Proiectul Rosia Montana

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

Esti de acord cu aprobarea proiectului Rosia Montana si inceperea exploatarii de catre canadieni ?

DA
19
26%
NU
53
74%
 
Voturi totale: 72

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de Zarguzon Adi »

pentru cine vrea sa vada cum sta treaba cu cianura ;http://www.cyanidecode.org/cyanide-fact ... th-effects

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de Albert »

Viorel M scrie:Ce au facut cei de la Gabriel Resources in Peru ?
Cand Peru, Zimbague, Cargastan si alte tari d-astea vor fi un UE atunci sa dati link-uri d-astea.Pana atunci...intreaba-i pe 5 Ghio din Muntii Meses, de exemplu, cum sa administrezi tu site-ul asta.Sigur vor avea niste pareri fundamentate si pertinente :)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de ionut72 »

Sa va mai dau un motiv de meditatie: ca cetateni europeni, ganditi-va si raspundeti-va sincer la intrebarea, ce pozitie ati fi adoptat (ati fi facut petitii, marsuri de protest sau nu, n-ati fi facut nimic) daca s-ar fi pus problema exploatarii cu cianuri, nu la 400 de km vest, ci la ... 400 de km sud (in Bulgaria)?? :idea:

De ce m-ar ..... pe mine grija de o problema care este la 400 de kilometri la nord-vest, cand n-as consuma nici 2 secunde de gandire daca exact aceeasi situatie ar fi 400 de kilometri la sud? Analizand superficial as putea gasi ca justificare faptul ca statul la care sunt arondat in virtutea faptului ca aici m-am nascut, si care ma obliga sa platesc peste 70% din venituri sub forma de impozite si taxe, pasamite "pentru a creste nivelul de bunastare al indivizilor" (asta-i marea vrajeala cu care e adormit publicul), nu-si respecta partea sa de (asa-zis) angajament, permitand unei societati comerciale sa stearga de pe harta 4 munti si sa-i inlocuiasca cu un lac de cianura. Problema este ca, in acelasi timp, sunt arondat si la "mUE" (marea Uniune Europeana) iar birocratii de la Bruxelles sunt platiti si din taxele mele; deci daca aceeasi situatie cu un lac de cianura ar fi 400 de kilometri mai la sud, ar trebui sa fiu la fel de deranjat. Ar fi insa absurd sa cred ca m-ar deranja in aceeasi masura.

Asa ca, dupa cum spuneam, prefer sa traiesc intr-o tara in care proprietarii a 4 munti au decis ca vor la schimb un lac de cianura si cateva milioane in cont, decat intr-o tara in care niste guvernanti decid ca, pentru cateva milioane in cont, sa schimbe 4 munti cu un lac de cianura! :wink:
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Sebastian Stan
Mesaje: 187
Membru din: Lun Iul 29, 2013 15:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de Sebastian Stan »

http://vimeo.com/74702619

ia uitati baieti cum arata o exploatare de suprafata si mai vorbim dupa
Matador, Comunist Activ si Maestru la Vrajeala!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de DumiD »

eu asociez ecologistii astia cu iubitorii de javre. ambele categorii sunt niste aplaudaci usor manipulabili, ai' batrani sunt aplaudacii spalati pe creier de nea Nicu si astia tineri sunt urmasii lor, spalati pe creier de protv si Mircea Badea....generatia Mircea Badea....asta e!

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de Viorel M »

OK, cianura ca cianura, e discutabil, dar faptul ca statul roman ia doar 6% doar din aurul si argintul care se extrag, restul de 94% si ce mai gasesc pe-acolo sunt toate ale canadienilor cum mai explicati ?
Se spune ca metalele rare de la Rosia Montana valoreaza de 4 ori mai mult decat resursele de aur si argint.

La un calcul simplu, rezulta ca statul roman va lua 1.2 % din tot ce se extrage. Buna afacere.

Tot am facut atatea imprumuturi la FMI. De ce nu facem inca unul si sa extragem noi ? Luam 100%. Macar suntem siguri ca avem din ce sa platim.

Ma rog, ma opresc pt ca ma pricep prea putin ca sa vbesc prea mult despre asta.

Avatar utilizator
Dragos Sinca
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 446
Membru din: Mar Ian 12, 2010 8:59

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de Dragos Sinca »

Eu nu pot spune ca sunt nici pentru, nici impotriva proiectului, pentru ca nu cunosc problema suficient de bine. La o prima vedere pare foarte mic procentul de 6% din aurul si argintul care se extrag si este suspect faptul ca nu se face nicio referire la restul metalelor rare care se gasesc in zacamantul respectiv.

Insa nu prea inteleg fanatismul asta nejustificat din ultima perioada. Marea majoritate a celor care protesteaza nu au fost in viata lor in zona respectiva. Eu nu as putea sa protestez cu asa patos cum ii vad pe unii, fara sa cunosc subiectul in detaliu. Impresia mea este ca sunt niste marionete manipulate.

Din cate am inteles zona respectiva este poluata si in momentul respectiv. De ce nu fac ceva acesti mari "ecologisti" pentru a imbunatatii conditiile actuale?

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de acidutzu »

Vladut Mateianu scrie:Eu cred ca ar trebui sa lasam fiecare oras, zona, etc sa hotareasca singuri ce este bine si ce nu ptr ei...
Cum ar fi sa ne dea noua sfaturi, in Bucuresti, cum ar trebui reglat traficul auto cei din Botosani sau Sighisoara ? :roll:
1. Cu prima parte sunt de acord.
2. Referitor la cea de-a doua problema, am alta parere: daca cei din Botosani, Sighisoara sau alt orasel/localitate din tara ar trebui sa regleze traficul imbecil din Bucuresti, fii sigur ca se va rezolva problema.
Sunt din Ploiesti, orasel de provincie, cum il considerati voi, bucurestenii, si ma apuca groaza cand vin pe DN 1, trec de Otopeni si trebuie sa intru in Bucuresti si, culmea, o fac destul de des!
Aceeasi ''senzatie'' ca a mea cred ca o aveti si voi cand intrati pe centura de Vest a Ploiestiului in aceasta perioada cand au intrat in reparatie cele 3 poduri, fara sa mai amintesc aici de drumul de la Comarnic in sus!
Ce ma surprinde pe mine, om de rand, ca nimeni dintre voi, bucurestenii, nu se agita si preferati sa pierdeti ore bune in trafic, in Bucuresti sau pe DN1, in drumul vostru catre munte, la marea relaxare, care de fapt este cu totul altceva.
Parerea mea, nu am nimic cu tine, trebuia sa o spun!!!
Scuze de off topic!
Numai bine!
"Invingatorii nu pierd niciodata"

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de Zarguzon Adi »

Munții noștri aur poartă,
Noi cerșim din poartă-n poartă.
De-am închide-a Țării poartă,
Alții ne-ar cerși la Poartă!

Însă Hoții-s chiar din Țara
Trădători la cei de-afară!
Doamne Iartă-i! Ești în Drept!
Însă Du-i hăt în deșert!

Doamne, Dă-i la Neam unire
Și Dă-i demnă cârmuire.
Că-i prea mult blajin și laș
Și supus stă la borfași!

O , Neam românesc din Daci
Nu mai cerși doar pozmaci
Ci Ridică-te creștin
Ca să scapi de cel Hain!

scrisa de Octavian Goga


De ce nu dai o fuga pana acolo faci cam 8 ore cu masina si te convingi singur cat de poluata este zona si o sa vezi ca nici nu se moare de foame .

Avatar utilizator
andrei0001
Mesaje: 420
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 17:30
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Proiectul Rosia Montana

Mesaj de andrei0001 »

Am fost acolo acum 2 ani ! Am stat cu cortul 3 nopti in zona Taul Brazi. Sa va spun povestea care m-a schimbat total !
In fiecare seara coboram in sat sa mai cumparam cate ceva sau doar pentru o simpla plimbare. A doua seara daca nu ma insel am coborat cu un prieten in sat. La urcare dam peste un om la 60+ de ani care ducea sau lua vaca sau in fine nu conteaza...un nene cu vaca. In dicutia noastra despre aur, povesti cu fantome ce bantuie locul ne-am hotarat din priviri sa il intrebam pe om care e treaba in zona. Va jur ca omul ne-a injurat si ne-a bagat ceva in gura...am ramas prosti de reactia lui..Prietenul meu l-a intrebat ce are cu noi ca suntem turisti..a bombanit el acolo si ce am inteles este ca el "nu pleaca de aici " ca nu se vinde pe niste bani. I-am explicat ca nu avem nicio treaba, ca suntem din Ploiesti si una peste alta a inceput discutia. Ne-a explicat ca fiecare familie a primit o suma imensa de bani pentru a parasi satul si vanzarea locuintelor ( niste case vechi )..in acelasi timp arata cu degetul ..pe asta au luat 100 de mii de euro, pe una din centru peste 300 mii de euro si ca lui i-au oferit 70 de mii si un teren cu casa in Alba Iulia. Daca cititi pe net o sa vedeti ca Gold Corporation a construit un ansamblu rezidential in Alba Iulia. Printre altele ne-a spus ca este vorba de mult mai mult aur decat se spune si cel mai important sunt resurse mult mai valoroase decat aurul..ne-a zis wolfram. In incheiere ne-a spus ca el nu pleaca din sat decat mort si ca mai erau 33 de persoane in tot satul, familii in varsta...si cam atat, in rest un sat fantoma !
Va recomand sa vizitati zona cat mai puteti si mai ales mina Alburnus Maior !
Acum intrebarea mea ?..oamenii care fac proteste in subteran sunt locuitorii Rosiei ?! sau oamenii Gold Corporation care pun presiune asupra autoritatilor ?
Am lasat poza mare special ! http://oi39.tinypic.com/xmlwxt.jpg

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”