Războiul ne bate la "ușă"

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

sebastian_andone scrie:
Joi Mar 10, 2022 20:58
Dan Mitranescu scrie:
Joi Mar 10, 2022 17:20
Parerea mea este ca nu scapa niciunul.
Poate doar daca se apuca de agricultura. :)
:D :D :D ai invatat limba rusa deja
НЕ ЗНАЮ О ЧЕМ ВЫ :D

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Mar 10, 2022 13:44
Exista vreo varianta in care Putin sa fie pe mana cu toate celelalte guverne?
Asta e ca si cum am spune ca Mitranescu e pe mana cu Normark si toata gargara e regizata iar fiecare profita pe segmentul lui de piata...
Fapte:
-Bombele cad in Ucraina si oamenii mor acolo
-Covid 19 exista ca agent patogen iar o parte din oameni au murit si doar din cauza lui...cine si cum a fost produs/imprastiat si cum a fost exploatata pandemia este alta discutie...clar varianta Omicron a fost produsa ca "tratament" pentru Delta, iar daca ma uit cand a fost lansat observ ca a coincis cu primele mutari de trupe ruse in zona granitelor Ucrainei :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Vin Mar 11, 2022 11:08
Dan Mitranescu scrie:
Joi Mar 10, 2022 13:44
Exista vreo varianta in care Putin sa fie pe mana cu toate celelalte guverne?
Asta e ca si cum am spune ca Mitranescu e pe mana cu Normark si toata gargara e regizata iar fiecare profita pe segmentul lui de piata...
Fapte:
-Bombele cad in Ucraina si oamenii mor acolo
-Covid 19 exista ca agent patogen iar o parte din oameni au murit si doar din cauza lui...cine si cum a fost produs/imprastiat si cum a fost exploatata pandemia este alta discutie...clar varianta Omicron a fost produsa ca "tratament" pentru Delta, iar daca ma uit cand a fost lansat observ ca a coincis cu primele mutari de trupe ruse in zona granitelor Ucrainei :wink:
-Si bagi mana in foc ca nu este asa?! Mai ales daca pe toti cei din ecuatie ne ducea capul putin mai mult? :)
- intodeauna au murit oameni in razboaie. Acum chiar au murit foarte putini in raport cu valoarea evenimentelor. Pierderi de cateva miliarde ( investitii in panica ) si interese ce depasesc valoarea banilor de pe toata planeta. Oare merita in calculele celor putin mai empatici cu viata lor decat cu viata noastra?!
- covid nu a generat mai multe pneumonii in comparatie cu coronavirusurile anterioare( o spun de doi ani ), motiv pentru care declararea pandemiei nu are niciun sens medical. Inchiderea granitelor, controlul si reducerea drepturilor converg intr-un singur sens si in niciun caz acesta nu este medical.
- covid nu a generat mai multe imbolnaviri similare virozelor pulmonare din trecut ( care au disparut total din diagnostice :wink: )
- Omicrom a inchis legatura cu o zona cu zeci de mii de offshore-uri. Acum sunt cautati oligarhii in aceleasi locuri si pe aceleasi legaturi. :wink: In baza la ce ii beleste? :wink: Fara proces? :wink:

Nu vreau sa lamuresc pe nimeni de nimic, dar nici la coada sa iau motorina nu ma arunc.
Prefer sa pierd pe prostia mea, in loc sa castig pe inteligenta altora. :wink: Drumul asta este pozitiv indiferent de fluctuatii. :wink:

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de pescarusull »

Cum le stii tu pe toate ca un om mare.
Mai bine schimbati titlul topicului in paranoia ne bate la usa.
Daca ai avea rude moarte din cauza covidului sau daca o bomba ti-ar demola dugheana cu produse tot asa ai gandi ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:
Sâm Mar 12, 2022 0:49
Cum le stii tu pe toate ca un om mare.
Mai bine schimbati titlul topicului in paranoia ne bate la usa.
Daca ai avea rude moarte din cauza covidului sau daca o bomba ti-ar demola dugheana cu produse tot asa ai gandi ?
Mai taicusorule, in ce ai excelat tu vreodata ca sa vorbesti asa cu mine?
Cine esti tu sa-mi categorisesti munca drept dugheana si inteligenta ca a fi paranoica?
Sau de unde si pana unde ne tragem de sireturi?!
Prostul cand nu are argumente foloseste atacuri la persoana si banuiesc ca nu pentru asta lupti cu viata.

Am avut decese in familie diagnosticate cu covid, dar daca nu vrei sa ajungem sa discutam si despre mortii tai, ai grija cum vorbesti.
Bine ca nu m-ai intrebat si de violuri, asa cum te sperie in ultima josnicie scarbele astea pe tv, ca te scuipam in ochi, ... metaforic vorbind, ca nici pana acum nu am invatat tehnica.

Hai sa purtam discutii civilizate, argumentate si prietenesti, ca este suficient ce traim.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Vin Mar 11, 2022 11:08
Dan Mitranescu scrie:
Joi Mar 10, 2022 13:44
Exista vreo varianta in care Putin sa fie pe mana cu toate celelalte guverne?
Asta e ca si cum am spune ca Mitranescu e pe mana cu Normark si toata gargara e regizata iar fiecare profita pe segmentul lui de piata...
Fapte:
-Bombele cad in Ucraina si oamenii mor acolo
-Covid 19 exista ca agent patogen iar o parte din oameni au murit si doar din cauza lui...cine si cum a fost produs/imprastiat si cum a fost exploatata pandemia este alta discutie...clar varianta Omicron a fost produsa ca "tratament" pentru Delta, iar daca ma uit cand a fost lansat observ ca a coincis cu primele mutari de trupe ruse in zona granitelor Ucrainei :wink:
Si Cristoiu vede o anumita tenta a evenimentelor.
https://www.bugetul.ro/ion-cristoiu-est ... bzVkkd1UTg

Este vorba despre globalizare.
Globalizarea afecta toate guvernele lumii. De aici am construit o prima tabara, cu atat mai mult cu cat colaborarea intre guverne a fost facuta pe toata perioada pandemiei.
Tabara cealalta din cine poate sa fie formata: firesc, bogatii lumii satui sa stea sub papucul guvernelor.
Restrictiile antipandemie au fost maxim deranjante pentru cei care plimbau bani pe planeta si pentru cei care faceau ilegalitati. Coincidenta?!

Parerea mea este ca in continuare lupta se da intre aceste doua tabere. Guverne contra globalizare ( bogatii/mafie ).
Noi suntem doar consumabile.
In continuare bogatii planetei sunt hacuiti, iar globalizarea se uita incet si sigur.
Granitele se intaresc. Patriotismul prinde contur peste tot. ( armata, iubire de tara, .... sa lupti pentru tara ta)
Asta si-au dorit guvernele inainte sa inceapa totul:
https://www.youtube.com/watch?v=qk2JijKzDO8
.... si asta se intampla. Poate este tot o coincidenta.

De aici supozitia mea ca pot sa fie in continuare pe mana, interesul fiind comun.
Vom trai si vom vedea. Adevarul putem doar sa il intuim. Sau poate ni-l spune Gadea....
Pacat ca oamenii mor. Oamenii nu au contat niciodata in lupta marilor puteri. Asta este sigur.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Vladut Mateianu »

Dan Mitranescu scrie:
Sâm Mar 12, 2022 2:14
pescarusull scrie:
Sâm Mar 12, 2022 0:49
Cum le stii tu pe toate ca un om mare.
Mai bine schimbati titlul topicului in paranoia ne bate la usa.
Daca ai avea rude moarte din cauza covidului sau daca o bomba ti-ar demola dugheana cu produse tot asa ai gandi ?
Mai taicusorule, in ce ai excelat tu vreodata ca sa vorbesti asa cu mine?
Cine esti tu sa-mi categorisesti munca drept dugheana si inteligenta ca a fi paranoica?
Sau de unde si pana unde ne tragem de sireturi?!
Prostul cand nu are argumente foloseste atacuri la persoana si banuiesc ca nu pentru asta lupti cu viata.

Am avut decese in familie diagnosticate cu covid, dar daca nu vrei sa ajungem sa discutam si despre mortii tai, ai grija cum vorbesti.
Bine ca nu m-ai intrebat si de violuri, asa cum te sperie in ultima josnicie scarbele astea pe tv, ca te scuipam in ochi, ... metaforic vorbind, ca nici pana acum nu am invatat tehnica.

Hai sa purtam discutii civilizate, argumentate si prietenesti, ca este suficient ce traim.
Măgarul ii spune tigrului: „Iarba este albastră”.
Tigrul ii răspunde: „Nu, iarba este verde”.
Discuția s-a aprins și cei doi au decis să o supună arbitrajului și, în acest sens, s-au dus în fața leului, regele pădurii.
Chiar înainte de a ajunge la poiana pădurii unde leul stătea pe tronul său, măgarul a început să strige:
- Alteța voastră ... Nu este adevărat că iarba este albastră?
Leul răspunde: - Adevărat, iarba este albastră.
Măgarul se apropie și continua: 
"Tigrul nu este de acord cu mine și mă deranjează, vă rog să-l pedepsiți".
Regele declara :
 „Tigrul va fi pedepsit cu 4 ani de tăcere” 
Măgarul sare fericit și își continua drumul, fericit și repetând: „Iarba este albastră” ...
Tigrul își accepta pedeapsa timp de 4 ani, dar mai întâi l-a întrebat pe leu:
„Majestatea Sa ... De ce m-ai pedepsit, la urma urmei, iarba este verde?!
Leul răspunde: „În realitate, iarba este verde”.
Tigrul întreabă: "Atunci ... de ce m-ai pedepsit?
Leul a răspuns:
„Acest lucru nu are nici-o legătură cu întrebarea dacă iarba este albastră sau verde.
Pedeapsa se datorează faptului că nu este posibil ca o creatură curajoasă și inteligentă ca tine să piardă timpul certându-se cu un măgar și să vină să mă deranjeze cu această întrebare. "

Danutze tigrutze !😁😁😁
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de sebastian_andone »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Mar 10, 2022 21:09

НЕ ЗНАЮ О ЧЕМ ВЫ :D
:D Totul merge conform planului - incet incet iti dai sema despre ce vorbesc :D
"X13"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vladut Mateianu scrie:
Mie Mar 16, 2022 20:33

Măgarul ii spune tigrului: „Iarba este albastră”.
Tigrul ii răspunde: „Nu, iarba este verde”.
Discuția s-a aprins și cei doi au decis să o supună arbitrajului și, în acest sens, s-au dus în fața leului, regele pădurii.
Chiar înainte de a ajunge la poiana pădurii unde leul stătea pe tronul său, măgarul a început să strige:
- Alteța voastră ... Nu este adevărat că iarba este albastră?
Leul răspunde: - Adevărat, iarba este albastră.
Măgarul se apropie și continua: 
"Tigrul nu este de acord cu mine și mă deranjează, vă rog să-l pedepsiți".
Regele declara :
 „Tigrul va fi pedepsit cu 4 ani de tăcere” 
Măgarul sare fericit și își continua drumul, fericit și repetând: „Iarba este albastră” ...
Tigrul își accepta pedeapsa timp de 4 ani, dar mai întâi l-a întrebat pe leu:
„Majestatea Sa ... De ce m-ai pedepsit, la urma urmei, iarba este verde?!
Leul răspunde: „În realitate, iarba este verde”.
Tigrul întreabă: "Atunci ... de ce m-ai pedepsit?
Leul a răspuns:
„Acest lucru nu are nici-o legătură cu întrebarea dacă iarba este albastră sau verde.
Pedeapsa se datorează faptului că nu este posibil ca o creatură curajoasă și inteligentă ca tine să piardă timpul certându-se cu un măgar și să vină să mă deranjeze cu această întrebare. "

Danutze tigrutze !😁😁😁
Daca vrei sa ma banezi 4 zile, ( :D ) ( asa cum ai bant-o pe Berta si nu vrei sa recunoti :D ) si cautai spete asemanatoare, supun atentiei onoratei instante ca nu este chiar asa.
Magarusul nu se contrazicea cu tigrutul civilizat, ci l-a luat direct pe cuc. Dupa cum se stie, magarusul are cucul mare, fiind evidente circumstantele agravante. ( :) )

Onorata instanta a judecat situatia pe noua lege, cand magarusii au voie sa spuna orice, oricand si cu oricine, dar in cazul tigrutului este aplicabila legea veche, mai favorabila, cea care spune ca luarea pe cuc justifica atacul la beregata. Acesta este motivarea apelului meu.

In alta ordine de idei, frica si ideile opozabile propriilor conceptii genereaza anumite stari de nervozitate la oameni. Este motivul pentru care eu nu am sa ma supar niciodata pe astfel de reactii, dar nici sa le las ne curentate nu pot, mai ales cand sunt tendentioase. Indemn la calm si discutii civilizate intodeauna.

Hai sa depasim momentul si sa continuam cu razboiul.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

sebastian_andone scrie:
Joi Mar 17, 2022 12:38
Dan Mitranescu scrie:
Joi Mar 10, 2022 21:09

НЕ ЗНАЮ О ЧЕМ ВЫ :D
:D Totul merge conform planului - incet incet iti dai sema despre ce vorbesc :D
Si eu vad ca merge tot conform planului, respectiv distrugerea mafiei care incerca sa faca globalizarea in evidenta defavoare a guvernelor.
Miscarea intrece toti banii din lume, fiind vorba exclusiv de putere.

Daca vrei sa spui altceva, recunosc cu umilinta ca nu m-am prins.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”