Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
szb
Mesaje: 381
Membru din: Lun Aug 15, 2011 18:41
Puncte: 0
Localitate: Sf.Gheorghe

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de szb »

Detin class 3k, azi am fost cu el la un pic de antrenament, sunt foarte multumit cu lucreaza la aruncare. Am aruncat cu plumb 110g, si nu sunt un aruncator foarte bun, dar am ajuns distante intre 120m-140m.

bogdanbogdan
Mesaje: 13
Membru din: Mie Aug 19, 2020 17:25

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de bogdanbogdan »

Bună ziua, vreau sa achiziționez 4 lansete dar sunt nehotărât ce sa aleg între mtx 14 New concept și tazura class 3k. Pescuiesc doar lansat și as dori o lanseta cu care sa pot atinge și distante mari și sa fie cât mai plăcută în drill. Având în vedere ca nu am posibilitatea sa le probez înainte de achiziție va rog sa ma ajutați cu o părere. Dacă dorește și domnul Mitranescu sa ma ajute ii mulțumesc anticipat.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

bogdanbogdan scrie:
Vin Mar 04, 2022 12:55
Bună ziua, vreau sa achiziționez 4 lansete dar sunt nehotărât ce sa aleg între mtx 14 New concept și tazura class 3k. Pescuiesc doar lansat și as dori o lanseta cu care sa pot atinge și distante mari și sa fie cât mai plăcută în drill. Având în vedere ca nu am posibilitatea sa le probez înainte de achiziție va rog sa ma ajutați cu o părere. Dacă dorește și domnul Mitranescu sa ma ajute ii mulțumesc anticipat.
Buna ziua,
Puteti compara MTX 14 New Concept cu Tazura Sublim. Au aceleasi caracteristici ale blank-ului si ambele prezinta seria de inele New Concept ( 9 respectiv 7 ). Modelul MTX 14 New Concept nu este in stoc si nici nu stiu cand vine.

Tazura Class 3K este la un nivel de performanta putin mai ridicat si are avantajele panzei 3K. ( aspect, rezistenta, ... ).

Legat de placerea in drill aceasta este strict legata de drill si intodeauna lansetele performante vor produce mai multa placere in comparatie cu celelalte.

Oricand, cu placere.

bogdanbogdan
Mesaje: 13
Membru din: Mie Aug 19, 2020 17:25

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de bogdanbogdan »

Mulțumesc pentru răspuns,am sa merg pe tazura class 3k,sper sa fie alegerea corecta și sa ma înțeleg cu ele. Îmi puteți spune pana când veți avea reducerea la tazura class 3k, poate reușesc sa ma încadrez pana dau comanda?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

bogdanbogdan scrie:
Vin Mar 04, 2022 13:57
Mulțumesc pentru răspuns,am sa merg pe tazura class 3k,sper sa fie alegerea corecta și sa ma înțeleg cu ele. Îmi puteți spune pana când veți avea reducerea la tazura class 3k, poate reușesc sa ma încadrez pana dau comanda?
Reducerea ramane. Problema este stocul. Am vazut ca mai sunt cateva zeci.
Asta daca va grabiti. Lotul urmator vine peste doua saptamani.
Multumesc pentru incredere si anticipat, pentru comanda.
Oricand, cu placere.

bogdanbogdan
Mesaje: 13
Membru din: Mie Aug 19, 2020 17:25

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de bogdanbogdan »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 04, 2022 15:02
bogdanbogdan scrie:
Vin Mar 04, 2022 13:57
Mulțumesc pentru răspuns,am sa merg pe tazura class 3k,sper sa fie alegerea corecta și sa ma înțeleg cu ele. Îmi puteți spune pana când veți avea reducerea la tazura class 3k, poate reușesc sa ma încadrez pana dau comanda?
Reducerea ramane. Problema este stocul. Am vazut ca mai sunt cateva zeci.
Asta daca va grabiti. Lotul urmator vine peste doua saptamani.
Multumesc pentru incredere si anticipat, pentru comanda.
Oricand, cu placere.
Bună ziua domnul Dan, am comandat 2 lansete Tazura class 3k, cu gândul sa mai comand încă 2.Azi mia sosit comanda și în momentul când leam desfăcut sa îmi analizez noua achiziție am constatat cu stupoare ca distanta dintre inele între cele 2 lansete difera(nu știu cât de mult afectează performanta dar este inestetic în momentul în care așezi pe rodpod 4 lansete la fel și distanta dintre inele difera). Eu mai având o lanseta Tazura class 3k, leam desfăcut pe toate 3 și leam așezat în picioare pe o suprafață dreapta și am constatat din nou ca distanta dintre inele nu este identica la nici una din ele, deci 3 lansete aceeași marca nu au aceeași distanta între inele. Întrebarea mea este dacă este normala aceasta problema(cel puțin pentru mine este o problema) și cum se poate rezolva sa am 4 lansete Tazura class 3k identice? Sper ca se poate rezolva cumva pentru ca îmi place modelul acesta și nu as vrea sa ma îndrept către altceva.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Andrei91 »

Am si eu 4 tazura class 3k, intr-adevar distanta dintre inele nu este identica la toate lansetele, dar nu influenteaza cu nimic pescuitul si nici nu se observa pe rod pod ... sau probabil as putea spune ca lungimea tronsoanelor difera putin de la un bat la altu.
Daca ne raportam la lansat, respectiv pescuit chiar am ramas placut surprins. Lanseta arunca foarte bine, are o revenire buna, iar drilul este foarte ok, varful lansetei "lucreaza". Faptul ca are si panza 3k, e un plus (estetic). Big up Dan :D.

bogdanbogdan
Mesaje: 13
Membru din: Mie Aug 19, 2020 17:25

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de bogdanbogdan »

Andrei91 scrie:
Mie Apr 13, 2022 20:11
Am si eu 4 tazura class 3k, intr-adevar distanta dintre inele nu este identica la toate lansetele, dar nu influenteaza cu nimic pescuitul si nici nu se observa pe rod pod ... sau probabil as putea spune ca lungimea tronsoanelor difera putin de la un bat la altu.
Daca ne raportam la lansat, respectiv pescuit chiar am ramas placut surprins. Lanseta arunca foarte bine, are o revenire buna, iar drilul este foarte ok, varful lansetei "lucreaza". Faptul ca are si panza 3k, e un plus (estetic). Big up Dan :D.
Poate sunt eu mai perfecționist dar celelalte doua seturi de lansete pe care leam avut nu aveau problema asta și nu erau lansete de top ci chiar mult mai ieftine. Într-adevăr tazura class 3k se comporta foarte bine la aruncări chiar în comparație cu o lanseta mult mai scumpa, în drill nu am avut ocazia sa vad cum se comporta ca nu a permis vremea la mine în zona.
Țin sa precizez ca problema sa rezolvat azi când am sunat la magazin. Mulțumesc domnului Dan Mitranescu și echipei mai rar întâlnești asa oameni în ziua de azi,cand totul se rezuma doar la bani.

bogdanbogdan
Mesaje: 13
Membru din: Mie Aug 19, 2020 17:25

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de bogdanbogdan »

O întrebare pentru domnul Dan Mitranescu : mulineta tazura MX 14000 magnesium se poate folosi la spod și marker sau sa merg pe hakuyo MT 14000 spod&marker?
Apropo, miau sosit cele 4 lansete tazura class 3k și de data asta sunt impecabile,multumesc încă o dată pentru înțelegere și amabilitate.
Am uitat sa specific, lanseta pe care o voi folosi pentru spod&marker va fi tot o tazura class 3k model 2021 pe care am folosit-o pentru teste.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Tazura CLASS 3K + Tazura MX 14000 pareri!

Mesaj de Dan Mitranescu »

bogdanbogdan scrie:
Joi Apr 28, 2022 1:02
O întrebare pentru domnul Dan Mitranescu : mulineta tazura MX 14000 magnesium se poate folosi la spod și marker sau sa merg pe hakuyo MT 14000 spod&marker?
Apropo, miau sosit cele 4 lansete tazura class 3k și de data asta sunt impecabile,multumesc încă o dată pentru înțelegere și amabilitate.
Am uitat sa specific, lanseta pe care o voi folosi pentru spod&marker va fi tot o tazura class 3k model 2021 pe care am folosit-o pentru teste.
Salut. Ambele mulinete se pot folosi la nadit si pescuit. MT-ul are mici avantaje teoretice legat de nadit, dar a avut si mici problemute practice. Sistemul wormshaft pare sa nu fie compatibil cu raportul mare de recuperare. Au fost ceva probleme, dar s-au rezolvat prin schimbarea mulinetei.

Class 3K este super lanseta. Performanta si ... frumoasa. :) Lotul nou a intrat in stoc acum cateva saptamani. :wink:
Multumesc si eu pentru aprecierea produsului.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”