Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de miyagi »

Si tot pentru Tecsi.
N-as renunta la nici-un set decat pentru combo free spirit + Basia si la asta ma si gandesc in scurt timp, dar sa vedem ce-o mai fi la anu ca daca le harshai aiurea nu se merita sa strici atatia bani pe orice balta.
Asa ca tu vei sti cel mai bine ce va trebui sa alegi in functie de regimul de baza practicat si baltile pe care le frecventezi.
Personal ti-as recomanda XTB-urile de 5500 la betele astea, dar daca schimbi betele ca incarci bine si 3,9 si mai ai si nevoie de 3,9 sa nu ma injuri.
Fa altceva. Cumpara-ti cate una din fiecare si dupa ce le testezi vezi cu care ramai. Eu asa procedez demult de am ajuns sa-mi fac seturile functie de nevoi si stil.
Urban culture.

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 978
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de tecsi78 »

"dar daca schimbi betele ca incarci bine si 3,9 si mai ai si nevoie de 3,9 sa nu ma injuri"...pe asta n-am inteles-o, cum?

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de miyagi »

tecsi78 scrie:"dar daca schimbi betele ca incarci bine si 3,9 si mai ai si nevoie de 3,9 sa nu ma injuri"...pe asta n-am inteles-o, cum?
E posibil ca baltile pe care le vei frecventa cu preponderenta sa impuna un pescuit mai dur, mai la distanta, sau cu pesti preponderent mai mari.
In al doilea rand ti se va ivi ocazia, poate chiar mai devreme decat crezi sa dai si cu 3,9 si o sa vrei sa-ti schimbi betele. Vei schimba si mulinetele atunci?
Testeaza-le pe amandoua si vezi exact ce ti se potriveste.
Ce ar mai trebui sa adaug la ce ziceam mai inainte ar fi faptul ca eu pescuiesc si la Dunare, din barca si-n conditiile astea XTB-urile sunt bijuterii. Nu mai vorbesc de ciortan - viteza ( atentie nea aleene ca nu-i vorba de o asociere cu ciortanu` ) cand trebuie sa tragi de cate un stol, cand iti intra pe pat. Nu prea merge sa ti la fel de mult BBRLC-urile in mana.
Urban culture.

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de Cezar Bibu »

@tecsi,
am avut ambele modele si iti pot spune ca am aruncat, la aceeasi distanta(atata cit poate subsemnatul ! :) ), si cu BBLC ,si cu XTB 5500 ! depinde doar de tehnica si exercitiu, nu neaparat de lanseta x cu y lbs...iti recomand XTB 5500, e mai usoara si mai versatila.

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 978
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de tecsi78 »

Multumesc pentru raspunsuri, sfaturi, XTB va fi. :)

Avatar utilizator
florinbrasov
Mesaje: 260
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 9:22

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de florinbrasov »

eu am xta 5500 la fel ca tambur si forma cu xtb.cu bete shimano de 3,9.si pot spune ca sunt niste bijuteri in lansari si mai ales in dril.recomand xtb 5500.sau 14000
nu e important cat prinzi ,important este sa respecti pescarul de langa tine.

Avatar utilizator
florinbrasov
Mesaje: 260
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 9:22

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de florinbrasov »

asta e si parerea celor de la anaconda germania au stat langa mine la un concurs si aveau ambele mulinete si erau foarte multumiti de ele
nu e important cat prinzi ,important este sa respecti pescarul de langa tine.

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 978
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de tecsi78 »

Care sunt diferentele dintre ultegra xta si xtb?

mimisikuuu
Mesaje: 445
Membru din: Lun Noi 22, 2010 19:58
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de mimisikuuu »

xta e modelul vechi,iar daca intentionezi sa ti le cumperi noi vezi ca a aparut noul model care inlocuieste xtb ul,e vorba de ultegra 5500 xt-c

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de Cezar Bibu »

Gresit ! XTA are frina rapida, XTB are Baitrunner spool II :?
hai ca incepe meciul!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”