Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Costin Tudora »

Brasoveanu scrie:Intr-o zi roaga pe cineva pe care vad ca arunca foarte bine sa le arunce si lor o lanseta ca ei nu ajung la malul opus.Vine omul si le spune imi pare rau dar nu vreau sa va ajut pentru ca poate rup lanseta.Omul spune: stai linisit si dai ca nu e problema, eu dau de atat timp si nu am rupt nici una si daca se rupe asta e suport consecintele.Baiatul ia lanseta si se pune cum stie el pe ea (intr-un mod corect pentru distanta maxima) si surpriza!!!rupe lanseta…!
Stiu ce zici, asa am rupt si eu lanseta unui bun prieten pe Tancabesti :)))) eu am MTX8 si le incarc destul de bine zic eu, iar el avea niste carpe de Oxygen master bla bla bla si abea-abea lansa, ofticat putin.... zice sa ii le arunc eu ca dau mai departe, una fost de ajuns sa o arunc....fu' dementiala faza cand dupa aruncare s-a rupt fix de la o imbinare ca bineinteles era din 3bucati =))) iar apoi a picat si mulineta de la ea =)))) brusc.
Acum el fiind un bun prieten am zis sa ii cumpar o alta lanseta, ma uit dupa un MTX8 de 3.90 din 2bucati sa vada si el diferenta dintre o gioarsa si o lanseta.
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Sigi »

Scuze, intreb si eu ca unul care nu stie - care e inelul de 40?
Brasoveanu scrie:Salutare Domnilor

OTG inseamna Of The Ground(de pe pamant) asa dar exista doua aruncari recunoscute ca tehnici de casting si anume OTG de sub lanseta si OTG din lateral.Nici una nu este agreata de Fips-Cips.
Referitor la cum se gandeste o lanseta si cum se testeaza,este stiut faptul ca producatorii consacrati de lansete intotdeauna au in componenta echipei un aruncator foarte bun care testeaza,vine cu idei si ajuta la realizarea produsului final.In testele lor acesti oameni "distrug" la propriu lanseta incercand diferite gramaje de plumb si tehnici de lansare din surf casting(desi lanseta este pentru pescuit la crap).Ca sa ajungi la concluzia ca se poate rupe foarte greu trebuie sa o supui la un efort mult mai mare decat o sa o faca cei care o vor cumpara :wink: !
Treaba asta cu nu se poate rupe o lanseta ma face sa rad…nu exista lucru in lumea aceasta indestructibil chiar si folosit corect!Daca cineva crede ca intre o mie de lansete venite din fabrica nu exista cel putin 10 cu probleme doar vrea sa viseze frumos.
Si la firmele consacrate, aruncatorii angajati testeaza prototipul, nu fiecare lanseta asa dar e normal sa apara si in cazul lansetelor scumpe probleme.
In cocncluzie sper ca lumea sa inteleaga ca se poate rupe si un MTX Class la fel cum se poate strica si un Ferrai(deplasat exemplul dar poate asa se intelege ce vreau sa scot in evidenta :mrgreen: ).Cei care au probleme cu ele sa se duca sa spuna pentru ca totusi Dan, specifica ca se poate face un test iar daca vina este a constructiei se va primii un varf nou(cel putin asa este normal).
Referitor la ce mai apare pe aceasta pagina, ca poti sa iei un Class si daca il rupi esti nu stiu cum si se va intampla nu stiu ce, incercati sa fiti mai seriosi si mai ganditori inainte sa afirmati anumite lucruri.Pescarii folosesc in diferite conditii aceeasi lanseta(diferite greutati de plumbi si asezare a plumbului pe blanc) pentru ca fiecare vrea sa scoata prin puterile si cunostintele sale maxim din echipamentul lui(nu vad nimic gresit in asta).De ce am relatat acest aspect.Sunt pescari foarte buni din tara noastra care pe o lanseta rigida(actiune rapida) HiS 200, Class, Fox Horrizon XT, etc. folosesc pentru distante maxime plumbi de 130-135 grame (chiar 140) (nu e nimic gresit deoarece aceste lansete sunt specificate din fabrica cu putere de aruncare 3-5 oz(adica pana la 142 grame) si zona pe blanc aproape de inelul de 40(nu au viteza necesara pentru compresia blancului si folosesc un fir mai scurt).Iar nimic in neregeula(nu scrie pe lanseta cand este vanduta cat de lung trebuie sa fie firul cand arunci :wink: ).Acum…personal, daca iau orice lanseta doriti dumneavoastra si imi pun un plumb maxim admis si pozitionarea lui la inelul de 40, fac pariu cu oricine ca am cel putin 90% sanse sa o rup,daca nu din prima aruncare, cu siguranta in maxim 5 aruncari repetate!

O saptamana usoara va doresc si sa auzim de bine; ca de lansete indestructibile nu o sa auzim niciodata :wink:

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Nici o problema :wink: Nu exista intrebare proasta pe lumea asta !
Referitor la nedumerirea dumneavoastra intr-o configuratie a inelelor care incepe cu cel de plecare(primul inel dinspre mulineta) cu diametrul de 50 mm, urmatorul inel este de 40 mm(primul inel dinspre mulineta de pe tronsonul de varf daca aveti o lanseta din doua bucati).
Sanatate si o zi buna!
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Sigi »

Multumesc. Deci - ca sa inteleg si eu - firul de la varful lansetei pana la plumb trebuie lasat mai lung sau mai scurt decat acest inel?

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Alexandru Mihai »

Sigi scrie:Multumesc. Deci - ca sa inteleg si eu - firul de la varful lansetei pana la plumb trebuie lasat mai lung sau mai scurt decat acest inel?
In dreptul acelui inel.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Sigi »

Multumesc.

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Sigi »

Scuze daca plictisesc pe cineva dar care ar fi limita greutatii plumbului la:
3,5 lbs?
4 lbs?
5 lbs?
Multumesc anticipat.

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Alexandru Mihai »

Sigi scrie:Scuze daca plictisesc pe cineva dar care ar fi limita greutatii plumbului la:
3,5 lbs?
4 lbs?
5 lbs?
Multumesc anticipat.
120
130
140-150

plus montura!
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
adistul
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Noi 14, 2020 1:57

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de adistul »

Salut.
Am un MTX 16 de 3.90 cu 4lbs din 2 buc. la care un prieten mi-a rupt varful cu usa masinii.
Il pot inlocui cu MTX Class?
Multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Dan Mitranescu »

adistul scrie:
Dum Ian 10, 2021 7:19
Salut.
Am un MTX 16 de 3.90 cu 4lbs din 2 buc. la care un prieten mi-a rupt varful cu usa masinii.
Il pot inlocui cu MTX Class?
Multumesc.
Salut,
Pot sa te ajut cu un varf de MTX 14 Black Edition. Se potriveste. Este putin mai tare, dar asta ajuta in aruncare. Cotorul este la fel.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”