Barca + motor dunare

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

AlinMitrica
Mesaje: 101
Membru din: Lun Dec 25, 2017 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de AlinMitrica »

Multumesc pentru informatii.
Vreau sa folosesc barca pe lacurile din jurul Bucurestiului, cele care permit asta. Dupa 10 ani in care am pescuit la crap(pe carpodromuri), am inceput sa cochetez si cu rapitorul(stiuca, salau). M a prins treaba destul de tare asa ca sunt in cautare de achipament. Am inteles ca anul asta caperlan scoate barci, asa ca astept sa le vad

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de marius25 »

@happah1
Da-mi voie sa-ti fac o recomandare ,am detinut o asfel de barca : daca iti pasa de bani,nu-i cheltui pana nu probezi o asfel de barca gonflabila.Ideea achizitiei unei barci bune la Dunare este sa te duca cat mai repede si in siguranta la locul de pescuit indiferent de distanta si in conditii mai putin prielnice (rafale de vant,curent crescut,zone cu anafoare,"bizonii" ce trec pe langa tine cu motorul turat la blana).Pana la urma in 1-2 ani tot la barca fibra +peridoc si motor de 20cp vei ajunge.Achizitionati barca si peridocul anul acesta si motorul anul viitor .
Nu face socotelile din pix ,s-ar putea sa iesi mai castigat in timp.

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de happah1 »

Din pacate stau la bloc, nici nu as avea unde depozita o barca + peridoc. Din pacate imi ramane doar varianta unei gonflabile. Poate peste 5-10 ani voi investi intr-o semicabinata, cine stie. Dar pana atunci....

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de marian_popescu »

Sunt o multime care pescuiesc de ani de zile cu pneumatica pe Dunare, pescari buni.
Nici eu nu ma văd trecând pe fibră prea curând, ci ce mult la un rib, iar asta doar pt ca are chila mai pronunțată Si mai rigidă și poti merge mai repede pe valuri.
Pneumatica e mai usor de manevrat, poti pescui mai usor in partide de o zi, in care încerci mai multe locuri si te ancorezi/dezancorezi frecvent. Si e mult mai stabilă lateral

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de eugen dragnea »

Eu mi-am facut urmatorul calcul cand am vrut sa iau barca+motor 5 cai impreuna cu un prieten:

Maxim 3 iesiri pe an in Delta X maxim 5 zile X 100 lei/zi o barca mare din fibra de inchiriat direct din Tulcea = 1500 lei : la 3 pescari = 500 lei/pescar/an
Fara batai de cap legate de depozitare si transport, fara bani blocati, fara grija protectiei si a ingrijirii, fara ITP, RCA sau impozit la peridoc...dar si cu 140 km/h pe autostrada, o gasesti si la apa direct si unde vrei tu in Delta.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de Tritoiu Dragos »

https://www.youtube.com/watch?v=NbaM3LIV1dk Eu cred ca se pot atinge viteze bunicele cu un 5 cai(pe Dunare) Barca are 330 si merge cum se vede cu incarcatura totala cam pana la 150 de kg. Peste incepe sa mearga mai naspa. De mentionat ca nici Dunarea nu era la capacitatea ei fiind scazuta atunci, dar am mers si pe vant/valuri destul de bine si fara probleme. Dintre motoarele de 5 cai cred ca cel de la yamaha are un plus de forta. Acu ma mananca sa l duc la 6 cai si din ce am investigat ar trebui schimbate jiglerele si aprinderea (asta cam costa). Acu daca stie careva daca se poate evita schimbarea aprinderii orice sfat e binevenit.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de marian_popescu »

@eugen
Corect, la concluzia asta am ajuns si eu, facand una sau două iesiri in Delta pe an. Am vandut barca si tot echipamentul de barca, am obținut permisul de navigatie.
Apoi am prins o barca la.un pret pe care nu l-am putut refuza, am zis sa o iau macar pt plantat. Apoi un electric, apoi termic si ...uite asa am luat-o de la capat. Si de atunci, in afara de o delta sau două pe an, mai fac cel puțin 20 de ieșiri de o zi sau doua la Dunăre.
E drept ca am lasat-o mai moale cu carpfishingul si nu prea mai intru pe crapmania, dar...pescuiesc mai mult si mai ieftin. Si ma si bucur mai mult de natura si aventură

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de marian_popescu »

@dragoș
La modelul acela stiu ca trebuie si aprinderea, altfel merge nasol.
Dacă faci modificarea, o faci pt sufletul tau, nu neapărat pt a obține un avantaj notabil. Asa gândeam si eu cand aveam 5 cp.
Acum zic ca e un motor bun, de care se merită să te bucuri asa cum e

bubu72
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mai 09, 2021 16:33

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de bubu72 »

salutare, ma uit si eu sa cumpar o barca, suntem cate branduri care mi-au atras atentia printre care si kolibri. Acum in toamna cand am vorbit cu sergey, kolibri avea 3 ani garantie, acum are 5ani garantie. sergey, fostul distribuitor kolibri zice ca kolibri au 3ani garantie dar actualul distribuitor kolibri si aume focus royal le-a mai adaugat 2ani in Romania.
Acum intrebarea este daca se poate avea incredere in noul distribuitor kolibri ca daca te uiti pe recenziile lor te sperii, tepe date la soferi, furaciuni....
https://www.google.com/search?q=focus+r ... caf6e538,1,,,
Imagine

Imagine

Imagine

bubu72
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mai 09, 2021 16:33

Re: Barca + motor dunare

Mesaj de bubu72 »

salutare, ma uit si eu sa cumpar o barca, suntem cate branduri care mi-au atras atentia printre care si kolibri. Acum in toamna cand am vorbit cu sergey, kolibri avea 3 ani garantie, acum are 5ani garantie. sergey, fostul distribuitor kolibri zice ca kolibri au 3ani garantie dar actualul distribuitor kolibri si aume focus royal le-a mai adaugat 2ani in Romania.
Acum intrebarea este daca se poate avea incredere in noul distribuitor kolibri ca daca te uiti pe recenziile lor te sperii, tepe date la soferi, furaciuni....
https://www.google.com/search?q=focus+r ... caf6e538,1,,,
Imagine

Imagine

Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”