Montura-pareri

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Montura-pareri

Mesaj de pycostef »

M-am hotarat sa-mi fac singur niste monturi si iata ce a iesit...as dori dc se poate pareri pro si contra...ce ar trb schimbat, unde am gresit, etc. Va multumesc anticipat.
Imagine
<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
Marrone
Mesaje: 29
Membru din: Joi Oct 01, 2009 14:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de Marrone »

Salut,
Greseala cea mai mare este agrafa cu vartej din spatele plumbului, care impiedica eliberarea acestuia in cazul in care ti se rupe firul iar crapul este nevoit sa "tarasca" plumbul dupa el.
Apoi nu stiu ce intelegi tu prin fir textil rigid, dar ultima bucata de fir (1-2cm) de langa carlig trebuie sa fie foarte supla astfel incat sa permita monturii sa "lucreze" cum trebuie, adica sa permita carligului sa se intoarca si sa intepe corespunzator.

Iti recomand cu caldura vizionarea materialului video facut de firma FOX (Guide to Carp Rigs DVD), iar de la Korda (Thinking tackle sezonul 3 si seria underwater carp fishing).

Intotdeauna pune pestele pe primul loc (daca promovezi regimul C&R), altfel ai pus intrebarea in locul nepotrivit.

Marrone

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de Vladut Mateianu »

Sunt multe de discutat. Cel mai important mi se pare faptul ca vartejul este lasat liber, astfel incat plumbul sa fie culisant..... Eu folosesc montura semi-fixa , adica cea in care vartejul este infipt in orificiul cauciucat al plumbului, astfel incat cand il "smulge" crapul sa ii provoace auto-inteparea !
Si ar mai fi aspectul legat de plasarea agrafei, care nu prea isi are loc in pescuitul modern al crapului......ideal ar fi ca firul principal(cel de pe mulineta) sa treaca prin plumb si apoi sa fie legat direct de vartej, adica de forfac ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Montura-pareri

Mesaj de viorel dulamita »

Cred ca ai vrut sa faci montura "culisanta".
Montarea virtejului si a agrafei pe fir in spatele plumbului, duce la imposibilitatea eliberarii crapului in caz de ruptura, iar intr-un concurs de pescuit=ELIMINARE.
Forfacul este confectionat gresit; in spatele cirligului firul textil cu camasa ramine decojit 1-2cmm, iar varnisul de pe nodul de legatura dintre forfac si virtej se foloseste, de obicei in cazul forfacurilor mai lungi(peste 20cm).
Pentru a fi montura semifixa tubul de plastic se introduce in varnisul siliconic de pe virtej(pt. a asigura autointeparea), iar inaintasul(sau firul principal) se leaga de virtej.
Incearca si intra pe site-urile indicate de Marrone sau citeste articolele din Aventuri la pescuit(publicatii mai vechi).

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycostef »

O sa schimb montura (oricum aceasta era doar de test) si o sa pun plumbul pe firul principal asa cum mi-ati recomandat toti...intrebarea mea e ce fir trb sa folosesc pentru forfac ca efectul de autointepare sa functioneze cat mai bine ? Va multumesc tuturor
<*)))))><{
Ene Stefan

ionescu marian m
Pescar de competitie
Mesaje: 514
Membru din: Lun Dec 28, 2009 22:04
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de ionescu marian m »

pycostef scrie:O sa schimb montura (oricum aceasta era doar de test) si o sa pun plumbul pe firul principal asa cum mi-ati recomandat toti...intrebarea mea e ce fir trb sa folosesc pentru forfac ca efectul de autointepare sa functioneze cat mai bine ? Va multumesc tuturor
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------nu are nici o treaba firul ca sa ai autointepare.Sant mai multe feluri de autointepare cum ar fi:un varnis siliconic care se pune pe bucatica de tub rigid al plumbului si se fixeaza apoi prin fortare pe vartej;prin folosirea plumbilor cu un locas special care se trage tot pe vartej;pin folosirea unui stopar culisant deasupra tubului anti tangle;prin introducerea unui pai in capatul tubului anti tangle;....................... acestea fiind doar cateva moduri de monturi cu autointepare :wink: :wink: :wink:

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de Marian Cosereanu »

Nu depinde de fir auto inteparea .
La tipul de plumb pe care il folosesti pui pe firul principal un stoper de silicon, bagi stoperul pe linie pe urma bagi plumbul,agrafa si forfacul.
Fir intins.
Nume utilizator schimbat din gazaru

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de Marian Cosereanu »

ionescu marian m scrie:
pycostef scrie:O sa schimb montura (oricum aceasta era doar de test) si o sa pun plumbul pe firul principal asa cum mi-ati recomandat toti...intrebarea mea e ce fir trb sa folosesc pentru forfac ca efectul de autointepare sa functioneze cat mai bine ? Va multumesc tuturor
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------nu are nici o treaba firul ca sa ai autointepare.Sant mai multe feluri de autointepare cum ar fi:un varnis siliconic care se pune pe bucatica de tub rigid al plumbului si se fixeaza apoi prin fortare pe vartej;prin folosirea plumbilor cu un locas special care se trage tot pe vartej;pin folosirea unui stopar culisant deasupra tubului anti tangle;prin introducerea unui pai in capatul tubului anti tangle;....................... acestea fiind doar cateva moduri de monturi cu autointepare :wink: :wink: :wink:

AI FOST MAI RAPID
Nume utilizator schimbat din gazaru

ionescu marian m
Pescar de competitie
Mesaje: 514
Membru din: Lun Dec 28, 2009 22:04
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de ionescu marian m »

gazaru scrie:
ionescu marian m scrie:
pycostef scrie:O sa schimb montura (oricum aceasta era doar de test) si o sa pun plumbul pe firul principal asa cum mi-ati recomandat toti...intrebarea mea e ce fir trb sa folosesc pentru forfac ca efectul de autointepare sa functioneze cat mai bine ? Va multumesc tuturor
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------nu are nici o treaba firul ca sa ai autointepare.Sant mai multe feluri de autointepare cum ar fi:un varnis siliconic care se pune pe bucatica de tub rigid al plumbului si se fixeaza apoi prin fortare pe vartej;prin folosirea plumbilor cu un locas special care se trage tot pe vartej;pin folosirea unui stopar culisant deasupra tubului anti tangle;prin introducerea unui pai in capatul tubului anti tangle;....................... acestea fiind doar cateva moduri de monturi cu autointepare :wink: :wink: :wink:

AI FOST MAI RAPID
:lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycostef »

De anul acesta m-am hotarat sa practic cat mai des pescuitul la crap C&R, in primul rand din cauza ca nu mananc peste si pt ca vreau ca si data viitoare cand merg pe aceeasi balta sa am ce sa prind. Cu monturile mai greu, pt ca mi-am facut si singur dar dupa modelul celor cumparate din diverse magazine (exact ca cea din imaginea de mai sus). Acum vreau sa folosesc montura semifixa si as dori sa-mi spuneti dc este aceasta (din imaginea de mai jos) ? Dc da as ori sa stiu la ce distanta in spatele tubului se pune stoperul, cat trb sa intre vartejul in plumb ca autointeparea sa fie corecta si ce lungime ar trb sa aiba forfatu. Dc nu este aceasta montura si am gresit va rog frumos sa-mi spuneti ce trb sa modific la ea ca sa fie semifixa. Va multumesc anticipat.
Imagine
<*)))))><{
Ene Stefan

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”