Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
costache Nicolae
Mesaje: 89
Membru din: Lun Feb 22, 2016 13:52
Puncte: 0
Localitate: Chiajna

Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de costache Nicolae »

Salut,
Care credeți ca sunt motivele pentru care dl Dan Mitranescu nu a vrut să schimbe un vârf rupt.
Vârful a fost rupt în aruncare, menționez faptul ca nu a fost atins sa-u lovit.
Revin cu pozele.
Aștept părerile voastre.
Fişiere ataşate
IMG_20160614_184147.jpg
IMG_20160614_184147.jpg (164.61 KiB) Vizualizat de 5768 ori
IMG_20160614_184128.jpg
IMG_20160614_184128.jpg (174.64 KiB) Vizualizat de 5768 ori
IMG_20160614_184124.jpg
IMG_20160614_184124.jpg (187.52 KiB) Vizualizat de 5768 ori
IMG_20160614_184116.jpg
IMG_20160614_184116.jpg (187.27 KiB) Vizualizat de 5768 ori
IMG_20160614_183930.jpg
IMG_20160614_183930.jpg (227.97 KiB) Vizualizat de 5768 ori
IMG_20160614_183923.jpg
IMG_20160614_183923.jpg (237.2 KiB) Vizualizat de 5768 ori

rotita
Mesaje: 148
Membru din: Mie Noi 10, 2010 20:43
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de rotita »

Este suparat dupa CN
ACS Dudi Baits

pate florin
Mesaje: 655
Membru din: Vin Iul 23, 2010 20:18
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de pate florin »

Eu am rupt vro 5 pana acum si nu a vrut sa schim e nici macar unu.Nu e corect da asta e suntem in Romania si asta spu e tot
vicecampion national
2014

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de gabi1 »

gabi1 scrie:
costache Nicolae scrie:... de la un prieten am auzit ca a rupt unul in aruncare si nu a beneficiat de garantia promisa.
Dacă a călcat pe băț, a fost lovit la transport sau im momentul lansarii firul a fost răsucit pe inelul de vîrf, de ce garanție să beneficieze?!
Dacă nici Mitrănescu nu este un tip conciliant...lăsati-o baltă.
O cam lălăi, ba un prieten,ba le știi tu pe toate... :oops: :oops:
Vino la magazin și dacă rupe o bucată în aruncare o plătesc eu.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de ovideli »

pate florin scrie:Eu am rupt vro 5 pana acum si nu a vrut sa schim e nici macar unu.Nu e corect da asta e suntem in Romania si asta spu e tot
cum ai reusit sa rupi 5 cand toata lumea zice ca sunt imposibil de rupt daca sunt incarcate corect si de ce nu spuneti decat abia acum dupa atatia ani, oricum informatia asta cu primele Class-uri rupte nu ma prea afecteaza pt ca nu am lansetele respective (am testat-o si nu am cazut la pace cu ea), dar ma pun in pielea altora care le-au cumparat si-mi dau seama cam ce gandesc acum dupa ce citesc cele postate de voi mai sus, ceva nu e in regula si pare cusuta cu ata alba povestea asta?
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de gabi1 »

@costache Nicolae,
La Dăbuleni încărcați lubenițele în căruță cu mtx.class?! :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

costache Nicolae
Mesaje: 89
Membru din: Lun Feb 22, 2016 13:52
Puncte: 0
Localitate: Chiajna

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de costache Nicolae »

Gabita,
Iti multumesc ca iti dai cu parerea fie ia de orice fel, sa sti ca nu o lalai cu nimic si nu am nimic cu nimeni. Nu le stiu eu pe toate dar nu e normal ca acest varf sa nu fie schimbat pe garantie.
Lanseta in cauza este a prietenului meu care este foarte suparat de cele intamplate si doreste ca ceilanti pescar de pe acest forum sa aiba ideie de ce se pot lovi in momentul in care achizitioneaza un MTX.
Te rog sa ma scuzi daca am gresit cu ceva si te-am deranjat.
A fi om e lucru mare.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de gabi1 »

Moș costache,ți-am propus să plătesc eu toată paguba, vino cu prietenul să arate cum reușește să rupă în lansare un mtx class sau oricare alt mtx..
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Dan Mitranescu »

Domnul Costache Nicolae va rog sa va hotarati asupra unor aspecte :
1. Dumneavoastra ati cumparat lansetele sau prietenul ?
2. Cine a rupt lanseta ? Dumneavoastra sau prietenul ?
3. Cand au fost cumparate lansetele si cat au costat ? Mie mi-ati spus ca pe 12 ianuaria anul acesta si ca au costat 1800 lei cele doua bucati. ( expresia exacta din momentul discutiei a fost : " dupa ce ti-am pus in brate 18 milioane pe 12 ianuarie, sa mai dau inca doua milioane pe varf ? Cine ti-a mai pus in brate 18 milioane pe 12 ianuarie ? "
4. Este adevarat ca v-am oferit varful la 200 lei ?


In alta ordine de idei.
Scrie clar pe site :
La garantia lansetelor intra blank-urile rupte circular, sustinute de testul defectoscopic, ce evidentiaza fisuri sau depuneri inegale de carbon in sectiune. Daca lanseta nu prezinta astfel de defecte, se considera ca a fost rupta in urma unei folosiri necorespunzatoare si in astfel de cazuri, nu se ofera garantie.
Blank-urile ce prezinta fisuri longitudinale nu beneficiaza de garantie, deoarece aceste defecte apar numai in situatia lovirii lansetei sau a mufarii incorecte .


Motivele din cauza carora se pot rupe varfurile lansetelor de orice fel sunt urmatoarele :
- orice lovire cu lanseta in pamant sau alt obstacol dupa aruncare. In special lansetele puternice, care rup des inaintasul, sunt predispuse la astfel de accidente. Lanseta nu trebuie sa se rupa atunci, dar fisura in timp poate sa cedeze.
- rasucirea inaintasului peste inelul de varf inainte de aruncare si nesesizarea acestui aspect de catre pescar.
- iar in cazul lansetelor puternice , aruncarea cu inaintasul lasat foarte scurt ( aprox. un metru )
- scoaterea unui peste de unul singur , cu lanseta dusa pe spate, in care socurile produse de peste trag de varful lansetei sub un unghi de 180 grade, adica incearca sa il intoarca pe loc.
Asa se rup varfurile.

Cealalta cauza importanta care rupe lanseta imediat deasupra spigotului este o mufare slabita . Nu discutam acum aspectul, dar am sa fac un topic cu sfaturi de utilizare a lansetelor.

Va spun un secret acum.
Toate lansetele MTX care se incearca sa se rupa sub actiunea unor forte mult mai mari decat a celor uzuale de pescuit, se rup fix in acelasi loc. Adica undeva intre inelul 2 si 3 . Deci daca legam lanseta de un punct fix si tragem, toate se rup din zona respectiva.

Revenim. Lanseta in cauza nu are niciun defect in sectiunea materialului.
Acum, dupa ce eu cunosc toate aceste aspecte, pe care le pot demonstra fizic oricand, trebuie sa cred pe cuvant un client care "mi-a pus in brate" bani.
Chiar si asa am vrut sa ajut omul si i-am oferit varful la 200 de lei in loc de 360 lei cat costa.
L-a luat si acum incepe treaba asta...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lanseta Hakuyo MTX Class rupt

Mesaj de Dan Mitranescu »

pate florin scrie:Eu am rupt vro 5 pana acum si nu a vrut sa schim e nici macar unu.Nu e corect da asta e suntem in Romania si asta spu e tot
Nu stiu care 5 lansete ai rupt, ca nu ai venit la mine cu ele.
A venit Pompi cu una si Nicusor cu una . Tu esti autorul ? Ma bucur sa aflu asta, ca asa am inteles si eu niste aspecte.
Cand se intampla atatea la tine si cu toate genurile de lansete cu care pescuiesti, inseamna ca exista o problema si nu la lansete.
Daca vorbeai macar o data cu mine acest aspect, poate gaseam gresala si reuseai sa te limitezi la mai putine rupte.
Incearca macar sa te uiti pe o filmare cum arunci si sa vezi unde ti se opreste varful.
Aveam pretentii de la tine, mai ales ca ne cunoastem.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”