Nada vie

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Nada vie

Mesaj de DumiD »

mariusangler scrie:Sa stii ca daca vei vrea sa prinzi vreodata un crap,adevarat de peste 15 kg intr-o balta invadata de ciortani,ideea cu pescuitul la momeala vie,te poate duce pe malul apei cam doua-trei sezoane unul dupa altul.Parol.
Corect..dar ce facem cand vine vorba de nada si nu de momeala.nu este mai eficienta o nadire pe baza de seminte si fainuri "tunata" cu multe,foarte multe rame si viermusi decat cu o nadire fara nada vie,selectia facand-o cu momeala din carlig (gen 2 bile de 20 etc.)? Nu sunt un pasionat al stationarului insa am vazut ca oamenii aia folosesc la greu viermii,inclusiv in concursuri,si nu au nici o problema in a prinde crap mare.

Avatar utilizator
pista bv
Mesaje: 209
Membru din: Lun Noi 24, 2008 19:59
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Nada vie

Mesaj de pista bv »

Nu vrea organizatorul si gata. el interzice si porumbul si momitorul in unele concursuri.Daca vrea poate permite nada vie,nu-i interzice nimeni. :wink:
Balazs Istvan

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Nada vie

Mesaj de DumiD »

am inteles,sa traiti :lol:

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Nada vie

Mesaj de mariusangler »

DumiD scrie:
mariusangler scrie:Sa stii ca daca vei vrea sa prinzi vreodata un crap,adevarat de peste 15 kg intr-o balta invadata de ciortani,ideea cu pescuitul la momeala vie,te poate duce pe malul apei cam doua-trei sezoane unul dupa altul.Parol.
Corect..dar ce facem cand vine vorba de nada si nu de momeala.nu este mai eficienta o nadire pe baza de seminte si fainuri "tunata" cu multe,foarte multe rame si viermusi decat cu o nadire fara nada vie,selectia facand-o cu momeala din carlig (gen 2 bile de 20 etc.)? Nu sunt un pasionat al stationarului insa am vazut ca oamenii aia folosesc la greu viermii,inclusiv in concursuri,si nu au nici o problema in a prinde crap mare.
De acord cu tine,insa stationarul este cu totul altceva.Acolo nadesti o zona bine delimitata si prinzi cam tot ce circula prin acea zona.daca sint mici sau mari ,depinde de noroc.se folosesc seminte si in carpfishing ,insa nada de baza ramane oricum boiliesul.El va face intotdeauna selectia finala.E un avantaj pe care nu-l ai pescuind cu nada vie sau seminte.
Mad carp Team

Dani Hentiu
Mesaje: 303
Membru din: Mie Aug 31, 2005 20:02
Puncte: 0
Localitate: Deva
Contact:

Re: Nada vie

Mesaj de Dani Hentiu »

Una peste alta, nu stie nimeni de ce este interzisa nada vie, este interzisa pur si simplu. enigma totala

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Nada vie

Mesaj de robyvan »

daca s-ar pescui cu nada vie, nu ar mai intra crapii la bile, si nu s-ar mai vinde..... :lol: :lol: :lol: :lol: , glumesc, habar nu am nici eu......
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
tibi_m
Mesaje: 501
Membru din: Joi Iul 29, 2010 11:45
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Nada vie

Mesaj de tibi_m »

E posibil sa aiba legatura cu definitia Carpfishingului. "No Kill", si prin extrapolare e vorba si de nada. Nu ucidem nicio vietate, nici rame viermi larve, si altele. Pe cale de consecinta trebuie interzise si spray-urile anti tantari la concursuri :)

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nada vie

Mesaj de clabuc »

asta cu pretul nu cred ca tine. Nu stiu sigur cat e kilul de rame/ kg de viermusi dar cred ca e mai scump decat kilu de boiles.

dragomir marius
Mesaje: 97
Membru din: Sâm Aug 01, 2009 21:32

Re: Nada vie

Mesaj de dragomir marius »

@ clabuc
cu siguranta pretul la kilul de rame este mai ieftin decat kilu de boiles, doar lopata poate ca este mai scumpa :D

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nada vie

Mesaj de cornelserbu »

Dani Hentiu scrie:Una peste alta, nu stie nimeni de ce este interzisa nada vie, este interzisa pur si simplu. enigma totala
si presupunand ca cineva ar sti exact, la ce ti-ar folosi ?

eu cred ca cea mai buna ipoteza este cea a lui laurentiu...pestele este un partener de intrecere, deci e bine sa fim fair-play cu el :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”