Montura crap home made

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura crap home made

Mesaj de osc1or »

e mai comod cu vartej daca folosesti direct inaintasul textile trecut prin tija de la momitor/plumb
daca nu folosesti acea tija prin care trece usor inaintasul, intradevar trebuie o agrafa rapida
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Vasile.P
Mesaje: 309
Membru din: Dum Mai 22, 2011 12:04
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti- 1 Mai

Re: Montura crap home made

Mesaj de Vasile.P »

lucian156 scrie:Nu pun carlig nr.4 pentru ca pe Solacolu(balta unde ma duc) sunt ciortani 2-5kg si am fost sfatuit sa folosesc nr.6 Din ceea ce am inteles de la Dv este mai buna montura cu un singur boilies si rig de 8-9cm decat prima versiune unde lasasem rigul de 12cm si erau 2 boiliesuri? In montura scurta cu o bila mai este ceva de rectificat sau este exact ceea ce trebuie avand in vedere ca voi folosi plumb striat incarcat cu pasta?
e ok, ace de 6 ( avand in vedere marimea pestilor), rig 8-10 cm, bila solubila de 20 mm, plumb incarcat cu pasta, poti pune si pe bila putin( macar pe o parte) sau popup invelit in pasta,aroma dulce si multa munca. Fir intins.
Sexul este minunat......dar pescuitul tine o zi intreaga!
C&R- PB 21,46 kg

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 »

Am ales acest tip de vartej pentru ca il voi lega direct de inaitas, trecut prin tija plumbului. Acum la indicatiile Dv am doua tipuri de riguri, 1-cea putin mai lunga(12cm) cu 2 bile pe firul de par si 2-cea scurta(8-9cm) cu o singura bila pe fir. Le voi folosi in paralel sa vad care merge cea mai bine. Va multumesc nespus de sfaturi si voi lua in considerare si "bombele" pt ca indeplinesc ambele functii ale boiliesurilor, atractie rapida-durabilitate.

Avatar utilizator
Vasile.P
Mesaje: 309
Membru din: Dum Mai 22, 2011 12:04
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti- 1 Mai

Re: Montura crap home made

Mesaj de Vasile.P »

deci ? ce rezultate ai avut ?
Sexul este minunat......dar pescuitul tine o zi intreaga!
C&R- PB 21,46 kg

nimitz
Mesaje: 169
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 20:01
Puncte: 0
Localitate: oradea

Re: Montura crap home made

Mesaj de nimitz »

de ce tii neaparat sa pui varnisul pe tija SSC-ului ? crezi ca e mai eficienta montura asa?
SSC-urile au fost concepute tocmai pentru a renunta la orice alt accesoriu vezi pe site-ul de la Korda KD rigul
Florin Rob
APS OBLETA

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 »

Vasile.P inca nu am ajuns pe balta din cauza vremii dar sper sa merg sambata asta. nimitz, nu tin neaparat sa-l pun, doar ca asa am fost sfatuit. Am vazut fimuletul de la korda si am vazut ca ei nu folosesc varnisul. Crezi ca este mai eficient rigul fara acel varnis? sa-l elimin?

nimitz
Mesaje: 169
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 20:01
Puncte: 0
Localitate: oradea

Re: Montura crap home made

Mesaj de nimitz »

la mine rata capturilor la monturile cu varnis a scazut la jumatate
agresivitatea carligului creste odata cu unghiul cat mai mare descris de tija carligului fata de firul de par
ssc-urile functioneaza foarte bine cu momeli critic echilibrate
daca mergi pe solubile la carlig incearca snowman cu bila de 18-20 si pop-up de 14-15 si in functie de gradul de dizolvare a bilei solubile la un moment dat momeala va deveni critic echilibrata
ca sa faci o comparatie poti incerca pe doua bête montura cu varnis si pe doua cea fara varnis si dupa cateva partide o sa tragi singur concluziile
Florin Rob
APS OBLETA

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 »

Iti multumesc pentru sfaturi, nimitz. Voi incerca asa cum mi-ai recomandat si la 2 dintre ele voi scoate varnisul, lasand firul de par liber. Crezi ca nu ar functiona bine doar cu solubila sau bila tare?

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Montura crap home made

Mesaj de lucian156 »

Te mai rog sa-mi recomanzi niste bile critic echilibrate de calitate care m-ar putea face bucuros pe balta. Multumesc nimitz

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: Montura crap home made

Mesaj de Catalin Bujita »

Referitor la varnishul de pe tija carligului, principalul lui scop este de a nu se rasuci firul de par pe dupa carlig in timpul lanseului, dezavantajul fiind insa la mecanica monturii. Daca atunci cand scoti montura din apa constati ca nu s-a incurcat din lansare atunci poti renunta la el, ma rog, iti dai tu seama cand e bine si cand nu. Mai important pentru o mecanica buna ar fi tubul termocontractibil.

Referitor la fir, eu folosesc fir cu camasa doar daca o cere situatia, in cazul in care nu e necesar atunci folosesc un fir simplu, insa il lestez cam la 1 cm de carlig, daca tugstenul ti se pare scump foloseste atunci plumbii moi de la stationar.

Referitor la bile critic echilibrate, de anul trecut folosesc tzopaielile lui Tomulescu si sunt excelente.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”