Criza mondiala

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

toni
Mesaje: 149
Membru din: Mar Mar 22, 2005 9:44

Mesaj de toni »

prietene curky, cu tot respectul si fara atac la persoana , iti spun ca bati campii la greu .... realmente la greu ....

prima chestie : mai gandeste-te o data cate sute de miliarde are abramovici .... si dupa ce reconsideri chestia asta stam de vorba mai pe larg ....

si vezi ca salariul il primesti pt ca exista firma aia care te plateste .. iar firma aia in cele mai multe cazuri apeleaza la o banca cand vrea sa faca ceva, un proiect de investitii, ceva dezvoltare etc .... si tu daca vrei sa-ti cumperi casa sau masina tot la banca te duci sa-ti dea bani ..... de ce?

toata lumea se crede desteapta si huleste bancile zilele astea ....

desi motorul economiei oriunde in lumea asta este creditul ....

ai cea mai vaga idee ce sunt obligate bancile din statele unite care beneficiaza de ajutor din partea statului, sa faca cu banii ?

sunt obligati sa dea credite, si sa nu ii foloseasca in alte tipuri de operatiuni .... de ce ? ca sa nu se duca de rapa economia ... nu ca sa se mai imbogateasca unu si altu cum zici tu ....


si pt toata lumea :

fratilor, ne aflam la inceputul unui ciclu macroeconomic de termen mediu, respectiv 5-7 ani, care va fi caracyterizat de data asta de recesiune .....
cum din 2000 pana in 2007-2008 a fost un ciclu de crestere, de data asta va fi unul pe scadere ...

consecinte :

- acces mai dificil la finantare de orice forma
- scaderi semnificative de preturi la diverse tipuri de active, in special la active putin lichide, cum sunt cele de real estate .
- scadere de crestere economica la nivel agregat
- crestere de somaj - printre altele toti "spaniolii" si "italienii" vor veni inapoi acasa ...
- culmea, intr-o prima faza, scaderi de preturi la f multe produse, din cauza scaderii puterii de cumparare, si a preturilor produselor finale ( daca scade pretul caselor semnificativ, si pretul materialelor de constructii va scadea, de exemplu fierul deja este la 50% din pretul de acum 2-3 luni )

si multe multe altele .....

mai avem si alegeri, fapt care va aduce si mai multe elemente in ecuatie .... asteptati-va la taxe semnificativ mai mari la anul ... toate tipurile de taxe ........ si asta indiferent cine iese si ce zice acum ....

este foarte mult de vorbit despre criza asta ...
ceea ce va pot asigura este ca va fi de durata , si ca niciodata nu vom mai vedea conditiile de relaxare a creditarii pe care le-am avut in ultimii 3-4 ani, nici in romania nici pe afara .....

am obosit sa scriu ... mai explic mai multe maine .....

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@toni

Multumesc Toni, raspunsul tau chiar il asteptam, esti cel mai in masura sa-ti dai cu parerea...

Crezi ca preturile la terenuri vor continua sa scada si la anul ? Si peste 2 ani ?

La cursul euro-dolar la ce sa ne asteptam ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Tilea Gabriel
Mesaje: 376
Membru din: Dum Noi 06, 2005 19:52
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Tilea Gabriel »

Sunt probleme foarte mari si in industria automotive , concedii de 2 luni minimum la BMW , Opel etc , comenzile pentru piese au scazut cu 65-90% , toata industria de profil ( si adiacente) e afectata grav si o simt pe pielea mea din plin , sa va dau un exemplu , sunt vopsitorii in KTL si in camp electrostatic care s-au bazat 80 % pe comenzi din automotive ...rezultatul ......oamenii stau acasa ....si e numai un domeniu ...si sunt atat de multe .....

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Mesaj de gor965 »

Ehei ,ce bine era sa fie adevarat acum bancul ala ...Vine sfarsitul lumiii in anul 2000 ...pe romani nu-i afecteaza ,ca sunt in urma cu 20 de ani ! :D
Sunt curios ,dupa ce baga americanii 700 de miliarde de $ sa dreaga busuiocul ,cu bani publici, pe cine scot tap ispasitor ptr. management deficitar la ei in sistem ! :shock: :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Pe Cornel Rosioru.... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

@Toni,

Scuze, dar doar ce am vazut un reportaj la TV. Mint ei, mint si eu (verific eu Luni). Oare e normal ca banca sa-ti dea 4% dobanda la un depozit si sa-ti ia 20% la un credit (euro)??? Oare ce "goluri" vor sa acopere?
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Daniel D
Mesaje: 304
Membru din: Dum Noi 25, 2007 18:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Daniel D »

Vladut Mateianu scrie:@toni

Multumesc Toni, raspunsul tau chiar il asteptam, esti cel mai in masura sa-ti dai cu parerea...

Crezi ca preturile la terenuri vor continua sa scada si la anul ? Si peste 2 ani ?

La cursul euro-dolar la ce sa ne asteptam ?
Vladutz ai niste bani bagati intr-un teren :?:
Nasol....eu sunt in aceeasi situatie. Am luat terenul la 9 euro mp......si pe credit imobiliar.Plateam la inceput 9 %dobanda....acum a ajuns la 14,5 %. Am zis ca fac afacere lu peste......
Si aici ii raspund si lui curcky team carp:
Deci, noi suntem aceeasi oameni, nu ne-au mai crescut maini, nu ne-au aparut aripi ori coarne. In timpul crizei traim exact la fel, ce naiba!

Prietene tin sa-ti zic nu unii nu traiesc exact la fel. Si suntem de-abia la inceput.
Am inteles ca momentul cel mai important o sa fie undeva in martie 2009 cand se va face un "bilant" mondial.

Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1330
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de remus_cta »

scade pretul sculelor de pescuit? :lol:

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Se ieftineste s&o si red heringul :lol: :lol:

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Mesaj de gabisandu »

Si eu sunt investitor imobiliar, am mai multe terenuri si proprietati in Piatra Neamt. Sfatul meu, uitati-va in istorie nu este nici prima si cu siguranta nici ultima criza financiara. Avem de unde invata.

Astazi daca as avea 1 miliard de euro i-as baga pe toti in imobiliare, proprietatile vor fi primele care isi vor reveni dupa criza. Astazi este o greseala sa tii banii in banci. In Anglia in 1992 a fost recesiune (nu cred ca va fi cazul nostru), au fost banci care au dat faliment, grupuri financiare, etc. Cei care si-au revenit primii au fost cei care au avut proprietati.

Va zic, nu vindeti acum. Pastrati ce aveti iar daca aveti bani cumparati acum cand preturile scad, intr-un an lucrurile vor reveni pe fagasul normal.

Exemplu cu pretul la terenurile de langa Bucuresti, au scazut cu peste 100%. Intr-un an sau doi puteti castiga 100% fara sa faceti nimic, banca va da 4 % pe an. Un batranel englez m-a invatat sa investesc in perioada de criza si sa evit bancile atat la depozite cat si la credite in aceste momente.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”