Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Sigi »

Pai si atunci la ce bun tot scandalul???
Daca a acceptat sa cumpere "piesa de schimb" inseamna ca tacit recunoaste ca din vina proprie s-a defectat obiectul.
Mi se pare cel putin deplasat ca sa mai si declanseze toata tarasenia asta...
Dan Mitranescu scrie:
Sigi scrie:Eu as fi acceptat fara probleme oferta aia de 200 de lei.
Era cea mai buna varianta.
Poate nu e prea tarziu.
Acu' nu esti nici pe cal, nici in carutza...
Nu ai inteles. :)
A acceptat oferta, a luat varful , dupa care mi-a promis ca imi face antireclama peste tot. :)

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de osc1or »

dr_andres scrie:M-am uitat la concursul de casting din Turcia si am citit putin , nu am auzit sa se rupa niciun Velocity . Tu cum ai reusit?

Am vazut si poza cu Mihalcea , a torsionat in toate pozitiile batul ala si nu a cedat, spre mirarea mea.


PS : La CN e permis sa dai OTG ?
Sincer nici eu nu stiu cum am rupt velocity-ul acela.. dar stiu 4-5 velocity printre prieteni rupte..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

dr_andres scrie:M-am uitat la concursul de casting din Turcia si am citit putin , nu am auzit sa se rupa niciun Velocity . Tu cum ai reusit?

Am vazut si poza cu Mihalcea , a torsionat in toate pozitiile batul ala si nu a cedat, spre mirarea mea.


PS : La CN e permis sa dai OTG ?
NU ESTE PERMIS NICI LA CN, NICI LA CM!
AU MAI FOST DISCUTII...
catch&release

Avatar utilizator
dr_andres
Mesaje: 264
Membru din: Dum Noi 01, 2009 18:19
Puncte: 0
Localitate: CLUJ

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de dr_andres »

Stiu ca nu este permis, dar am vazut afirmatia de mai sus ca la CN a dat OTG.

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Sionut »

dr_andres scrie:Stiu ca nu este permis, dar am vazut afirmatia de mai sus ca la CN a dat OTG.
Nu a zis ca a dat OTG, a zis ca dat cu plumbul de pe pamant. OTG implica si miscare laterala . Poti da cu plumbul de pe pamant si sa fie aruncare regulamentara (adica plumbul sa faca doar miscarea stand si direct spre apa).
CS APS

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sionut scrie:
dr_andres scrie:Stiu ca nu este permis, dar am vazut afirmatia de mai sus ca la CN a dat OTG.
Nu a zis ca a dat OTG, a zis ca dat cu plumbul de pe pamant. OTG implica si miscare laterala . Poti da cu plumbul de pe pamant si sa fie aruncare regulamentara (adica plumbul sa faca doar miscarea stand si direct spre apa).
Aruncarea de pe pamant se face pentru a pune plumbul spre pescar ( fata de verticala ).
Daca pui plumbul pe pamant mai in spate fata de verticala, atunci nu castigi in aruncare.
Toti cei care arunca de pe pamant stiu asta si toti pun plumbul spre ei.
Aruncarea este interzisa !
Plumbul la plecare descrie o miscare catre spatele standului si nu catre apa, asa cum cere regulamentul!

Barbu la CM Franta 2009 nu a fost lasat de arbitrii sa arunce de pe pamant ( in urma sesizarii facute de alte natiuni ).
A incercat apoi sa arunce de pe o farfurie ( deci nici macar de pe pamant ), farfurie sustinuta tot pentru ca firul sa faca un unghi mai mic cu lanseta, adica tinuta mai aproape de el decat pozitia fireasca in care atarna plumbul. Nu a fost lasat nici asa sa arunce ! Tot spre inapoi pleca plumbul.

Daca plumbul are balans evident inainte de aruncare, atunci lansarea este impotriva regulamentului!

Singura modalitate de a arata ca firul nu face un unghi impropriu unei aruncari regulamentare este atunci cand plumbul atarna liber , demonstrand perpendicularitatea.

Orice fixare a plumbului genereaza alte unghiuri decat cel de 90 grade, deoarece este imposibil sa faci asta chiar cu fata la montura, dar sa mai stai si cu spatele la ea.
Orice unghi pe care il face firul, altul decat cel de 90 grade cu solul, poate genera aruncari riscante.
Asta este interpretarea Cips Fips , expusa de arbitrii la CM.
Eu cred ca are logica.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Dan Mitranescu »

Aruncarile de tip OTG rup lansetele !
Cei care le fac, stiu asta de la profesor, chiar inainte sa se apuce de ele si isi asuma riscurile. :wink:

Unghiul mai mic facut de fir cu lanseta genereaza indoirea acestuia in segmentul superior mai mult decat este calculata rezistenta la rupere pentru conditii normale de pescuit. La fel cum se scoate pestele cu lanseta dusa mult pe spate, dupa care la prima aruncare se rupe varful, "din aruncare".

Lansetele de casting cu care se arunca in concursurile aferente prin OTG, nu sunt lansete de serie pentru pescuitul la crap.

De ce se arunca OTG cu lansete de serie , stie numai Florin . :D

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Salutare Domnilor

OTG inseamna Of The Ground(de pe pamant) asa dar exista doua aruncari recunoscute ca tehnici de casting si anume OTG de sub lanseta si OTG din lateral.Nici una nu este agreata de Fips-Cips.
Referitor la cum se gandeste o lanseta si cum se testeaza,este stiut faptul ca producatorii consacrati de lansete intotdeauna au in componenta echipei un aruncator foarte bun care testeaza,vine cu idei si ajuta la realizarea produsului final.In testele lor acesti oameni "distrug" la propriu lanseta incercand diferite gramaje de plumb si tehnici de lansare din surf casting(desi lanseta este pentru pescuit la crap).Ca sa ajungi la concluzia ca se poate rupe foarte greu trebuie sa o supui la un efort mult mai mare decat o sa o faca cei care o vor cumpara :wink: !
Treaba asta cu nu se poate rupe o lanseta ma face sa rad…nu exista lucru in lumea aceasta indestructibil chiar si folosit corect!Daca cineva crede ca intre o mie de lansete venite din fabrica nu exista cel putin 10 cu probleme doar vrea sa viseze frumos.
Si la firmele consacrate, aruncatorii angajati testeaza prototipul, nu fiecare lanseta asa dar e normal sa apara si in cazul lansetelor scumpe probleme.
In cocncluzie sper ca lumea sa inteleaga ca se poate rupe si un MTX Class la fel cum se poate strica si un Ferrai(deplasat exemplul dar poate asa se intelege ce vreau sa scot in evidenta :mrgreen: ).Cei care au probleme cu ele sa se duca sa spuna pentru ca totusi Dan, specifica ca se poate face un test iar daca vina este a constructiei se va primii un varf nou(cel putin asa este normal).
Referitor la ce mai apare pe aceasta pagina, ca poti sa iei un Class si daca il rupi esti nu stiu cum si se va intampla nu stiu ce, incercati sa fiti mai seriosi si mai ganditori inainte sa afirmati anumite lucruri.Pescarii folosesc in diferite conditii aceeasi lanseta(diferite greutati de plumbi si asezare a plumbului pe blanc) pentru ca fiecare vrea sa scoata prin puterile si cunostintele sale maxim din echipamentul lui(nu vad nimic gresit in asta).De ce am relatat acest aspect.Sunt pescari foarte buni din tara noastra care pe o lanseta rigida(actiune rapida) HiS 200, Class, Fox Horrizon XT, etc. folosesc pentru distante maxime plumbi de 130-135 grame (chiar 140) (nu e nimic gresit deoarece aceste lansete sunt specificate din fabrica cu putere de aruncare 3-5 oz(adica pana la 142 grame) si zona pe blanc aproape de inelul de 40(nu au viteza necesara pentru compresia blancului si folosesc un fir mai scurt).Iar nimic in neregeula(nu scrie pe lanseta cand este vanduta cat de lung trebuie sa fie firul cand arunci :wink: ).Acum…personal, daca iau orice lanseta doriti dumneavoastra si imi pun un plumb maxim admis si pozitionarea lui la inelul de 40, fac pariu cu oricine ca am cel putin 90% sanse sa o rup,daca nu din prima aruncare, cu siguranta in maxim 5 aruncari repetate!

O saptamana usoara va doresc si sa auzim de bine; ca de lansete indestructibile nu o sa auzim niciodata :wink:
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de gabi1 »

Brasoveanu scrie:Daca cineva crede ca intre o mie de lansete venite din fabrica nu exista cel putin 10 cu probleme doar vrea sa viseze frumos.
Marea enigmă este cum ajung aceste 10 lansete "cu probleme" doar la 2-3 pescari.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Defect nu inseamna neaparat ca oricine o ia in mana o rupe(sunt lansete care rezista sute de aruncari si apoi se rup) :wink: Sunt lansete pe care pescarii le detin de ceva timp si nu au probleme.Intr-o zi roaga pe cineva pe care vad ca arunca foarte bine sa le arunce si lor o lanseta ca ei nu ajung la malul opus.Vine omul si le spune imi pare rau dar nu vreau sa va ajut pentru ca poate rup lanseta.Omul spune: stai linisit si dai ca nu e problema, eu dau de atat timp si nu am rupt nici una si daca se rupe asta e suport consecintele.Baiatul ia lanseta si se pune cum stie el pe ea (intr-un mod corect pentru distanta maxima) si surpriza!!!rupe lanseta…Am scris aceasta povestioara sa scot in evidenta ca un defect nu inseamna neaparat ruperea unei lansete de catre oricine :wink: Poate sa fie un defect care se face vizibil(ruperea lansetei) doar la o anumita presiune pusa pe blank.
In alta ordine de idei fi sigur ca sunt multi oameni care rup lansete insa nu stim de ei si se rup de la cele mai ieftine pana la cele mai scumpe :wink:
Weekend placut in continuare !
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”