MTX14 sau Prologic C2

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
mimisikuuu
Mesaje: 445
Membru din: Lun Noi 22, 2010 19:58
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de mimisikuuu »

menzoco scrie:Decat sa dau 400 Ron pe mtx,mai bine caut ceva second.
Corect.....MTX14 arunca bine si atat..

Avatar utilizator
menzoco
Mesaje: 490
Membru din: Mie Iul 07, 2010 17:21
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de menzoco »

zfcristian scrie:
menzoco scrie:Daa am c3 dar si c2 lucreaza bine.si aspect placut.
Gigica las-o mai usor cu C3-ul ala , e ok in aruncare intr-adevar dar de aici pana la a generaliza e cale lunga plus ca fiecare este subiectiv, ii plac betele lui .

Ps: daca pui momitoare pe C3-urile alea .....
Zf tu ai vandut 4buc beastmaster 3.90 cu 1800 Ron,si garantie 1an si ceva.scuza-ma ca le preferam pe alea decat mtx noi.acum hai sa pescuim numai cu momitoare si drilul cu parmacu.

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de zfcristian »

menzoco scrie: Zf tu ai vandut 4buc beastmaster 3.90 cu 1800 Ron,si garantie 1an si ceva.scuza-ma ca le preferam pe alea decat mtx noi.acum hai sa pescuim numai cu momitoare si drilul cu parmacu.
Nu pui corect problema.
Punctul meu de vedere e urmatorul : Tu ai C3 , nu mi se pare corect sa divaghezi si sa spui ca si C2 sunt super bete in detrimentul MTx-ului .
Intr-adevar C3 e un bat ok cu care te duci in 150-155 metri in conditii de casting cu fir de 0,22 dar tu stii ca trebuie sa pui si montura ca sa prinzi peste :mrgreen: , nu trage la plumb al dracu crap :mrgreen: sau sa pui momitor caz in care nici C3 nici C2 (apropo parca sunt si niste masini de la Citroen :mrgreen: ) nu o sa te ajute sa fortezi astfel incat sa ajungi cat mai departe in aruncare si stii bine ca pe unele balti conteaza cei cativa metri in plus .
Vrei drill mergi la feeder , pentru crap ai nevoie de distanta si tu o stii bine , daca mergi pe M9 nu e cazul dar pe alte balti unde ai nevoie de distanta......

Cat despre MTX nu inteleg de unde virulenta asta ca e din china, laponia sau mai stiu eu , este un bat care arunca bine iar in drill nu uita ca pescarul pierde pestele si nu batul .
Ps: Nu uita aruncarile lui Adrian Voicu pe Greaca anul trecut cu MTX de 3,6 metri

mimisikuuu
Mesaje: 445
Membru din: Lun Noi 22, 2010 19:58
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de mimisikuuu »

zfcristian scrie:
menzoco scrie: Zf tu ai vandut 4buc beastmaster 3.90 cu 1800 Ron,si garantie 1an si ceva.scuza-ma ca le preferam pe alea decat mtx noi.acum hai sa pescuim numai cu momitoare si drilul cu parmacu.
Nu pui corect problema.
Punctul meu de vedere e urmatorul : Tu ai C3 , nu mi se pare corect sa divaghezi si sa spui ca si C2 sunt super bete in detrimentul MTx-ului .
Intr-adevar C3 e un bat ok cu care te duci in 150-155 metri in conditii de casting cu fir de 0,22 dar tu stii ca trebuie sa pui si montura ca sa prinzi peste :mrgreen: , nu trage la plumb al dracu crap :mrgreen: sau sa pui momitor caz in care nici C3 nici C2 (apropo parca sunt si niste masini de la Citroen :mrgreen: ) nu o sa te ajute sa fortezi astfel incat sa ajungi cat mai departe in aruncare si stii bine ca pe unele balti conteaza cei cativa metri in plus .
Vrei drill mergi la feeder , pentru crap ai nevoie de distanta si tu o stii bine , daca mergi pe M9 nu e cazul dar pe alte balti unde ai nevoie de distanta......
Pai tu nu esti subiectiv? Lasa ma sa ghicesc,ai Mtx14
Cat despre MTX nu inteleg de unde virulenta asta ca e din china, laponia sau mai stiu eu , este un bat care arunca bine iar in drill nu uita ca pescarul pierde pestele si nu batul .
Ps: Nu uita aruncarile lui Adrian Voicu pe Greaca anul trecut cu MTX de 3,6 metri

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de Alin Galbenu »

Si recupereaza la fel! De bine! :))
Drill cu crap de 5 kg (deci mic),amortit,in luna septembrie (pe 17 chiar), dril frumos, peste fortat sa nu intre in agataturi, multumit 100% de lanseta (mtx 14 3,60m 3,5 lbs).
Asta pentru carcotasi :D Pentru senzatii tari, neasteptate, mi-am luat Feeder..dar nu pot sa arunc peste 60m cu el!

In tot timpul asta, am realizat ca, desi poti sa ai o nada extra,bile extra,mulineta cu fir ultimul racnet.. totul e degeaba daca nu poti sa plasezi montura (lansata) exact acolo unde vrei tu, iar de cele mai multe ori trebuie plasata in buza malului opus. Eh, pentru asta a fost facuta MTX 14. Sa te ajute sa lansezi acolo unde vrei tu.
Spuneau multi ca e "par". O lanseta atat de subtire nu poate fi par

Imagine
Imagine

mimisikuuu
Mesaje: 445
Membru din: Lun Noi 22, 2010 19:58
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de mimisikuuu »

Tu ai MTX14? Lumea mai pescuieste si cu bete de 3,60 si 2,75lb,pescuitul nu se rezuma doar la distanta,tendinta din ce in ce mai accentuata la noi,nu toti suntem pescari de competitii sa ne luam mtx14 de 4,50m cu inel de 70 sa aruncam 200m cu momitor

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de zfcristian »

mimisikuuu scrie:Tu ai MTX14? Lumea mai pescuieste si cu bete de 3,60 si 2,75lb,pescuitul nu se rezuma doar la distanta,tendinta din ce in ce mai accentuata la noi,nu toti suntem pescari de competitii sa ne luam mtx14 de 4,50m cu inel de 70 sa aruncam 200m cu momitor
Nu, am Fox Horizon XT :mrgreen:
Am pescuit anul asta mult pe M9 unde ai aprox 100-120 m luciu de apa in fata, sincer nu e nicio placere, luam sarma de vis a vis constant iar drilul era foarte scurt , motiv pentru care eu unul prefer sa caut o balta unde sa am latime de balta in fata , altfel poti sa nadesti, sa faci un pat de nada si sa pescuiesti , o parere subiectiva

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de Albert »

zfcristian scrie: Vrei drill mergi la feeder , pentru crap ai nevoie de distanta
Ca sa fie clar. Daca esti genul de pescar care are impresia ca se prinde peste doar daca arunci departe si cu momitor da, MTX-ul(sau alta lanseta asemanatoare) e de tine.
Daca te risiti si pescuiesti si altfel mai cauta :D
Sa fiu on-topic, desi n-am pescuit cu niciuna dintre ele, m-as risca la Prologic..nush de ce am impresia ca e mai placuta si mai..permisiva decat MTX-ul. Ma refer la pescuit, cu tot ce implica el, nu doar la lansat momitoare la dreq in praznic.

Avatar utilizator
cristi30
Mesaje: 753
Membru din: Vin Ian 21, 2011 13:07
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de cristi30 »

zfcristian scrie:
mimisikuuu scrie:Tu ai MTX14? Lumea mai pescuieste si cu bete de 3,60 si 2,75lb,pescuitul nu se rezuma doar la distanta,tendinta din ce in ce mai accentuata la noi,nu toti suntem pescari de competitii sa ne luam mtx14 de 4,50m cu inel de 70 sa aruncam 200m cu momitor
Nu, am Fox Horizon XT :mrgreen:
Am pescuit anul asta mult pe M9 unde ai aprox 100-120 m luciu de apa in fata, sincer nu e nicio placere, luam sarma de vis a vis constant iar drilul era foarte scurt , motiv pentru care eu unul prefer sa caut o balta unde sa am latime de balta in fata , altfel poti sa nadesti, sa faci un pat de nada si sa pescuiesti , o parere subiectiva
XT arata intr un mare fel,bravo,iar noul model e si mai al dracu'

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MTX14 sau Prologic C2

Mesaj de zfcristian »

cristi30 scrie:XT arata intr un mare fel,bravo,iar noul model e si mai al dracu'
XTK intr-adevar e mai rau dar si mult mai scump , XT e suficient deocamdata :mrgreen:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”