Nada vie

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nada vie

Mesaj de clabuc »

si la bile e scumpa masa. uite astea rame astea 200g net, diverse dimensiuni 10 lei/cutia. deci tot p-acolo
Fişiere ataşate
rame.jpg
rame.jpg (32.73 KiB) Vizualizat de 1377 ori

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nada vie

Mesaj de andrei vladeanu »

va raspund eu.
pescuitul la momeala vie este foarte popular in marea britanie (de exemplu) si peste tot. mai cu seama la viermusi.
un pescar autor de articole foarte popular in anglia (ali hamidi) a fost intrebat ce momeala ar lua cu el pe balta daca ar fi obligat sa aleaga numai una singura. viermusi, a raspuns fara ezitare.

in concursuri nada vie a fost exclusa de catre cips dintr-un singur motiv. oficialii francezi au vrut sa diferentieze cat mai mult disciplina carp-fihing de pescuitul stationar. altfel ar fi semanat intocmai. uitati-va la regula cu plumbul de minimum 50 de grame, frara pluta, etc.
The One Team

Dani Hentiu
Mesaje: 303
Membru din: Mie Aug 31, 2005 20:02
Puncte: 0
Localitate: Deva
Contact:

Re: Nada vie

Mesaj de Dani Hentiu »

@ cornel serbu
Mie nu imi foloseste la nimic, nu eu am pus intrebarea, daca stau sa ma gandesc, nici la pescuitul de placere nu am mai pescuit cu nada vie.....nici eu nu mai stiu de ce, poate din obisnuinta sau poate ca am prins numai ciortan la vierme.
@vladeanu
cred ca acesta era raspunsul pe care il astepta intrebarea. Scurt si la obiect, acum cred ca toata lumea este multumita

Avatar utilizator
Sorin Daringa
Mesaje: 877
Membru din: Mar Aug 10, 2010 11:12
Puncte: 0
Localitate: Skjern-Denmark

Re: Nada vie

Mesaj de Sorin Daringa »

Din pacate pescuitul cu momeli vii duce la absorbtia mai profunda a carligului si la ranirea pestilor. Adica mai pe romaneste o inghit pana-n "gat". Deci in opozitie cu principiile C&R. :roll:

Nu e varianta mea..dar sunt de acord cu ea
Imagine

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Nada vie

Mesaj de ovideli »

daca vrei ciortaniada (cantitate) simbata si duminica dai cu rame si viermusi, daca incepi sau vrei sa fii ceva mai pretentios (calitate) trebuie sa faci selectia crapilor mari si n-o faci decit cu bile :wink: , sa-mi zici daca ai vazut sau auzit pe undeva crap de 15+ sau 20+ prins la viermusi sau rame
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nada vie

Mesaj de zfcristian »

O sa razi dar am vazut cel putin 3 over 10 pe Cercani prinsi la rama printre care si unul cam de 15 :shock: prins anul trecut la buchet de rame , pe vremea cand era somn african in balta.

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Nada vie

Mesaj de Razvan Paunoiu »

[quote="Winston"]Din pacate pescuitul cu momeli vii duce la absorbtia mai profunda a carligului si la ranirea pestilor. Adica mai pe romaneste o inghit pana-n "gat". Deci in opozitie cu principiile C&R. :roll:

Asa este, se hranesc mult mai agresiv, carligul este inghitit profund (mi-a inghitit si magot rigul de la Korda), s-au se inteapa aiurea in coltul gurii etc.....Oricum daca-i folosesti doar in nada ai rezolvat problema....

Da viermusi lesinati, morti, inecati ...ma rog, electrocutati...... sunt permisi ??? :D
Nume utilizator schimbat din Friday

Avatar utilizator
constantin emilian
Mesaje: 257
Membru din: Dum Mai 20, 2007 21:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nada vie

Mesaj de constantin emilian »

Este bine cunoscut ca viermii si in special ramele au un continut crescut de colesterol.
Crapul din nefericire asimileaza foarte bine colesterolul insa de la o anumita greutate / varsta devine ca si la oameni o problema. Tratamentele ulterioare sunt foarte scumpe sa nu mai spun ca trebuie pusi sa faca "sport", de aceea uneori vezi patroni de balta umbland cu cate o barca pe lac plina de niste prafuri galbine' sau vierzi' pe care le arunca cu o lopata de-a lungul garlei. Ei bine afla ca sub barca au un motorash care atrage crapimea din lac si practic ii pune in miscare. Astfel nivelul colesterolului este mentinut in paramaetrii normali.
Stiu pe cineva care a mers cu un crap la o clinica din Viena pentru o colonoscopie si alte investigatii medicale deoarece crapul a mancat odata un borcan de rame de pe mal de la un pescar in timp ce acesta era neatent. Crapul a facut cica o indigestie si apoi a urmat o criza de bila(Squid of course).

Mai in gluma mai in seriosi, nada vie este clar un potential purtator de virusi si alte boli ale pestelui, ce ar mai fi daca as veni pe balta cu 30 de kile de rame sa fac un pat de nada? Si mai mult inca alti 30 de pescari care participa la un concurs sa faca acelasi lucru? Pe langa acest lucru exista posibilitatea ranirii crapului in momentul inteparii...motivele sunt variate, insa sunt bine intemeiate.
Citeste mai mult despre boiles-uri si proprietatile lor precum si alte momeli naturale pe care crapul le mananca cu frenezie si ai sa vezi de ce nada naturala este preferata in concursuri.
"Everything you can imagine is real"
Canalul Coledoc, Sat Duoden.

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Nada vie

Mesaj de Razvan Paunoiu »

:lol: :lol: :lol: :roll:
Nume utilizator schimbat din Friday

robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Nada vie

Mesaj de robbinho »

constantin emilian scrie:Este bine cunoscut ca viermii si in special ramele au un continut crescut de colesterol.
Crapul din nefericire asimileaza foarte bine colesterolul insa de la o anumita greutate / varsta devine ca si la oameni o problema. Tratamentele ulterioare sunt foarte scumpe sa nu mai spun ca trebuie pusi sa faca "sport", de aceea uneori vezi patroni de balta umbland cu cate o barca pe lac plina de niste prafuri galbine' sau vierzi' pe care le arunca cu o lopata de-a lungul garlei. Ei bine afla ca sub barca au un motorash care atrage crapimea din lac si practic ii pune in miscare. Astfel nivelul colesterolului este mentinut in paramaetrii normali.
Stiu pe cineva care a mers cu un crap la o clinica din Viena pentru o colonoscopie si alte investigatii medicale deoarece crapul a mancat odata un borcan de rame de pe mal de la un pescar in timp ce acesta era neatent. Crapul a facut cica o indigestie si apoi a urmat o criza de bila(Squid of course).

Mai in gluma mai in seriosi, nada vie este clar un potential purtator de virusi si alte boli ale pestelui, ce ar mai fi daca as veni pe balta cu 30 de kile de rame sa fac un pat de nada? Si mai mult inca alti 30 de pescari care participa la un concurs sa faca acelasi lucru? Pe langa acest lucru exista posibilitatea ranirii crapului in momentul inteparii...motivele sunt variate, insa sunt bine intemeiate.
Citeste mai mult despre boiles-uri si proprietatile lor precum si alte momeli naturale pe care crapul le mananca cu frenezie si ai sa vezi de ce nada naturala este preferata in concursuri.
:)) asta e tare, in curand o sa auzim pe crapi dusi la floreasca cu avionul smurd pe care vrea Arafat sa il cumpere !

iar pe ciortani ii duce la Budimex

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”