plin de galeti pescuiau cu bile de la un alt producator caruia sa ii spunem Z :mrgreen:

Asta nu mai e corect !!!!

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de petre iulian »

1.taxa mari ,cu premii mari.
2. taxe intre 500-1000 de ron.cu premii in bani......... mai mult de scos cheltuiala premiantilor .
3. taxe care suporta: balta,arbitrii,cupele ,medali.....

la punctul 1 merg pentru ca unde este taxa mare este si alt nivel de competitie si prind doi iepuri dintr-un foc . Am sanse sa castig o suma bunicica si mai am sanse sa/l ard pe X ,pe Y .....orgolii intre pescari :D care de multe ori sunt mai importante ....

la punctul 2 nu prea merg ca nu am timp .

la punctul 3 merg pt. ca nu am uitat de pescuitul sportiv de placere si merg cu alti colegi de club noi,sa vada/invete si ei cum este intr-un concurs . E prima "rampa de lansare a noilor pescari ,care pe viitor o sa intre in "hora mare de la punctul 1 si ei la randul lor cand sunt "veterani o sa ia in echipa alti membrii noi si tot asa .....formam pescari de la 0 :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Alexandru Mihai »

Dan Mitranescu scrie:
Asta se face in toate sporturile . Interesati sunt in special cei din fenomen . Dar apar sponsori si din exterior .
Daca ajungem la ideea ca se tin competitii pentru afisarea de bannere eu nu cred ca pot sa o discut.
Ca exista sponsori este un lucru benefic oricarei competitii si nu cred ca este normal ca acest lucru sa afecteze imaginea celor care beneficiaza de avantajele aferente.

Problema apare cand se pescuieste cu ceva si se anunta altceva. Aici dau dreptate . :) Eu nu fac asta.

P.S. Sa nu mai am parte de niciun crap :D daca nu pescuiesc cu ce spun .Asta a fost cea mai mare reclama a mea si singurul beneficiu material pe care l-am avut in viata in urma felului meu de a fi .
Ma sponsorizezi si pe mine cu 20 de kg de malai, pop-uri si cam atat la Cupa Primaverii 2014?....pun si banner in stand...:)
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Dan Mitranescu »

zfcristian scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Problema apare cand se pescuieste cu ceva si se anunta altceva. Aici dau dreptate . :) Eu nu fac asta.

.
Eu la asta faceam referire .
M-am nimerit la un concurs unde X si Y reprezentanti ai unui mare producator cu standul plin de galeti pescuiau cu bile de la un alt producator caruia sa ii spunem Z :mrgreen:

Asta nu mai e corect !!!!
Am castigat un loc 1 si un 3 la Corbu imbracati in Senzor , impreuna cu Vladut ( ultimile doua luni ). Este o realizare in lumea boiliesurilor de care se putea profita. Puteam sa spunem ca am pescuit numai cu nada Senzor sau sa nu spunem nimic si era mai bine . In schimb Vladut a anuntat inclusiv nada lui Bogdan Dragan , la care , pe bune , a tras mai bine.

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de RSC »

Dan Mitranescu scrie: Ma refer la motivatia celor care merg in competitii. Reclama este printre ultimile lucruri la care ne gandim . Cand se ridica swingerul nu vad un MTX vandut , ci un adversar intrecut .
Cel putin pentru mine asta este sigur.

Am facut sport de performanta 11 ani . Nici macar cupe nu am . Erau prea scumpe si noi eram muti in lot ( polo) . Am adunat numai medalii . Munceam la un antrenament cat muncesc acum intr-un an de pescuit. Nu am castigat niciun leut si nici reclame sau alte avantaje nu imi faceam . Acum de ce sa fie altfel ?

Cat valoreaza o reclama ? De 30 mil. si munca a trei oameni timp de 72 ore , inmultit cu 6-10 concursuri pe an , intoxic site-urile cu bannere .
Vinde totalu' cat vinde Mitranescu , cu Baboieru , cu Maimutoiu , cu Badica ... si cu toti la un loc . :D .... si nu vine la nicio competitie . Nu am notiunea asta ?

Ca se face reclama , da ! Insa nu pentru asta mergem in competitii .
Garantez eu ca suntem mai mult "nebuni" decat orice altceva ! :)
Bun, am concluzionat ca se face reclama dar asta nu este motivatia celor care merg la concursuri...si am mai aflat ca "sunteti mai mult <nebuni> decat altceva"...Dar de ce apare nebunia asta doar la concursurile cu bani multi?... :D

ps: ma impusca Ioana cand ma prinde pe la magazin... :D
"Keep it simple!"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii,rolul lor si cerinta pietei

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alexandru Mihai scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Asta se face in toate sporturile . Interesati sunt in special cei din fenomen . Dar apar sponsori si din exterior .
Daca ajungem la ideea ca se tin competitii pentru afisarea de bannere eu nu cred ca pot sa o discut.
Ca exista sponsori este un lucru benefic oricarei competitii si nu cred ca este normal ca acest lucru sa afecteze imaginea celor care beneficiaza de avantajele aferente.

Problema apare cand se pescuieste cu ceva si se anunta altceva. Aici dau dreptate . :) Eu nu fac asta.

P.S. Sa nu mai am parte de niciun crap :D daca nu pescuiesc cu ce spun .Asta a fost cea mai mare reclama a mea si singurul beneficiu material pe care l-am avut in viata in urma felului meu de a fi .
Ma sponsorizezi si pe mine cu 20 de kg de malai, pop-uri si cam atat la Cupa Primaverii 2014?....pun si banner in stand...:)
Vezi ca eu am mai consumat ceva pasta pentru pop-up-uri . Ajungi la 100 lei cu toata nada . Nu cred ca pot sa te sustin . Vorbeste si tu la club .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”