Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Decebalus
Pescar de competitie
Mesaje: 461
Membru din: Mie Mar 16, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de Decebalus »

tecsi78 scrie:Multumesc pentru raspunsuri. Am bete Chub de 3,6m si 3,5lb cu inel de 40 iar cu baitrunner pe fata m-am obisnuit deja si imi place, avand Alivio XTA-uri pe care am de gand sa le schimb cu una din cele doua modele mentionate. Inclin un pic spre XTB-uri. Daca mai sunt pareri...


Se preteaza mai bine un XTB pe betele mentionate de tine,bbrlc sunt mai nepotrivite cu un inel de 40. parerea mea
Fire intinse
SpritZCarp

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de Dan Serban »

tecsi78 scrie:@ Robert
Dupa specificatiile producatorului intra 200m de fir de 0,4 pe Ultegra 5500 XTB

@ Dan
Am citit un articol scris de V. Pavlovici in care au facut un test de casting cu 4 mulinete, incercand sa vada daca greutatea mulinetei influenteaza distanta de aruncare, test in care au comparat BBLC, Navi 7000, Ultegra 5500 XTB si Aero Technium Mgs Kisu Special cu aceleasi lansete si fire. Ei, rezultatul ce ne intereseaza pe noi in topicul acesta a fost ca diferenta dintre cea mai buna si cea mai slaba mulineta (la aruncat desigur) a fost de maxim 5 metri!
Din punctul meu de vedere asezarea firului pe tambur este mult mai importanta pentru lanseurile la distanta .
In fine , eu prefer Ultegra 5500 XTB atunci cand vreau sa pescuiesc cu un echipament usor si sa ma pot bucura de dril , indiferent de greutatea pestelui , acelasi lucru il poti face si folosind BBRLC , dar ansamblul va deveni mai greu .
Pescar de rând

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de Dan Serban »

Decebalus scrie:
tecsi78 scrie:Multumesc pentru raspunsuri. Am bete Chub de 3,6m si 3,5lb cu inel de 40 iar cu baitrunner pe fata m-am obisnuit deja si imi place, avand Alivio XTA-uri pe care am de gand sa le schimb cu una din cele doua modele mentionate. Inclin un pic spre XTB-uri. Daca mai sunt pareri...


Se preteaza mai bine un XTB pe betele mentionate de tine,bbrlc sunt mai nepotrivite cu un inel de 40. parerea mea
Fire intinse
Test facut de mine .
BBRLC + Mtx14 inel de 40
BBRLC + Mtx14 inel de 50

Acelasi fir (0,25 mm), acelasi plumb . Nicio diferenta notabila in aruncare . Lucrurile s-ar fi schimbat daca as fi aruncat cu un fir mai gros (de la 0.36 in sus ) , un mic plus pentru batul cu inelul de 50 .
Parerea mea .
Pescar de rând

Avatar utilizator
Decebalus
Pescar de competitie
Mesaje: 461
Membru din: Mie Mar 16, 2011 10:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de Decebalus »

Dan Serban scrie:
Decebalus scrie:
tecsi78 scrie:Multumesc pentru raspunsuri. Am bete Chub de 3,6m si 3,5lb cu inel de 40 iar cu baitrunner pe fata m-am obisnuit deja si imi place, avand Alivio XTA-uri pe care am de gand sa le schimb cu una din cele doua modele mentionate. Inclin un pic spre XTB-uri. Daca mai sunt pareri...


Se preteaza mai bine un XTB pe betele mentionate de tine,bbrlc sunt mai nepotrivite cu un inel de 40. parerea mea
Fire intinse
Test facut de mine .
BBRLC + Mtx14 inel de 40
BBRLC + Mtx14 inel de 50

Acelasi fir (0,25 mm), acelasi plumb . Nicio diferenta notabila in aruncare . Lucrurile s-ar fi schimbat daca as fi aruncat cu un fir mai gros (de la 0.36 in sus ) , un mic plus pentru batul cu inelul de 50 .
Parerea mea .



Pe un bat de 3:60 cu inel de 40 sau 3.90 Dane?
Intredevar se reduce frecarea la fire mai groase pe inelul de 50.



Mi se par cam grele pentru un 3.60
SpritZCarp

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de Dan Serban »

Testul l-am facut pe bete de 3.90 .
Pescar de rând

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 978
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de tecsi78 »

Practic un pescuit de placere cu echipamentul mentionat mai sus, pe balti mici-medii, cu agatatura minima, nu plantat la distanta mare si am prins pesti de 6-10kg...deocamdata ;) E corect sa cred ca Ultegrele vor fi mai bune?

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de Dan Serban »

tecsi78 scrie:Practic un pescuit de placere cu echipamentul mentionat mai sus, pe balti mici-medii, cu agatatura minima, nu plantat la distanta mare si am prins pesti de 6-10kg...deocamdata ;) E corect sa cred ca Ultegrele vor fi mai bune?

Nu exista termen de comparatie intre cele doua modele , poti spune doar ca este alegerea corecta , desi in timp este posibil sa te intalnesti si cu situatiile expuse de mine , iti vei face treaba si cu Ultegrele , dar parca nu au siguranta BBRLC_urilor :D
Pescar de rând

Avatar utilizator
srobert312
Mesaje: 39
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:30
Puncte: 0

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de srobert312 »

tecsi78 scrie:@ Robert
Dupa specificatiile producatorului intra 200m de fir de 0,4 pe Ultegra 5500 XTB

@ Dan
Am citit un articol scris de V. Pavlovici in care au facut un test de casting cu 4 mulinete, incercand sa vada daca greutatea mulinetei influenteaza distanta de aruncare, test in care au comparat BBLC, Navi 7000, Ultegra 5500 XTB si Aero Technium Mgs Kisu Special cu aceleasi lansete si fire. Ei, rezultatul ce ne intereseaza pe noi in topicul acesta a fost ca diferenta dintre cea mai buna si cea mai slaba mulineta (la aruncat desigur) a fost de maxim 5 metri!
La asta vroiam sa ajung. Daca vreodata vei fi nevoit sa plantezi la o distanta mai mare de 200 de metri?

kitz
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 11, 2012 4:19

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de kitz »

sunt super bune pt un asemenea stil de pescuit.iti zic sigur ca poti scoate si pesti cu mult mai mari.

Avatar utilizator
srobert312
Mesaje: 39
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:30
Puncte: 0

Re: Ultegra 5500 XTB sau BBLC

Mesaj de srobert312 »

srobert312 scrie:
tecsi78 scrie:@ Robert
Dupa specificatiile producatorului intra 200m de fir de 0,4 pe Ultegra 5500 XTB

@ Dan
Am citit un articol scris de V. Pavlovici in care au facut un test de casting cu 4 mulinete, incercand sa vada daca greutatea mulinetei influenteaza distanta de aruncare, test in care au comparat BBLC, Navi 7000, Ultegra 5500 XTB si Aero Technium Mgs Kisu Special cu aceleasi lansete si fire. Ei, rezultatul ce ne intereseaza pe noi in topicul acesta a fost ca diferenta dintre cea mai buna si cea mai slaba mulineta (la aruncat desigur) a fost de maxim 5 metri!
La asta vroiam sa ajung. Daca vreodata vei fi nevoit sa plantezi la o distanta mai mare de 200 de metri?
Ma refer la balti unde esti obligat sa folosesti 0,40. Sau nu ai de gand sa plantezi? E bine sa ai o mulineta care sa te ajute in orice situatie.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”