Montura-pareri

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycostef »

Sper ca de data asta sa fie bine :D ..montura semifixa...pls pareri
Imagine
<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1176
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de Marian Cosereanu »

In mare e bine dar eu as folosi montura asta doar cu saculet solubil ,varianta 1.(la montura din poza)
Varianta 2, in loc de fir textil la forfac pune unul camasuit si-l decojesti cam 1,5- 2
cm de la ac( pentru a fi sigur ca nu se incurca in aruncare.
Varianta 3 pe vartej unde e legat forfacul poti pune un varnis antitangle (korda sau solar) doar pe ochetul vartejului
si sa nu permita intoarcerea firului in aruncare.(la montura din poza)
Nume utilizator schimbat din gazaru

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycostef »

gazaru scrie:Varianta 3 pe vartej unde e legat forfacul poti pune un varnis antitangle (korda sau solar) doar pe ochetul vartejului
si sa nu permita intoarcerea firului in aruncare.(la montura din poza)
Acest sistem este bun, ma refer la antitangle sau pot folosi un antitangle simplu ????
Imagine
<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Montura-pareri

Mesaj de viorel dulamita »

pycostef scrie:
gazaru scrie:Varianta 3 pe vartej unde e legat forfacul poti pune un varnis antitangle (korda sau solar) doar pe ochetul vartejului
si sa nu permita intoarcerea firului in aruncare.(la montura din poza)
Acest sistem este bun, ma refer la antitangle sau pot folosi un antitangle simplu ????
Imagine
Da, este un conector anti-tangle , dar se introduce numai pe agrafa virtejului.

Avatar utilizator
raduionescu45
Mesaje: 208
Membru din: Mar Sep 22, 2009 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de raduionescu45 »

ce ai gasit tu e bun (doar de cauciuc ai nevoie) dar cred ca merge atunci cand ai forfacul mai lung (peste 10-12cm).
daca folosesti forfac mai scurt si ai de gand ca la fiecare forfac sa ai vartejul lui si cand vrei sa-l schimbi sa tai nodul din partea cealalta (a firului principal) poti pune pe firul forfacului (inainte sa legi vartejul) un tub termo (1-2cm), legi vartejul, il tragi in sus peste ochetul vartejului dar nu si peste corpul acestuia si apoi il bagi la abur sau in apa fierbite sa-l ingustezi si sa-l ridigizezi.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de cornelserbu »

raduionescu45 scrie:ce ai gasit tu e bun (doar de cauciuc ai nevoie) dar cred ca merge atunci cand ai forfacul mai lung (peste 10-12cm).
daca folosesti forfac mai scurt si ai de gand ca la fiecare forfac sa ai vartejul lui si cand vrei sa-l schimbi sa tai nodul din partea cealalta (a firului principal) poti pune pe firul forfacului (inainte sa legi vartejul) un tub termo (1-2cm), legi vartejul, il tragi in sus peste ochetul vartejului dar nu si peste corpul acestuia si apoi il bagi la abur sau in apa fierbite sa-l ingustezi si sa-l ridigizezi.
foarte dificil sa se inteleaga ce ai vrut sa spui...oricum, in acel plic sunt niste vartejuri pentru schimbare rapida ne mai avand nevoie sa pui vartej in capatul fiecarui rig, doar antitangle-ul din cauciuc si atat
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de razvan u. »

cornelserbu scrie:
raduionescu45 scrie:ce ai gasit tu e bun (doar de cauciuc ai nevoie) dar cred ca merge atunci cand ai forfacul mai lung (peste 10-12cm).
daca folosesti forfac mai scurt si ai de gand ca la fiecare forfac sa ai vartejul lui si cand vrei sa-l schimbi sa tai nodul din partea cealalta (a firului principal) poti pune pe firul forfacului (inainte sa legi vartejul) un tub termo (1-2cm), legi vartejul, il tragi in sus peste ochetul vartejului dar nu si peste corpul acestuia si apoi il bagi la abur sau in apa fierbite sa-l ingustezi si sa-l ridigizezi.
foarte dificil sa se inteleaga ce ai vrut sa spui...oricum, in acel plic sunt niste vartejuri pentru schimbare rapida ne mai avand nevoie sa pui vartej in capatul fiecarui rig, doar antitangle-ul din cauciuc si atat
Back in business..... :D
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de cornelserbu »

just a little... :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycostef »

Am vazut in unul din filmele de la korda ca prinde firul in clipsul de la mulineta ca sa arunce la aceeasi distanta pe patul de nada. Nelamuririle mele sunt:
- dc firul ramane prins in clips si trage un crap mai mare si tu nu esti atent nu iti rupe firul sau cum ii mai dai fir
- ce rost mai au mulinetele cu baitrunner, pt ca nu poti sa-l activezi
- voi ce sistem folositi ca sa lansati in acelasi loc
<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
CLAUDIU COZMA
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 550
Membru din: Mar Iun 05, 2007 14:56
Puncte: 0
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de CLAUDIU COZMA »

pycostef scrie:Am vazut in unul din filmele de la korda ca prinde firul in clipsul de la mulineta ca sa arunce la aceeasi distanta pe patul de nada. Nelamuririle mele sunt:
- dc firul ramane prins in clips si trage un crap mai mare si tu nu esti atent nu iti rupe firul sau cum ii mai dai fir
- ce rost mai au mulinetele cu baitrunner, pt ca nu poti sa-l activezi
- voi ce sistem folositi ca sa lansati in acelasi loc
poti folosi sufix knot it ( ai instructiuni de folosire in cutie ) sau marker de fir , accesoriile din foto sunt foarte bune , dar pentru un fortfac mai mare 15 cm , si parerea mea , foloseste in loc de herculin ( care se scamoseaza ) black silt (negru )sau heavy skin (verde )
<°))))))><
><((((((°>

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”