Off topic - Extrudate

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de gabi1 »

@ DumiD,
Altu' care pune gaz pe foc... :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de ionut72 »

si ai impresia ca boiliesurile contin ingrediente minune?
Pai nu asta era esenta intrebarii: de ce te-ai chinui sa cumperi pelete pe care sa le sfarami ca sa le pui in mix, cand poti cumpara direct ingredientele care se pun in pelete?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de shahjaban »

Ai dreptate gor965 dar ironiile alea duse la infinit deja enerveaza , mai bine ar fi dat niste sfaturi pertinente si gata sau se abtinea de la orice comentariu si lasa oamenii in pace, dar el a a tot tinut-o in ironiile alea care deja incepusera sa expire .....zici o data , zici de doua ori ....dar trebuie sa stii sa te mai si opresti ...cum a zis cineva : aici incercam sa invatam unii de la altii nu sa ne intrecem in ironii prostesti !
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de DumiD »

ionut72 scrie:
si ai impresia ca boiliesurile contin ingrediente minune?
Pai nu asta era esenta intrebarii: de ce te-ai chinui sa cumperi pelete pe care sa le sfarami ca sa le pui in mix, cand poti cumpara direct ingredientele care se pun in pelete?
fiind ditamai producatorul au preturi mici la ingrediente, de unde rezulta un pret mic si la produsul finit. probabil mai mic la 10 kilograme decat daca ti-ai lua singur ingredientele sa produci 10 kilograme. Peletele de crap ar contine faina de peste, soia, faina de sange, rapita, grau, ulei de peste, ulei vegetal, minerale si vitamine. Chiar daca ai sti la miligram procentele din ele tot cred ca-i mai usor sa le macini decat sa faci laborator farmaceutic in bucatarie pentri 1-2 lei per kilogram.

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de viper28 »

ionut72 scrie:
Cati din voi stiu ca s-au castigat concursuri cu bile facute din mix ce continea 50% pelete macinate?
Cam cat de "inteligent" sa fii, sa cumperi peletele ca atare (pe care unii s-au chinuit sa le aduca in starea asta) si sa le macini ca sa le folosesti intr-un mix din care sa faci bile? :D
Ionut, mai cerceteaza, mai intreaba pescarii cu experienta. Daca faci un calcul simplu, folosind pelete in proportie 50% pelete, faci niste bile ieftine si competitive.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de gabi1 »

aici incercam sa invatam unii de la altii nu sa ne intrecem in ironii prostesti !
Ucenicia si meseria se invata la locul de munca, restul sunt nuante, unii pricep, altii nu.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de ionut72 »

Ai dreptate gor965 dar ironiile alea duse la infinit deja enerveaza
Nu suporti ironiile? Prezenta pe forumul asta nu e obligatorie! Vreau sa vad si eu ce forum gasesti care sa interzica ironia
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de viper28 »

ionut72 scrie:
si ai impresia ca boiliesurile contin ingrediente minune?
Pai nu asta era esenta intrebarii: de ce te-ai chinui sa cumperi pelete pe care sa le sfarami ca sa le pui in mix, cand poti cumpara direct ingredientele care se pun in pelete?
Ionut poate eu dispun de resursele necesare procesarii peletelor. Poate e mai ieftin pentru mine (ca timp si bani) sa rajnesc peletele decat sa imi cumpar toate ingredientele pentru a face mix-ul. 1 kg de pelete costa intre 5.5 si 6 ron.
P.S. Am incercat o singura data cu cu 1 kg de pelete sa vad ce iese. Sincer sa fiu chiar au fost super ok bilele rezultate. Marea majoritatea a pescarilor amatori nu isi permite sa dea bani pe bile ready made sau sa isi faca un mix destul de bun. Peletele, pur si simplu, sunt o alternativa mai ieftina.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de ionut72 »

Ionut, mai cerceteaza, mai intreaba pescarii cu experienta.
Avand in vedere ca eu practic carpfhisingul de prin 1997, sunt destul de putini pescari cu experienta pe care sa nu-i fi intrebat. De altfel, v-a dat raspunsurile un pescar cu vreo jumatate de secol de experienta. N-a fost bine, ati sarit cu totii ca arsi, ce domnule, te crezi zeul pescuitului?

Eu ti-am spus parerea mea: nu te impedica nimeni sa faci boiliesuri care sa contina 50% pelete sfaramate. Nu cred insa ca e o varianta foarte prinzatoare (mai ales pe anumite lacuri). Ma refer la peletele din discutie, de 5-6 lei/kg. Ca exista si pelete de 30 de lei kg. Care-s altceva.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Off topic - Extrudate

Mesaj de viper28 »

ionut72 scrie:
Ionut, mai cerceteaza, mai intreaba pescarii cu experienta.
Avand in vedere ca eu practic carpfhisingul de prin 1997, sunt destul de putini pescari cu experienta pe care sa nu-i fi intrebat. De altfel, v-a dat raspunsurile un pescar cu vreo jumatate de secol de experienta. N-a fost bine, ati sarit cu totii ca arsi, ce domnule, te crezi zeul pescuitului?.
Nu am atata experieta ca tine in pescuitul crapului, mai ales pe baltile din jurul Bucurestiului. Eu am pescuti mult pe Dunare. De 4 ani pescuiesc la stilul asta stationar (sa-i spun asa). Concursurile au fost castigate pe Greaca. Sub nici o forma nu am gandit sau spus ca in regim de concurs bilele facute din pelete ar concura cu cele facute "ca la carte". Eu am spus ca ele, rajnite si facute mix, reprezinta o alternativa ieftina si buna pentru partidele de placere.
Nu stiu cati producatori de nada ar spune sau recunoaste ca bilele ce contin 50% pelete sunt bune? Trebuie sa fim un pic realisti. Eu nu as folosi pelete pentru a face bile, insa stiu o metoda de a le folosi pe momitor.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”