sfaturi alegere lansete parabolice

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de DumiD »

Albert, usor tata, sa nu faci atac cerebral. Nu multa lume isi permite sa scotoceasca europa dupa bijuterii parabolice de 3m si 2 lb, la noi se poarta care o are mai mare si mai tare.

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de razvan u. »

Albert,
Vezi ca ai incurcat ochelarii de vedere.
Dar nu-i nimic...uite ca sa vezi ca nu ma supar pe tine: te invit la ce concurs vrei tu pe Sarulesti.
Ce zici?
C. S. PELICANUL

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Eu recomand in primul rand pentru ca din asta traiesc, pe urma pentru ca este lucrul pe care l-am invatat cu placere zeci de ani, pentru ca ce spun este aprobat prin alegerile facute de majoritatea pescarilor cu rezultate de la noi ( nu neaparat concursuri, chiar si sacosarii ).
Iarta-ma, chiar nu credeam ca cineva poate macar sa afirme ca stie toti pescarii din Romania. Ce sa mai...esti bun :lol:
Dan Mitranescu scrie: Motivul pentru care recomanzi tu ceva care este ? Sau pe ce se bazeaza ?

Da-mi voi sa cred ca esti putin ignorant: inafara de majoritatea pescarilor cu rezultate de la noi ( nu neaparat concursuri, chiar si sacosarii ) exista multi altii care-s mai modesti. Mult mai multi. Dintre care fac si eu parte. D-aia mai apar si eu, cu unele recomandari.
Dan Mitranescu scrie: Nu stia lumea ca esti un pretentios in materie, ca nu-ti ajunge piata din Romania si nu stiai cum sa spui asta?
Ba stia, cum nu? Bine nu acea majoritatea pescarilor cu rezultate de la noi ( nu neaparat concursuri, chiar si sacosarii ).
Ce nu vrei tu sa intelegi sau sa accepti e ca sunt multi oameni care vor sa pescuiasca intr-un anumit fel. Sunt multi care nu vor sa dea departe, sa prinda tone de ciortani si sa participe la "concurusuri" si "campionate". Pe mine ma amuza superioritatea asta si "siguranta" cu care recomanzi tu aceiasi chestie indiferent de ce vrea omul. Lasa-ne pe noi sa vorbim despre parabolice, 11 sau 10ft si 1,75 sau 2,75lbs. Sunt niste joarde si un stil de pescuit care nu ameninta majoritatea pescarilor cu rezultate de la noi ( nu neaparat concursuri, chiar si sacosarii ) asa ca ne poti ignora fara sa suferi.
Dan Mitranescu scrie: Aici vorbim de lucruri practice, pentru ca astea se pot recomanda. Asta fac eu. Ce cauti tu aici. Esti user si este suficient , nu este asa ?
Ce caut eu aici?! Hahaha :) Vorbesc despre lansete parabolice.Ba chiar despre unele pe care le-am folosit. Tu ce cauti aici?! Folosesti, ai folosit, vinzi, ai vandut, aduci sau ai adus de la chinezi lansete parabolice?! A, nu? Pai ?
Dan Mitranescu scrie: Acum realizez ca ...
Ntz. Nu realizezi nimic. Lasa citatele pentru bogdan5 sau gabi1 care din asta traiesc, tu spune-ne despre majoritatea pescarilor cu rezultate de la noi ( nu neaparat concursuri, chiar si sacosarii ). Aici recunosc ca te pricepi si nu te poate combate nimeni. Plus ca esti la fel de off-topic precum cei cu citatele.
Purtam acest dialog, tot pentru ca mi-o cere meseria, dar este cea mai scarboasa parte a ei. Motiv pentru care am sa simplific putin intercalarile astea de care ai tu timp, incercand sa raspund punctual :

1. Daca afirm ca majoritatea sahistilor cu rezultate din lume, nu isi sacrifica piesele in debutul partidei, asta inseamna ca ii cunosc pe toti ? Inclusiv aceasta apreciere face parte din bagajul celor care se pricep intr-un domeniu, pe care neavizatii nu au cum sa o perceapa asa cum este.
2. Sunt convins ca exista foarte multi pescari care nu au avut posibilitatea sa cunoasca foarte bine domeniul. Este ceva normal. Ce trebuie sa reti de aici este ca nimeni nu este prost , pana cand nu incearca sa fie destept.
3. Nu eu sufar de cum pescuiesti tu , tu suferi de ce recomand eu. Pricepi ? Ca nu eu m-am bagat in seama cu tine pe unde scri ... nimic. Ca asta este contributia ta la acest forum ... nimic.
4. Eu mi-am luat teapa cu lansete moi , pentru ca nu te ajuta cand ai nevoie si pentru ca se rup cand incerci sa le fortezi. Am pierdut bani, cat si o deformare a stilului de aruncat, deoarece obisnuinta cu o lanseta moale nu te lasa usor sa incarci corect o lasnseta tare. Ulterior am castigat mult mai mult, atat moral cat si financiar, ca am stiut ce sa ofer pescarilor pentru a nu mai trece prin greselile mele. Nu mai pot sa ma opresc acum , ca prea bine a fost.
5. Tot pentru informarea ta europeana, afla ca de 4 ani in gama MTX este numarul 11 . Surpriza ! Este o lanseta parabolica ( o folostina ) , subtire si mladioasa, care a batut prin calitati cele mai bune modele din categoria 3,5 lbs la concursul international de casting din Bulgaria de acum 3 ani. A aruncat 180m in mana lui Cristi Mihalcea, in timp ce alte modele consacrate se rupeau sau aruncau cu 30m mai putin. Cu toate astea nu m-ai auzit niciodata sa recomand MTX11 nici macar in fata lui MTX8 care este aproape la jumatate de pret. Asa ca am adus de la chinezi si parabolice, chiar foarte bine facute , pentru ca nu se rup , dar nu ai sa ma auzi spunand vreodata ceva de MTX11 . Dovada ca nici nu stiai ca exista.
6. La toate paragrafele ai lasat citatul intreg. La ultimul ai sters partea cu : "gaina batrana ...". Am inteles deranjul cuvintelor respective... Repet ... Scuze ! Fiecare isi alege in viata ce doreste, inclusiv sculele de pescuit.
7. Pentru luna asta atat am putut sa vorbesc cu tine.Numai bine si multumesc pentru ajutor. :wink:

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Purtam acest dialog, tot pentru ca mi-o cere meseria, dar este cea mai scarboasa parte a ei. Motiv pentru care am sa simplific putin intercalarile astea de care ai tu timp, incercand sa raspund punctual
:lol: :lol: Bine ca ai timp sa scrii polologhia de mai jos. Nu mai discut despre obligatiile meseriei ca despre asta n-am eu timp
Dan Mitranescu scrie:1.Daca afirm ca majoritatea sahistilor

..din prima o dai in balarii...neeext
Dan Mitranescu scrie:2. Sunt convins ca exista foarte multi pescari care nu au avut posibilitatea sa cunoasca foarte bine domeniul. Este ceva normal. Ce trebuie sa reti de aici este ca nimeni nu este prost , pana cand nu incearca sa fie destept.
Banalitati. Pentru multi pescuitul nu e un domeniu, o meserie, o obligatie.
Dan Mitranescu scrie:3. Nu eu sufar de cum pescuiesti tu , tu suferi de ce recomand eu. Pricepi ? Ca nu eu m-am bagat in seama cu tine pe unde scri ... nimic. Ca asta este contributia ta la acest forum ... nimic.
A nu stiu cata oara iti repet: nu-mi pasa de cum pescuiesti tu. Pe mine ma intereseaza cum pescuiesc eu. Tu cu ale tale, eu cu ale mele. Tu dai buzna pe toate topicurile cu lansete, mulinete si lansari si ne spui cum ca nimeni nu stie nimic doar tu esti cel mai tare..tu,tu, doar tu.
Dan Mitranescu scrie:4. Eu mi-am luat teapa cu lansete moi , pentru ca nu te ajuta cand ai nevoie si pentru ca se rup cand incerci sa le fortezi. Am pierdut bani, cat si o deformare a stilului de aruncat, deoarece obisnuinta cu o lanseta moale nu te lasa usor sa incarci corect o lasnseta tare. Ulterior am castigat mult mai mult, atat moral cat si financiar, ca am stiut ce sa ofer pescarilor pentru a nu mai trece prin greselile mele. Nu mai pot sa ma opresc acum , ca prea bine a fost.
Da mestere, cum ziceam mai sus..Tu,tu. Tu esti destept restu-s prosti. Noroc cu tine ca ne luminezi.
Dan Mitranescu scrie:5. Tot pentru informarea ta europeana, afla ca de 4 ani in gama MTX este numarul 11 . Surpriza ! Este o lanseta parabolica ( o folostina ) , subtire si mladioasa, care a batut prin calitati cele mai bune modele din categoria 3,5 lbs la concursul international de casting din Bulgaria de acum 3 ani.

Daca spuneai doar despre lanseta asta aici pe topic nu ajungeam iar sa discutam discutii. Te cred pe cuvant ca e o lanseta asa cum spui. Eu n-am de unde sa stiu. Firma despre care vorbesti face parte din categoria acelor firme care nu ma pasioneaza deoarece nu consider ca merita sa dau banii pe vreun produs al ei.Inainte de-a te tura reciteste partea cu face parte din categoria acelor firme. Ca sunt destule care intra in categoria asta. In 30 de ani de pescuit imi permit sa am preferinte, sa sa stiu despre ce vorbesc si , mai ales, sa aleg pe ce dau banii.
Dan Mitranescu scrie:6. La toate paragrafele ai lasat citatul intreg. La ultimul ai sters partea cu : "gaina
Ok, am inteles. Ai un fetish cu gaini..ok, whatever floats your boat.
Dan Mitranescu scrie:7. Pentru luna asta atat am putut sa vorbesc cu tine.Numai bine si multumesc pentru ajutor. :wink:
Right. Doar ca va interveni vreo obligatie si vei reincepe sa te repeti cu aceleasi chestii ca si pana acum. Uite si p-asta o inteleg...obligatie, Hakuyo, alea-alea. Doar incearca sa fii on-topic.
Si rogu-te, accepta faptul ca nu toti vrem sa fim invatati, ghidati,sfatuiti si educati de marele Mitranescu si "scoala" lui de pescuit. Suntem destui care alegem in cunostinta de cauza sa pescuim la 30 de m cu lansete de 3m si sa prindem un crap.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Albert »

DumiD scrie:Albert, usor tata, sa nu faci atac cerebral.
Nu te stresa colegu'..Nicio sansa de asa ceva.
DumiD scrie:Nu multa lume isi permite sa scotoceasca europa dupa bijuterii parabolice de 3m si 2 lb,
De ce? Ca doar e usor. Cu goagãl si niste banuti cumperi ce vrei tu din toata lumea. Si mai eftin si mai bun ca-n Romanica.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Albert »

razvan u. scrie:Albert,
Vezi ca ai incurcat ochelarii de vedere.
Razvan,
Apreciem ca impartasesti din propria-ti experienta. Doar ca e ca si la Mitranescu: daca tu patesti d-astea nu inseamna ca si noi patim la fel. Pune-le snur diferit, cred ca ajuta. Ochelarilor, zic.
razvan u. scrie:Dar nu-i nimic...uite ca sa vezi ca nu ma supar pe tine: te invit la ce concurs vrei tu pe Sarulesti.
Ce zici?
Apreciez. Doar ca explicam si pe alt topic de mare angajament ca daca m-ar pasiona domeniul concursuri as merge la oricare dintre ele: braile, maratoane sau campionate nationale.
Ca sa nu zici ca-s nepoliticos putem face altceva: invitatia asta pentru mine transfer-o altora. De exemplu alegi din concursul lui Vladeanu doi pescari tineri si ii inviti pe ei. Poti sa-i spui wildcard by Albert :lol:
Ce zici?

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de pescarusull »

Albert daca nu-ti place "Romanica" de ce vrei sa te impui aici ?
Serios acum, esti prea crispat.
P.S. faza aia cum ca nu te intereseaza sa dai banii pe un produs al unei anumite firme pt ca nu merita e pur subiectiva. Daca nu ai incercat produsul cum poti sa-l combati doar pt ca poarta o anumita denumire ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

marius84
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 28, 2016 21:23

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de marius84 »

Dragi colegi.
Va multumesc mult pentru sfaturile primite,chiar m-au facut sa imi schimb parerea.O sa ma indrept catre lansete de 3 lbs cu 3,6 sau 3,9 m.Inca nu m-am hotarat ce marca de bete sa imi iau,dar cu siguranta o sa fie ceva semiparabolice pentru ca nu ma inereseaza sa lansez departe.
Referitor la daiwa bw,nu stiu ce sa zic,am auzit si bune si rele despre ele,poate o sa ma indrept catre Chub,ramane de vazut.Oricum astept pareri de la voi.

P.S. Imi cer scuze ca am starnit atata galceava si contradictie intre unii pescari

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de dancalinescu »

La mintea mea de incepator, bazandu-ma exclusiv pe logica, as zice ca singurul factor care influenteaza aducerea plumbului de la X metri distanta e lungimea de recuperare a mulinetei (daca ai o lesinatura de mulineta cu 79 de cm per tur de manivela, good luck :lol:, daca ai o mulineta cu 100+ cm, sanchi). :lol:

Sa zici ca recuperarea plumbului (gol, fara peste intepat) iti provoaca placere, e ca si cum ai promova conceptul de masturbare in public. :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie: De ce? Ca doar e usor. Cu goagãl si niste banuti cumperi ce vrei tu din toata lumea. Si mai eftin si mai bun ca-n Romanica.
Caramida mai ieftina si mai buna ca la romani nu o sa gasesti niciodata in Europa, cu toti banii si cautarile tale .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”