Intrebare - Kryston

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

Bogdan D. scrie:Andrei,

Cine stie sa lucreze cu el se descurca,eu am avut de la tine Multistrand daca iti mai aduci aminte si m-am descurcat,nu am intampinat probleme in a lega monturi cu el.Nu zic ca Silkworm-ul nu este un fir misto(este preferatul lui Steve Briggs)......am afirmat doar ca nu este cel mai matasos fir produs vreodata(vezi ce a scris maestru)......fire precum Multistrand si Silky Soft de la Kryston fiind mult mai matasoase decat Silkworm chiar daca se lucreaza greu sau foarte greu cu unele dintre ele.
corect!
The One Team

ViorelM
Mesaje: 159
Membru din: Dum Mar 11, 2007 23:55
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Mesaj de ViorelM »

Si Tim Paisley vorbeste in ALP de Silkworm in combinatie cu Amnesia rezulta o montura foarte eficace. Eu folosesc pt. apa curgatoare montura combi normal cu Silkworm dar schimb Amnesia cu un fir mai rezistent la contactul cu scoicile. Nu mai lucreaza ca si cea a lui Tim P. dar e ok.

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Danio »

Asa cum am scris si la inceputul topicului, pana anul trecut am folosit fire camasuite de la Sufix.

Initial, folosind carlige grele, montura lucra acceptabil. Problemele au inceput sa apara in momentul in care am vrut sa folosesc carlige usoare.

Acesta a fost momentul in care m-am hotarat sa schimb firul cu care leg carligele.

Aici intampin ceva probleme : cum adaptam (potrivim) carligul, in functie de greutatea lui, cu firul, in functie de grosime si celelalte caracteristici ( cat de rigida este camasa, cat de moale este textilul din interior) - ma refer in continuare la firele textile camasuite si in special firele Kryston.

Daca are vreo importanta ce am spus mai sus ; poate ca problema este in alta parte dar eu nu imi dau seama!!!

Poate si ceva pareri despre Kryston Super Mantis!!! Pe asta deja il folosesc!!!

P.S.
Am iesit la prima partida de crap pe anul 2007; rezultatul= 3 crapi( la colegu'- la mine... ganduri: mantis ,carlige grele , carlige usoare... :( :?: )

Numai bine !!!

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Mesaje: 174
Membru din: Dum Mar 27, 2005 17:20
Puncte: 0
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo »

Mantis, Mantis Gold, si acum au lansat pe piata Mantis Dark, pentru zone cu namol.

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Bogdan D. scrie:
cornel rosioru scrie: Acum se gaseste la Senzor Silkworm incepind cu 12lb. la un pret senzational. Este cel mai matasos fir produs vreodata.
Cel mai matasos fir produs de cei de la Kryston este Multistrand maestre nu Silkworm :wink:
Sti ca mie imi plac monturile combi. Partea activa e de numai 5 cm.
Incearca o montura cu Silkworm si alta cu Multistand.
La asa un forfac scurt vezi care e mai matasos si lucreaza mai bine?
Si merlinul e un fir matasos, dar tesatura e mai larga.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Bogdan D.

Mesaj de Bogdan D. »

Maestre aceste doua fire au fost facute pentru situatii diferite.Nu le putem compara deoarece este clar ca intr-o montura combi Silkworm-ul este superior...insa luate separat Multistrand-ul si Silky Soft-ul sunt mai matasoase decat Silkworm-ul.Asta vroiam sa subliniez.

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Am inteles acum. :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”