(SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de ionut72 »

Georgica e evident ca privim marketingul din directii diferite, cata vreme Ovidiu pare convins ca acesta are puteri aproape miraculoase si transforma cumparatorii in niste zombi fara personalitate, in roboti ascultatori, sclavi ai ambalajului si ai reclamei. Imi pare rau, eu unul nu-mi permit "luxul" de a avea o astfel de viziune despre viata si oameni.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de Dan Mitranescu »

In conditiile in care smartphone-urile se vand in milioane de exemplare, cam cati din utilizatori stiu sa le foloseasca la mai mult de 10% din capacitate ?
Pentru ce se arunca cu cateva sute de euro in plus la un telefon ? Cine genereaza efectul asta ?
Cum ajung in multe cazuri oameni care folosesc tramvaiul ca sa economiseasca benzina, sa detina telefoane care costa cam cat masina detinuta si pe care nu le folosesc decat la lucruri banale ?
Cum se numeste asta Ionut, ca zombi am inteles ca nu? :D
In pescuit de ce nu poate sa fie la fel ?

SARBATORI FERICITE !!! ... si fiti buni ca este mai bine. ( indiferent ca sunteti zombi sau nu :D )

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de Vladut Mateianu »

Pret final (pret raft) = pret productie produs+taxe+transport+adaos importator(in functie de valoarea de piata a brandului difera enorm !) + adaos magazin !

In China, preturile (in dolari) intre produse asemanatoare la care difera doar calitatea materialelor, este destul de mica. Doar ca pretul se amplifica mult datorita brandului , uneori atingand niste "varfuri" nesimtite...

Dar, in Romania snobismul este la el acasa, tot subliniez asta de vreo 7 ani..... Putini sunt cei care stiu exact ce-si doresc si cum sa foloseasca la parametrii maximi acel produs, majoritatea si-l iau doar ptr ca au citit despre el, ca are X sau Y, pescari cunoscuti, ca au vazut la TV...etc !

PS Lansetele Senzor Magic erau scumpe ptr ca Senzor este cel mai puternic brand romanesc din domeniu (cu export in 8 tari), nu ptr ca erau scumpe la achizitionare..... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2758
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

(SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de PallBogdan »

Neamtul are o vorba..."Dai un ban, dar stai in fata!"
Dar asta nu inseamna ca daca stai in fata, sa te si bage in seama cineva...

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de ionut72 »

In conditiile in care smartphone-urile se vand in milioane de exemplare, cam cati din utilizatori stiu sa le foloseasca la mai mult de 10% din capacitate ?
Din cati utilizatori de smartphone cunosc eu, toti. Stiu sa si comunice (voce, mesagerie si internet), sa faca si poze, sa si filmeze.
Cum ajung in multe cazuri oameni care folosesc tramvaiul ca sa economiseasca benzina, sa detina telefoane care costa cam cat masina detinuta si pe care nu le folosesc decat la lucruri banale ?
Dane, nu stiu in ce cercuri te invarti tu :D, dar eu toooot stau sa ma gandesc si nu-mi vine nici un caz de genul asta in minte. Din cati utilizatori de smartphone/tableta cunosc, nici 10% n-au platit mai mult de ... maximum ... 150-200 de euro. Iar dintre cunostintele mele, cei care au dat 500 de euro sau mai mult pe un smarphone, chiar isi permit.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
In conditiile in care smartphone-urile se vand in milioane de exemplare, cam cati din utilizatori stiu sa le foloseasca la mai mult de 10% din capacitate ?
Din cati utilizatori de smartphone cunosc eu, toti. Stiu sa si comunice (voce, mesagerie si internet), sa faca si poze, sa si filmeze.
Cum ajung in multe cazuri oameni care folosesc tramvaiul ca sa economiseasca benzina, sa detina telefoane care costa cam cat masina detinuta si pe care nu le folosesc decat la lucruri banale ?
Dane, nu stiu in ce cercuri te invarti tu :D, dar eu toooot stau sa ma gandesc si nu-mi vine nici un caz de genul asta in minte. Din cati utilizatori de smartphone/tableta cunosc, nici 10% n-au platit mai mult de ... maximum ... 150-200 de euro. Iar dintre cunostintele mele, cei care au dat 500 de euro sau mai mult pe un smarphone, chiar isi permit.
Eu stau in Rahova ! :D
Unii dintre oameni carora le port respec pentru cum gandesc si pentru realizarile avute in viata, sunt posesori de telefoane gen Nokia 1100. :wink: ( Nu de alta , dar daca nu-mi faceau cadou de la Vodafone un S3 mini , tot din ala aveam si eu :D )

Voce, internet, mesagerie si poze poti sa ai si cu 200 euro, chiar la un nivel maxim.
Intra intr-un liceu sa vezi cate telefoane de peste 500 euro exista si daca ii scuturi , nu cade nimic. :wink:

In "cercul tau" :D , ce costa peste 200 euro la un telefon , la ce se foloseste ? Se foloseste la ... ca iti permiti ?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu tind sa ii dau dreptate lui Dan, smartphone-ul a ajuns si in buzunarele celor mai putin "dotati" , dar se pare ca da bine la imagine... :D
Si cum in ultima vreme Bucurestiul s-a umplut de "tarani" semiretardati, este de inteles cum de au crescut asa de mult vanzarile telefoanelor "inteligente" ! Ca doar opusurile se atrag ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de gabi1 »

80% din utilizatori de smartphone/tableta, pariez ca nu au auzit de radacina patrata.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2758
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

(SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de PallBogdan »

Faceti un test...asta in cazul in care nu l-ati facut si sunteti curiosi, si intrebati cunostintele, apropiatii, etc. care a fost motivul pentru care au trecut de la Iphone 4 la 4s, de la 4s la 5, de la 5 la 5 s...si tot asa pana pe la 6+... Daca unul da un raspuns pertinent...e foarte mare lucru!

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de pharaoh »

O dam in diverse. Voi mai aveti acasa telefonul cu disc si televizorul alb-negru?
Marius Sârbu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”