PROPUNERI REGULAMENT , PROPUNERI ARBITRAJ

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

Dan Mitranescu scrie:...o nadire sxcesiva facuta de catre unul din concurenti abuziv,poate sa scoata "pe targa " o alta echipa ,fara ca prima sa fie pedepsita in nici un fel ...
Scuze (pe bune) dar cred ca vrem sa reinventam regulamentele... Nu ca eu asi avea mari pretentii la concursuri, dar cred ca (daca vrem performanta internationala) trebuie sa ne ghidam dupa regulamentele FIPS/CIPS.
Nadire excesiva... :lol: Pot sa nadesc cat vreau atata timp cat nadesc in standul meu si cu ce e permis si intre orele permise. Daca prind sau nu in standul meu dupa nadire masiva, e treaba mea.

"Brain storming", intradevar naste idei noi, constructive. Intotdeauna 100 de capete vor gandi mai bine decat doua. Dar (PAREREA MEA) aici cred ca deja se depaseste masura. Cu toate astea, putem merge in continuare, sa vedem la ce ajuta in final. Timp avem, la pescuit nu mergem, campionatul se intrerupe... :lol:

Asa ca: Diii maaa... :lol:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

Si ca sa fiu mai bine inteles, Dane, echipa noastra, Sandel Calina & Vali Vesa, pana in momentul de fata am concurat singuri, fara "echipa de echipe", daca am tras am tras pentru noi, nu pentru alta echipa din "echipe", ca n-am avut :lol: :lol: :lol:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Dan Mitranescu

am tot citit postarile tale si le voi citi si pe cele viitoare . Cezar ti-a explicat cam cum sta treaba cu cantaritul si cu efectul psihologic al "jokerului pe saltea" la ultimul cantar , cind nu mai are nimeni ce sa-ti faca .
Vad ca esti foarte fervent in a face un regulament nou - noutz , dar te intreb fara suparare , ce experienta ai in concursuri ? Nu e retorica intrebarea si nici nu vreau sa sune ca celebre "Ce ai facut in ultimii 5 ani"? Iti justific mai jos de ce te intreb .
In general legiutorul trebuie sa fie un individ cu experienta mare in domeniu , care sa-si imagineze si sa prevada toate lucrurile rele , lasind totusi competitie aerul necesar sa se desfasoare ca un sport si nu o perioada din instructia militara de baza . De aceea se si adopta in astfel de manifestari un regulament international , facut de niste oameni care au organizat si arbitrat miii de concursuri de mai mare nivel decit Moara Vlasiei .
Nu cadea in capcana intinsa de citiva contestatari "cronici" ( uita-te la Dan , el e celebru ) care contestata orice numai de dragul de a scrie si a parea interesanti .
Sunt aici pescari cu vechi state de serviciu in concursuri si nu cred ca auzi din gura lor ca au fost furati , chiar daca uneori pierd concursuri la citeva kg . De cite ori l-ai auzit pe un Nitzu , Maty , Vesa , Serbu , Rudeanu , Gogu , Leo , si multi altii , ca au acuzat furaciuni ?
In general exista respect intre noi si nu stiu de ce de la o vreme lucrurile ai luat-o pe panta asta absurda .
Nu poti schimba niste regulamente decit daca plecam de la premisa ca toti suntem hoti si tu esti cinstit . Eu zic ca trebuiesc pedepsite aspru devierile de la actualul regulament , dar nu ca pina acum , cind nu s-a luat nici o masura impotriva nimanui , chiar si a celor dovediti .

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vali Vesa scrie:
Dan Mitranescu scrie:...o nadire sxcesiva facuta de catre unul din concurenti abuziv,poate sa scoata "pe targa " o alta echipa ,fara ca prima sa fie pedepsita in nici un fel ...
Nadire excesiva... :lol: Pot sa nadesc cat vreau atata timp cat nadesc in standul meu si cu ce e permis si intre orele permise. Daca prind sau nu in standul meu dupa nadire masiva, e treaba mea.:

Daca faci asta pentru a prine peste este una ,dar daca nadesti cu zeci de kg iar dupa aceea pleci acasa (nu neaparat fizic) cu scopul vadit de a-ti deranja vecini,pentru o rafuiala mai veche sau pentru a creea avantaj unei echipe ...din echipa :D , asta cum se traduce ? ...sportivitate? ...fair-play?

Nu se poate reglementa nimic in acest sens, dar macar aici,pe forum, sa se simta RUSINEA din aceste descrieri si pe viitor respectivii sa nu se mai preteze la asa ceva.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

@ Val Pangica

Frumos concluzionat...si corect :!:

Dar trebuie avut in vedere ca E IARNA si toata lumea se plictiseste, iar aici e singurul in loc in care ne simtim mai aproape de balta...si asta pentru ca asta e locul de intalnire al majoritatii covarsitoare a pescarilor "maniaci" la crap. Cu bune, cu rele...trece timpul mai usor.

Iar ideile...daca sunt usor de pus in practica si aduc imbunatatiri trebuie luate in seama chiar daca vin de la unii sa zicem ca mine...care sunt cu ani lumina in urma voastra ca si experienta in concursuri. Daca sunt proste (ideile)...le ignorati...si cu asta basta.
Nimeni nu vrea sa impuna nimik...doar ne dam cu parerea si visam la mirosul aburului din diminetile sezonului urmator :lol:

Andrei Ionita
Milionar excentric

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

Val Pangica jr scrie:@Dan Mitranescu

am tot citit postarile tale si le voi citi si pe cele viitoare . Cezar ti-a explicat cam cum sta treaba cu cantaritul si cu efectul psihologic al "jokerului pe saltea" la ultimul cantar , cind nu mai are nimeni ce sa-ti faca .
Vad ca esti foarte fervent in a face un regulament nou - noutz , dar te intreb fara suparare , ce experienta ai in concursuri ? Nu e retorica intrebarea si nici nu vreau sa sune ca celebre "Ce ai facut in ultimii 5 ani"? .

Nu este suparare,inteleg situatia perfect. Problema este ca ma caracterizeaza modestia si nu vreau sa fiu inteles gresit , dar incerc :
Am 35 de ani si am inceput sa pescuies "binisor" de pe la 15 (microbul il am de pe la 7 ani). La inceput a fost placerea ,dar a aparut si partea "financiara" care m-a stimulat. Ambitia de a ma descurca singur cat si pasiunea pentru pescuit m-au facut ca pe la 20 de ani sa devin un braconier cu 6 lansete (asa se interpreteaza acum ,atunci eram chiar invidiat ). Spun ,cu o tenta de rusine, ca am peste 40 de tone la dosar.Pentru a "produce"tot sezonul am aprofundat si pescuitul la rapitor,in special salaul,din barca.M-a ajutat foarte mult acest lucru invatand relieful multor balti,cat si obiceiurile pestilor in functie de sezon.
Ambitionat de spusele apropiatilor ca "nu ai sa traiesti toata viata din pescuit" ,dupa terminarea facultatii, am continuat cu afacerea...si asa am ajuns la "ultimi5 ani' Acum sunt cel mai mare producator de plumbi de pescuit,monturi de pescuit ,poate chiar si de mamaliga din Romania (legal, de data asta :D ). Inca o data ,nu este lauda, vreau sa demonstrez ca ma invart in acest mediu si sunt la curent cu multe.
Cat despre concursuri lucrurile sunt simple, nu am intrat mai demult dintr-un singur motiv :neincredere ( maror este Mirce Gheran care trage de mine de cativa ani).In cele din urma m-am hotarat sa ma Joc si eu putin ,asa ca am intrat anul acesta in competitii :
1. primavara MV 2 - locul 4
2. CC hobaia 2007 -locul 2 castigat in 12 ORE intr-un concurs de 48 de ore
3.toamna MV 2 -locul 4

4. este concursul cu cel mai slab rezultat(locul 11) ,dar pentru mine nici unul nu a contat mai mult . La invitatia d-ului Nae Badulescu am participat cu Maty pe Sarulesti la Cupa Mondiala a Romaniei . Cam atat despre mine!

Si pentru ca am pomenit de Maty doua lucruri vreau sa spun :
1. intr-una din serile petrecute pe Sarulesti i-am observat lacrimile din ochi in timp ce-mi povestea despre unele concursuri unde s-a batut cu... morile de vant...poate deaceea insist si eu pe aici cu "tampeniile" mele...
2. este un un exemplu de fair-play care nu credeam ca exista :
...era noapte,vecinii erau la minim 100m ,de arbitrii nu se punea vorba,pestele era pe vad, Florin era cu un peste in dril ,eu eram in barca gata sa plec sa plantez,Maty era cu lanseta de rezerva pregatita .Primeam montura pentru a o planta numai dupa ce pestele era pe saltea !!! Asa este Maty! Asa doresc sa ajung si eu !
Bucuros de cunostinta ! :D Sper ca nu am plictisit.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

Si pentru cine vrea sa ma cunoasca si mai bine ca pescar ...accept invitatii la " RAHOVA " ! ! ! :D :D :D

Pare gluma ,dar nu este... !!! :D :D

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

Dan Mitranescu scrie:...Daca faci asta pentru a prine peste este una ,dar daca nadesti cu zeci de kg iar dupa aceea pleci acasa (nu neaparat fizic) cu scopul vadit de a-ti deranja vecini,pentru o rafuiala mai veche sau pentru a creea avantaj unei echipe ...din echipa :D , asta cum se traduce ? ...sportivitate? ...fair-play?...
....., am scris mult dar cand sa postez mesajul mi-a cazut netul :evil:
Revin mai scurt:

1. Pana acum am pescuit individual (ca echipa), mai prost sau mai bine, asta nu o spun eu, dar n-am facut jocul nimanui.
2. Daca o sa participam la concursuri cu "echipe de echipe", n-o sa ezitam sa pescuim conform unei strategii impusa de Echipa. Strategie pentru binele Echipei, fara eludarea regulamentului concursului. Banuiesc eu ca si echipa nationala a Romaniei sau a Angliei sau a Afrircii de Sud pescuieste dupa o strategie de Echipa. E vreo problema?
3. Intotdeauna o sa respectam regulamentul organizatorului, indiferent ca se numeste Clubul Pescarilor, Clubul Pelicanul, APCR, RIK SRL sau Gica Pescar!
4. In momentul in care o sa se vrea un regulament UNIC pentru toate competitiile din Romania, indiferent de organizator, iar cluburile sportive vor fi solicitate, o sa ne spunem punctul de vedere. Pana atunci, ORGANIZATORUL stabileste regulamentul, bun sau rau, e optiunea noastra sa participam sau nu.
5. SI CEL MAI IMPORTANT (chiar daca nu are legatura cu subiectul). Daca ai avut ocazia sa pescuiesti cu Maty in echipa trebuie sa te consideri fericit. Pentru o asa onoare si experienta, asi merge cu Maty runner la toate concursurile 5 ani de zile si tot nu cred ca ar fi destul. De la Maty ar fi multe de invatat. Si nu numai despre pescuit.

End of story.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

@Vali Vesa

Nu am deschis acest topic pentru idei personale,nu vreau sa intru in polemici ,nu vreau sa vin eu "mot" si sa schimb regulamente.
Am considerat,in naivitatea mea ,ca sunt unele lucruri care deranjeaza in concursuri ,ca mai sunt si alti doritori sa se exprime legat de asta si ...daca tot este iarna sa mai galgaim si noi ceva .Cei raspunzatori trag cu ochiul si ei decid .
Am scris cat am putut de clar PROPUNERI ,in nici un caz nu am scris REVOLUTIE !!! Sau se apropie "21 - 22" si ne-a intrat in sange? :D

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

PROPUNERI REGULAMENT, PROPUNERI ARBITRAJ.

Mesaj de viorel doloc »

Referitor la "propuneri regulament", .....stau in banca mea, pentru ca am bunul simt sa-i las pe cei cu experienta in concursuri sa faca acest lucru. Daca este vorba de arbitraj, va rog sa-mi permite-ti sa postez urmatoarele: Daca dvs., cei cu experienta, veti decide ca este obligatoriu sa se cantareasca toti pestii la fiecare cantar, acest lucru consemnandu-se in regulament, atunci vin si eu cu o propunere:OBLIGATORIU- pichetii de care sunt legati sacii sa fie pusi in apa la loc vizibil, si sa "iasa"(varful acestora) din apa, suficient(10-20 cm.) cat sa poata fi observati de arbitrii la cantarire. SACUL CU PESTELE SE SCOATE IMPREUNA CU PICHETUL,nu se mai vad picheti....nu mai exista pesti! Daca arbitrul are suspiciuni,intra in apa si controleaza(ca doar d-aia e platit, sa-si faca treaba) iar daca mai gaseste peste, va aplica regulamentul.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”