Cum se face corect montura rigida?

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de Dan Mateianu »

Pentru ca in ultima vreme pe baltile de concurs din Romania, acolo unde se pescuieste la distanta, "elicopterul" cu agrafa rapida si montura rigida din fluorocarbon au devenit un MUST HAVE, Crapmania.ro va prezinta cum se face corect o astfel de montura...

http://www.crapmania.ro/articole/tehnic ... gida-39855

carpdiem
Mesaje: 209
Membru din: Mar Noi 03, 2015 21:29
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de carpdiem »

E scris asa...cam in 2 peri articolul. Dan, mai bine scriai tu si puneai si niste poze elocvente. :)
CarpDiem - Cezar Paunescu

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de petre iulian »

"La capatul celalalt al monturii de 20-30 de centimetri ...."

------
cred ca glumesti cu 20-30 cm ...... :lol:
Cine a facut acest articol ?.... cred ca a ramas in urma rau de tot cu noile `smecherii :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de osc1or »

petre iulian scrie:"La capatul celalalt al monturii de 20-30 de centimetri ...."

------
cred ca glumesti cu 20-30 cm ...... :lol:
Cine a facut acest articol ?.... cred ca a ramas in urma rau de tot cu noile `smecherii :lol:
Monturile conform noilor "smecherii" au 8-12 cm. :)
La carlig se pune o bila mica, 12-16mm, de fund, solubila sau tare.
Atentie, aceasta montura nu este recomandata petru monturi cu pop-up sau snowman.
Critic echilibrat

florianb
Mesaje: 63
Membru din: Mie Iul 09, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de florianb »

Ce fluorocarbon imi recomandati si mie (marca si grosime)?
Vreau sa incerc anul acesta si o montura cu fir rigid!

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de petre iulian »

florianb scrie:Ce fluorocarbon imi recomandati si mie (marca si grosime)?
Vreau sa incerc anul acesta si o montura cu fir rigid!
-----------

Ce folosesc /am folosit si sunt bune

varianta scumpa : Fir fluorocarbon Korda Fluorocarbon IQ Extra Soft 10lb apa rece si 15 LB apa calda
varianta economica Fir ESP Ghost Fluorocarbon 10lb apa rece si 12 LB apa calda

carlige :

varianta scumpa
-Korda Krank Hook nr 8 si 6 apa rece si 4 apa calda
- Korda Hybrid Choddy nr 8 si 6 apa rece si 4 apa calda

varianta ieftina
-Fudo Iser TF - numarul 4 si 2 apa rece si 1 si 1/0 apa calda
la 1 si 1/0 trebuie varnis de ghidaj la momelile peste 16 mm ....

Sunt sigur ca sunt multe modele de carlige si Fluorocarbon mai multe bune dar eu asta folosesc si sunt multumit de ele ....

o zi buna :wink:

ps. Daca esti din Bucuresti te invit la o o sedinta `tehnica (gratuit )cand prezint membrilor clubului noi cum se fac monturile corect , din ce materiale , cand si unde folosesti montura , etc etc ...

`Scoala Green Lake este activa iarna ....si punem accent pe montura ....consider ca asta-i principal in pescuit :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de Alin Galbenu »

Varianta ieftina (si buna) Fudo ISER-TF este exact ce trebuie :D
Imagine

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de eugen dragnea »

Alin Galbenu scrie:Varianta ieftina (si buna) Fudo ISER-TF este exact ce trebuie :D
Dar si schimbi acele la 2-3 pesti...ori se indoaie varful,ori se bonteste,la ten nu mai zic,il iei obligatoriu la pilit...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

florianb
Mesaje: 63
Membru din: Mie Iul 09, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de florianb »

Merci mult Iulian pt raspuns!

Conteaza mult pt mine raspunsul legat de fire, de ace pt ca astfel stiu de unde sa apuc si eu (stiu ca exista multe modele de fire fluoro si de ace, tocmai de asta e bine sa primesti un sfat).

Sunt din Targoviste, mai greu cu Bucurestiul.

Inca ceva. Am tot fost anul trecut la pescuit pe Hermes-Peris si am observat la colegii de standuri ca cea mai folosita montura era cea helicopter, dar o varianta cu plumb in-line cu tija si dupa plumb acul legat cu un fluorocarbon de un vartej, si care era culisant pana intr-un opritor (circa 10 cm parca intre teava plumbului si opritor).
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi cum sa fac corect aceasta montura?
Ma intereseaza daca montura se face pe inaintas mono sau textil, cat de lung se face forfacul, cat sa las distanta de culisare a acului, daca forfacul se face doar cu fluorocarbon sau se poate face si cu alte fire, orice alte detalii legate de aceasta montura?
Multumesc!

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de petre iulian »

florianb scrie:Merci mult Iulian pt raspuns!

Conteaza mult pt mine raspunsul legat de fire, de ace pt ca astfel stiu de unde sa apuc si eu (stiu ca exista multe modele de fire fluoro si de ace, tocmai de asta e bine sa primesti un sfat).

Sunt din Targoviste, mai greu cu Bucurestiul.

Inca ceva. Am tot fost anul trecut la pescuit pe Hermes-Peris si am observat la colegii de standuri ca cea mai folosita montura era cea helicopter, dar o varianta cu plumb in-line cu tija si dupa plumb acul legat cu un fluorocarbon de un vartej, si care era culisant pana intr-un opritor (circa 10 cm parca intre teava plumbului si opritor).
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi cum sa fac corect aceasta montura?
Ma intereseaza daca montura se face pe inaintas mono sau textil, cat de lung se face forfacul, cat sa las distanta de culisare a acului, daca forfacul se face doar cu fluorocarbon sau se poate face si cu alte fire, orice alte detalii legate de aceasta montura?
Multumesc!
-----------------

`angrenajul il faci direct pe balta (doar forfatcele sa le ai legate )
dupa ce tragi inaintasul textil pe inele , cu o croseta subtire bagi o bila de cauciuc (nu prin gaura ei daca are , bagi lateral ) , apoi bagi vartejul care are forfacul pe el , apoi alta bila si pe urma bagi textilul prin un plumb cu tija in-line si pui un vartej in capat ca sa tina plumbul .
exact asta este ordinea .

De stiut :
forfacul sa fie de 6-7 cm
folosesti ca vartej la forfac microvartej
tija la plumb o lasi de 5-6 cm
faci cu grija nodurile si umezesti mereu ....
nu folosesti saculeti ,meltex la aceasta montura ca se reteaza forfacul ..

Cand lansezi ,cele doua bile cu forfacul intre ele le pui deasupra tijei .... in impactul cu apa/ namol se ridica singure in sus si ramane deasupra ..... bilele trebuie sa culiseze destul de usor pe textil si daca sunt prea fixe misti sus -jos (freci) bilele pe textil pana se misca destul de usor cat in contact cu namolul sa se ridice in sus pe fir ...(probezi cu firul ud )

Acel opritor fix pus pe textil la 30 cm nu este `legal in competitii pt. ca nu da voie pestelui sa se elibereze de plumb pt. ca acel opritor nu o sa treaca peste nodul intre textil si mono ...

Se pune totusi pt. ca de multe ori pestele daca `trage pe drop el se plimba pe toata lungimea inaintasului si tu vezi doar niste bipuri .... Cand intepi el poate sa fie si la 7-8 metrii fata de plumb si de multe ori scapa ...

sper ca intelegi `angrenajul cum se face ....e greu de explicat prin `cuvinte ....
am incercat montura si cu textil camasuit total dar aveam mai multe rateuri .... firul flouro finutz da mai mult randament ... :wink:

In loc de microvartej, am inceput acum sa folosesc microagrafe rapide ca sa schimb mai repede forfacurile ....

Eu nu zic ca montura asta e corecta .... doar ca asta o folosesc .... :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”