Off topic - Extrudate

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ingerasdefoc
Mesaje: 321
Membru din: Mie Sep 14, 2011 13:59
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de ingerasdefoc »

sebastis81 scrie:Pb. cea mai mare este ca sa ajuns de la o intrebare nevinovata ( cred ca ati vazut pe forumul asta intrebari mult mai "idioate" ca asta , dar nu a dat nimeni cu pietre in utilizatorul respectiv), la niste jigniri care nu se cuvin intre sportivi ( ca toti incercam sa practicam sportul asta la nivel de profesionisti sau amatori nu conteaza), dar cu cea gresit asa de tare cel care a intrebat nu stiu, ca sa fie luat in vizor de Nea cel ....pescaru.La inceputul acestui topic cine naiba a vorbit de castigarea concursurilor pe baza de pelete ( nu inteleg cum sa ajuns in directia asta discutia, ca autorul nu vroia sa afle daca se pot castiga sau nu concursuri cu pelete). Sunt si eu deacord cu mamaliga noastra cea de toata zilele ca ii langa noi si la bine si rau, dar langa malai poate sa fie si pelete ( daca vrei desigur nu te forteaza nimeni). Credetima ca imi permit mult mai mult decat investesc in pescuit,
dar pescuesc cu senzori hakuyo de le D.M. si nu cu FOX, lansete baracuda si nu Shimano Tribal ( desi imi permit, dar nu merita ca pe balta nu ma duc nici la concurs si nici la parada modei), mulinetele sunt putin mai bune ca acolo pun eu baza, dar daca intelegeti nu asta conteaza, conteaza sa te simti bine cu pelete sau fara.
Deci acuma intrebarea mea este cu ce a gresit pescarul care a pus o intrebare despre pelete, ca sa i se raspunda asa ironic? ( ca a gresit cu linkul respectiv? El sia cerut scuze si sa conformat)
Mie nu imi vinea sa cred ca mai erau oameni care ii luau apararea "celui mai bun pescar " ( nu zic ca nui asa, dar asta nu ii da dreptul sa jigneasca).
ingerasdefoc nu te mai contrazice, ca nu merita, cine citeste primele postari ,credema ca te sustin ( suna parca suntem la Capatos :lol: ), dar parerea ta ii ca merita?
Mai bine cere inchiderea topicului asta ca nu ii demn de pescari.
Varog sa ma scuzati pt greseli ortografice ca am scriso asta dupa un botez ( a lui ficamea :D ) si chiar am baut .
Sebi stai linistit ca am devenit imun..crede ma ca am fiert in suc propriu si mai mai sa explodez cu un vocabular care sigur nu mi ar fi facut cinste...cineva mi a spus o data sa accept omul asa cum este.probabil ca a avut mare dreptate!
Sincer apreciez ca ai postat in favoarea mea ca sa zic asa.nu ma intereseaza greselile de ortografie!conteaza continutul si conteaza ca ai avut cohones :))un tupeu la care multi doar viseaza...mi ar fi placut ca acei care mi au scris in privat sa ti spuna optiunea si aici dar din pacate nu vor sa o faca pt ca ori le e frica sa nu ramana fara cont ori s au lamurit demult cu personajele care bantuie pe aici!
Multa sanatate fetitei tale!!! ;)

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de gabi1 »

ingerasdefoc,
Da-le dracu de extrudate, nu faceti un capat de tara din ele. Este adevarat ca in anumite situatii au fost mai eficiente decat bilele ca si nada, sunt exceptii(conjuncturale) care nu trebuie percepute ca regula, repet: EXCEPTII.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de Claudiu Cutus »

Cum adica fara cont? Adica daca nu sunt de acord cu balacareala asta de 2 lei si spun asta risc sa raman fara ? Sincer mi se rupe, numai ca ar trebuii atunci sa ramana fara cont si toti papagalii care comenteaza fara rost, cineva intreaba de capra si ei comenteaza de varza cate 4 pagini, plictisiti care se cred experti in tot felul de chestii de care in realitate habar nu au, sunt cativa useri (pe care toti cred ca-i stiu) care numai asta fac , de ce nu intervin moderatorii? sau sunt numai fictivi?

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de DumiD »

sebastis81 scrie: la niste jigniri care nu se cuvin intre sportivi ( ca toti incercam sa practicam sportul asta la nivel de profesionisti sau amatori nu conteaza)
Care sportivi? Ia-o logic : alarme care sa te scoale din somn, scaune si fotolii mai confortabile ca alea din sufragerie, pat cat ala din dormitor, lazi frigorifice cat alea de magazin sa tina berea la rece, gratare, discuri, protapuri, ceaune, baxuri de wiskey, cartuse de tigari...cam asta este bagajeria sportivilor cand pleaca spre competitie :lol:

Sa-ti traiasca fetita, sa va aduca numai bucurii !

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de ionut72 »

Ce-o fi asa de greu de inteles pentru unii, nu stiu: da, peletele, pot fi utile, uneori, ca nada complementara. Dar sa te bazezi doar pe pelete intr-o partida sau, si mai rau, sa le macini ca sa le pui intr-un mix din care sa faci boiliesuri (peletele nu contin ingrediente minune sau secrete), mie unuia mi se pare munca in zadar.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de Marian Constantin »

Exista un sâmbure de adevar legat de pelete ... acum 2 , 3 ani daca te duceai pe Doripesco cu 2 saci de pelete de crap erai favorit la podium ..in prezent nu mai merg asa de bine ..

Peletele respective erau Aller clasic ..
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

deusex
Mesaje: 215
Membru din: Joi Feb 05, 2015 16:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de deusex »

ingerasdefoc scrie:
sebastis81 scrie:Pb. cea mai mare este ca sa ajuns de la o intrebare nevinovata ( cred ca ati vazut pe forumul asta intrebari mult mai "idioate" ca asta , dar nu a dat nimeni cu pietre in utilizatorul respectiv), la niste jigniri care nu se cuvin intre sportivi ( ca toti incercam sa practicam sportul asta la nivel de profesionisti sau amatori nu conteaza), dar cu cea gresit asa de tare cel care a intrebat nu stiu, ca sa fie luat in vizor de Nea cel ....pescaru.La inceputul acestui topic cine naiba a vorbit de castigarea concursurilor pe baza de pelete ( nu inteleg cum sa ajuns in directia asta discutia, ca autorul nu vroia sa afle daca se pot castiga sau nu concursuri cu pelete). Sunt si eu deacord cu mamaliga noastra cea de toata zilele ca ii langa noi si la bine si rau, dar langa malai poate sa fie si pelete ( daca vrei desigur nu te forteaza nimeni). Credetima ca imi permit mult mai mult decat investesc in pescuit,
dar pescuesc cu senzori hakuyo de le D.M. si nu cu FOX, lansete baracuda si nu Shimano Tribal ( desi imi permit, dar nu merita ca pe balta nu ma duc nici la concurs si nici la parada modei), mulinetele sunt putin mai bune ca acolo pun eu baza, dar daca intelegeti nu asta conteaza, conteaza sa te simti bine cu pelete sau fara.
Deci acuma intrebarea mea este cu ce a gresit pescarul care a pus o intrebare despre pelete, ca sa i se raspunda asa ironic? ( ca a gresit cu linkul respectiv? El sia cerut scuze si sa conformat)
Mie nu imi vinea sa cred ca mai erau oameni care ii luau apararea "celui mai bun pescar " ( nu zic ca nui asa, dar asta nu ii da dreptul sa jigneasca).
ingerasdefoc nu te mai contrazice, ca nu merita, cine citeste primele postari ,credema ca te sustin ( suna parca suntem la Capatos :lol: ), dar parerea ta ii ca merita?
Mai bine cere inchiderea topicului asta ca nu ii demn de pescari.
Varog sa ma scuzati pt greseli ortografice ca am scriso asta dupa un botez ( a lui ficamea :D ) si chiar am baut .
Sebi stai linistit ca am devenit imun..crede ma ca am fiert in suc propriu si mai mai sa explodez cu un vocabular care sigur nu mi ar fi facut cinste...cineva mi a spus o data sa accept omul asa cum este.probabil ca a avut mare dreptate!
Sincer apreciez ca ai postat in favoarea mea ca sa zic asa.nu ma intereseaza greselile de ortografie!conteaza continutul si conteaza ca ai avut cohones :))un tupeu la care multi doar viseaza...mi ar fi placut ca acei care mi au scris in privat sa ti spuna optiunea si aici dar din pacate nu vor sa o faca pt ca ori le e frica sa nu ramana fara cont ori s au lamurit demult cu personajele care bantuie pe aici!
Multa sanatate fetitei tale!!! ;)
Sa te certi pe internet pentru mine e ca si cum ai participa la olimpiada speciala castigi sau pierzi tot retardat ramai. Nu ai cum sa castigi sau sa ai dreptate intr-o situatie cum e asta pentru ca oricum nu e nicio miza. Daca urmaresti si alte forumuri o sa vezi ca fiecare are 4-5 persoane atotstiutoare care o tin numai in jigniri si mistouri indiferent de subiect si ca ei nu e niciunu. Incearca sa ignori ca in afar de nervi nu castigi nimic.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de gor965 »

ingerasdefoc scrie:.......din pacate nu vor sa o faca pt ca ori le e frica sa nu ramana fara cont ori s au lamurit demult cu personajele care bantuie pe aici!
Poti nominaliza un singur user care a ramas fara cont ptr. ca si-ar fi spus o parere care era opusa altuia ?
Realizati cumva ca in loc sa va fie sterse postarile de doi bani facute pe un subiect tehnic, v-a fost creat un topic separat intr-o zona a forumului unde puteti polemiza linistiti, in limitele unui bun simt ?
Sunt multi care nu stiu sa faca diferenta intre a fi acid si a fi nesimtit. Ironia nu-i totuna cu jignirea, mai ales cand se discuta in contradictoriu. Ati ajuns cu discutia despre niste pelete, la niste contre si acuze care ma surprind ...sustinatorii nadei care face minuni vs. clanul forumisto-mafiot din carpfishing...ce mama ma-sii, hrana ptr. pesti e una, nada de pescuit e alta ! Merg separat, merg impreuna, uneori nu merg deloc ... e chiar asa greu de inteles ca nu sunt chestii universal valabile? De cand in piscicultura se furajaza puietul, ar fi trebuit sa avem o singura nada minune - peletul extrudat ... si noi l-am fi descoperit in 2014 ?!?! Ori s-a reinvenntat pescuitul si nu se mai intelege om cu pescar...gata, cine de maine nu nadeste cu purici de balta e fraier ?! Genul asta de intrebari si raspunsuri care framanta forumul acum v-i se pare normal, real, folositor ? E iarna, se mai plictiseste lumea, mai toarna cate o tampenie pe forum, dar sincer, cati dintre voi sunt sunt in stare sa jigneasca un coleg ptr. o parere contrara pe un astfel de subiect ? Repet, ironia e una (precum aia cu puricii de balta) iar jignirile si acuzele sunt altceva. Nu-si pierde nimeni contul daca combate cu bun simt, daca da raspunsuri pertinente, daca nu jigneste, daca nu incalca regulamentul forumului !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de DumiD »

ionut72 scrie:Ce-o fi asa de greu de inteles pentru unii, nu stiu: da, peletele, pot fi utile, uneori, ca nada complementara. Dar sa te bazezi doar pe pelete intr-o partida sau, si mai rau, sa le macini ca sa le pui intr-un mix din care sa faci boiliesuri (peletele nu contin ingrediente minune sau secrete), mie unuia mi se pare munca in zadar.

si ai impresia ca boiliesurile contin ingrediente minune? cel putin alea ready-made 3 sferturi din ingrediente sunt gris si faina de soia..celalat sfert faina de peste. ca si compozitie peletele destinate acvaculturilor sunt mult mai sanatoase pentru peste...si asa ajungem la vorba lu' nea : vrei sa-l hranesti sau vrei sa-l prinzi? :)
nu-i o idee rea asta, sa concepi mixul pe baza unor pelete. nu mai trebuie adaugat decat ceva arome sa faca mixul mai atractiv si ceva elemente de inchegare, sa nu se dizolve boiliesul la fel de repede ca peletele. in rest sanatos este, ieftin este...daca mai prinde si peste toata lumea are de castigat, inclusiv marii pescari care pot sta linisti cand pica vreunul care pescuieste cu asa ceva langa ei la concurs :lol:

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de gor965 »

DumiD scrie:...si asa ajungem la vorba lu' nea : vrei sa-l hranesti sau vrei sa-l prinzi? :)
Esenta pescuitului !
E ca si cand l-as lua la omor pe ala care face hrana uscata ptr. caini, cand vad ca al meu e mort dupa oase ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”