Criza mondiala

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

:D :D :D
Asa m-a invatat si pe mine un vechi prieten care se ocupa cu imobiliarele. Ca terenurile se vor scumpi la loc. Dar eu parca nu il cred......Voi ? :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Mesaj de gabisandu »

Vladut Mateianu scrie::D :D :D
Asa m-a invatat si pe mine un vechi prieten care se ocupa cu imobiliarele. Ca terenurile se vor scumpi la loc. Dar eu parca nu il cred......Voi ? :D
Pun ramasag... :D

La noi este prima criza financiara, este greu sa o intelegem asa cum o fac cei care au mai trecut prin asta. Asa ca ar trebui sa le dam credit si investit in perioada de criza, atunci cand "turma" moare de frica si pierde bani, cei inteligenti vor avea de castigat.

Sunt convins ca marii investitori dupa criza vor fi si mai bogati, astazi Warren Buffett valoreaza 62 de miliarde, la sfarsitul crizei va fi cu mult mai bogat, fac pariu. :D

dan _city_center

Mesaj de dan _city_center »

oanavictor scrie:Se ieftineste s&o si red heringul :lol: :lol:
autoturismele , carburantii si taxele pe balti :D :D :D

toni
Mesaje: 149
Membru din: Mar Mar 22, 2005 9:44

Mesaj de toni »

scuze guys, am fost destul de ocupat in ultima perioada , si nu mi-am respectat promisiunea de a scrie mai multe .....

dar revin :

@ vladut - ma astept ca preturile sa scada incontinuare pe o perioada de 2 ani , dupa care sa se stabilizeze pentru inca 2-3 ani ... ne aflam doar la inceputul crizei ....

credeti ca tot ceea ce se intampla cu dacia alro mittal whatever se va sterge peste noapte ? si cu multele firme mici pe care nu le da nimani in ziare ?

in ceea ce priveste real estateul, aceasta mega crestere de milioane la suta s-a facut pe bani de afara .. care acum in loc sa intre , ies ... aia care pot ....

normal ca cineva care a facut ceva milioane din real estate sa zic acum, uf, lasa nu vand nimic , astept, pt ca am de unde .... problema este alta .... foarte multe prorpietati au fost cumparate de oameni obisnuiti, prin credit .... asa s-a ajuns la preturile actuale, atat la apartamente/case, cat si la terenuri .... ei bine, foarte multi nu vor mai putea plati creditele, si atunci volens nolens va fi exces de oferta pe piata .... nu mai vorbesc de dezvoltatorii care sunt realmente in pragul falimentului .... sper din toata inima sa nu dea vreunul cu nume faliment, pt ca nimeni, dar absolut nimeni nu va mai plati avans la proiecte de genul asta .....


si asa ajungem la credite si costul lor, si de ce nu poate plati lumea .....

o banca nu da credit din banii proprii ... dupa ce termina capitalul, o banca da incotinure credit si investeste in alte operatiuni, din bani pe care ii atrage din diverse surse. una din ele este economisirea populatiei. dar numai una din ele ... ia sa ne gandim impreuna cam cat s-a economisit in romania in ultimii ani ? pai sincer f putin, tot banu disponibil al romanului plus credite la greu s-a dus in consum ..... indiferent ce fel de consum ....

si atunci ? de unde bani ? de afara .... de la bancile mama, din obligatiuni emise in valuta pe pietele straine etc ... bani de afara .....

ei bine .... banii aia de afara costa .... si costa mai mult decat va imaginati voi .... iar acum cand tot mapamondul este in criza de bani, costa chiar si mai mult ....

1. pentru fiecare 100 de euro atrasi de afara, o banca locala este obligata sa tina 40 de euro blocati la BNR, in rezerva. asta inseamna ca nu poate da in credit decat 60 ..... deci daca a luat 100 de eur cu 6 % pe an de la o banca de afara, si nu se poate folosi decat de 60 , inseamna ca real banca are numai 60 de eur, la un cost de 8.75% pe an .... ups, nici nu va gandeati la treaba asta , nu ?
treaba este ca aceleasi reguli se aplica si la depozitele atrase de la populatie ... costul este mai mare semnificativ decat rata pe care o da banca la depozit ....
mai terbuie adaugat la treaba asta ca bancile au de platit salarii, facturi, sedii investitii etc etc .... deci iara creste costul ....
si culmea, peste chestia asta, tre sa mai pui o marja de risc pentru cel pe care il imprumuti .... este absolut normal ... cu cat riscul unei afaceri este mai mare, cu atat randamentul pe care tre sa-l dea este mai mare ..... deci costrile sunt mari, ma puteti crede pe cuvant ...

2. dar ce se inatmpla cand tu ai dat deja creditele, ca romanasu e lacom, nu ? ... astea sunt evident pe 10-30 de ani .... si banca de afara care trebuia sa-ti dea euro aia la 6 % zice ca nu mai are? ce faci atunci ?
de fapt treaba incepe prin scumpire intai .. in loc de 6 iti da la 7 .... si tu ca o banca cinstita, inghiti ... si timp de 1 luna in loc de 6 iei la 7 .. deja simti ca trebuie sa mai imparti cu clientu cresterea asta de cost ... dar v-ati intrebat ce se intampla daca nimeni nu vrea sa-ti dea eur astia, la nici un pret ? nici 50% pe an ?

dai faliment ca lehman brothers ..... de ce ? ca ai dat credite in 2006 2007 la greu la romansi, la 7-8-9% pe an, iar acum costul tau a ajuns la 11-12, si in plus ai dat credite mai mult decat aveai tu resurse si esti descoperit ....

fratilor, astea sunt conditii in care ratele la credit nu au cum sa ramana jos ....


nici nu va mai zic de agentille de rating, de investment grade etc etc etc ca iara am obosit .... nu sunt pesimist de fel, iar cei care mai cunosc personal stiu asta .... incerc sa fiu realist ....

@vali vesa - mare sef , zi-mi despre ce banca este vorba .... si tre sa te mai gandesti ca banca a dat credite si acu 1 an, 2 3 cand nu erau ratele astea ... nu la toate poate schimba ratele in sus .... faptul ca nu vrea sa dea credite noi decat f sus , si in acelasi timp incearca sa proteje portofoliul vechi atragand depozite jos, poate fi o strategie .... ma indoiesc ca una buna, dar poate asa s-au gandit oamenii .... si vezi ca poate la una era euro, si ailalta ron ....

mai vorbim pe tema asta .....

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de razvan u. »

Alocati-va 2 ore din viata si urmariti filmul. O sa fie totul mult mai clar.
http://video.google.co.uk/videoplay?doc ... 8420454993

dolfyn
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 19, 2008 16:23
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de dolfyn »

Mi se pare ca Toni a fost foarte coerent si destul de optimist chiar. In realitate, loviturile jocului economic sunt mult mai dure decat le-a prezentat Toni.
Criza din America nu a venit chiar pe nepregatite. Nu cred ca s-au asteptat profesionistii domeniului chiar la o asa cadere .. dar datoria Americii a crescut in mod continuu. Nici vorba ca sa scada. De asta are nevoie America de razboi pentru ca industria de razboi americana este o devoratoare de fonduri extraordinara. Dar oricum, de afara ... evolutia economiei americane pare altfel decat cum este efectiv pentru americani.

Zeitgeist e un pic fantezist chiar daca are multe elemente deosebit de reale. Prima jumatate mi se pare reala si elocventa. Restul ... cam propaganda. Parerea mea doar.

Referitor la imobiliare, era firesc sa vina o panta descendenta destul de puternica, deoarece boom-ul preturilor pentru terenuri a fost destul de mare, atat ca si valoare efectiva cat si ca si timp. Pentru ca sa existe o stabilizare a pietei imobiliare este nevoie de o stabilizare a economiei generale. Fara un suport economic stabil, nu putem discuta de o maturitate/stabilizare a unei parti din total. Orice credit contractat trebuie platit. Daca locul de munca si cosul zilnic al omului este amenintat de nesiguranta, de unde sa vina acel surplus de capital cu care sa acopere creditul contractat? Aceasta idee se extinde si la firme. Daca o firma isi pierde o parte din clientii platitori, pierde intrari de capital, si balanta de intrari iesiri dintr-o data numai balanta nu e ci devine o gaura neagra stelara unde toti bagi bani sa acoperi cheltuieli (materia prima, chletuieli proprii, credite etc.).

Oricum, subscriu la parerea lui Toni: Suntem doar la inceputul creizei in Romania .... :oops:

toni
Mesaje: 149
Membru din: Mar Mar 22, 2005 9:44

Mesaj de toni »

hehe, multumesc delfinule ....
maine mai bag o serie :D :D :D

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

criza este aici

Mesaj de Marinarul »

Asa cum a zugravit-o Toni , nu prea mai ai ce adauga , a fost suficient de clar si de cuprinzator , sunt total de acord . Ne asteapta vremuri grele , inca nu ne dam seama cat de grele . Totusi Romania mereu a fost o tara atipica deci ne putem astepta si la manifestari stranii , ramane de vazut.

Eu am si o teorie mai personala : ceea ce pana nu demult am hulit , economia neagra , banii negri care fata de cei din bancii sunt lichizi (la geamantan) , isi vor face simtita prezenta in lunile si anii care vor urma , in unele cazuri vor fi baloane de oxigen care vor mai ameliora pe ici pe colo pustiul care se va instala usor dar sigur .

Nu vor fi domenii de activitate scutite de socurile nefaste insa cel mai mult de suferit vor avea sectoarele care antrenau bani multi bani care acum nu mai sunt , raurile si fluviile de bani cu care economia incepuse sa se obisnuiasca au secat ptr multa vreme .

Populatia se va concentra pe asigurarea traiului zilnic si va renunta la achizitionarea bunurilor de folosinta indelungata (masini , case etc) , la bunurile de lux , la distractii scumpe , vacante exotice sau investitii de orice fel . Vor fi vremuri nesigure , cu sincope si socuri repetate . Selectia naturala , cea mai veche si universala lege din lume isi va face simtita prezenta din plin .
Una peste alta daca ceea ce reprezinta statul nu va face alegeri (nu electorale) si interventii potrivite si inspirate , va genera conflicte si convulsii sociale greu de stapanit .

Concluzie: globalizare am vrut (au vrut unii si ptr noi) , globalizare avem .
Dar cum unii castiga de pe urma procesului , altii trebuie sa piarda .
O sa fredonam "Pusca si cureaua lata ... :wink: " .

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Mesaj de mariusangler »

dolfyn scrie:Mi se pare ca Toni a fost foarte coerent si destul de optimist chiar. In realitate, loviturile jocului economic sunt mult mai dure decat le-a prezentat Toni.
Criza din America nu a venit chiar pe nepregatite. Nu cred ca s-au asteptat profesionistii domeniului chiar la o asa cadere .. dar datoria Americii a crescut in mod continuu. Nici vorba ca sa scada. De asta are nevoie America de razboi pentru ca industria de razboi americana este o devoratoare de fonduri extraordinara. Dar oricum, de afara ... evolutia economiei americane pare altfel decat cum este efectiv pentru americani.

Zeitgeist e un pic fantezist chiar daca are multe elemente deosebit de reale. Prima jumatate mi se pare reala si elocventa. Restul ... cam propaganda. Parerea mea doar.

Referitor la imobiliare, era firesc sa vina o panta descendenta destul de puternica, deoarece boom-ul preturilor pentru terenuri a fost destul de mare, atat ca si valoare efectiva cat si ca si timp. Pentru ca sa existe o stabilizare a pietei imobiliare este nevoie de o stabilizare a economiei generale. Fara un suport economic stabil, nu putem discuta de o maturitate/stabilizare a unei parti din total. Orice credit contractat trebuie platit. Daca locul de munca si cosul zilnic al omului este amenintat de nesiguranta, de unde sa vina acel surplus de capital cu care sa acopere creditul contractat? Aceasta idee se extinde si la firme. Daca o firma isi pierde o parte din clientii platitori, pierde intrari de capital, si balanta de intrari iesiri dintr-o data numai balanta nu e ci devine o gaura neagra stelara unde toti bagi bani sa acoperi cheltuieli (materia prima, chletuieli proprii, credite etc.).

Oricum, subscriu la parerea lui Toni: Suntem doar la inceputul creizei in Romania .... :oops:

Pentru toti care doreasc sa afle ce inseamna de fapt crizele mondiale,ce inseamna fenomenul de globalizare,cine le provoaca si de ce se intimpla asta ,cautati pe net documentarul ZEITGEIST care va arata cine se afla in spatele acestor fenomene care sint de fapt regizate. :(
Mad carp Team

Avatar utilizator
cezaro
Mesaje: 182
Membru din: Joi Mar 22, 2007 14:28
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de cezaro »

...si EndGame... :wink:
"Lasati ciortanii sa vina la mine !"
cezar oprea

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”