comparatie

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: comparatie

Mesaj de gor965 »

shimanobig scrie: Distanta se poate modifica in functie de pozitia cozii insa din pacate in ambele poze ,pestele sta identic si este tinut corespunzator.Stiu ca iti place tie sa ma intepi mai tot timpul insa te rog sa incerci cu altceva....o zi minunata iti doresc domnule doctor :lol: :lol: :lol:
Bre , numa' in capul tau a ramas impresia ca am eu ceva cu tine...si cred ca esti singurul din tara asta care vede 2 crapi diferiti ptr. ca din cati solzi identici are pestele ala pe el ,aia 3 identici ca forma ,marime ,pozitionare ,etc, stau un pic mai "cracanati" !
p.s
Pozitia cozii nu e identica in ambele poze ! Vezi cum este tinut pestele in zona pintenului de jos !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: comparatie

Mesaj de Gabi Tomulescu »

e posibil sa fie acelasi peste. cel putin asa mi se pare la prima vedere. mai pun eu o poza poate-l identificati si mai bine. asta e dovada ca este in continuare in balta... si nu l-am luat acasa :D :D .
Fişiere ataşate
crap hobaia.jpg
(141.16 KiB) Descărcat de 293 ori
Ultima oară modificat Mie Mai 05, 2010 16:39 de către Gabi Tomulescu, modificat 1 dată în total.
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: comparatie

Mesaj de Gabi Tomulescu »

salonta pe care am prins-o la 25.000 e sigur aceeasi cu cea din prima poza...in poza lui Cezar coloritul e foarte diferit desi solzii sunt identici. Nu stiu... ce sa zic
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: comparatie

Mesaj de Gabi Tomulescu »

acum am vazut ca pestele cantarit la Party Cup a avut 15.8 kg. Nu am avut cantar cind l-am prins acum 1 an dar il pot compara si ca greutate si ca dimensiune cu alti pesti de 15-16 kg pe care i-am prins si eu zic ca am fost ponderat cand am spus 18 kg. E mare rau si patrat. Foarte misto...si eu tot in mai l-am prins pe 6 sau 7. Asta e crapul de mai...
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

vlad.oproiu
Mesaje: 166
Membru din: Mar Mai 05, 2009 16:58

Re: comparatie

Mesaj de vlad.oproiu »

gabi scrie:salonta pe care am prins-o la 25.000 e sigur aceeasi cu cea din prima poza...in poza lui Cezar coloritul e foarte diferit desi solzii sunt identici. Nu stiu... ce sa zic
coloritul diferit poate fi din cauza aparatului foto

Avatar utilizator
laurentiu sarghie
Mesaje: 362
Membru din: Lun Iun 08, 2009 6:52

Re: comparatie

Mesaj de laurentiu sarghie »

Gabi, chiar eram convins ca nu l-ai luat acasa. :lol: Chiar e un exemplar frumos.
Sa stii ca si mie mi s-a parut mai greu....., de aia am deschis subiectul.

Zi-mi te rog, la CM din franta tot cu cantare electronice se faceau cantaririle?

Merci.

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: comparatie

Mesaj de Gabi Tomulescu »

@ laurentiu sarghie

da ...tot cu cantare electronice. Nu stiu daca e vreo diferenta intre cantarele electronice si cele mecanice. Diferentele probabil ca ar putea fi de cateva zeci de grame. dar daca cantarul e defect... , e defect pentru toata lumea ( asta e valabil in concurs). dar e pacat ca un cantar sa nu arate greutatea exacta a pestelui.
Sti la ce ma gandesc eu? balta a fost furajata pina acum 1 an...sau 1 an jumate, poate manca mai mult pe vremea aia. de atunci stiu ca nu s-a mai aruncat mancare in balta. Diferenta poate aparea si din aceasta cauza sau, ma gandesc eu, din cauza cantitatii de icre din peste. Eu cred ca este crapaoica. dar 15.8 sincer m-i se pare putin daca e acelasi peste ( ceea ce sunt aproape convins). aia e.
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: comparatie

Mesaj de Cezar Bibu »

hai sa ma bag si eu in vorba, ca n-am ce face :) macar in cazul salontei...
@shimanobig,
e acelasi peste , fara discutie ! gindeste-te ca pozele sunt facute cu diverse luminozitati..aia a mea e oricum cea mai prost centrata, pe motiv de mina tremurinda a lui Gogu :lol: :lol:

Daca v-as spune ca acum 2 ani !!, tot la 25000 a fost prinsa , si atunci au fost cintare Fox, si ca avea 16,40, ce mai ziceti ?
O explicatie ar fi (nu stiu daca e corecta, dar mie mi se pare plauzibila) ca iarna asta a fost f lunga , si ca mai toti pestii, indiferent de balta, au pierdut destul de mult in greutate, si ca n-au apucat sa umble prea mult dupa mincare, ca sa puna pe ei...Ce ziceti?

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: comparatie

Mesaj de gor965 »

Cezar Bibu scrie:.........
O explicatie ar fi (nu stiu daca e corecta, dar mie mi se pare plauzibila) ca iarna asta a fost f lunga , si ca mai toti pestii, indiferent de balta, au pierdut destul de mult in greutate, si ca n-au apucat sa umble prea mult dupa mincare, ca sa puna pe ei...Ce ziceti?
Corect !
Si sa va mai spun eu una (posibil ,aceiasi poveste cu cea spusa de Iulian Petre) . La Senior Trophy ,am cantarit un peste pe Pilhan prins de Darius si Silviu ...17,56 kg daca-mi amintesc exact ! Dupa aproape 40 de ore il cantaresc iar pe Stanga Scaldatoare ,prins de echipa Iulian ,George ,Valer ...16,82 kg (ceva de genul asta) .Ei il credeau mai mare de 18-19 kg ,dar cand l-am vazut ,fara sa-l cantaresc am spus ca nu are peste 18 kg ca-i acelasi peste pe care l-am cantarit cu 2 zile in urma (avea o coasta rupta care-i strapungea din interior pielea si ii facuse un semn ) . Cantarul era acelasi ,salteaua de cantarire la fel ,la fel si "macaragiu" singura diferenta era ca pe Pilhan l-au prins noaptea si elimina nada , iar pe Stg. Scaldatoare l-au prins ziua cand probabil de-abia iesise sa ia masa !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: comparatie

Mesaj de gor965 »

gabi scrie:@ laurentiu sarghie

da ...tot cu cantare electronice. Nu stiu daca e vreo diferenta intre cantarele electronice si cele mecanice. Diferentele probabil ca ar putea fi de cateva zeci de grame. dar daca cantarul e defect... , e defect pentru toata lumea ( asta e valabil in concurs). dar e pacat ca un cantar sa nu arate greutatea exacta a pestelui.
Sti la ce ma gandesc eu? balta a fost furajata pina acum 1 an...sau 1 an jumate, poate manca mai mult pe vremea aia. de atunci stiu ca nu s-a mai aruncat mancare in balta. Diferenta poate aparea si din aceasta cauza sau, ma gandesc eu, din cauza cantitatii de icre din peste. Eu cred ca este crapaoica. dar 15.8 sincer m-i se pare putin daca e acelasi peste ( ceea ce sunt aproape convins). aia e.
Cantarul cred ca mergea foarte bine...s-a cantarit cu el si la Crapmania ,unde o echipa mai suspicioasa l-a verificat cu un model Cormoran si s-a lamurit ca merge bine ! Apoi la Hobaia o alta echipa suspicioasa l-a verificat cu un model Energofish si la fel Fox-ul mergea bine (diferentele fiind mici - 20 gr.) .Am cantarit vre-o 2000 de pesti si niciodata n-a spus nimeni ca Fox-ul a aratat mai mult decat le-a aratat lor propriul cantar ! Intotdeauna cantarul arbitrilor arata mai putin !...dar intotdeuna !
Eu inclin sa cred ca Cezar are dreptate si datorita iernii mai lungi pestele a pierdut mai mult in greutatea !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”