Porumb cu atractanti

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@negru
Multumesc ptr increderea acordata, modul de preparare este cel indicat de Andrei, iar substantele folosite de mine sunt cam aceleasi, iata si dozajele :
10 kg porumb

100-200 ml atract
50-100 ml aroma
3-6 linguri betaina
250-500 ml wisky link

Ti-am dat doua valori ca sa iti stabilesti singur dozajele, dupa buget !
Eu ti-as recomanda dozajul maxim, dar nu oricum nu mai putin de minimul indicat de mine .
Un cuvant greu de spus la prepararea porumbului il are de spus si Toni, care ti-a si dat deja o reteta foarte buna.
Daca mai ai nelamuriri, nu ezita !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Cristi_Mosharu
Mesaje: 248
Membru din: Lun Feb 13, 2006 13:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

.

Mesaj de Cristi_Mosharu »

TONI, baga si tu reteta ta...daca nu este "secreta" :wink:

toni
Mesaje: 149
Membru din: Mar Mar 22, 2005 9:44

Mesaj de toni »

@ pilhan :D thanks :D ...

o intrebare : nu e multa aroma ? la 100 ml cred ca e mult ... si vine numa ciortan ..... sa nu ma intelegi gresit pilhane, intreb, nu fac pe deshteptu....


@ fratzioru mosharu

e una foarte buna mai la inceputul topicului .... la concurs ii mai smecheresc eu vreo 2 chestii, dar de principiu aia e... si merge schimbata aroma in ce vrei tu .... chiar si una pe baza de glicerol, ca alcoolul initial plus ala care rezulta din fermentatie sunt solventi de numa numa, si deci imprastie aroma chiar si pe apa rece....

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Asa e Toni, multa aroma, dar important e sa prinzi, sa punctezi ,indiferent daca este ciortan sau balaure ! :D La Dunare important este sa traga, vin multi mici, dar pana la urma intra si monstrul..... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

negru_co
Mesaje: 11
Membru din: Mar Sep 26, 2006 12:32
Puncte: 0
Localitate: Deva

Mesaj de negru_co »

Va multzumesc la toti pentru raspunsurile date, am notat retetele, acum mai ramane partea cu practica... :D

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Ba legio hai ca esti simpatic poate te faci deo sponzorizare de la Olteanu.La porumb conteaza enorm si cum il dai in garla si mai ales cat dai.
Daca ai vecini prosti care dau cu saci se alege praful si de tine care dai doar cate o mana de porumb langa montiura.La plantare e bine sa folosesti pungi solubile ca sa cada exact langa ac.

toni
Mesaje: 149
Membru din: Mar Mar 22, 2005 9:44

Mesaj de toni »

ai dreptate pilhane :D

iar daca il pacalesti pe ten si il aduci pe pat , oricum nu mai mananca nici un fel de crap pe acolo, fie el mare sau mic :D

cand vin porcii aia disperati de viata si cu foamea in gat, cred ca se tireaza orice forma de viata din zona nadita, inclusiv scoicile :D :D :D :D

Cristi_Mosharu
Mesaje: 248
Membru din: Lun Feb 13, 2006 13:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

.

Mesaj de Cristi_Mosharu »

@TONI, am salvat reteta aia de la tine de cand ai postat-o :wink:
eu ma referisem la " alea 2 chestii" de care ai pomenit tu...
dar, poate ne vedem la senzor bar si..vb.

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

ultima trasnaie comisa de mine.....
Porumb de flor icele inmuiat 2 zile si ceva, fiert apoi pana plesnesc boabele, amestecat cu boabe normale inmuiate in apa cu jenant de multa miere de albine, amestecat cu boabe proaspete, care inca mai aveau ceva lapte pe ici pe colo... Toate astea infipte intr-o galeata si acoperite cu tuica de prune ( daca tot n-am avut cu ci-n so beau... :oops: ). SI au stat saracele la maceraty breo cateva zile pana a aparut spumica dela fermentat deasupra. Cemai, te apuca foamea cand deschideai capacu! Dece sa nu fac eu pe desteptu si sa-mi trag o atractie simai turbata si bag in galeata cateva maini de srot cernut... sa ramana numai miezul. Si am bagat in garla toata "crema" aia exact pe portiunea de canal pe care am gasit chironomide la recuperare, prinse pe plumb si marker.... vreo 2 ore am cautat zona aia........ sA VEZI HOARDELE DE RACI CUM SI-AU BAGAT PICIOARELE IN PATUL MEU DE NADA! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: asadar, n-am reusit sa trag vreo concluzie pertinenta, intrucat la fiecare 2 ore iar pleoscaiam apa cu plumbi , deoarece pana si stopperul mi-l haleau curvele alea de raci! Pacat de munca , pacat de vremea indurata, pacat de nada, toate numai din cauza srotului aluia parsiv care mi-a umplut vadul de raci. Abia cand strangeam sculele mi-am adus aminte ca pe vremea cand eram biban mi-am mai compromis o partida de plutareala nadind cu srot. Tot racii m-au exasperat atunci.......
Legio - Patria Nostra !

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel »

Toni,am o intrebare mai prosteasca,sunt total analfabet in pescuit cu saculeti solubili,nu se moaie(topesc) pana arunc montura daca pun in ei porumbul muiat?S-au il pun la zvantat mai intai?Scuze ptr.prostie,dar n-am inteles niciodata faza asta,din primavara umblu cu saculetii solubili in bagaj dar n-am stiut sa-i folosesc si n-am vrut sa ma fac de ras in fata colegilor,mai reticenti cu privire la pescuitul modern la crap.
Fir intins

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”