Montura-pareri

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
ionescu marian m
Pescar de competitie
Mesaje: 514
Membru din: Lun Dec 28, 2009 22:04
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de ionescu marian m »

pycostef scrie:De anul acesta m-am hotarat sa practic cat mai des pescuitul la crap C&R, in primul rand din cauza ca nu mananc peste si pt ca vreau ca si data viitoare cand merg pe aceeasi balta sa am ce sa prind. Cu monturile mai greu, pt ca mi-am facut si singur dar dupa modelul celor cumparate din diverse magazine (exact ca cea din imaginea de mai sus). Acum vreau sa folosesc montura semifixa si as dori sa-mi spuneti dc este aceasta (din imaginea de mai jos) ? Dc da as ori sa stiu la ce distanta in spatele tubului se pune stoperul, cat trb sa intre vartejul in plumb ca autointeparea sa fie corecta si ce lungime ar trb sa aiba forfatu. Dc nu este aceasta montura si am gresit va rog frumos sa-mi spuneti ce trb sa modific la ea ca sa fie semifixa. Va multumesc anticipat.
Imagine
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------nu este nici asta o montura corecta dar din pacate nu ma pricep sa pun poze ca as fi dispus sa-ti arat cateva

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycostef »

dc se poate puteti sa mi le trimiteti la adresa de mail: pycostef@yahoo.com...dc vreti sa le postati pe net, va faceti un cont pe photobucket.com (pe site asta am eu, altu nu stiu) si incarcati acolo foto care le doriti de pe calc d-voastra, apoi cand tineti cursorul deasupra imag de pe photobucket sub ea va apar mai multe linkuri dintre care unul pe care scrie "directlink", dati click cu mouse in casuta respectiva si apoi copy...cand vreti sa puneti imag aici pe site dupa ce va apare fereastra de raspuns deasupra locului unde scrieti mesajul sunt mai multe iconite dintre care una intitulata "Img", dati clik pe ea si trb sa va apara ceva de genul "[img][img]", intre cele doua "img" dati paste la linkul de pe photobucket si ar trb sa mearga...in speranta ca m-am facut inteles, va multumesc :D
<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
raduionescu45
Mesaje: 208
Membru din: Mar Sep 22, 2009 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de raduionescu45 »

hai sa incerc eu sa explic ceva.
-lungimea firului de la ac la vartej difera foarte mult (la mine de ex intre 8cm si 20-25cm) si aici intra multi factori: ce nada ai la ac, ce subtrat are balta, anotimp, cat de "stresati" sunt pestii...
poza 1: un plumb (lasa forma) inline si cred ca sunt cei mai des folositi. unde e incercuit cu rosu e locasul in care trebuie sa intre vartejul (este din cauciuc)
1.jpg
(20.17 KiB) Descărcat de 1561 ori
poza 2: un vartej standard (pt majoritatea plumbilor de pe piata cred ca e nevoie de marimea 8 daca nu ma insel). el intra in plumb (daca aplicam o presiune moderata) cat e incercuit cu rosu
2.jpg
(7.41 KiB) Descărcat de 1564 ori
cam asa tre sa arate dupa ce tragem de linia principala. nici daca ai vrea sa-l bagi mai mult nu intra.
3.jpg
(12.87 KiB) Descărcat de 1564 ori

daca ai asa ceva nu mai e nevoie de stopper pe linia principala si auto-inteparea se face corect.
in rest e chestiune de gusturi, ce ai pe balta si experienta: materiale, tipuri de plumb, lungimi...

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1176
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de Marian Cosereanu »

La o montura in care plumbul nu are orificiul mare pt a bloca vartejul poti pune stoperul la 40-50 cm.
Nume utilizator schimbat din gazaru

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycostef »

Va multumesc mult pt info si asa o sa fac...mai as avea totusi o intrebare: deasupra plumbului mai folositi sau nu tub antitangle ???
<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1176
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de Marian Cosereanu »

pycostef scrie:...mai as avea totusi o intrebare: deasupra plumbului mai folositi sau nu tub antitangle ???

DA
Nume utilizator schimbat din gazaru

Avatar utilizator
raduionescu45
Mesaje: 208
Membru din: Mar Sep 22, 2009 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de raduionescu45 »

tubul antitangle e foarte bun.
n-am folosit niciodata stopper pe fir dar cred ca daca plumbul nu are orificiu pt vartej ar trebui sa renunti la tubul acela de cauciuc (cu diametru mai mare din capatul de sus al plumbului) si sa lasi sa culiseze 100% liber pe tubul antitangle si parerea mea e sa-l lasi mai lung (de la vartej pana la stopper) pt nu a exista frecare directa intre plumb si linia principala.
daca lasi plumbul liber pune un stopper mai mare sau o bila de cauciuc (Shock Bead) intre plumb si vartej pt a diminua socul intre cele 2 elemente la aruncare.
daca gresesc sa ma corecteze cineva asa incat sa nu ma injure pycostef ca nu i-au iesit corect monturile.

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Montura-pareri

Mesaj de viorel dulamita »

Pentru a avea o autointepare cit ma buna(la montura semifixa-in line), greutatea plumbului trebuie sa fie de cel putin 85 gr :wink: .
Numai bine si spor la...treaba! :D

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycostef »

Dc se poate sa-i spuneti si mie ce nod folositi la legarea forfacului de vartej si la legarea firului principal de acelasi vartej...va multumesc anticipat.
<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de Vali Vesa »

Clubul Sportiv Ovidius Constanta

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”