timp de fierbere bile la abur

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

catalinfish
Mesaje: 45
Membru din: Lun Mar 17, 2008 20:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

timp de fierbere bile la abur

Mesaj de catalinfish »

Buna,
as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o informatie legata de timpul de fierbere al bilelor la abur.
pentru bile de 14 ....minute
pentru bile de 16.....minute
pentru bile de 20.....minute
pentru bile de 24.....minute

Cum ne dam seama ca bilele sunt fierte?
Va multumesc

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: timp de fierbere bile la abur

Mesaj de Genes Florin »

nu este un timp standard, conteaza foarte mult ce aparatura ai, capacitate marimea vasului etc.
fa teste si tu.
nu cred ca te poate ajuta cineva cu tipul exact, raspunsul este la tine. :wink:
Balta Puiesti

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: timp de fierbere bile la abur

Mesaj de nit_matias »

De ce nu faci un test, cel mai simplu bagi bilele la fiert si le verifici din minut in minut. Cand cade pe pamant daca sare e fiarta. Trebuie sa iasa cauciucate.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: timp de fierbere bile la abur

Mesaj de silviu_ms »

in principiu eu le-am lasat 8-10 minute pt 24 mm, dar depinde foarte mult de puterea aburului
spor

Avatar utilizator
brietudor
Mesaje: 186
Membru din: Mar Dec 01, 2009 11:37

Re: timp de fierbere bile la abur

Mesaj de brietudor »

Depinde de puterea calorica a aburului si daca se acumuleaza sau nu presiune in oala.
La o instaltie gen steamer de bucatarie pot sta si 20 min numa se inmoaie si nu se fierb
Eu am un vas mare de inox pe un arzator mare cu butelie iar cele de 20 mm in 6 minute sunt gata. Cand boiliesu e putin elastic si cand il spargi si e inchegat (adica nu mai ai parte moale inauntru e gata)
Avantajul foarte mare la fiertul la abur este ca in primul rand nu se pierde nimic din boilies (apa ramanand curata dupa fierbere) si in al doilea rand boiliesul se fierbe uniform pe toata sectiunea lui...adica cum e la suprafata asa e si in mijloc...nu e intarit numai la suprafata si mijlocu sa ramana moale.
Campion national de tineret 2013!

silviu_ms
Mesaje: 346
Membru din: Dum Mar 08, 2009 14:09
Puncte: 0
Localitate: Targu-mures

Re: timp de fierbere bile la abur

Mesaj de silviu_ms »

alt avantaj e timpul de uscare incomparabil mai mic decat cele fierte, dupa cateva ore se poate nadi cu cobra, singurul dezavantaj e ca dureaza mai mult mai ales cand faci cantitati mari pt un concurs sa zicem
spor la rulat :mrgreen:

shubu
Mesaje: 148
Membru din: Joi Noi 10, 2005 12:45
Puncte: 0
Localitate: oradea

Re: timp de fierbere bile la abur

Mesaj de shubu »

nit_matias scrie:De ce nu faci un test, cel mai simplu bagi bilele la fiert si le verifici din minut in minut. Cand cade pe pamant daca sare e fiarta. Trebuie sa iasa cauciucate.
daca sare de doua ori ,sigur e bila. daca sare de trei ori , este trila! :))))

exista si niste spray-uri care ajuta la rulare.in plus formeaza o pelicula pe bile care impiedica pierderea de substante nutritive in timpul fierberii!
Sinca Bogdan

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: timp de fierbere bile la abur

Mesaj de nit_matias »

zi-mi si mie de sparyurile astea ce cum, :)
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

szabo laszlo
Mesaje: 59
Membru din: Mar Dec 02, 2008 16:25
Puncte: 0
Localitate: TURDA

Re: timp de fierbere bile la abur

Mesaj de szabo laszlo »

exista si niste spray-uri care ajuta la rulare.in plus formeaza o pelicula pe bile care impiedica pierderea de substante nutritive in timpul fierberii!
Afirmatia ca ajuta rularea este adevarata ,dar cea ca ar proteja bila sa nu piarda substante nutritive in timpul fierberii nu are temei stintific , :shock: din contra la o asemenea afirmatie ar trebui sa te feresti de acest produs care impiedica difuzia in conditiile cele mai optime ( fierbere ) atunci ma intreb :?: cum difuzeaza acea bila in apa la temperatura normala .Indiferent ce protectie oferi bilei daca a fost fiert ( a fost supus unui regim termic ridicat ) el pierde din valoarea nutritiva direct proportional cu timpul si temperatura de fierbere.Daca apa de fierbere nu se coloreaza inseamna ca difuzia este slaba dar nu inseamna ca nutrientii din bila nu se degradeaza datorita fierberii. Parerea mea :!:

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: timp de fierbere bile la abur

Mesaj de Vladut Mateianu »

szabo laszlo scrie:
exista si niste spray-uri care ajuta la rulare.in plus formeaza o pelicula pe bile care impiedica pierderea de substante nutritive in timpul fierberii!
Afirmatia ca ajuta rularea este adevarata ,dar cea ca ar proteja bila sa nu piarda substante nutritive in timpul fierberii nu are temei stintific , :shock: din contra la o asemenea afirmatie ar trebui sa te feresti de acest produs care impiedica difuzia in conditiile cele mai optime ( fierbere ) atunci ma intreb :?: cum difuzeaza acea bila in apa la temperatura normala .Indiferent ce protectie oferi bilei daca a fost fiert ( a fost supus unui regim termic ridicat ) el pierde din valoarea nutritiva direct proportional cu timpul si temperatura de fierbere.Daca apa de fierbere nu se coloreaza inseamna ca difuzia este slaba dar nu inseamna ca nutrientii din bila nu se degradeaza datorita fierberii. Parerea mea :!:

asa este. poate nu s-a exprimat bine shubu.... :wink: (sau are el aceste sprayuri de vanzare :D )
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”