FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV

Aici veti gasi stiri, informatii legate de procesul de inregistrare a primei federatii de pescuit sportiv din tara noastra. Tot aici asteptam comentariile si sugestiile celor interesati de PESCUITUL DE COMPETITIE din Romania.

Moderatori: andrei vladeanu, viorel dulamita

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV

Mesaj de andrei vladeanu »

FEDERATIA ROMANA DE PESCUIT SPORTIV
aceasta este singura titulatura pe care o va accepta ANS-ul pentru a aproba constituirea unei federatii sportive de profil.

ramura sportiva "PESCUIT LA CRAP" are nevoie sa fie recunoscuta. recunoasterea ca sport nu este o procedura complicata, insa, dupa ce o disciplina este recunoscuta ca sport, federatia de profil se poate infiinta dupa minimum trei ani!

pe de alta parte, pescuitul sportiv nu trebuie recunoscut ca sport!

daca pe plan international ar fi existat federatie de profil (crap) lucrurile ar fi fost mai simple. CIPS, insa, coordoneaza toate disciplinele de pescuit.

in consecinta
la intalnirea din 12 ianuarie sunt invitate absolut toate cluburile si asociiatile de pescari, direct interesate de pescuitul competional, care vor sa constituie FRPS.
fiecare disciplina se va autoconduce si va avea autonomie. statutul federatiei va fi, in linii mari, similar cu cel CIPS.

aceasta este calea cea mai simpla si mai directa de a ne organiza si noi craparii si celelalte discipline de competitie.

fiecare club sportiv (cu CIS- certificat de identitate sportiva obtinut de la ANS) va avea un vot in adunarea generala a Federatiei.
_________________
The One Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

pe cai :!:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Discutasem cu Vladut despre chestia asta, ultima oara cand am fost la Bucale... DAR:
Cand am ridicat problema aderarii "PP Iasi" la Federatie am realizat ca discutam discutii, cum s-ar spune, in lipsa unui document clar care sa lamureasca membrii PP despre Drepturile si obligatiile ce implica aderarea noastra ca asociatie la aceasta Federatie.
Din cate am inteles eu, Federatia asta ar fi o initiativa distincta fata de demersurile celor dela Alba sau de cele ale D-lui V Tarus (daca nu cumva am auzit eu aiurea...).

Mai oamani buni, O tara si 3 Federatii? n-am stiut ce sa le raspund membrilor PP la ultima sedinta , cand aceasta intrebare mi-a fost adresata.
Alba a inaintat deja asociatiei noastre o Invitatie, si un program clar referitor la toate aspectele acestei adeziuni. Cu Federatia de Crap ce facem? Daca PP adera la Alba, eu ca membru pot adera la Federatia "APCR"?
Deja o gramada de intrebari si or mai fi si altele , dar acestea din urma se vor ridica joi, la sedinta PP in cazul in care imi veti trimite si mie o "hartiuta" care sa lamureasca macar partial ce vrea Federatia asta dela noi ca posibili vitori membri si ce asteapta inschimb, pt ceea ce ofera.
Dragilor, astept un mail la legio1083@yahoo.com in care sa se regaseasca un document ( Word) capabil sa lamureasca aceasta problema.

Respect!
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

costi, daca voi credeti ca de la alba iulia se da ora exacta, atunci ne-ntoarcem la 1600 si unim tarile romane... :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Maxim respect, nenea COrnel!
Incerc si eu sa fac ceva ...orice! Prezint la Iasi in sedinta ce am stiut pana acum, incerc sa aflu mai multe pt a vedea ce se va mai intampla de acum incolo... Important e ca nu sunt sau suntem indiferenti.

Ar fi pacat ca din nestiinta, sau comoditate sa o apucam pe o cale nuprea fericita cand poate se pot gasi alternative mai bune.
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Costi, faci iar greseala de a scrie inainte sa te documentezi, sau (in cazul nostru) sa citesti postarile anterioare.
Andrei explica destul de clar de ce nu se poate face momentan Federatia Romana De Pescuit la Crap si de ce a fost necesara nasterea Federatie Romane de Pescuit Sportiv, federatie care se va ocupa de toate stilurile competitionale.
"Federatia" lui Tarus este o mare teapa, este o asociatie care s-a autointitulat asa. O putea face oricine.
Cat despre federatia de la Alba........stie deja toata lumea pescarilor de competitie cu ce se ocupa....niste oameni care nu au nici o tangenta cu pescuitul dar vor sa faca bani pe spatele pescarilor.
Si fiind vorba de bani, imediat s-a afiliat la ei si asociatia lui Tarus.
Dar cred ca cel mai bine ar fi sa-l suni pe Maestru(tu sau cineva din conducerea asociatiei tale) ca sa te lamureasca mai exact despre ce e vorba.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cata bh
Mesaje: 267
Membru din: Dum Feb 12, 2006 18:56
Puncte: 0
Localitate: Oradea
Contact:

confirmare

Mesaj de cata bh »

Confirmam prezenta cu min 2 persoane la sedinta din data de 12 ianuarie 2007.

Cu stima
Catalin Prichici
Presedinte
CARP FAN

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

@ Vladut
De data asta nu m-a luat gura pe dinainte... :lol: ba chiar am fost zgarcit la vorbe si n-am explicat in detaliu ce s-a discutat la Iasi si deasta contextul a lasat loc interpretarilor. numai conteaza///
Mai nou, am vb cu Maestrul Rosioru si mi-am lamurit tot ce era de lamurit. Am luat notite, si tot ce mai trebuie si joi seara expun problema in plen ,la sedinta. Daca sunt ceva nelamuriri desi nu cred, o sa le rezolvam in direct, telefonic . Parerea mea proprie si personala este ca la finalul sedintei o sa desemnam si noi delagatii pt 12 Ian. Maine seara revin cu postarea pozitiei oficiale a PP Iasi.

Vine iarna...
:twisted:
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Asa te vreau Costi, mai calculat la vorbe si mai intelept ! :wink:
Asteptam pozitia oficiala a asociatiei tale.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

Am facut un chestionar. Poate va dati si voi cu parerea.
http://euromediaimpact.ro/infopescar/fo ... 1167571333
La multi ani inca o data!
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Federatia Romana de Pescuit Sportiv”