VOTEZI DEMITEREA LUI BASESCU?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

VEI VOTA PENTRU DEMITEREA LUI TRAIAN BASESCU?

DA
119
44%
NU
153
56%
 
Voturi totale: 272

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: VOTEZI DEMITEREA LUI BASESCU?

Mesaj de Florin Pata »

DumiD scrie:
Albert scrie:
mariusd scrie: m-am gandit ca uitandu-te foarte mult la antene ai putea ajunge sa fi sub efectul manipularii securiste dictate de voiculescu.
E bine ca stii ce se spune la Antene. Inafara de asta cam ce e neadevarat din ce-a scris Florin?

@Florin
In sfarsit cineva are rabdare si insiruie o parte din "actiunile demorcatice" facute de cinstitul(lol) carmaci.
Pe langa alea ar mai trebui spus si impozitarea pensiilor si nesocotirea flagranta a codului fiscal din tarisoara asta.
Oricum, excelent rezumat.
pai hai sa vedem punct cu punct ce prostii debiteaza Florin
- Roberta numara voturile -- Ce treaba are Basescu cu asta?

- legi aprobate (salariile profesorilor) nu s-au respectat(imi amintesc cand analfabetii au votat cu unanimitate o lege deoarece x a tinut degetul in sus/jos,apoi au revenit) -- Ce treaba are Basescu cu asta?

- Base schimba judecatorii CCR,si numea pe cine dorea ... lui in orice functie -- ...........nu stii legea 3 judecatori sunt pusi de senat,3 de camera deputatilor si 3 de presedinte,asa sunt alesi judecatorii ccr,...........

- Base isi dadea cu parerea in orice subiect politic/economic/justitie iar "sclavii lui" votau in parlament absolut totul -- este o tara libera unde fiecare poate sa-si dea cu parerea despre orice,mai ales PRESEDINTELE

- se inchideau spitalele -- Ce treaba are Basescu cu asta?

- concedia mii de politisti pentru ca "l-au deranjat"! -- Concedia Ministerul de Interne,Basescu nu a concediat pe nimeni pentru ca nu poate

- aresta zeci de vamesi sau pe oricine altcineva -- iarasi gresit,Basescu nu a arestat pe nimeni pentru ca nu poate

ca o paranteza,ce-i mai plange Florin pe saracii politisti nevinovati si pe saracii vamesi.continuam

- numea un fost procuror comunist (Macovei) Ministru de Justitie,un chelner Ministru de interne,o baschetbalista Procuror General, un "model " seful Camerei,ministri gen Blonda sau Ritzi,ministrul invatamantului fara BAC,etc. -- Presedintele numeste primul ministru,nu si restul ministrilor.inainte sa arunci cu rahat poate ar fi bine sa citesti si tu constitutia Romaniei,traiesti totusi in tara asta

- erau jigniti ziaristi sau persoane din public -- foarte bine,99% din ziaristi o merita,citeste putin presa,o sa fi surprins cum toate articolele "incendiare" sunt scrise de imbecili care au picat bacul

- nu se mai respecta absolut nici o lege -- asa este,nu se mai respecta,ba mai mult,cand nu mai convin legile sunt schimbate prin ordonante de urgenta neconstitutionale
Pot discuta cu orice persoana ,pe argumente si in mod civilizat ! Cu orice grobian analfabet nu doresc sa discut nimic indiferent de domeniu !Rog un moderator sa stearga jignirile acestui individ !

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: VOTEZI DEMITEREA LUI BASESCU?

Mesaj de miyagi »

@Florin
In sfarsit cineva are rabdare si insiruie o parte din "actiunile demorcatice" facute de cinstitul(lol) carmaci.
Pe langa alea ar mai trebui spus si impozitarea pensiilor si nesocotirea flagranta a codului fiscal din tarisoara asta.
Oricum, excelent rezumat.[/quote]

pai hai sa vedem punct cu punct ce prostii debiteaza Florin
- Roberta numara voturile -- Ce treaba are Basescu cu asta?

- legi aprobate (salariile profesorilor) nu s-au respectat(imi amintesc cand analfabetii au votat cu unanimitate o lege deoarece x a tinut degetul in sus/jos,apoi au revenit) -- Ce treaba are Basescu cu asta?

- Base schimba judecatorii CCR,si numea pe cine dorea ... lui in orice functie -- ...............nu stii legea 3 judecatori sunt pusi de senat,3 de camera deputatilor si 3 de presedinte,asa sunt alesi judecatorii ccr...................

- Base isi dadea cu parerea in orice subiect politic/economic/justitie iar "sclavii lui" votau in parlament absolut totul -- este o tara libera unde fiecare poate sa-si dea cu parerea despre orice,mai ales PRESEDINTELE

- se inchideau spitalele -- Ce treaba are Basescu cu asta?

- concedia mii de politisti pentru ca "l-au deranjat"! -- Concedia Ministerul de Interne,Basescu nu a concediat pe nimeni pentru ca nu poate

- aresta zeci de vamesi sau pe oricine altcineva -- iarasi gresit,Basescu nu a arestat pe nimeni pentru ca nu poate

ca o paranteza,ce-i mai plange Florin pe saracii politisti nevinovati si pe saracii vamesi.continuam

- numea un fost procuror comunist (Macovei) Ministru de Justitie,un chelner Ministru de interne,o baschetbalista Procuror General, un "model " seful Camerei,ministri gen Blonda sau Ritzi,ministrul invatamantului fara BAC,etc. -- Presedintele numeste primul ministru,nu si restul ministrilor.inainte sa arunci cu rahat poate ar fi bine sa citesti si tu constitutia Romaniei,traiesti totusi in tara asta

- erau jigniti ziaristi sau persoane din public -- foarte bine,99% din ziaristi o merita,citeste putin presa,o sa fi surprins cum toate articolele "incendiare" sunt scrise de imbecili care au picat bacul

- nu se mai respecta absolut nici o lege -- asa este,nu se mai respecta,ba mai mult,cand nu mai convin legile sunt schimbate prin ordonante de urgenta neconstitutionale[/quote]

Pot discuta cu orice persoana ,pe argumente si in mod civilizat ! Cu orice grobian analfabet nu doresc sa discut nimic indiferent de domeniu !Rog un moderator sa stearga jignirile acestui individ ![/quote]


`Ai mah lasa-l. Doar asa se disting basistii de restul lumii. Lasa-l sa mai argumenteze cu Basescu ca e haios.
Ultima oară modificat Joi Iul 12, 2012 17:18 de către miyagi, modificat de 2 ori în total.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: VOTEZI DEMITEREA LUI BASESCU?

Mesaj de miyagi »

N-am apucat sa fac comentarii despre ingrijorarea lu` Gitenstin ala, care s-a diluat intre timp.
Base prin combinatii cu Popoviciu le-a facut ambasada. Cei din provincie poate nu stiu cum stau lucrurile in zona Baneasa, dar pot intreba ca nu e un secret.
Era firesc sa-i fie recunoscator, dar l-a durut in basca si a mers la Crin si a dat cu nuca ( Base ) de perete ca-i mai important scutu`.
Urban culture.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: VOTEZI DEMITEREA LUI BASESCU?

Mesaj de Florin Pata »

`Ai mah lasa-l. Doar asa se disting basistii de restul lumii. Lasa-l sa ma argumenteze cu Basescu ca e haios.[/quote]




Accept orice idee sau informatie care nu este conforma cu opiniile mele.De aici pana la "mananci rahat,tembel,etc."! :oops:
Pana la jigniri chiar era haios ! :D
Oricum tipul de discurs ne caracterizeaza pe fiecare dintre noi !

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: VOTEZI DEMITEREA LUI BASESCU?

Mesaj de miyagi »

Florin Pata scrie:`Ai mah lasa-l. Doar asa se disting basistii de restul lumii. Lasa-l sa ma argumenteze cu Basescu ca e haios.



Accept orice idee sau informatie care nu este conforma cu opiniile mele.De aici pana la "mananci rahat,tembel,etc."! :oops:
Pana la jigniri chiar era haios ! :D
Oricum tipul de discurs ne caracterizeaza pe fiecare dintre noi ![/quote]

Asta era ideea.
Stima!
Urban culture.

mariusd
Mesaje: 82
Membru din: Mar Oct 12, 2010 9:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: VOTEZI DEMITEREA LUI BASESCU?

Mesaj de mariusd »

Florin Pata scrie:
mariusd scrie:
miyagi scrie:Sa inteleg ca televiziunea ta favorita este Antena 3.... Spune multe asta.

Antena 3 a fost singura televiziune cu atitudine in toata aceasta perioada, perioada in care democratia romaneasca a fost furata.
Pacat ca n-au existat si la revolutie oameni ca Gadea, Vali Stan, fatuca aia bruneta cu ochelari. Parca Oana Stancu o cheama s.a.
Nu pot decat: :lol:
Mariusd
Trebuie sa acceptam orice opinie deoarece suntem oameni diferiti si cu interese diverse !

Referitor la Antena 3 & Voiculescu :

1) Voiculescu este o persoana dezgustatoare dar se pare ca se pricepe sa faca bani !(sau a acceptat sfaturile unor profesionisti)
2) Din fericire romanii s-au mai desteptat si nu mai "inghit orice abureala" !
3) In ultima vreme populatia se orienteaza catre trusturile media impartiale (sau cat mai impartiale deoarece exista interese financiare peste tot).Din aceasta cauza toate televiziunile sau ziarele care deformeaza grosolan realitatea favorizand un partid sau altul au puncte de audienta de "rusinica!",nu capteaza publicitate si sunt mai mult sponsorizate de partid.(vezi B 1 ,TVR,Realitatea in vremea lui Elan,Evenimentul,Adevarul,RL,etc.)
4) Voiculescu,Camelia V. sau consilierii acestora au preferat sa "produca bani " in mod profesionist
5) De aceea Antena 3 , o emisiune de stiri (nisa) are de multe ori rating peste PROTV (post generalist si lider de piata) - asta spune multe
6) Datorita faptului ca aplaudacii/penibilii PDL-isti nu au niciodata argumente reale si nu suporta sa fie intrebati decat conform unui scenariu/regie stabilita ,s-au retras de la emisiuni
7) Mai mult Antena 3 a fost sabotata in mod repetat prin "cablisti",prin bruiaje sau prin opriri ale curentului in momentele cheie
8 ) Este singurul post asociat CNN in Romania(daca ei cred ca informatiile oferite de Antena 3 sunt veridice,atunci si eu sunt mandru ca vad CORECT lucrurile)
9) Antena 3 are cei mai premiati profesionisti din Romania(indiferent cine organizeaza galele)
10) Orice contestatar al acestui post face trimitere direct la Voiculescu si niciodata nu combate cu argumente informatiile oferite de aceasta televiziune(iar Voiculescu apare de 2 ori pe an/nu am auzit nici o "oda"/lauda fata de acesta pe post)
Suntem pe un forum unde-ti poti scrie/spune parerile liber dar asta nu inseamna ca iti accept orice opinie.
Hai s-o iau punct cu punct ca m-ai provocat:
1) sa caut niste exemple de publicitate pentru companii ale statului? asta inainte sa se interzica acest tip de plata a favorurilor "ziaristilor" pe banii statului
2) mergi in moldova (vaslui, galati, vrancea) si o sa-ti schimbi parerea
3) ia studiaza tu un pic aci si apoi revin-o cu rezumatul: http://economie.hotnews.ro/stiri-media_ ... torala.htm
4) ai ceva cu care poti sustine aceasta parere?
5) te rog nu compara mere cu pere
6) vrei sa revezi inregistrarea cu emisiunea la care a fost invitat Mihai Razvan Ungureanu?
7) aici e o problema strict financiara. motanul felix in schimb incearca sa obtina ceva capital politic din situatia asta. clar trebuie sa mai citesti ce au declarat si unii si ceilalti despre asta.
8 ) posibil nu cunosc
9) da-mi voie sa nu cred acest lucru. vezi premiatii celor de la ProTV
10) da el trebuie sa apara in fiecare zi pe post, nu poate doar sa-si conduca papusile din biroul lui dandu-le doar ordine.
Marius Dumitru

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: VOTEZI DEMITEREA LUI BASESCU?

Mesaj de Florin Pata »

Suntem pe un forum unde-ti poti scrie/spune parerile liber dar asta nu inseamna ca iti accept orice opinie.
Hai s-o iau punct cu punct ca m-ai provocat:
1) sa caut niste exemple de publicitate pentru companii ale statului? asta inainte sa se interzica acest tip de plata a favorurilor "ziaristilor" pe banii statului
2) mergi in moldova (vaslui, galati, vrancea) si o sa-ti schimbi parerea
3) ia studiaza tu un pic aci si apoi revin-o cu rezumatul: http://economie.hotnews.ro/stiri-media_ ... torala.htm
4) ai ceva cu care poti sustine aceasta parere?
5) te rog nu compara mere cu pere
6) vrei sa revezi inregistrarea cu emisiunea la care a fost invitat Mihai Razvan Ungureanu?
7) aici e o problema strict financiara. motanul felix in schimb incearca sa obtina ceva capital politic din situatia asta. clar trebuie sa mai citesti ce au declarat si unii si ceilalti despre asta.
8 ) posibil nu cunosc
9) da-mi voie sa nu cred acest lucru. vezi premiatii celor de la ProTV
10) da el trebuie sa apara in fiecare zi pe post, nu poate doar sa-si conduca papusile din biroul lui dandu-le doar ordine.[/quot


Asa cum am mai afirmat ,respect orice opinie diferita exprimata printr-un minim de argumente,transmisa intr-un mod elegant.Desi nu consider ca argumentele tale sunt fundamentate si pot intra in polemica,prefer sa mai ascult si alte opinii.Deja "fereastra" mea s-a terminat si trebuie sa parasesc calculatorul ! :D

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: VOTEZI DEMITEREA LUI BASESCU?

Mesaj de Cucu Ionel »

Fir intins

Avatar utilizator
zenhor
Mesaje: 77
Membru din: Dum Dec 06, 2009 21:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: VOTEZI DEMITEREA LUI BASESCU?

Mesaj de zenhor »

Cred ca discutia a deviat cam mult si deja argumentele votarii pentru sau impotriva demiterii lui Basescu contin neaparat acronimele: CCR, PPE, UE, B1, A3, DNA, ANAF, ICR, etc.

Eu sincer as vrea sa votez cu cineva care propune:
- introducerea sistemelor de canalizare in toate comunele si satele din Romania(cu minicentrale de epurare a apei).
In modul asta ii dai omului o accesul la un strop de demnitate si ii dai oportunitatea sa se gandeasca si la altceva care ar mai putea fi imbunatatit.
Admir sincer satele din vestul Europei unde nu e nicio rusine sa traiesti acolo. Au tot ce trebuie, de la spital, la cresa, fabrici de masini sau piese de Smart sau ThyssenKrupp, morarul satului, mecanicul, macelarul, etc. Traditiile nu se vor pierde, sunt in sangele tuturor de pe plaiurile mioritice.

- distrugerea microcentralelor de pe Capra, Buda si Otic(e oribil ce s-a intamplat acolo) si renaturare zonei
- renaturarea iazului de decantare de la valea Sesii
- chiar si o exploatare a Rosiei Montane e plauzibila in conditiile in care o face populatia locala, prin mijloace traditionale, nepoluante si foarte lente(gen 150-200kg/an)
- pedeapsirea serioasa a braconierilor si a hotilor
- TVA diferentiat pe ALIMENTE si restul
- ceva/orice pentru agricultura...e penibil ca o tara care are potentioalul de a produce pentru 80 de milioane de oameni/an, nu produce nici macar pentru 19
- usurarea platirii taxelor si impozitelor(in special pentru cei din privat si PFA). De remarcat aici ca procentual taxele din Romania sunt printre cele mai mari din Europa. Plus introducerea unor baremuri(daca castigi sub 25.000 euro pe an sa nu platesti acelasi procent cu cel care scoate 100.000 euro pe an).
- NICIUN guvern n-a facut nimic pentru sistemul de invatamant in 22 de ani! Parintii ori ii trimit la meditatii pe banii lor, ori isi pierd aproape orice urma de speranta asupra viitorului copiilor. Nu e normal! In situatia asta mai bine se desfiinteze tot sistemul de invatamant si se dau banii aia oamenilor sa-si plateasca singuri profesori la domiciliu.
- de sanatate nu mai zic, e un sistem care primeste bani degeaba de la stat(ii mai primeste inca o data de la pacient). Macar acum exista alternativa in privat dar doar pentru cei din mediul urban(in special Bucuresti). Nu e normal si nu e moral sau decent ca un pacient sa fie tratat asa, sa nu i se explice procedurile, sa moara pe masa de anestezie(inainte macar de a fi operat), sa arda bebelusi prin maternitati.

Eu sincer pentru astea as protesta(indifernt cine ar fi la guvernare), nu m-as arata ofensat ca unii sunt mana in mana cu aia care conduc vestul Europei. De ce? Pentru ca acolo e o stare de normalitate in ceea ce priveste ce-am enumerat eu mai sus.
Rhin-ul care in anii '80 suferea cel mai mare accident ecologic din Europa are anul asta o apa atat de curata incat somonul de Atlantic a intrat din nou pe cursul lui. Se si repopuleaza pentru a stimula acest lucru iar raurile mici, afluentii lui, care aveau deja pastrav...au din nou somon de anul acesta.
E o normalitate pe care mi-o doresc.

Daca altii tind spre normalitatea din Rusia sau din SUA, nu ma pot pronunta. Eu in thread-ul asta mi-am exprimat doar parerea personala. Nu trebuie ca altcineva sa fie de-acord cu mine.

Am fost la un lac care e administrat de o asociatie de 40 de pescari. Inchiriaza lacul(20ha) de cativa ani buni cu 6000euro pe an. Taxa pentru intrarea in asociatie e calculata astfel incat sa fie acoperita chiria si o mica populare in fiecare an. Populatia de peste...enorma(crapi pana la 17 kg, somn pana la 50kg, salaul si stiuca sunt introdusi pentru a putea fi luati acasa).
Paza pe lac: NU exista. Mai trec fiecare seara sa se asigure ca nu e nimeni rau intentionat. NU SE FURA!

Cum sunt pazite lacurile din Romania? E o situatie de normalitate ca se fura atat, ca trebuie stat cu paznici zi si noaptea 365 de zile an? Pe deasupra, ti-e frica sa nu te fure chiar ei.

Asta a lasat in urma perioada de 50 de ani de comunism si recunosc, cei 22 de ani de dupa au perpetuat ce-a ramas.
Frumos ar fi sa ne facem singuri ordine in curte dar stim cu totii cat de greu e. Sunt oaze de normalitate dar mai e mult pana va fi generalizata treaba.
Cat timp votul se vinde pe o bere si niste mici, nu cred ca ne putem astepta la minuni indiferent cine va fi presedinte.

M-as intoarce maine acasa, credeti-ma ca n-am apreciat vreodata mai mult Romania. Prin ce-am scris sper sa va dati seama ca nu vreau raul pentru familia si prietenii pe care-i am acolo. Totusi trebuie luat ce-i mai bun de peste tot(si stiu ca inclusiv cei din UE au sfatuit tarile nou-intrate sa NU faca exact cum au facut ei, sunt niste linii de ghidaj de la care nu trebuie sa se abata, dar in rest isi dau si ei seama ca au facut destule erori). Nu putem fi nemti si nu putem fi francezi si nici nu cred ca e bine sa-si doreasca cineva asta, dar vorbim de alte lucruri aici: igiena, educatie, sanatate si facilitati pentru cei care muncesc(indiferent daca la privat sau la stat).

Cine si-a promovat campania sustinand scopurile astea?
Deocamdata nimeni. Si daca ar face-o tot nu i-am vota. Daca n-a promis ca ne da 100 Ron in plus la salariu sau la pensie tot degeaba. Ce conteaza ca euro e 5 RON?

George Andreescu
Mesaje: 111
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:30

Re: VOTEZI DEMITEREA LUI BASESCU?

Mesaj de George Andreescu »

DumiD scrie:esti ******* si nu stii legea 3 judecatori sunt pusi de senat,3 de camera deputatilor si 3 de presedinte,asa sunt alesi judecatorii ccr,*********
Zdrobitoare argumentele, domnule Mitica !

@ miyagi
Pentru oameni ca acest domn Mitica, care pare un mic pui de politician, voiam acele cartuse in plus, domnule Serban :!:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”