Muzica si iar muzica!

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Legal
Mesaje: 159
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:40
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Muzica si iar muzica!

Mesaj de Legal »

Foarte fain! mai asteptam

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Muzica si iar muzica!

Mesaj de doru_croc »

gabi1 scrie:Muzica este o chestiune complexa :) nu orice zdranganeala...ritmul trezeste instinctele,melodia emotiile iar armonia inteligenta.
MUZICA ESTE AȘEIA CARE NE GÂDILA IN MOD PLĂCUT URECHILE.....Mariu Chicoș Rostovan, pedagog de școală nouă

Sau să-l citez pe Dan Andrei Aldea, președinte al juriului la un festival studențesc prin 1983 referitor la prestația unei trupe a Academiei Navale:
Eu împart muzica in două_ muzică și nemuzică. Ce am auzit acum, nu este muzică :wink:

Gabi, asculta asta:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=v2AC41dglnM&feature=kp[/youtube]
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

lorenzo_n
Pescar de competitie
Mesaje: 306
Membru din: Dum Apr 15, 2012 4:45
Puncte: 0
Localitate: navodari

Re: Muzica si iar muzica!

Mesaj de lorenzo_n »

Big Like..:)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Muzica si iar muzica!

Mesaj de ionut72 »

Baieti, cu topicul asta ati deschis cutia Pandorei! :D Sunt perfect de acord ca exista muzica si ... zgomot. Si, fara a avea nimic personal cu autorul topicului, "creatia" lui se inscrie cu succes in a 2-a categorie. :)

Un exemplu de muzician, un "bagabont" rebel, intr-o lume de Rihane si alte parapante:



P.S. Scoatem din discutie legendele de genul AC/DC.

P.S.1 Care e asemanarea dintre Rihana si trabant: amandoua fac ram-pa-pa-pam, ram-pa-pa-pam! :lol: :lol:
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Muzica si iar muzica!

Mesaj de Alin Galbenu »

Corect.
Doar ca, gusturile nu se discuta. Exista oameni care asculta muzica house si oameni care nu asculta, cred ca după același criteriu se împart si cei care merg in cluburi / cei care nu merg in cluburi.
Tatăl meu era fan Pink Floyd si Deep Purple. Eu nu :)
A :) si se pare ca plăcerea pentru muzica electronica, dispare odata cu înaintarea in vârsta :))

Peste 2 saptamâni va astept la Krystal Club sa-mi demonstrați ca nu e asa :-))
Imagine

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Muzica si iar muzica!

Mesaj de mrs »

Se pare ca cei din generatia mai veche include genul deephouse la "zgomot"... eu nu includ nici un stil de muzica la zgomot (ascult ceea ce imi place) de aceea exista o plaja diversificata de genuri (stiluri) muzicale.
http://www.youtube.com/watch?v=0uh7ATxq ... e&index=26

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Muzica si iar muzica!

Mesaj de Alin Galbenu »

E perfect normal sa nu ascultam aceeasi muzica, toti. Ca si la mașini, lansete, mulinete, telefoane: gusturile diferă!
Păcat ca nu respectam Preferințele altora. Adică una e sa nu fie "genul tau" si alta e sa spui ca "e urâta".
Dar deh, asa cum mi s-a spus si mie, pe internet toti sunt Experți si critici de arta, mai rau ca la OTV :)))))))

Acum vreo 10 ani, un dj care incerca sa ma învețe cum sta treaba cu atâtea butoane, mi-a spus ca ajungi sa se vorbească de mixul tau (indiferent cum) e bine :D
Imagine

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Muzica si iar muzica!

Mesaj de Vali Vesa »

Allen Besnovich scrie: A :) si se pare ca plăcerea pentru muzica electronica, dispare odata cu înaintarea in vârsta :))
Gresit ! Placerea pentru muzica inseamna sa asculti ceea ce-ti gadila in mod placut urechea. Si ce-ar putea sa-mi gadile mai placut urechea decat muzica pe ritmurile careia am crescut, adica ROCK ! Nu-ti schimbi placerea in functie de varsta.

Si da, chiar daca sunt fan rock, heavy metal, am ascultat cu oarecare placere mixarile tale. Inca de pe FB. Altfel nu-ti dadeam accept (ma uit si eu si primul lucru e sa nu vad manelisti in like-uri). Si nu te-am injurat, asa cum am injurat de 1 Mai pe aia de mixau prin baruletele de pe plaja Mamaia Nord. Ca-mi juca capul pe perna dimineata la 5, la 7, la 9 si la 12 inca mai "bumtzi-bumtzi". De proasta calitate.
Asa ca te rog sa mixezi de 1 Mai la un club in Mamaia Nord si sa-i acoperi pe ailalti spalati pe creier ! :lol: :lol: :lol:

PS Poti sa faci un exercitiu, sa incerci sa mixezi cate ceva din heavy metal gen Manowar, Metallica, Iron Maiden, Ozzy... you name it, cu ceva mai soft gen David Covardale (Whitesnake), Klaus Meine (Scorpions), Robert Plant (Led Zeppelin), Ian Gillan (Deep Purple)... etc ? Cred ca ar fi un MASTERPIECE, sau cum spunea raposatul Cornel Chiriac "power play" !!!

https://www.youtube.com/watch?v=wrtZO_NmI9c
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Muzica si iar muzica!

Mesaj de gabi1 »

Allen Besnovich scrie:E perfect normal sa nu ascultam aceeasi muzica, toti.
Corect, nu il vad pe Ghita pastorul ascultand muzica baroca sau pe Albert de Monaco, hip-hop, nu este numai chestie de "gusturi"...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Muzica si iar muzica!

Mesaj de Alin Galbenu »

Eram doar răutacios la adresa lui Marius (pharaon) :)))))))
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”