Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
kitz
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 11, 2012 4:19

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de kitz »

tecsi78 scrie:Sunt nehotarat, stiu, de-asta am apelat la colegi pescari mai experimentati. In momentul de fata pescuiesc de placere pe balti mici-medii, cu bete de 3,6m si 3,5 lb si prind crapi intre 5-10 kg, dar sper ca voi ajunge la anul si pe balti gen Horgesti unde sunt sanse sa apara si crapi mai mari. Pestii de greutatea amintita mai sus i-am scos si cu Alivio XTA-urile din dotare, pot sa spun ca fara greutate dar ma bate gandul sa le schimb cu ceva mai bune, cat de bune, urmeaza sa vad, in momentul de fata 99% Ultegra 5500 XTA. Am vazut la un magazin online mulineta Navi si mi-am spus ca o intrebare nu strica. Multumesc pentru toate raspunsurile.
pe horgesti e mai bine sa inadesti cu navomodelul,dar se poate pescui si fara el.daca il folosesti atunci nu-ti trebuie lansete tari

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2781
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de Alin Galbenu »

miyagi scrie:
zfcristian scrie:
tecsi78 scrie:Revin, am vazut si Navi 8000 XTB in magazin online la pret bun, puteti sa-mi spuneti ceva de el in relatie cu Ultegra 5500 XTB?
Navi cand a aparut era denumita de unii pescari "masina de aruncat " :mrgreen:

Eu unul ti-as recomanda oro BBLC ori Navi sau orice alta mulineta cu tambur mare de la Shimano.
Parerea mea, 5500 Xtb este mai de domnisoare asa :mrgreen: sau de ciortaneala
Vezi Cristi ca mai sarise unu` ca facusem si eu remarca asta ca sunt bune de ciortan-viteza si a zis ca fac aiurea asocieri cu pescuitul la ciortan.
Desi pentru mine ciortan-viteza inseamna niste stoluri asa de crapceni pana in 5 kile pe care trebuie sa le dai repede afara de pe pat si de-asta e bine sa ti in mana un echipament usor.
"ala" de sarise eram eu ? Daca tu dai afara de pe pat pestii de 5 kg, sa faci loc la cei mari.... pe cei mari nu-i scoti tot cu echipamentul respectiv?
Imagine

George Andreescu
Mesaje: 111
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:30

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de George Andreescu »

miyagi scrie:Bai baiatule. Tocmai am spus mai sus ca am un set de 6 + 6 bete Shimano Force Master, de 3,6 inci cu 3,5 lb / TC.
Citeste si tu cum trebuie si vorbeste dupa ce intelegi ce ai citit.
Pe langa setul asta mai am inca un set de NCS-uri ( 3,9 ) cu BBRLC-uri. Aceeasi poveste. 6+6.
Asa ca nu te mai baga ca stringu`.
Eu am mai zis ca as incerca XTB-urile mai mari. 14000 gen. Ca sa nu mai tin atatia bani blocati si-n plus ca merg mai bine pe spod si marker.
Ce sti tu de-astea?!!! :?
Cat reusiti sa aruncati cu lansetele subliniate ??? :D

Avatar utilizator
srobert312
Mesaje: 39
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:30
Puncte: 0

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de srobert312 »

tecsi78 scrie:Doresc sa-mi achizitionez in viitorul apropiat un set nou de mulinete si am ajuns la cele doua finaliste din titlu. Ii rog pe cei care au folosit una din ele sau poate pe ambele sa-mi impartaseasca din experienta proprie parerile privind aceste mulinete. Multumesc.
Salut tecsi78. Parerea mea este ca daca vrei sa iti cumperi Ultegre, mergi pe 14000. In nici un caz 5500. Personal folosesc BBLC si le-as schimba doar cu Shimano Aero Technium Mgs XS-B 10000. Te sfatuiesc sa nu te arunci la nici una dintre ele pana nu le incerci.

Fir intins!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2301
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de Albert »

zfcristian scrie: Parerea mea, 5500 Xtb este mai de domnisoare asa :mrgreen: sau de ciortaneala
De unde vine prostia asta? Era o vorba acum muuulti ani care zicea: rama mare=> peste mare :lol: . Cum a ajuns sa se aplice si la mulinete?! :shock:
Pan' la urma e chestie de gusturi. Ambele modele isi fac treaba foarte bine. Cu toate astea eu recomand 5500 XTB. Le am "cuplate" cu niste tribal extreme de 3.90 si n-am nici o problema nici la lansare nici la scos pesti...indiferent de greutatea lor.

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 978
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de tecsi78 »

Multumesc frumos pentru sfaturi, am decis sa le incerc pe ambele iar prima din ele, o Ultegra 5500 XTB e deja pe drum.

Avatar utilizator
srobert312
Mesaje: 39
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:30
Puncte: 0

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de srobert312 »

Albert scrie:
zfcristian scrie: Parerea mea, 5500 Xtb este mai de domnisoare asa :mrgreen: sau de ciortaneala
De unde vine prostia asta? Era o vorba acum muuulti ani care zicea: rama mare=> peste mare :lol: . Cum a ajuns sa se aplice si la mulinete?! :shock:
Pan' la urma e chestie de gusturi. Ambele modele isi fac treaba foarte bine. Cu toate astea eu recomand 5500 XTB. Le am "cuplate" cu niste tribal extreme de 3.90 si n-am nici o problema nici la lansare nici la scos pesti...indiferent de greutatea lor.
Cat fir de 0,40 iti intra pe un tambur?

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de Dan Serban »

Parerea mea ca detinator al ambelor tipuri de mulinete , BBRLC-ul este mai versatila (acopera o plaja mai mare de situatii) pe cand Ultegra este mai finuta .
Eu unul nu as pescui cu Ultegra intr-o balta cu agataturi unde as fi nevoit sa scot pestele mai mult din mulineta , pentru asta prefer BBRLC-ul , acelasi lucru si pentru o partida de pescuit plantat la distante mari de peste 200 metri .

Acum depinde de stilul tau de pescuit , alegerea mulinetelor nu are nicio legatura cu marimea pestelui vizat .
Ce nu am testat si ar fi interesant de stiut cu ce mulineta se arunca mai bine pe acelasi bat si acelasi fir .
Pescar de rând

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de miyagi »

aleen scrie:
miyagi scrie:
zfcristian scrie:
Eu unul ti-as recomanda oro BBLC ori Navi sau orice alta mulineta cu tambur mare de la Shimano.
Parerea mea, 5500 Xtb este mai de domnisoare asa :mrgreen: sau de ciortaneala
Vezi Cristi ca mai sarise unu` ca facusem si eu remarca asta ca sunt bune de ciortan-viteza si a zis ca fac aiurea asocieri cu pescuitul la ciortan.
Desi pentru mine ciortan-viteza inseamna niste stoluri asa de crapceni pana in 5 kile pe care trebuie sa le dai repede afara de pe pat si de-asta e bine sa ti in mana un echipament usor.
"ala" de sarise eram eu ? Daca tu dai afara de pe pat pestii de 5 kg, sa faci loc la cei mari.... pe cei mari nu-i scoti tot cu echipamentul respectiv?
E simplu de inteles prietene ca tot cu alea. Dar eu unul nu prea am vazut loc unde sa topeasca ciortanul si dulapii sa stea cantonati in acelasi timp. Basca ca majoritatea baltilor sunt populate cu peste mic.
La asta nu te gandesti, sau nu-i important pentru tine.
Urban culture.

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 978
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de tecsi78 »

@ Robert
Dupa specificatiile producatorului intra 200m de fir de 0,4 pe Ultegra 5500 XTB

@ Dan
Am citit un articol scris de V. Pavlovici in care au facut un test de casting cu 4 mulinete, incercand sa vada daca greutatea mulinetei influenteaza distanta de aruncare, test in care au comparat BBLC, Navi 7000, Ultegra 5500 XTB si Aero Technium Mgs Kisu Special cu aceleasi lansete si fire. Ei, rezultatul ce ne intereseaza pe noi in topicul acesta a fost ca diferenta dintre cea mai buna si cea mai slaba mulineta (la aruncat desigur) a fost de maxim 5 metri!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”