Nada vie

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Nada vie

Mesaj de DumiD »

Buna seara tuturor.

Nu sunt pescar de competitie,n-am participat si nu o sa particip la vre-un concurs de aceea nu cunosc importanta unor reguli din concursurile de crap.As vrea sa aflu de la organizatorii de concursuri de ce este interzisa nada vie?Ca pe mine unul ma face sa cred (repet,sunt pescar de duminica) ca este mult mai buna decat boiliesurile si celelalte nade pe care dam o caruta de bani.Exsista alta explicatie logica,ceva gen "crapul face toxiinfectie alimentara de la viermi si rame" sau doriti sa va testati maiestria si in fabricarea nadelor?Ca din cate stiu unii pescuiesc cu bile ready-made sau cu plastice,deci logica ma duce la ce spuneam mai devreme,ramele si viermii sunt mult mai bune,mai ales cand cauti cantitate si nu calitate.

Va multumesc pentru raspunsuri.

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nada vie

Mesaj de marin laurentiu »

DumiD scrie:Buna seara tuturor.

Nu sunt pescar de competitie,n-am participat si nu o sa particip la vre-un concurs de aceea nu cunosc importanta unor reguli din concursurile de crap.As vrea sa aflu de la organizatorii de concursuri de ce este interzisa nada vie?
cum pescuitul de competitie este considerat a fi pescuit sportiv,tocmai din ideea de sportivitate(fair-play poate iti este cunoscut si din alte sporturi :wink: ) a fost introdusa de catre cips-fips aceasta regula...ptr a egaliza orecum sansele pescarului si ale ..pestelui,la fel ca si in alte genuri ale pescuitului,cum ar fi de exemplu la rapitor unde de asemenea sant permise doar "artificialele" :wink:...unii mai "extremisti"( si a caror existenta nu se bazeaza pe ideeea ca tot ce misca ...se mananca :oops: ) considera ca pescuitul pastravului ,de exemplu, cu rama este ...neetic catalogandu-l drept braconaj Ca pe mine unul ma face sa cred (repet,sunt pescar de duminica) ca este mult mai buna decat boiliesurile si celelalte nade pe care dam o caruta de bani.Exsista alta explicatie logica,ceva gen "crapul face toxiinfectie alimentara de la viermi si rame" sau doriti sa va testati maiestria si in fabricarea nadelor?
Ca din cate stiu unii pescuiesc cu bile ready-made sau cu plastice,deci logica ma duce la ce spuneam mai devreme,ramele si viermii sunt mult mai bune,mai ales cand cauti cantitate si nu calitate.
din postura de ...pescar de duminica ,cum singur te cataloghezi, e normal sa...crezi...ca poti castiga un concurs doar cu viermi sau rame...iar cand faci apel la ...logica uiti un aspect foarte important ,mai ales in concursuri: nada vie nu este o nada selectiva :wink:

Va multumesc pentru raspunsuri.

ps: experimental,poti merge pe darvari de exemplu,si nu neaparat in regim de concurs,si sa incerci sa pescuiesti cu viermi & rame vs porumb& boilies...dupa o partida de 72 ore de exemplu sant convins ca o sa-ti schimbi...logica :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Nada vie

Mesaj de DumiD »

inteleg din raspunsul dumneavoastra ca este interzis pescuitul cu hrana naturala in competitii indiferent de specie pentru a egaliza sansele...cred ca avea logica..acum 40 de ani cand o fi fost facuta aceasta regula,pentru ca tot din raspunsul dumneavoastra inteleg ca boiliesurile sunt mult mai bune decat nada vie..si atunci de ce este interzisa,doar pentru a fi aliniati la regulile internationale?

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Nada vie

Mesaj de marin laurentiu »

DumiD scrie:inteleg din raspunsul dumneavoastra ca este interzis pescuitul cu hrana naturala in competitii indiferent de specie pentru a egaliza sansele...cred ca avea logica..acum 40 de ani cand o fi fost facuta aceasta regulatot acum vreo 40 de ani au fost inventate si boilisurile :wink: si inca mai are ...logica folosirea lor in carpfishing :wink: ,pentru ca tot din raspunsul dumneavoastra inteleg ca boiliesurile sunt mult mai bune decat nada vienimeni nu cred ca poate afirma acest lucru cu certitudine :wink: ...daca te referiri la faptul ca boiliesurile sant o nada alternativa(cum de altfel sant si mamaliga sau semintele) mult mai rezistenta la carlig si mult mai selectiva atunci poti spune ca..da, sant mai bune decat nada vie.....si atunci de ce este interzisa,doar pentru a fi aliniati la regulile internationale?atata timp cat ai pretentia sa participi la competitii internationale trebuie sa te aliniezi la regulile internationale :wink: ...
ps:nu confunda si nici nu compara vreodata pescuitul "de duminica" cu carpfishingul :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
SIMESCU VALENTIN
Mesaje: 262
Membru din: Lun Oct 11, 2010 21:52
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Nada vie

Mesaj de SIMESCU VALENTIN »

DumiD scrie:inteleg din raspunsul dumneavoastra ca este interzis pescuitul cu hrana naturala in competitii indiferent de specie pentru a egaliza sansele...cred ca avea logica..acum 40 de ani cand o fi fost facuta aceasta regula,pentru ca tot din raspunsul dumneavoastra inteleg ca boiliesurile sunt mult mai bune decat nada vie..si atunci de ce este interzisa,doar pentru a fi aliniati la regulile internationale?
daca ar trebuii sa te duci in anglia la un concurs si concursul incepe pe data de 5 si tu pleci dupa data de 1 ce faci pleci cu o bucata de carne sa ajungi cu viermi si 2. un echipament de pescuit nu complet pleaca de la 6.ooo euro , poti sa pui viermi in ac cand dai pe o mulineta 600 euro si pe o lanceta 500 euro , noi ce practicam se numeste SPORT tu ce practici se numeste pescuit nu este acelasi lucru , ti-am scris pentru ca vin de la un concurs la care ma costat NADA 600 euro
lacul Draghiceni jud. olt

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Nada vie

Mesaj de Vladut Mateianu »

Exact, trebuie facuta diferenta intre CARPFISHING (sport, metoda de recreere fara a avea satisfactii materiale...sau culinare) si pescuitul normal, recreativ, unde fiecare este liber sa faca ce vrea cu pestele capturat.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

gabici
Mesaje: 18
Membru din: Dum Aug 29, 2010 8:34

Re: Nada vie

Mesaj de gabici »

Nimeni nu raspunde intrebarii puse:). De ce este interzisa? Din penultimul post inteleg ca din cauza faptului ca "nu e scumpa" :).

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Nada vie

Mesaj de DumiD »

vad ca se tot insinueaza ca noi astia care nu avem mai mult de 48 de ore libere pentru pescuit o data la 2 luni si echipamentul nostru complet nu depaseste 1000 de euroi am fi niste flamanzi devoratori de crap.va asigur ca niciun peste prins de mine in ultimii 4 ani nu a vazut tigaia,nu pot spune acelasi lucru despre toti pescarii de competitie (am vazut intr-un alt topic pescari prinsi cu peste filetat in portbagaj la un concurs).si mai vad ca se ocoleste abil raspunsul,nu are legatura ca te duci cu 5 zile inainte de concurs,nada vie se gaseste oriunde si nu costa 600 de euro.ma repet,vreau sa stiu daca este interzisa nada vie pentru ca ar avea un raspuns mai rapid din partea pestelui,ma repet iar,nu vorbim de calitate ci de cantitate,pentru ca imi vine greu sa cred ca niste banale rame ar putea atrage pestele mai rapid ca niste nade bogate in atractanti,stimulatori de hranire etc....si de aici nelamurirea mea,nici o legatura cu tigaia,nici o legatura cu mulineta.
Cu stima !

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Nada vie

Mesaj de DumiD »

Vladut Mateianu scrie:Exact, trebuie facuta diferenta intre CARPFISHING (sport, metoda de recreere fara a avea satisfactii materiale...sau culinare) si pescuitul normal, recreativ, unde fiecare este liber sa faca ce vrea cu pestele capturat.... :wink:
Aveti dreptate,insa si noi astia cu joburi normale care nu avem timp sau bani sa stam cu saptamanile pe balta tot carpfishing practicam domnule Mateianu,pentru ca ne recreem,eliberam pestele si avem satisfactii materiale cu minus..pe cand un profesionist care castiga un concurs cred eu ca e renumerat binisor.Va invidiez pe toti care aveti posibilitatea sa stati pe balta cu saptamanile dar cred ca multi ati uitat ca respectul pentru peste il ai sau nu il ai,nu are legatura cu cat stai pe balta si cu atat mai mult cat iti valoreaza sculele.

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Nada vie

Mesaj de mariusangler »

DumiD scrie:
Vladut Mateianu scrie:Exact, trebuie facuta diferenta intre CARPFISHING (sport, metoda de recreere fara a avea satisfactii materiale...sau culinare) si pescuitul normal, recreativ, unde fiecare este liber sa faca ce vrea cu pestele capturat.... :wink:
Aveti dreptate,insa si noi astia cu joburi normale care nu avem timp sau bani sa stam cu saptamanile pe balta tot carpfishing practicam domnule Mateianu,pentru ca ne recreem,eliberam pestele si avem satisfactii materiale cu minus..pe cand un profesionist care castiga un concurs cred eu ca e renumerat binisor.Va invidiez pe toti care aveti posibilitatea sa stati pe balta cu saptamanile dar cred ca multi ati uitat ca respectul pentru peste il ai sau nu il ai,nu are legatura cu cat stai pe balta si cu atat mai mult cat iti valoreaza sculele.
Sa stii ca daca vei vrea sa prinzi vreodata un crap,adevarat de peste 15 kg intr-o balta invadata de ciortani,ideea cu pescuitul la momeala vie,te poate duce pe malul apei cam doua-trei sezoane unul dupa altul.Parol.
Mad carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”