Dilema Mulinete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zfcristian »

zander scrie:Schimano navi este o mulineta forte grea , decat navi atunci mai bine BBLC.......... Ca si idee , intodeauna shimano va functiona mai silentios ca si o daiwa, dar din cunctul meu de vedere pentru 10 m la aruncare prefer daiwa care este cu 200 g mai usoara.....
Diferenta de 100 grame este insesizabila doar nu o sa stai cu batul non stop in mana .
Ideea din punctul meu de vedere este ca eu caut tocmai acei 10-15 m in plus .

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zfcristian »

Eu unul iau in calcul si posibilitatea de a lua BBLC-ul nou modelul Medium, sa vedem.
Am inteles ca are acelasi tambur ca ultegra si are 615 grame in conditiile in care are si bait runner clasic .
O sa incerc sa merg sa o vad.

Avatar utilizator
menzoco
Mesaje: 490
Membru din: Mie Iul 07, 2010 17:21
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de menzoco »

Zf.tu trebuie sa te pui la punct cu tehnica aruncarii.sunt pescari care arunca bine si cu navi,windcast,spro,pl.si daiwa oricum sunt un pic mai galagioase.poate iti arata altcineva care este diferenta la aruncare dintre windcast sinavi.o

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zfcristian »

menzoco scrie:Zf.tu trebuie sa te pui la punct cu tehnica aruncarii.sunt pescari care arunca bine si cu navi,windcast,spro,pl.si daiwa oricum sunt un pic mai galagioase.poate iti arata altcineva care este diferenta la aruncare dintre windcast sinavi.o
My Friend de pescuit si pahar ( cana daca suntem pe balta :mrgreen: ) stiu foarte bine asta, eu nu am facut decat sa expun experienta mea cu aceste 2 mulinete , ca e bine sau e rau, astea sunt rezultatele, tocmai de asta nu ma grabesc sa achizitionez, experimentez, citesc , d'astea si pana in primavara o sa imi iau probabil catapulta sau navomodel :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de marian_popescu »

Dintre cele enumerate, am si eu doua proskyer nose power, sunt cele de care iti spunea gabi carp pe prima pagina. aseaza firul impecabil, ruleaza finut, frana de calitate, 3 tamburi metalici si, in ciuda greutatii reduse, raportul de 1:3,8 iti da o senzatie de forta pe care la putine mulinete am simtit-o. nu stiu cate grame au, dar celelalte mulinete pe care le folosesc la crap se preteaza si pentru somn, sunt destul de grele
le-am folosit pe decat pe olt, unde am folosit monturi cu plumbi de 100 de grame si naditori, fac fata cu brio. am facut casting si cu mono 0,25 si cu 0,40 cu ele, nu am masurat, dar din cateva zeci de aruncari facute de 3 pescari, nu am avut nicio peruca. eu sunt multumit

Avatar utilizator
onu_eckou3
pescar de competitie
Mesaje: 1306
Membru din: Mar Iun 08, 2010 11:39
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de onu_eckou3 »

eu am biomaster 8000 xtb si sunt foarte multumit. cand m am hotarat sa le iau ma gandeam ca o sa imi fie mai greu cu baitrunnerul in tambur dar m am obisnuit si mi se pare foarte natural sa pun mana pe tambur cand intep.. biomaster sunt exact ca naviurile doar ca au alta culoare si 2 rulmenti in plus.. recomand!

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zfcristian »

onu_eckou3 scrie:eu am biomaster 8000 xtb si sunt foarte multumit. cand m am hotarat sa le iau ma gandeam ca o sa imi fie mai greu cu baitrunnerul in tambur dar m am obisnuit si mi se pare foarte natural sa pun mana pe tambur cand intep.. biomaster sunt exact ca naviurile doar ca au alta culoare si 2 rulmenti in plus.. recomand!
Stiu ca sunt identice cu Navi doar cu mentiunea ca au rulmenti in plus si difera culoarea .
Faza este ca momentan nu se gasesc pe nicaieri pe stoc .

danicopros
Mesaje: 360
Membru din: Dum Feb 13, 2011 9:48

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de danicopros »

eu zic sa ancerci si super ultegra 735g super mulineta super fiabila

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zfcristian »

danicopros scrie:eu zic sa ancerci si super ultegra 735g super mulineta super fiabila
Asa este, e o alternativa, de asemenea mai imi face cu ochiul Ultegra 14000 xtb problema e ca momentan nu se gasesc pe nicaieri

zander
Mesaje: 449
Membru din: Mar Oct 05, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Dej
Contact:

Re: Dilema Mulinete

Mesaj de zander »

pana la urma la ce mulinete te-ai hotarat?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”