Captura record pentru Cipica la Sarulesti 26,100 kg !

Moderator: Dan Mateianu

Încuiat
Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Captura record pentru Cipica la Sarulesti 26,100 kg !

Mesaj de cipica »

in curand pe ecrane!!!

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Captura record pentru Cipica la Sarulesti 26,100 kg !

Mesaj de miyagi »

Am copilarit pe Sarulesti. Am dat treapta I-a si a II-a stand pe balta. Am recordul personal tot de acolo. Un comun de 22,350kg. S-a intamplat prin `87. Nu mai retin exact. Anul cu cutremurul ala din noaptea de Sambata. De atunci nu am mai reusit sa scot un crap pe mal mai mare desi am cam luat drumurile Dunarii si ale Deltei. Te felicit Cipica pentru reusita si-l felicit si pe Dl. Raduta pentru ce face pe Sarulesti si-n Delta. Anul trecut am arbitrat etapa de Open a LRS pe lac. A fost ca un remake. Ma cuprinsese frisoanele de emotie. Balta arata un pic schimbata insa e aceeasi.
Inca odata felicitari!
Si eu as fi unul dintre cei interesati pentru pachetele de pescuit indiferent daca se pune problema selectiei de clientela pe care o inteleg si o respect pentru ca asa procedez si eu in businessul meu.
Aici n-ar mai trebui sa existe loc de discutii. Este un mediu exclusivist si asa ar trebui sa ramana. Incercati sa accedeti in anumite cluburi si va veti satura de discriminare, va veti apuca de stil sau de cerintele impuse si veti fi mai maleabili in punerea etichetelor.
Urban culture.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Captura record pentru Cipica la Sarulesti 26,100 kg !

Mesaj de pharaoh »

miyagi scrie:Incercati sa accedeti in anumite cluburi si va veti satura de discriminare, va veti apuca de stil sau de cerintele impuse si veti fi mai maleabili in punerea etichetelor.
Ia incearca tu sa nu mai fii roman. Iti iese?
Marius Sârbu

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Captura record pentru Cipica la Sarulesti 26,100 kg !

Mesaj de miyagi »

pharaoh scrie:
miyagi scrie:Incercati sa accedeti in anumite cluburi si va veti satura de discriminare, va veti apuca de stil sau de cerintele impuse si veti fi mai maleabili in punerea etichetelor.
Ia incearca tu sa nu mai fii roman. Iti iese?
Merge pharaoh. E adevarat ca mai greu, dar merge. Important e sa nu te mai uiti la toate detaliile de langa tine si sa-ti vezi cat se poate de mult numai de ale tale. N-am fost rau intentionat ci mi-am spus doar parerea mea.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Captura record pentru Cipica la Sarulesti 26,100 kg !

Mesaj de miyagi »

M-am intors din Franta de curand si abia asteptam sa ma intorc acasa. La toate ale noastre. Nu mai fusesem din `93. Am vazut aceleasi tampenii pe care le stiam de-atunci. M-am bucurat ca un copil ca avem o tara in curs de formare, dezvoltare, bla bla bla si ca nu e saturata pana la distrugere sau degradare cum se intampla acolo. M-am saturat pana acum de aproape toata exuberanta marilor civilizatii si daca nu s-ar fi pus problema excursiei cu copilul de banii cheltuiti m-as fi rasfatat la noi. Important e sa nu ceri mai mult decat ceea ce-ti poate oferii acel mediu pe care il vizezi si daca poti face si tu ceva pentru el, fa-o. N-am spus chestia cu cluburile degeaba pentru ca asa se pot proteja valorile de orice natura. De catre cei interesati constant si nu de catre intrusi care nu fac altceva decat sa se distreze pe moment, indiferent de ceea ce folosesc sau consuma in acel timp.
Urban culture.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Captura record pentru Cipica la Sarulesti 26,100 kg !

Mesaj de pharaoh »

miyagi scrie:
pharaoh scrie:
miyagi scrie:Incercati sa accedeti in anumite cluburi si va veti satura de discriminare, va veti apuca de stil sau de cerintele impuse si veti fi mai maleabili in punerea etichetelor.
Ia incearca tu sa nu mai fii roman. Iti iese?
Merge pharaoh. E adevarat ca mai greu, dar merge. Important e sa nu te mai uiti la toate detaliile de langa tine si sa-ti vezi cat se poate de mult numai de ale tale. N-am fost rau intentionat ci mi-am spus doar parerea mea.
Nici eu n-am fost rau intentionat. E ok sa-ti selectezi clientela, dar nu pe criterii etnice. Se puteau gasi altele...
Marius Sârbu

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Captura record pentru Cipica la Sarulesti 26,100 kg !

Mesaj de miyagi »

Nici eu n-am fost rau intentionat. E ok sa-ti selectezi clientela, dar nu pe criterii etnice. Se puteau gasi altele...[/quote]
Absolut de acord. Nu sunt rasist sau mai stiu eu cum. Stiu ca acea echipa cu pestii din portbagaj din Baia Mare era formata si cu cetateni unguri, parca.
Doar gunoiul trebuie sa-l arunci nu si ce se refoloseste.
Urban culture.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Captura record pentru Cipica la Sarulesti 26,100 kg !

Mesaj de DumiD »

miyagi scrie:M-am intors din Franta de curand si abia asteptam sa ma intorc acasa. La toate ale noastre. Nu mai fusesem din `93. Am vazut aceleasi tampenii pe care le stiam de-atunci. M-am bucurat ca un copil ca avem o tara in curs de formare, dezvoltare, bla bla bla si ca nu e saturata pana la distrugere sau degradare cum se intampla acolo.
Corect! Degradarea societatii franceze a ajuns in asa hal incat,dau un exemplu pur intamplator,oricine poate pescui pe Cassien sa zicem.Sunt niste reguli stupide,nu-ti trebuie decat echipament adecvat si vre-o 60-70 de euro PENTRU TOT ANUL ! Ce prostanaci si francezii astia,in loc sa puna pe unu' bulibasa pe lac care sa interzica pescuitul pentru marocani,romani si albanezi si singurii francezi care ar avea acces ar fi aia care il perie pe staroste cu laude binemeritate..."bravo nea Luis de Funes,ce bun administrator esti dumneata,ca fara tine praful s-ar alege.pot sa pescuiesc si IO maine,ca am fost baiat bun si nu te-am injurat pe forum?".....niste imbecili astia civilizati,mai bine ne "caciulim" noi intre noi cu ai nostrii,cum bine se zicea mai devreme.Mai fac o paranteza pana nu sunt banat,tot incerc sa intru pe site-ul lacului sarulesti si tot incearca sa-mi trimita un trojan,zici ca-i site pentru adulti...daca vor sa-mi afle pinul sa ma roage frumos si il dau,nu-i nevoie de trojeni.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Captura record pentru Cipica la Sarulesti 26,100 kg !

Mesaj de DumiD »

rasfoind un alt forum de pescuit,stupoare !

"- Data partidei: 22-05-2011
- Taxa: 120 lei/12 ore
- Impresii despre drum/caile de acces:
Am venit prin Sarulesti Gara. Drumul dupa calea ferata este foarte prost pentru ca este in curs de asfaltare, momentan pavat cu pietris. Ultimii 2 km pana la drumul de pamant spre balta sunt asfaltati. A plouat probabil cu o seara inainte asa ca erau balti si noroi dar am reusit sa ajungem cu masina pe balta. Pana am plecat s-a uscat.
- Momeli utilizate:
Am folosit rame, viermusi, pufuleti cu miere, boiles cu miere si pufuleti cu usturoi. Platica trage lo orice intra in gura. Rezultate am avut la rama si boiles.

- Comentariu despre partida:
Vremea a fost superba, apa nu prea calda.. si uimitor pentru Sarulesti nu a batut vantul pana la ora 13. Din cauza ca nu se mai prinde nimic notabil si taxa este mare nu erau decat 6 masini pe balta fata de alti ani cand Duminica erau cate 20-30 de masini la bariera. Am prins 10 kg de platica mica, nimic mai mare de 400 g, in mare parte la viermusi, am scapat un ciortan care avea in jur de 2,5 kg si a tras la boiles (am reusit sa-l vad, l-am adus pana in mal), un caras mare, unul din cei mai mari carasi pe care i-am prins,1,5 kg... cantarit, 4 pui de sturion la rama, la fel ca si carasul pe care i-am eliberat pentru ca este pacat de ei, si nici nu permite regulamentul baltii.. cam 7-800 g bucatasi un biban de vreo 400 g tot la rama. La ora 15 am plecat pentru ca deja era foarte cald si nu mai tragea. Balta mi-a lasta o impresie prosta avand in vedere ca a fost prima orara in cei 6 ani de cand merg acolo cand a fost murdara, cu peturi aruncate, gunoi etc.. Am pescuit la jumatatea distantei dintre baraj si fosta stana. Fata de acum doi ani, pentru ca nici anul trecut nu am prins ceva notabil, pot remarca o platica si mai mica, poate de aici si dezinteresul pescarilor pentru balta. Personalul amabil ca de obicei si saritor. Sunt in dubii daca sa mai merg sau nu. Cei din jurul meu nu au prins decat platica de aceeasi marime (sub 400g). Se poate retine tot pestele (carasul si platica precum si ciortanul sub 5kg), nu ai voie sa pescuiesti la bomba, montura de crap sau rapitor. Crapul oglinda, crapul mai mare de 5 kg precum si sturionul se elibereaza neconditionat.

Informatii cu caracter statistic:

- Cantitatea de peste prins (total kg/specie):
Caras: 1 kg;
Alte specii: 12 kg;
- Am folosit un nr. de 4 scule (lansete si undite)
- NU se poate pescui nocturn
- Regimul de pescuit impus: Se poate retine pestele, in limita cantitatii admise
- Cantitatea max. de peste ce poate fi retinuta: 99 kg
Autor: Chinez Ciprian, Sector 6 Comentarii balti: 2. "

Nu mai inteleg nimic.Aparent se poate pescui pe sarulesti,insa numai daca esti traistar,iei toata ciortanica sub 5 kile acasa si faci prapad in caras si platicuta.Am gasit si o invitatie la un macel de ciortanica sub 5 kile facuta prin 98 pe acest forum.Care sunt regulile "casei" pana la urma ca nu mai inteleg?Eu deduc ca toti neavenitii cu saltea de primire si spray nu sunt bineveniti pentru ca elibereaza crapul neconditionat.Eu unul care nici macar nu m-am obosit sa-mi cumpar juvelnic sau saci probabil ca sunt dat la caini.Propun ca in urmatorul numar Superpescar sa apara si reversul medaliei,o partida la ciortanica nu la crap mare si la sfarsit sa ni se dea reteta de saramura dupa care a fost gatit,eventual si vinul cu care a fost asezonat.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Captura record pentru Cipica la Sarulesti 26,100 kg !

Mesaj de miyagi »

DumiD scrie:
miyagi scrie:M-am intors din Franta de curand si abia asteptam sa ma intorc acasa. La toate ale noastre. Nu mai fusesem din `93. Am vazut aceleasi tampenii pe care le stiam de-atunci. M-am bucurat ca un copil ca avem o tara in curs de formare, dezvoltare, bla bla bla si ca nu e saturata pana la distrugere sau degradare cum se intampla acolo.
Corect! Degradarea societatii franceze a ajuns in asa hal incat,dau un exemplu pur intamplator,oricine poate pescui pe Cassien sa zicem.Sunt niste reguli stupide,nu-ti trebuie decat echipament adecvat si vre-o 60-70 de euro PENTRU TOT ANUL ! Ce prostanaci si francezii astia,in loc sa puna pe unu' bulibasa pe lac care sa interzica pescuitul pentru marocani,romani si albanezi si singurii francezi care ar avea acces ar fi aia care il perie pe staroste cu laude binemeritate..."bravo nea Luis de Funes,ce bun administrator esti dumneata,ca fara tine praful s-ar alege.pot sa pescuiesc si IO maine,ca am fost baiat bun si nu te-am injurat pe forum?".....niste imbecili astia civilizati,mai bine ne "caciulim" noi intre noi cu ai nostrii,cum bine se zicea mai devreme.Mai fac o paranteza pana nu sunt banat,tot incerc sa intru pe site-ul lacului sarulesti si tot incearca sa-mi trimita un trojan,zici ca-i site pentru adulti...daca vor sa-mi afle pinul sa ma roage frumos si il dau,nu-i nevoie de trojeni.
Fratele meu! Stiu niste povesti tragi-comice despre Lac de Cassien cu "oameni", mai putin pescari si despre modul original in care scot ei pestele de-acolo. Si ce pesti?!! Nu ma face sa vorbesc.
Ai rabdare sa se trezeasca Nea Louis si vei vedea si acolo staroste daca inca n-ai vazut. Imi spui dup-aia pe cine sa perii sau cat sa ma produc pe forumuri.
Urban culture.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “SARULESTI”