Montura crap home made

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Montura crap home made

Mesaj de pharaoh »

Varnisul de pe carlig poate sa aiba si 2 mm. E suficient pentru scopul lui acolo. Daca pescuiesti cu plumb striat cu pasta e ok si un forfac de 10 cm. Dar nu mai mult de 12. Pentru arc naditor, maxim 7-8 cm. De stoperul de silicon te poti si lipsi daca pui o singura bila si ochetul din capatul firului de par il faci un pic mai mic decat cel din pozele tale. Bila se va fixa in nodul ochetului, daca ai grija sa nu o strapungi cu o croseta foarte groasa.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Montura crap home made

Mesaj de robyvan »

pharaoh scrie:Varnisul de pe carlig poate sa aiba si 2 mm. E suficient pentru scopul lui acolo. Daca pescuiesti cu plumb striat cu pasta e ok si un forfac de 10 cm. Dar nu mai mult de 12. Pentru arc naditor, maxim 7-8 cm. De stoperul de silicon te poti si lipsi daca pui o singura bila si ochetul din capatul firului de par il faci un pic mai mic decat cel din pozele tale. Bila se va fixa in nodul ochetului, daca ai grija sa nu o strapungi cu o croseta foarte groasa.
bila fiind solubila, mai bine pastreaza stopper-ul....
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Montura crap home made

Mesaj de pharaoh »

Nu te contrazic. Poate e mai bine asa. Eu nu pot decat sa spun din experienta personala si acel stopper eu nu-l mai pun. Din comoditate si incercand sa mentin lucrurile cat mai simple. N-am observat diferente in pescuitul efectiv si m-am obisnuit asa.
Marius Sârbu

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 »

Am adua ceva modificari: am scurtat varnisul, am scurtat rigul la 9cm si bineteles am lasat doar o solubila de 20 cm.
Fişiere ataşate
rsz_dsc03222.jpg
rsz_dsc03222.jpg (78.15 KiB) Vizualizat de 3352 ori

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 »

Acum cum se prezinta montura? este ok sau mai trebuie sa-i fac ajustari?

Avatar utilizator
Vasile.P
Mesaje: 309
Membru din: Dum Mai 22, 2011 12:04
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti- 1 Mai

Re: Montura crap home made

Mesaj de Vasile.P »

lucian156 scrie:Am adua ceva modificari: am scurtat varnisul, am scurtat rigul la 9cm si bineteles am lasat doar o solubila de 20 cm.
Nu stiu pe ce balta urmeaza sa mergi, eu as merge pe niste ace marimea 4. Mie sa nufie prea mic acul de 6 si sa nu intepi corespunzator. Pentru o mai mare atractie poti folosi si pasta. ori un pic pe bila, ori pe plumb. Ideea e ca daca dai cu bile solubile, trebuie sa le verifici la 1h -1,5 h sa vezi cum s-au topit. Bila de 20 mm e ok. daca bila se diminueaza, mai poti rasuci de firul de par pe ac, ca sa scurtezi si sa apropii bila de ac. Oricum felicitari pentru decizia luata, aceea de a-ti construi singur monturile. O sa vezi diferenta.Fir intins.
Sexul este minunat......dar pescuitul tine o zi intreaga!
C&R- PB 21,46 kg

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura crap home made

Mesaj de osc1or »

eu la monturi de 10cm + unde nu folosesc fir camasuit, pun si un con anti incalcire pe vartej
daca folosesc monturi de 15cm + folosesc obligatoriu fir camasuit
Critic echilibrat

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 »

Nu pun carlig nr.4 pentru ca pe Solacolu(balta unde ma duc) sunt ciortani 2-5kg si am fost sfatuit sa folosesc nr.6 Din ceea ce am inteles de la Dv este mai buna montura cu un singur boilies si rig de 8-9cm decat prima versiune unde lasasem rigul de 12cm si erau 2 boiliesuri? In montura scurta cu o bila mai este ceva de rectificat sau este exact ceea ce trebuie avand in vedere ca voi folosi plumb striat incarcat cu pasta?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura crap home made

Mesaj de osc1or »

daca dai cu plumbi cu pasta, foloseste riguri de 8-10cm cu o singura bila solubila de 20
eu asa am avut rezultate in trecut pe solacolu
Critic echilibrat

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Montura crap home made

Mesaj de atb333atb »

In loc sa folosesti 2 solubile de 20 mai bine una tare + una solubila sau bile tari invelite in pasta solubila? http://www.snz.ro/subcategorie.php?cat= ... OLUBILA%29
Au numa avantaje in felul in care lucreaza, nu isi pierd din atractie. Sau chiar o singura bile de 24. Acestea pot fi de folos si la nadit acuma avand in vedere ca apa e mai calda.
La capatul proximal al rigului eu prefer o bucla 8 destul de larga si o agrafa rapida. Nu imi place sa fie legata direct de vartej pentru ca daca vrei sa schimbi montura dureaza mai mult si e mai incomod. Probabil ca daca nu folosesti leadcore sau tub antitangle merge si cu vartej direct. Oricum eu as folsi vartej rapid macar daca nu dispun de vartej + agrafa. http://www.snz.ro/produs.php?id=646
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”