Ajutor boiliesuri shelf life.

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de rinvid2000 »

Salutare tuturor. Problema mea este urmatoarea:
cumperi mix de la o firma consacrata, adaugi partea lichida si aici ai teoretic 2 posibilitati :

1. lapte porumb+... rezulta bila solubila sau
2. oua+...... rezulta bila tare dar perisabila (necesita congelare)

cum pot realiza boiliesuri cu viata lunga ca si cele de pe rafturile magazinelor?
daca ati folosit conservanti .... sunt rezervat deoarece oul este foarte perisabil...
Combinatia lapte porumb plus ou.... din nou oul...

daca folositi conservanti din care si ce cantitate folosit/ kg de mix?
mentionez ca doresc sa realizez bile tari deoarece la cele solubile spd-ul rezolva problema conservarii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de ionut72 »

Sunt multe metode de a pastra boiliesurile rulate fara conservant pe termen lung. Iti alegi modul care iti convine cel mai mult in functie de spatiul de depozitare pe care il ai si de starea in care vrei sa ramana boiliesurile - moi sau uscate. Daca vrei sa ramana moi, le poti pastra in felul urmator:

(1) La congelator. Se fierb, se lasa la uscat pana se racesc, se congeleaza. E recomandabil sa nu fie tinute la congelator mai mult de 12 luni si sa nu fie congelate si recongelate de mai multe ori, pentru ca se vor inmuia.

(2) In sare. Se fierb, se lasa la uscat pana se racesc, se baga intr-o galeata si se acopera cu sare. Fiecare boilies e bine sa stea complet ingropat in sare, nelipit de alte boiliesuri, ca sa nu se poata forma mucegai la contactul dintre doua boiliesuri umede. Ca alternativa la sare, unii recomanda zaharul.

(3) In ulei. Se fierb, se lasa la uscat pana se racesc, se baga intr-o galeata si se acopera cu ulei de somon. Pot fi tinute cateva luni in felul asta, daca stau la rece. E important ca uleiul sa nu devina ranced.

Daca vrei sa se usuce si sa devina tari ca piatra, le poti pastra in felul urmator:

(4) Pe tavi sau ladite de plastic, la aer. Se fierb si se intind la uscat pe tavi sau ladite. Uscarea dureaza aproximativ 7-10 zile, in functie de reteta boiliesurilor si de umiditatea din aer. Trebuie "vanturate" de doua, trei ori pe zi pana se usuca bine, ca sa nu se poata forma mucegai la contactul dintre doua boiliesuri umede. Dupa ce s-au uscat, se pot pastra cu anii.

(5) In pelete. Dupa ce boiliesurile au stat la uscat 7-10 zile, se pun in saci de pastrare, sacii se pun in galeti de plastic, se toarna peste boiliesurile din sac un strat de pelete neuleioase, care sa le acopere, galeata se inchide cu capac. Rezista cu anii. Ca alternativa la pelete, se poate folosi pastura, dar numai pe termen scurt, pentru ca pastura tinde sa faca larve.
Citatul este din Vlad Pavlovici de pe un alt forum (imi e interzis de catre regulamentul forumului pe care ne aflam sa fac trimitere directa, prin link, la acesta).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de rinvid2000 »

Multumesc pentru raspunsuri dar... in niciuna din metodele descrise nu rezulta ceea ce am eu nevoie.
Exemplul concret: (poate ne ajuta cineva de la senzor)

Am mix de la senzor , parte lichida conform specificatiilor date de ei.
Pot sa fac boiliesuri cu spd, ou dar nu pot sa fac un boilies identic cu ceea ce vand dansii drept boilies tare la punga.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de osc1or »

iti trebuie conservant
eu unul nu am folosit niciodata conservant, m-am cam ferit de el
cred ca cel mai bine este sa iti faci bilele fierte cu 2-3 zile inainte de partida; in 2-3 zile se usuca perfect astfel incat sa poata fi date cu cobra
atunci sunt cele mai eficiente
Critic echilibrat

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de rinvid2000 »

Asa procedez acum. Anul trecut am stat mai mult de 3 zile pe balta la un pescuit.... cald, nu am avut lada frigorifica, rezultatul : e usor de inteles ce se intampla. Uscarea boiliesurilor totala am incercat-o dar isi schimba proprietatiile si sunt rezervat. Totusi cele din magazin au o oarecare umezeala si nu sunt tari (aici ma refer la faptul ca cele dezhidratate devin ,,nuci'', sunt mult mai usoare si la distanta cam greu... daca le rehidratez nu mai pleca din cobra,devin lipicioase etc..). Totusi poate vine cineva cu o solutie .

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de osc1or »

poti sa rehidratezi bilele in apa de garla
in 5-6 ore isi trag sufficient lichid si le poti da cu cobra mult mai bine
Critic echilibrat

arhanghelu
Mesaje: 60
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de arhanghelu »

Sorbat de potasiu.

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de rinvid2000 »

Sorbat de potasiu folosit in industria vinului? Ce cantitate folosiți / kg de boilies? in fisa lui e trecut 27g/ hectolitru.

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de Marian Constantin »

X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Ajutor boiliesuri shelf life.

Mesaj de rinvid2000 »

Este ok conservantul CCMoore dar nu cred ca producatorii folosesc un conservant care adauga un 5 lei valoare in plus pe kg de boilies.
Varianta cu Sorbatul de potasiu as incerca-o dar astept un raspun in ceea ce priveste cantitatea pe kg de mix de la cineva care foloseste.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”