comparatie

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
laurentiu sarghie
Mesaje: 362
Membru din: Lun Iun 08, 2009 6:52

comparatie

Mesaj de laurentiu sarghie »

Ce ziceti?

E acelasi?
Fişiere ataşate
comparatie.jpg
(58.76 KiB) Descărcat de 1129 ori

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: comparatie

Mesaj de Andrei I »

Eu zic ca 99% e acelasi peste.

Din acelasi ciclu, la rugamintea lui Cezar Bibu postez si eu mai jos 2 poze in care cred ca este acelasi peste de Tancabesti de data asta.
Prima poza e de la ponton Nae&Sec la Crapmania 2010, iar cea de a 2-a de acum 2 ani. Si am inteles ca si Gabi Tomulescu l-a prins de curand la Parcare.
Fişiere ataşate
Resize%2520of%2520DSC07090.JPG
(101.28 KiB) Descărcat de 1107 ori
P1000714.JPG
(179.89 KiB) Descărcat de 1099 ori
Milionar excentric

Avatar utilizator
laurentiu sarghie
Mesaje: 362
Membru din: Lun Iun 08, 2009 6:52

Re: comparatie

Mesaj de laurentiu sarghie »

Da , si asta e acelasi fara discutie.

Cel prins de Gabi Tomulescu din cate stiu e a fost prins spre capatu baltii asta la inceputul ei. Sunt curios cat a avut cand l-a cantarit el.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: comparatie

Mesaj de petre iulian »

si eu am patit anul trecut la Tancabesti la stanga scaldatoare cu o salonta care credeam ca are peste 20 kg dar cand a venit arbitrul la cantar a zis ca are 18kg ca a mai cantarit-o cu o zi in urma la Ponton 5 .... :D . Mai slabise cu 200 grame intre timp :oops: .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

madctl
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 14, 2010 13:47

Re: comparatie

Mesaj de madctl »

dupa 48 ore de pescuit la Hobaia pot sa spun ca cei care numeau Hobaia "balta de ciortan" pot sa mearga linistiti sa pescuiasca acolo pentru ca au inceput sa se prinda crapi mari si nu intamplator. Cat am stat eu pe balta a venit pe la mine Adi Dulau care adusese niste prieteni la pescuit laHobaia. I-am imprumutat vreo 10 boiliesuri fermecate, pentru respectivii, cu care in juma' de ora au luat unu de 16 kg....hm...dar mireasa se afla la mine in sac...era deja fotografiata aplaudata si mai astepta cativa prieteni s-o admire. Daca as fi prins acest peste pe alta balta poate nu ar fi avut o valoare asa mare. Dar... la Hobaia, unde numai se presupunea ca sint pesti mari care zac nefericiti in coada baltii neluand parte la filmari si poze de grup,.... este un moment important pentru mine. Cocosat, usor negricios cu o gura neintepata niciodata dar...mare rau, cu o forma pe care o vezi destul de rar (ceva gen avioanele Concord)... Ce mai...satisfactie maxima. Eu "concuceam" si lanseta si minciogul...adica senzatie nu gluma. Nu am realizat cat e de mare decat cand am incercat sa ridic minciogul din apa...La prima vedere zic "are sigur 15 kg" si cad pe ganduri. Dar venindu-mi in minte alti pesti pe 15 kg prinsi de mine si de Mihai in concursuri...renunt la ideea cu 15 kg. Nu am avut cantar ...nu vreau sa mint...dar l-am botezat "18 kile" daca sint invidiosi care vor spune cand vor vedea pozele " aaa n-are domne atat , are mai putin"...sa considere ca asta este numele lui nu greutatea. Dar eu zic ca daca am zis "18 kile" am fost chiar exigent...puteam sa fiu putin mai "pescar" si sa zic mai mult...nu m-ar fi putut contrazice nimeni. Arata exact ca unul de 20 numai ca din cauza unei usoare malformatii avea burta numai jumatate mare si rotunda. Am mai luat unul de 14...poate 15... poate 13... . Frumos si asta curat, lung, capatinos... dar mai slab "dezvoltat"....Rezultatul cumulat al partidei 21 crapi... 3 buc. de 4-5 kg, majoritatea intre 6-8 kg, cativa intre 8 si 10 kg , asta de 14 si "Vedeta Baltii" (pana acum). Am avut si 4 castraveti de salata (teni). 2 de 1 kil unu mai mic si unu de vreo 3 litri...ca asa e la Hobaia la o partida reusita de crap primesti bonus cativa teni... Am avut mare noroc cu Bodo ca a fost pe balta si era purtator si utilizator de aparat foto...defapt pestele a avut mai mult noroc ca nu-l eliberam nepozat ... chiar daca-l mai tineam o zi cu mine. Cam asta a fost o "expeditie" la Hobaia in luna mai , luna in care nu am mai pescuit pana acum in ultimii 3-4 ani. Pozele vor veni ca nu prea stiu sa le pun si tre sa apelez la cunostinte...chestii d'astea. Fir intins!

Ataşamente:
Comentariu fişier: asta e ala "micu"

DSC00045.jpg [ 49.04 KiB | Vizualizat de 3114 ori ]


_________________
--Gabi Tomulescu - CARPING CLUB--
***vice-campion national 2009***

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: comparatie

Mesaj de zfcristian »

petre iulian scrie:si eu am patit anul trecut la Tancabesti la stanga scaldatoare cu o salonta care credeam ca are peste 20 kg dar cand a venit arbitrul la cantar a zis ca are 18kg ca a mai cantarit-o cu o zi in urma la Ponton 5 .... :D . Mai slabise cu 200 grame intre timp :oops: .
Poate 2000 de grame :oops:

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: comparatie

Mesaj de viorel dulamita »

SENIOR TROPHY 20-25 iulie 2009
In prima mansa, noaptea pe Pilhan, Cezar Radu scoate un crap de 19,43kg(captura concursului), iar dimineata pe ponton 4 d=l Andrei Vladeanu&Claudiu il pun din nou pe saltea, dar avea numai 18,95kg.
Sigur era acelasi crap, datorita unei proeminente pe partea laterala a corpului.
Fotografii poate posta d=l Vladeanu.

Avatar utilizator
laurentiu sarghie
Mesaje: 362
Membru din: Lun Iun 08, 2009 6:52

Re: comparatie

Mesaj de laurentiu sarghie »

Ce concluzii sa tragem nea' Vio de aici?

Chiar slabesc asa tare? Sau sunt probleme si cu cantarele?

PS Cand ne mai vedem si noi?

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: comparatie

Mesaj de viorel dulamita »

laurentiu sarghie scrie:Ce concluzii sa tragem nea' Vio de aici?

Chiar slabesc asa tare? Sau sunt probleme si cu cantarele?

PS Cand ne mai vedem si noi?
Cintaririle se fac cu cintare electronice-fox, dar la asa greutate si pe asa distanta s-a putut kk atit :wink: .
Ne vom vedea la CN, pentru ca acum e "pace" :D .

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: comparatie

Mesaj de RazvanG »

Andrei I scrie:Eu zic ca 99% e acelasi peste.

Din acelasi ciclu, la rugamintea lui Cezar Bibu postez si eu mai jos 2 poze in care cred ca este acelasi peste de Tancabesti de data asta.
Prima poza e de la ponton Nae&Sec la Crapmania 2010, iar cea de a 2-a de acum 2 ani. Si am inteles ca si Gabi Tomulescu l-a prins de curand la Parcare.
Eu nu cred ca este unu si acelasi peste si cand afirm acest lucru ma uit la cei trei solzi apropiati in prima poza si departati in poza facuta de Cezar.Normal ca pestele se ingrasa si se mai mareste dupa 2 ani insa ar fi trebuit sa fie invers in cele doua poze.In poza facuta de Cezar era departat ultimul solz ,cel dinspre coada iar in poza de la Crapmania toti sunt apropiati.
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”