Montura crap home made

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Montura crap home made

Mesaj de lucian156 »

Sunt incepator in pescuitul crapului si pana acum am pescuit cu monturi cumparate din comert, drept urmare carligele, agrafele rugineau dupa prima utilizare,firul de par era prea scurt-lung. Ei bine de astazi am inceput sa-mi fac singur monturile. Am citit pe forum tot ceea ce am gasit legat de monturi si cu datele culese m-am apucat de treaba. Am folosit carlige Korda Kurv Shank nr.6, fir textil E.S.P camo sink link 20lb, vartej Prologic nr.8, varnis siliconic, stoper silicon. Voi utiliza aceste monturi cu plumb striat-naditor si as dori sa aflu parerile voastre despre monturile mele. Va multumesc. Rezultatele sunt urmatoarele:
Fişiere ataşate
rsz_1dsc03221.jpg
rsz_1dsc03221.jpg (93.49 KiB) Vizualizat de 3564 ori
rsz_1dsc03217.jpg
rsz_1dsc03217.jpg (79.13 KiB) Vizualizat de 3564 ori
rsz_1dsc03220.jpg
rsz_1dsc03220.jpg (92.27 KiB) Vizualizat de 3564 ori

Avatar utilizator
Radu Mitrea
Mesaje: 180
Membru din: Lun Mai 02, 2011 14:02
Puncte: 0
Localitate: Targoviste - Cardiff

Re: Montura crap home made

Mesaj de Radu Mitrea »

Salut.

Strict parerea mea, proprie si personala :)
- rig-ul este cam scurt (nu stiu cat sa zic ca are, dar comparand cu marimea carligului as zice aproximativ 10-12cm) pentru plumb simplu si cam lung pentru momitor.
- varnisul siliconic este un pic prea mare pentru carligul acela - cam jumate din cat este acum ar merge
- daca vrei sa pescuieisti cu doua bile de 20 (presupun ca atat au alea) carligul nr. 6 e cam mic

O zi buna.
Nume utilizator schimbat din radu1985

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 »

Intradevar rigul are 10-12 cm si voi pescui cu momitor(astept pareri ca sa stiu daca il scurtez la 8 cm), varnisul siliconicare mai putin de 1cm si daca este cazul il mai scurtez, iar carligul este nr.6 si voi pescui cu 2 bile solubile de 20mm dar aici nu voi face nici-o modificare pt ca la balta unde voi pescui merge f bine asa(oricum bilele isi vor mici diamentrul).

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Montura crap home made

Mesaj de pharaoh »

De ce te complici si nu pescuiesti doar cu o bila solubila? Doar nu-ti inchipui ca faci selectie cu bilele solubile??
Marius Sârbu

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 »

pharaoh, consideri ca 2 bile de 20mm sunt inutile? Atunci crezi ca ar fi mai bine sa pun doar una dar de 24mm? Eu pana acum am pescuit doar cu una de 20mm, dar am observat pe cineva pe balta ca folosea 2 sau 1 jumate solubile pe firul de par si prindea ca si mine doar ca el scotea pesti mai mari(bilele erau identice ca firma si aroma)

Avatar utilizator
Radu Mitrea
Mesaje: 180
Membru din: Lun Mai 02, 2011 14:02
Puncte: 0
Localitate: Targoviste - Cardiff

Re: Montura crap home made

Mesaj de Radu Mitrea »

lucian156 scrie:... doar ca el scotea pesti mai mari(bilele erau identice ca firma si aroma)
ca el prindea pestii mai mari nu tine doar de faptul ca pescuia cu doua bile solubile la fel ca ale tale, sunt mai multe aspecte:
- ce nada folosea jos si cata
- ce structuri avea in zona abordata
- prezentarea monturii in apa, etc.

Daca vrei sa faci ceva poti sa bagi intr-un saculet solubil 3 bile, solubile daca astea iti plac (sau poti baga 1 tara in jumate si doua solubile pe lateral, sa nu o schimbi la fiecare ora), bagi croseta si tragi firul de par pe cea din mijloc...astfel iti vei crea un pic de atractivitate in "zona monturii".

Cel mai bine este sa experimentezi tot timpul...nu merge mereu acelasi lucru...
Nume utilizator schimbat din radu1985

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Montura crap home made

Mesaj de pharaoh »

Nu spun ca sunt inutile, doar ca e mai simplu cu una singura si montura are o mecanica mai buna. Doua solubile, cand devin mici si se mareste distanta intre ele...e posibil sa-ti dea rateuri. Aceeasi parere o am despre solubila + pop-up. Nu zic ca nu prind peste, dar eu nu le-as folosi asa. Mai degraba una de 24 solubila. Sau doua tari mai mici invelite in pasta...
Marius Sârbu

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Montura crap home made

Mesaj de robyvan »

radu1985 scrie:
lucian156 scrie:... doar ca el scotea pesti mai mari(bilele erau identice ca firma si aroma)
ca el prindea pestii mai mari nu tine doar de faptul ca pescuia cu doua bile solubile la fel ca ale tale, sunt mai multe aspecte:
- ce nada folosea jos si cata
- ce structuri avea in zona abordata
- prezentarea monturii in apa, etc.

Daca vrei sa faci ceva poti sa bagi intr-un saculet solubil 3 bile, solubile daca astea iti plac (sau poti baga 1 tara in jumate si doua solubile pe lateral, sa nu o schimbi la fiecare ora), bagi croseta si tragi firul de par pe cea din mijloc...astfel iti vei crea un pic de atractivitate in "zona monturii".

Cel mai bine este sa experimentezi tot timpul...nu merge mereu acelasi lucru...
poate conteaza si lungimea firului de par..... :wink:
slowly we rot- by Obituary

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 »

Am inteles... Voi aduce niste modificari astfel incat sa folosesc doar o solubila de 20 sau 24(voi incerca evident si una asa cum este). In rest credeti ca rigul este ok? sa-l fac mai scurt? Acum are 12cm. Stoperul de silicon de pe firul de par isi are rostul sau ar trebui sa-l elimin? Varnisul de pe carlig trebuie sa fie mai mic? de 0.5 cm este bine?

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Montura crap home made

Mesaj de robyvan »

lucian156 scrie:Am inteles... Voi aduce niste modificari astfel incat sa folosesc doar o solubila de 20 sau 24(voi incerca evident si una asa cum este). In rest credeti ca rigul este ok? sa-l fac mai scurt? Acum are 12cm. Stoperul de silicon de pe firul de par isi are rostul sau ar trebui sa-l elimin? Varnisul de pe carlig trebuie sa fie mai mic? de 0.5 cm este bine?
daca dai cu momitor fa-l mai scurt, insa poti renunta la momitor, poti folosi saculet solubil, varnisul injumatateste-l si pastreaza stopper-ul de silicon.......poti eventual sa maresti lungimea firului de par...putin.
slowly we rot- by Obituary

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”