Discutii concurs MV2

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Adi Forest
Mesaje: 634
Membru din: Vin Noi 15, 2013 10:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Discutii concurs MV2

Mesaj de Adi Forest »

Nu il pupa nimenea in popou pe Victoras, "DL. Dragnea Eugen", dar cand cineva se simte bine pe un astfel de carpodrom crede-ma ca nu conteaza cat peste a prins sau nu. Exact cum a spus si Babita mai conteaza si curatenia de pe balta, si linistea si atmosfera intr-un cuvant faptul ca ai iesit din casa la o partida de pescuit pe o balta nu pe "maidan" si sa nu mai spunem si despre conditiile de pescuit care la ora actuala mi se par a fi cele mai optime si corecte de pe o balta de pescuit.

Felicitari castigatorilor !
Felicitari tuturor participantilor!
Felicitari Mariane pentru organizare!

Avatar utilizator
Razvan Gheorghe
Mesaje: 999
Membru din: Lun Oct 23, 2006 11:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Desfasurare Boilies Cup Moara Vlasiei 2 Ed.II-a 16-18 Oc

Mesaj de Razvan Gheorghe »

Nu pup pe nimeni in popou....nu imi sta in caracter,dar Moara Vlasiei din punctul meu de vedere,la ora actuala,este numarul unul.Ca nu a mancat pestele,asta esta alta discutie.Si in alta ordine de idei,daca aveai ceva sa imi spui personal,puteai sa vorbesti cu baietii din Green Lake sau The One si aflai numarul meu de telefon.
RAZVAN GHEORGHE
CarpBait Fishing Club
ViceCampion Național 2020
Campion National 2022
http://www.carpbait.ro

Imagine

ando
Mesaje: 61
Membru din: Lun Mar 17, 2008 20:56
Puncte: 0
Localitate: neamt

Re: Desfasurare Boilies Cup Moara Vlasiei 2 Ed.II-a 16-18 Oc

Mesaj de ando »

Adi Forest scrie:
Nu il pupa nimenea in popou pe Victoras, "DL. Dragnea Eugen", dar cand cineva se simte bine pe un astfel de carpodrom crede-ma ca nu conteaza cat peste a prins sau nu. Exact cum a spus si Babita mai conteaza si curatenia de pe balta, si linistea si atmosfera intr-un cuvant faptul ca ai iesit din casa la o partida de pescuit pe o balta nu pe "maidan" si sa nu mai spunem si despre conditiile de pescuit care la ora actuala mi se par a fi cele mai optime si corecte de pe o balta de pescuit.

Felicitari castigatorilor !
Felicitari tuturor participantilor!
Felicitari Mariane pentru organizare!
Asta cu simtitul bine pe C ai cam dat-o in bara....:))..daca era un concurs de gratar sau sprit mai ziceam ...sa stai 2 zile pe un carpodrom si sa prinzi ..zero ..e frustrant..,nimeni nu contesta populatia piscicola din Moara.. probabil faptul ca e furajat pestele ,a contribuit la cantitatea de peste prinsa!!E de apreciat ca ii furajeaza sa si vazut din medie ,dar in perioada asta e putin riscant ,si mai ales cand sunt concursuri!!
Virgil Zait ..WLC.CARP

Dan Draguloiu
Mesaje: 658
Membru din: Lun Apr 29, 2013 17:53
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare Boilies Cup Moara Vlasiei 2 Ed.II-a 16-18 Oc

Mesaj de Dan Draguloiu »

Adi Forest scrie:
Nu il pupa nimenea in popou pe Victoras, "DL. Dragnea Eugen", dar cand cineva se simte bine pe un astfel de carpodrom crede-ma ca nu conteaza cat peste a prins sau nu. Exact cum a spus si Babita mai conteaza si curatenia de pe balta, si linistea si atmosfera intr-un cuvant faptul ca ai iesit din casa la o partida de pescuit pe o balta nu pe "maidan" si sa nu mai spunem si despre conditiile de pescuit care la ora actuala mi se par a fi cele mai optime si corecte de pe o balta de pescuit.

Felicitari castigatorilor !
Felicitari tuturor participantilor!
Felicitari Mariane pentru organizare!
Adrianeeeeeee las-o dracu' cu simtitu' bine……...
danezu
Nume utilizator schimbat din drdan

Adi Forest
Mesaje: 634
Membru din: Vin Noi 15, 2013 10:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare Boilies Cup Moara Vlasiei 2 Ed.II-a 16-18 Oc

Mesaj de Adi Forest »

ando scrie:
Asta cu simtitul bine pe C ai cam dat-o in bara....:))..daca era un concurs de gratar sau sprit mai ziceam ...sa stai 2 zile pe un carpodrom si sa prinzi ..zero ..e frustrant..,nimeni nu contesta populatia piscicola din Moara.. probabil faptul ca e furajat pestele ,a contribuit la cantitatea de peste prinsa!!E de apreciat ca ii furajeaza sa si vazut din medie ,dar in perioada asta e putin riscant ,si mai ales cand sunt concursuri!!

Virgile tata... si Babita tot pe C-uri... a fost si ce...a scuze ...a fost din alt film....
Hai las-o asa cum a cazut daca nu stii sa citesti printre randuri.. scuze... scriem pe forum ca e balta de cacao...

Adi Forest
Mesaje: 634
Membru din: Vin Noi 15, 2013 10:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare Boilies Cup Moara Vlasiei 2 Ed.II-a 16-18 Oc

Mesaj de Adi Forest »

drdan scrie:
Adrianeeeeeee las-o dracu' cu simtitu' bine……...
Danezule... am auzit ca nu te-ai simtit bine...dar Maxx a zis altceva.. :lol: :lol: :lol:

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: Desfasurare Boilies Cup Moara Vlasiei 2 Ed.II-a 16-18 Oc

Mesaj de claudiupascu »

Adi Forest scrie:
ando scrie:
Adi Forest scrie:Moara Vlasiei ramane in top...felicitari Victoras Petcu pentru acest carpodrom!!!!
Tu ai urmarit concursul?Te-ai uitat putin pe cantitatea de peste prinsa?Sau pupi in c... din inertie?!
Asta cu simtitul bine pe C ai cam dat-o in bara....:))..daca era un concurs de gratar sau sprit mai ziceam ...sa stai 2 zile pe un carpodrom si sa prinzi ..zero ..e frustrant..,nimeni nu contesta populatia piscicola din Moara.. probabil faptul ca e furajat pestele ,a contribuit la cantitatea de peste prinsa!!E de apreciat ca ii furajeaza sa si vazut din medie ,dar in perioada asta e putin riscant ,si mai ales cand sunt concursuri!!

Virgile tata... si Babita tot pe C-uri... a fost si ce...a scuze ...a fost din alt film....
Hai las-o asa cum a cazut daca nu stii sa citesti printre randuri.. scuze... scriem pe forum ca e balta de cacao...
[/quote]
Adi tată,vezi ca Virgil a fost pe B-uri şi echipa a prins a treia cantitate de pe baltă iar Ştefan a fost excepţia care confirmă regula,iar baietii care au castigat pe C-uri cu fix cinci pesti au mai avut două standuri de B în dreapta lor.Chiar crezi ca Max,Danezu şi ceilalţi baieti de pe C şi parţial pe B au savurat cele doua zile de picnic la iarbă verde?

Adi Forest
Mesaje: 634
Membru din: Vin Noi 15, 2013 10:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare Boilies Cup Moara Vlasiei 2 Ed.II-a 16-18 Oc

Mesaj de Adi Forest »

claudiupascu scrie: Adi tată,vezi ca Virgil a fost pe B-uri şi echipa a prins a treia cantitate de pe baltă iar Ştefan a fost excepţia care confirmă regula,iar baietii care au castigat pe C-uri cu fix cinci pesti au mai avut două standuri de B în dreapta lor.Chiar crezi ca Max, Danezu şi ceilalţi baieti de pe C şi parţial pe B au savurat cele doua zile de picnic la iarbă verde?
Bai oameni buni cred ca nu ne intelegem...ce spun eu si ce spune-ti voi, ce vreti sa insinua-ti ca "MV2 NU ARE PESTE" si din cauza asta nu a tras pestele. Aici era vb. de cineva care a sarit in sus cand Razvan Gheorghe a multumit patronului MV2 pentru balta pusa la dispozitie pentru acest concurs. Nu are legatura una cu alta...crede-ti ca omul ala a fost la alt concurs decat voi, a fost pe aceeasi balta ca si voi, dar omul a multumit pentru conditiile in care a pescuit 72 de ore.
Credeti voi ca Victoras a facut ceva ca sa nu se prinda peste la acest concurs????
Va spun eu ca nu...face tot efortul de fiecare data sa se prinda peste, ca sa poata sa ii creasca valoarea de pescuit a baltii.Daca s-a intamplat sa nu se prinda peste, este oricare alt motiv dar sigur Victoras nu are nici o vina si atunci nu vad de ce nu i-am multumi pentru faptul ca intretine la un asemenea nivel o astfel de balta, unde sa ne putem duce in conditii normale la un concurs de pescuit.

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: Desfasurare Boilies Cup Moara Vlasiei 2 Ed.II-a 16-18 Oc

Mesaj de Victoras Petcu »

" Asta cu simtitul bine pe C ai cam dat-o in bara....:))..daca era un concurs de gratar sau sprit mai ziceam ...sa stai 2 zile pe un carpodrom si sa prinzi ..zero ..e frustrant..,nimeni nu contesta populatia piscicola din Moara.. probabil faptul ca e furajat pestele ,a contribuit la cantitatea de peste prinsa!!E de apreciat ca ii furajeaza sa si vazut din medie ,dar in perioada asta e putin riscant ,si mai ales cand sunt concursuri!!


Virgil Zait "


"probabil faptul ca e furajat pestele ,a contribuit la cantitatea de peste prinsa"


" Furajarea
Pentru cresterea si ingrasarea crapului in sisteme intensive si superintensive
furajele folosite sunt cu proteina 25-37% si lipide intre 7-12 % sunt furaje granulate, extrudate distribuite sub forma uscata -furaje speciale pentru cresterea crapului.................................................................................................................................
Furajarea se face pe o perioada de 180 zile/1 ciclu. "


Lacul M.V.2 nu mai produce nici 35-40% hrana naturala din ce producea pana acum 3-4 ani (in special libelule), iar pescarii care foloseau pana acum 3-4 ani drept nada, porumb,grau,strot de floarea soarelui, mamaliga, etc au ramas in proportie de 5% !!! Aceste cauze au facut ca pe M.V.2 crapii sa slabeasca ceea ce m-a facut sa port niste discutii cu doi ingineri piscicoli. Acesti ingineri au constatat ca, cantitatea de crap existenta in lac este mare fata de hrana de care dispune crapul intr-un an si m-au sfatuit sa-l hranesc sau macar sa-l ajut cu un minim de hrana (800-1000 kg/saptamana de porumb si grau),pentru a rezista la bacterii si paraziti (sa nu-I fie afectat sistemul imunitar ) !!!
Am decis sa-l hranesc cu jumatate din minim,adica cu 400 - 500kg/saptamana de porumb si grau, ceea ce reprezinta o cantitate infima pentru populatia de crap existent in lac !!!


Cred ca pestele (crapul) nu a tras in aceasta perioada datorita ploilor foarte reci si a furtunilor care au avut loc cu cateva zile in urma, care au facut ca temperature apei sa scada foarte repede (inainte de concurs apa avea 14 grade !!!
Din cate m-am interest si am auzit crapul in aceste zile nu a mancat pe nicaieri !!!


In cursul zilei de azi au fost pe lac "Mincinosii" si C.B. cu inca cativa prieteni care au facut senzatie mai ales pe locurile de la nr.6, la nr.12 .
C.B si prietenii lui au platit 6 bonuri cu retinere, dar desi au capturat peste 18 bucati, nu au putut sa retina nici un crap pentru ca toti crapii au cantarit intre 8 kg si 14 kg !!!
Victoras Petcu

valeriu manole
Mesaje: 49
Membru din: Lun Mai 25, 2015 22:34

Re: Desfasurare Boilies Cup Moara Vlasiei 2 Ed.II-a 16-18 Oc

Mesaj de valeriu manole »

Problema era a organizatorului mai mult dupa parerea mea ca nu a vorbit din timp de furajare de cand a platit bani ! Cum stie sa bage in buzunar 5-60 de milioane la un concurs asa trebuie si sa-si asume esecurile si sa le repare. Cine vrea sa dea o galagie de bani si sa stea la plaja 3-4 zile ? Balta este ful de peste stie toata lumea dar ceva sa intamplat !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”