Barca + motor dunare

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de eugen dragnea »

Am mers doi pescari+bagaje de crapar si cort intr-o gomflabila de 330 cu un motor de 5 cai de la Mahmudia pana pe la jumatatea primei bucle...ne-am tarat cu maxim 9 km/h la vale fara vant...cred ca am facut vreo 2 ore la dus...nu sunt adeptul pescuitului din barca, dar consider ca poti pescui relativ decent doi pescari cu 2-3 bete fiecare cu strictul necesar si fara echipament de campare.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de georgehadrian »

.... si inapoi, impotriva curentului cum a fost? Sunt si eu interesat de o barca cu motor de 5 cp..

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de eugen dragnea »

asta se intampla pe 3-4 ianuarie 2020...inapoi am venit cu 7 km/h in conditiile in care nu am prins peste aproape deloc si am "scapat" de bautura,mancare si nada.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de happah1 »

Hm, deci doar pentru pescuit din barca (adica fara bagajeria aferenta camping-ului - cort, mancare, etc), o barca de 3.30 si 5cp ar trebui sa fie numai bune. Planul e sa luam barca de la locul de campare si de acolo sa mergem la "explorat" cate 10 km stanga/dreapta, nu mai mult.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de Dan Mitranescu »

Va spun si parerea mea. Mentionez ca am pescuit din barca pneumatica mai mult ca de pe mal si o fac de peste 25 ani.
Am doua motoare, unul de 2,5cp si unul de 10cp. Am mai avut motoare de 5cp si 8cm, iar barci am avut intre 2,40m si 3,20m. Acum pescuiesc din cea de 3,20m. ( merg cu ea si la concursurile de plantat )

1. Pe o barca pneumatica diferenta intre un motor de 2,5cp si unul care te ajuta sa glisezi este infima. Incerc sa detaliez:
Cu un motor de 2,5cp se poate merge cu o barca de 3-3,30m si o incarcatura totala de 80-100kg cu 8-9 km/h.
Un motor de 5 cp nu reuseste sa treaca de 10-11 km/h in aceleasi conditii , dar dubleaza consumul daca merge cu aceasta viteza, plus ca este un motor mai greu.
Inclusiv un motor de 6cp trece greu de 12 km/h , viteza la care o barca pneumatica intra in glisare si trece de 18 km/h.
De la 2,5cp la 5 sau 6cp barca nu face altceva decat sa impinga un val mai mare pe care nu reuseste sa se ridice ca sa intre in glisare.
La barcile de fibra se simte orice cal in plus la motor, la pneumatice este alta situatia.

2. Dintr-o barca de 3,20m nu poti sa pescuiesti decat la spinning sau la clonc si asta fara prea multe bagaje.
Un 3,60m este minimum pentru un pescuit decent in doi.

Despre motorul de motocositoare nu mai discutam. Nu stiu pe nimeni sa fi stat cu el mai mult de doua-trei iesiri. Nu numai ca nu te mai intelegi cu nimeni cand mergi cu el, dar nu te mai intelegi nici macar cu tine. :D

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de happah1 »

Problema la un motor mai mare de 5 cp este ca nu as putea decat eu sa "pilotez" barca din 4 indivizi care dorim sa o achizitionam. Acum mai e si problema pretului: ne gandim la posibilitatea de a achizitiona si motorul nou, ceea ce ar costa cam 6000 RON pentru unul de 5cp. Pentru unul de 10 cp pretul este dublu, nu ne permitem.

Iar la SH-uri....cum nu am mai detinut pana acum niciodata nici barca nici motor, parca nu ne-am risca. Nu ma pricep deloc, ar putea sa imi vanda cineva un motor stricat si eu habar nu as avea. Din acest motiv am incerca sa achizitionam de noi atat barca si motorul, si in timp, pe masura ce ne mai "cultivam" si noi si stim la ce sa ne uitam, poate vom upgrada.

Dvs. spuneti de 3.60 minim. Dupa cum va spuneam, de regula am folosi barca pe distante scurte, plecand de la locul de campare in amonte sau in aval, in cautare de structuri la somn sau crap. Spinning mai putin, dar de ce nu. Putem scoate un 10km/h impotriva curentului cu o gonflabila de 3.60 si 5cp? Sau una de 3.90 si 5cp?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de Dan Mitranescu »

happah1 scrie:
Dum Ian 03, 2021 20:45
Problema la un motor mai mare de 5 cp este ca nu as putea decat eu sa "pilotez" barca din 4 indivizi care dorim sa o achizitionam. Acum mai e si problema pretului: ne gandim la posibilitatea de a achizitiona si motorul nou, ceea ce ar costa cam 6000 RON pentru unul de 5cp. Pentru unul de 10 cp pretul este dublu, nu ne permitem.

Iar la SH-uri....cum nu am mai detinut pana acum niciodata nici barca nici motor, parca nu ne-am risca. Nu ma pricep deloc, ar putea sa imi vanda cineva un motor stricat si eu habar nu as avea. Din acest motiv am incerca sa achizitionam de noi atat barca si motorul, si in timp, pe masura ce ne mai "cultivam" si noi si stim la ce sa ne uitam, poate vom upgrada.

Dvs. spuneti de 3.60 minim. Dupa cum va spuneam, de regula am folosi barca pe distante scurte, plecand de la locul de campare in amonte sau in aval, in cautare de structuri la somn sau crap. Spinning mai putin, dar de ce nu. Putem scoate un 10km/h impotriva curentului cu o gonflabila de 3.60 si 5cp? Sau una de 3.90 si 5cp?
Diferenta de viteza intre o barca de 3,20m si una de 3,60m ( acelasi motor si aceeasi incarcare ) nu este.
Dunarea curge pe curent cu 4km/h. Cu 5cp nu se poate urca cu mai mult de 6km/h si se coboara cu 14km/h. ( fata de pamant ).
Daca se urca pe langa malul unde curentul este mai mic viteza creste cu aprox. 2 km/h. ( viteza Dunarii este de aprox. 2km/h pe acolo ). Se urca cu aprox. 8km/h si se coboara la fel.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de marian_popescu »

Cu barca, echipamentul trebuie redus la strictul necesar. Dacă mai vrei si glisaj...deja trebuie sa te gândesti la permis si motor mai mare.
Pescuitul stationar 2 inși din aceeași barca e aproape exclus. Spin si clonc, merg. Cu motor de 5 (urcat in 6 cp), cu pneumatica potrivită poti glisa rezonabil in 2 insi, ceea ce e mare lucru. Dar cu echipamentul de pescuit crap de pe mal, posibil sa trebuiască să faceți mai multe drumuri...
Parerea mea e ca ca puteti lua un kolibri de 3,60 (e unul din 2019 pe olx la 2000 de lei, mai bun nu gasesti). Si motor second musai verificat de un priceput si cateva ture pe apă, se gasesc si aici ceva oferte. 5 cp 2 sau 4 timpi...aici e alta discutie. Eu am 2 timpi și nu l-aș schimba decat daca as avea barca mai mare cu peridoc.
Eu am pneumatica de 3,40 metri cu motor de 8 cp, după ce am schimbat câteva combouri pana acum...Si nici acum parca nu am gasit compromisul perfect. Pt ca acesta nu există :))

AlinMitrica
Mesaje: 101
Membru din: Lun Dec 25, 2017 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de AlinMitrica »

Salutare,
As avea si eu cateva intrebari:
1. Care ar fi lungimea minima a barcii gonflabile in care sa putem pescui la rapitor 2 pers?
2. Nu am posibilitatea de a depozita barca umflata, ar fi vreo problema daca o impachetez dupa fiecare utilizare?
Multumesc

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de marian_popescu »

Nu exista lungimea minimă sau maximă; ci doar cu cât este mai mare, cu atât e mai bine. Am pescuit si din 2,70, au fost vremuri frumoase, Am mai prins si ceva peste, dar...e chin. Am fost si 3 in barca la clonc. Acum, când vrem sa luam o singură barcă cu noi, mergem cu una de 3,70. Dar tot singur dintr-una de 2,7 as prefera decat 2 insi din cea cea mare. Un alt criteriu ar fi că daca pescuiesti in conditii mai grele (dunăre sau se iscă vreun vânt puternic), e de preferat o barca mai mare.
Totusi, cu cât mai mare, cu atât mai multe bătăi de cap când nu ești pe apă (transport, manipulare, depozitare), eu nu am peridoc si m-am lovit de problema asta.
La partea cu impachetatul, vezi macar sa fie cat mai nouă, termosudata (desi nu ar trebui sa cedeze in conditiie astea o lipitură buna)si dintr-un material mai moale (nu neaparat mai subtire). Nu am auzit pe cineva sa isi fi ținut barca pachet si sa fi avut belele, bărcile cedează de regulă din alte motive (suprapresiune, soare, uzură mecanică etc)
Mai usor de depozitat este una cu podina aideck, dar aici e alta discutie, avantaje/dezavantaje.
Dacă stai sa cauti inconveniente, gasesti destule orice barca ai avea. Cu timpul capeți experienta si pescuitul din barca devine tot mai frumos, indiferent de stilul pe care il practici. Acum cativa ani am vandut barca (zodiac cfr 340, 36 kg, bijuterie), motor, sonar, lansete de barca etc...tot!. În câteva luni, eram din nou pe apă, o luasem de la capăt, n-am putut să stau de-o parte. Important e să ieși pe apă și să te bucuri, sunt trăiri pe care puțini muritori au ocazia să le exprimenteze.

Deci, unde vreti sa folositi barca si de ce buget dispuneti?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”