Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de romanraul »

Dar pe de alta parte nu e ciudat ca doar unei singure persoane s-au rupt si la toti ceilalti nu?? Si nu o lanseta dar 5!!!! E un semn de intrebare.... Daca rupi una e accident, cand rupi 5 ai o problema.... Daca toata lumea rupea, da, lanseta nu e ok.... Dar eu unul am dat in ele cu plumb de 140 de pe pamant de naiba le-a luat si nu au nimic....
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Sigi »

Eu as fi acceptat fara probleme oferta aia de 200 de lei.
Era cea mai buna varianta.
Poate nu e prea tarziu.
Acu' nu esti nici pe cal, nici in carutza...
Dan Mitranescu scrie:Domnul Costache Nicolae va rog sa va hotarati asupra unor aspecte :
1. Dumneavoastra ati cumparat lansetele sau prietenul ?
2. Cine a rupt lanseta ? Dumneavoastra sau prietenul ?
3. Cand au fost cumparate lansetele si cat au costat ? Mie mi-ati spus ca pe 12 ianuaria anul acesta si ca au costat 1800 lei cele doua bucati. ( expresia exacta din momentul discutiei a fost : " dupa ce ti-am pus in brate 18 milioane pe 12 ianuarie, sa mai dau inca doua milioane pe varf ? Cine ti-a mai pus in brate 18 milioane pe 12 ianuarie ? "
4. Este adevarat ca v-am oferit varful la 200 lei ?


In alta ordine de idei.
Scrie clar pe site :
La garantia lansetelor intra blank-urile rupte circular, sustinute de testul defectoscopic, ce evidentiaza fisuri sau depuneri inegale de carbon in sectiune. Daca lanseta nu prezinta astfel de defecte, se considera ca a fost rupta in urma unei folosiri necorespunzatoare si in astfel de cazuri, nu se ofera garantie.
Blank-urile ce prezinta fisuri longitudinale nu beneficiaza de garantie, deoarece aceste defecte apar numai in situatia lovirii lansetei sau a mufarii incorecte .


Motivele din cauza carora se pot rupe varfurile lansetelor de orice fel sunt urmatoarele :
- orice lovire cu lanseta in pamant sau alt obstacol dupa aruncare. In special lansetele puternice, care rup des inaintasul, sunt predispuse la astfel de accidente. Lanseta nu trebuie sa se rupa atunci, dar fisura in timp poate sa cedeze.
- rasucirea inaintasului peste inelul de varf inainte de aruncare si nesesizarea acestui aspect de catre pescar.
- iar in cazul lansetelor puternice , aruncarea cu inaintasul lasat foarte scurt ( aprox. un metru )
- scoaterea unui peste de unul singur , cu lanseta dusa pe spate, in care socurile produse de peste trag de varful lansetei sub un unghi de 180 grade, adica incearca sa il intoarca pe loc.
Asa se rup varfurile.

Cealalta cauza importanta care rupe lanseta imediat deasupra spigotului este o mufare slabita . Nu discutam acum aspectul, dar am sa fac un topic cu sfaturi de utilizare a lansetelor.

Va spun un secret acum.
Toate lansetele MTX care se incearca sa se rupa sub actiunea unor forte mult mai mari decat a celor uzuale de pescuit, se rup fix in acelasi loc. Adica undeva intre inelul 2 si 3 . Deci daca legam lanseta de un punct fix si tragem, toate se rup din zona respectiva.

Revenim. Lanseta in cauza nu are niciun defect in sectiunea materialului.
Acum, dupa ce eu cunosc toate aceste aspecte, pe care le pot demonstra fizic oricand, trebuie sa cred pe cuvant un client care "mi-a pus in brate" bani.
Chiar si asa am vrut sa ajut omul si i-am oferit varful la 200 de lei in loc de 360 lei cat costa.
L-a luat si acum incepe treaba asta...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sigi scrie:Eu as fi acceptat fara probleme oferta aia de 200 de lei.
Era cea mai buna varianta.
Poate nu e prea tarziu.
Acu' nu esti nici pe cal, nici in carutza...
Nu ai inteles. :)
A acceptat oferta, a luat varful , dupa care mi-a promis ca imi face antireclama peste tot. :)

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de mrs »

Cele 5 lansete au fost rupte in aceeasi zona???

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Digital »

Dan Mitranescu scrie: Nu ai inteles. :)
A acceptat oferta, a luat varful , dupa care mi-a promis ca imi face antireclama peste tot. :)
Nenea Dan,
Trebuie sa recunosti ca este un baiat parol, s-a tinut de cuvant :lol: :lol:
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:N-ar strica la urmatorul concurs de casting sa invitati un profesor de fizica de liceu care sa explice cum sta treaba cu bratul fortei. Toate filmuletele despre tehnica aruncarii se concentreaza pe pozitia corpului, a mainilor, a varfului pantofului in sus si cel mult se pomeneste sa lasi firul pana la primul inel sau intre primul si al doilea insa nu zice nimeni de ce. In alta ordine de idei, cu firul dat dupa inel, aruncatul cu firul lasat scurt sau datul cu lanseta de pamant in aruncare e tot lanseta rupta in aruncare si nu e musai sa se rupa doar din utilizarea defectuoasa. in 99 la suta din cazuri e valabil insa si eu as merge cu ea la garantie, stiind ca am rupt lanseta pentru ca am lasat 40 de cm de fir, pentru ca exsista 1% sanse sa se fi rupt din alte cauze.
Cand iti iei jante de aliaj si talonul mic la pneuri, ca asa ai vazut tu la F1 ca se baga viteza si ai control marit pe directie :) , nimeni nu o sa-ti spuna ca nu este bine, in situatia in care locuiesti la tara. :wink:

Nimeni nu o sa accepte la garantie jante crapate, atat timp cat nu se observa un defect de turnare in zona sparta. Si asta indiferent de cauzele cu care se prezinta clientul.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Dan Mitranescu »

mrs scrie:Cele 5 lansete au fost rupte in aceeasi zona???
Sunt 8 lansete rupte. 5 Class si 3 Bestmaster.
Acelasi campion. Fratele Florin. :D

https://vid.me/C7d5

Daca il vedeti nu ii vindeti lansete, daca va propune sa pescuiti impreuna, fugiti cat puteti de tare. :D

P.S. Florin, te rog , spune tu cate lansete ai rupt pana acum ? :D Ca eu nu le stiu pe toate .

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de mrs »

Mda... Beastmaster folosesc si pot spune ca sunt niste lansete foarte puternice am aruncat cu 130 gr fara nici o problema... class-ul nu l-am folosit insa din specificatii se pare ca sunt chiar mai puternice decat beastmaster. Vad ca are un stil de aruncat special pt casting (plumbul pleaca de sub blank) ceea ce solicita foarte mult lanseta... Nush daca la pescuitul propriuzis foloseste acelasi stil de aruncare.

pate florin
Mesaje: 655
Membru din: Vin Iul 23, 2010 20:18
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de pate florin »

5 clasuri
1spod mtx
2 shimano
2 fl strategist
1abisfer 4.2 lb
1 senzor magic
cred ca atat
vicecampion national
2014

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de romanraul »

pate florin scrie:5 clasuri
1spod mtx
2 shimano
2 fl strategist
1abisfer 4.2 lb
1 senzor magic
cred ca atat
:lol: :lol: :lol:
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”