DESPRE TEN

Cum pescuim la cteno? Cum prindem amur mare?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

DESPRE TEN

Mesaj de Vladut Mateianu »

Vreau sa va rog sa vorbim putin si despre ten(ctenofharingodon idella).Deoarece si el este partenerul nostru de distractie si de pescuit, chiar daca nu prea este bagat in seama de toti pescarii.As vrea ca sa invatam cu toti lucruri noi din experientele altora si poate la anul sa prindem mai multi teni.
Iata intrebarile:
1.Care este momeala preferata a tenului ?
2.Ce tip de montura folositi la ten ?
3.Cum trebuie facuta nadirea ?
4.Va sarit vreodata tenul din mincioc ?
:oops: :lol:
5.Ce record personal aveti la ten ?
Ps Cine stie cateva denumiri populare ale tenului.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Bogdan D.

Mesaj de Bogdan D. »

Hai sa raspund eu primul:

1.Porumbul.
2.Fir belitor,carlige anti-eject,boabele cat mai lipite de carlig,neaparat spuma flotanta.
3.Nadirea trebuie sa fie grupata si in cantitati mari.
4.Da.... :oops: ....dar nu a scapat din carlig.
5.~7 kg.

PS: mie imi place sa-l numesc torpila,stiu ca ii mai zice castravete tenului mic.

Acum spune-mi la ce punct am gresit. :oops:

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Aici sunt pe domeniul meu preferat !In majoritatea partidelor bag 1 sau 2 lansete special la ten.
1 porumbul uscat
2ace puternice,fir textil rezistent,coronita sau linie cu 5-6 boabe(neaparat lipite de ac)
3 nadire locala cu punga solubila
4 ha, ha..cateva zeci ,nu unul !
5 18 kg, prins la Dalvari in 2002 !
La noi in gasca i se zice sul.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

NU MA INTERESEAZA SUBIECTUL!
The One Team

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Eu nu pescuiesc special pentru ten niciodata . Am un ten de vreo 4 kg prins pe Peris acum vreo 2 ani , dar nu dadeam special dupa ten , pur si simplu pescuiam la porumb dupa romanesc . Nu am ce sa scriu aici .
Stiu ca le mai zice amuri sau "castraveti" .

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

1.Porumb preparat.
2.Ace cu tija mai lunga, rigul f. scurt astfel incit momeala sa fie aproape de ac. Fane are dreptate. Bune rezultate da si coronita legata de curbura acului.
Intre boabele de porumb se pot intercala si boabe flotante, in functie de structura si vegetatia fundului.
3.Daca se nadeste compact, nu e nevoie de cantitati f. mari.
4.Da.
5.20 Kg. Tincabesti.
6.Amur.

burada adrian
Mesaje: 65
Membru din: Vin Ian 28, 2005 15:44
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de burada adrian »

:lol: Nici eu nu sunt interesat de pescuitul cteno-ului dar cei care au postat mai devreme au dreptate vis-a-vis de stilul de nadire si monturile folosite.Mai trebuie spus ca balta care are cteno trebuie sa aiba si ceva stuf. Recordul meu personal este 7kg. la Tancabesti. :shock: - PS.-trebuie o nada dulce si pe baza de fructe.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

1.Care este momeala preferata a tenului ? - porumbul
2.Ce tip de montura folositi la ten ? - ori textil imbracat in plastic decojit pe ultimii 2cm inainte de carlig ori combi-link (asa ii spune ???) - sa spunem amnesia 10cm, mini swivel si carligul legat cu textil moale liber 2-3cm. carligul numar mai mic, 2-3 boabe de porumb si o bucata de spuma flotanta, firul de par cat mai scurt, porumbul sa atinga curbura carligului, sau bucla de opritor bagata pe carlig (se spune ca tenul musca nu absoarbe momeala precum crapul)
3.Cum trebuie facuta nadirea ? - nu stiu, dar in baltile cu populatie prepondetenta de ten (bertesti, langa braila) am nadit numai cu porumb, pe linie (stanga-dreapta) pe care lansam monturile
4.Va sarit vreodata tenul din mincioc ? - DAAAAAAAAAA... anul asta, la tancabesti, in stanga 'salciei', o 'mandarina' marca andrei (intrebati-l pe el ce avea, ceva cu 'stromberi') aruncata izolat la 'f...i masa', juma de ora dupa, a venit. dupa drill de 15min, am zis 'gata, a obosit, al meu e' si am strans frana ca sa-l aduc la mincioc. ceea ce am si reusit, am ridicat minciocul 10-15cm dupa care a urmat o lumanare demna de ca mai misto stiuca si... BY-BY... si era SIGUR mai mare de 20kg. si vedeti mai jos de cred asta
5.Ce record personal aveti la ten ? - 18.500kg, ponton 0 tancabesti august 2004, porumb unguresc cu biluta flotanta, nadit cu bile si porumb meleg - vlad (parfene) stie...

Ps Cine stie cateva denumiri populare ale tenului. nu - ???
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Stiati ca in unele zone din tara i se mai zice cosas ?
Sau amur, crapul de iarba. Stie cineva ce sau cum este tenul negru(mylofharingodon piceus) ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Re: DESPRE TEN

Mesaj de patabum »

Ca sa-l citez pe Coco, eu sunt fiert pe cteno (imi place teribil ce se intampla la mal...)

1. Habar n-am! Eu am prins cel mai bine la (in ordinea trasaturilor si a cantitatii):
a. porumb cu aroma de anason home-made
b. boilies tutti-frutti
c. porumb la borcan cu aroma de anason (ala verde, de se gaseste prin Obor)
2. Textil rigid, momeala lipita de ac (daca-i porumb musai coronita)
3. La greu
4. Nu, imi place sa ma joc cu el :oops: :oops: cand il vad dupa cocoasa ca-i ten (atunci cand apuc :lol: ) si las frana mai lejera, sa plece linistit. Iar il aduc, iar il las sa plece, si tot asa de 3-4 ori. In schimb mi-a sarit in mal, la 2 metri peste firele a 3 lansete, de am ramas masca
5. 16 Kg pe Valea Argovei

PS: Cten, castravete, amur, ten, torpila, teno

Vladut, ala negru, de care intrebi nu-i scoicar? Ca seamana teribil cu tenul, doar ca-i inchis la culoare...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Ten”