Ingrediente care leaga mixul?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Ingrediente care leaga mixul?

Mesaj de tonny »

As vrea sfaturi de la cei care isi fac bile acasa in legatura cu ingredientele folosite pentru a lega bine boilesurile si a le face lucioase.Ma intereseaza ma mult pentru bile solubile.Astept pareri.
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

marian v
Mesaje: 47
Membru din: Joi Feb 11, 2010 19:27

Re: Ingrediente care leaga mixul?

Mesaj de marian v »

Nu am prea mare experienta ( imi fac bilele singur doar de vreo 2 ani ) insa eu folosesc pentru a lega fainurile urmatoarele produse :
-vitamealo (lapte praf pt vitei)
-faina de soia
-maggablend rosu
-CLO

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Ingrediente care leaga mixul?

Mesaj de tonny »

Mersi de raspuns dar eu nu ma refer la acestea ci la alte produse care dau mixului legatura(elasticitate) si intereste bila dandui aspect foarte lucios chiar si dupa uscare.
Cred ca intre ingrediente se afla:
- pudra de ou
-gel de zer
-izolatul de zer
-caseinatele de calciu si sodiu
-si altele
Problema mea este ca nu stiu exact care este mai bun si de aceea am intrebat si cu scuzele de rigoare daca nu am pus intrebarea chiar exact cum trebuie.
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

Avatar utilizator
Andrei Costache
Mesaje: 449
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ingrediente care leaga mixul?

Mesaj de Andrei Costache »

nu stiu sigur daca e corect ceea ce spun, insa asta am observat eu saptamana trecuta. am facut 2 transe de bile. la prima transa am inmuiat o carpa cu putin ulei si am uns masa de rulat si pistolul pentru o rulare mai usoara. bilele au iesit lucioase, parca ar fi o crusta. a 2-a zi cand am facut urmatoarea transa, am constat ca nu mai am ulei...iar bilele nu au mai iesit lucioase...

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Ingrediente care leaga mixul?

Mesaj de tonny »

Eu vreau ca acest aspect lucios sa ramana valabil si dupa uscarea totala a bilelor ca de uns normal ca trebuie unsa masa cu ceva altfel nu ai reusi sa rulezi decat cativa carnati si dupaia ar trebui spalata masa si tot asa de pana faci un kg de bile te apuca sezonu 2012 :lol:
Eu vreau sa fie dat acest aspect direct de continutul mixului deoarece sunt unele ingrediente care fac acest lucru,adica dau aspect final bilei ca de cauciucata cu s-ar zice.Eu am enumerat cateva ingrediente mai sus dar as vrea sa intre cei cu experienta sa ne dezvaluie din secretele lor deoarece oricat ai incerca sa faci acasa bile bune fara ajutorul celor cu experienta nu ai rezolva niciodata misterul :wink: .
Eu am destula experienta in fabricarea bilelor,dar am venit cu aceste intrebari pentru a gasi si alte solutii care sa permita jonglarea cu ingrediente si mai ieftine si care dau un randament apropiat al celor scumpe si aici ma refer strict la cele care fac mixul elastic si ii dau fermitate si in acelasi timp ii dau si aspect foarte lucios neramanand imperfectiuni dupa rulaj pe masa de boiles pentru a putea fii aruncate la distante mari cu cobra si a nu se sparge in aruncare.
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

Avatar utilizator
Andrei Costache
Mesaje: 449
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ingrediente care leaga mixul?

Mesaj de Andrei Costache »

am inteles sefu'...ma retrag in glorie :lol:

tonny
pescar de competitie
Mesaje: 1015
Membru din: Dum Apr 11, 2010 9:44
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Ingrediente care leaga mixul?

Mesaj de tonny »

Stai linistit ca nu ai zis un lucru rau deloc treaba cu unsul mesei de rulat si nici nu ai de ce sa te retragi in glorie deoarece aici toti suntem egali si avem de invatat unul de la celalalt cate ceva fie el catusi de putin.
===Toth Stefan Anton===
=All4carp=

Avatar utilizator
pista bv
Mesaje: 209
Membru din: Lun Noi 24, 2008 19:59
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Ingrediente care leaga mixul?

Mesaj de pista bv »

Albumina de ou. Maxim 20% pe kg de mix.
Balazs Istvan

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Ingrediente care leaga mixul?

Mesaj de oanavictor »

10 la suta .........rennet casein mash 90
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ingrediente care leaga mixul?

Mesaj de Cristi Matei »

oanavictor scrie:10 la suta .........rennet casein mash 90
trebuie sa aveti grija cu ce o combinati, se preteaza la boiliesuri semiflotante. consultati specificatiile producatorului.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”