Exagerari dimbovitzene ??!!

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

Eu sunt unul din cei care si-au spus ca nu se merita pentru inceput un echipament ..tare.
E ratiune ..pura in chestia asta pentru ca nu vad nici un motiv sa-ti cumperi lansete de 300 euro bucata daca nu stii exact pentru ce dai banii si la fel nu stii sa scoti maxim din scula respectiva.
Am dat banii pe altele(pod de la fox , carlige , etc)care zic eu ca-mi folosesc si stiu sa le folosesc.

Sezonul asta la sfarsit o sa le scot la pensie totusi pe astea vechi(niste damuri de 2.70 ) si cred ca o sa incep anu viitor cu Shimano Alivio 3lb.Sa vedem...

La (kilo)gramaje stau cam asha ..1.75 cu 85
Alexandru Marcu

Vlad Pavlovici
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 10, 2005 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici »

Observatia mea era ca multi pescari mai mult sau mai putin incepatori sunt atrasi de vergi de 3,90m si 3,5lb, desi nu toti au nevoie de ele. In Anglia, unde istoria s-a parcurs in etape, exista inca adepti ai vergilor de 3,60m si cel mult 2,75lb. In Romania, etapele au fost sarite si, de cand pescuitul la crap a luat avant, ne-am trezit direct in stadiul de 3,90m/3,5lb. Mai repede vinzi o varga de 3,5lb decat una de 2,5lb – sau cel putin asa mi se pare, cei implicati direct in vanzari ma pot contrazice.

Exista mai multe explicatii: una e ca oamenii isi permit doar un set de lansete si atunci iau setul care sa faca fata in orice conditii, de la oblete la Moby Dick. Alta e ca moda ii impinge in directia asta. Moda are o influenta reala in pescuit si multi ii cad victima, chiar fara sa-si dea seama.

Majoritatea pescarilor pe care ii cunosc eu nu au motive sa foloseasca vergi de 3,90m/3,5lb (mai ales vergi rapide). Fie nu au talia necesara, fie nu au tehnica necesara, fie nu au nevoie de eventualele avantaje ale unei vergi mai lungi, pe baltile pe care pescuiesc. Cele doua mituri pe care se bazeaza preferinta pentru astfel de vergi sunt distanta si puterea. Lanseta arunca mai mult, datorita lungimii, si manevreaza mai bine pestele, in situatii de criza, datorita puterii. E fals. Cel putin la nivelul pescarului mediu, ambele mituri pot fi demolate usor. Distanta nu se obtine din lanseta, se obtine in primul rand din tehnica, apoi din echilibrarea ansamblului. Iar puterea e un concept mai complex, a carui intelegere nu se limiteaza la lectura valorii de test curve a vergii. (Apropo, Carpkiller, 3lb nu reprezinta actiunea, ci valoarea de test curve.)

Repet, vorbesc aici despre pescari cu un nivel incepator sau mediu – care formeaza majoritatea. Pescarii avansati sau experti au motivele lor sa opteze pentru vergi mai puternice sau mai lungi, pentru ca stiu sa se foloseasca de ele. Stiu sa le “interpreteze”, ca sa zic asa. Un exemplu de interpretare este faptul ca puterea vergii trebuie raportata la actiunea blancului. Lansetele semi-parabolice si progresive sunt mai usor de manevrat la valori ridicate de T/C, in timp ce lansetele rapide sunt, deseori, dificile. Un NG de 3,90m/3,5lb e o varga placuta si versatila, in timp ce un Gladiator de 3,90m/3,5lb e un animal super-specializat. In aruncare, n-am probleme sa incarc la maxim NGul, in schimb Gladiatorul ma depaseste.

Ce se poate recomanda pescarilor, mai ales celor care nu stiu exact ce le trebuie? Testeaza inainte sa cumperi. Evita ideile primite de-a gata, s-ar putea sa nu se confirme in cazul tau.

Razvan Dobrescu
Mesaje: 14
Membru din: Mar Feb 15, 2005 11:45
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Razvan Dobrescu »

Vlad! Si eu sunt un adept al lansetelor cu actziune rapida dar FOX GLADIATOR sint pari nu lansete.In dril sunt execrabile,nu mai exista nici o placere(parerea mea)Si ca sa nu creada lumea ca sunt ipocrit ,eu folosesc acum lansete manufacturate de Grabmayer ,blancuri Harrison,4,5lbs.,actziune rapida dar...... extraordinar de placute in dril(este vorba de Harrison Big T)Si ca sa spulberam comentariile inutile am avut si Fox Gladiator si stiu cum lucreaza.Am ramas surprins de testul pe care la-i facut la Tancabesti in care ai spus ca cel mai mult ai aruncat cu pari pe care-i folosesti tu.(scuze pt.ex.plastica)Cred ca aici este vorba de obisnuinta dar si de tehnica. Daca am suparat pe cineva imi cer scuze anticipat.
Faraonu

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Am si eu o observatie legata de aruncari . Lumea ar crede ca tehnica face totul ! Eu zic ca nu e chiar asa - si conditia fizica ( statura , putere , etc ) pescarului influenteaza lungimea aruncarii . Adica asa cum este adevarat ca daca arati ca Stalone si arunci prost , nu vei putea obtine performante , eu zic ca tot atit de adevarat este ca poti sa ai tehnica lui Woodrow si statura lui ........ ( nu dau nume - sa nu supar ) ca tot atit vei arunca ( sa nu-mi spuneti ca Woodrow e mic de inaltime ! In schimb e plin de vina !! )
Acum si despre Fox Gladiator . In sondajul facut de Vlad a inregistrat cifre maxime ( chestie de obisnuinta , asa cum Vlad spune ) . Razvan le numeste "pari" . Eu zic ca nu sunt nici una si nici alta - sunt pur si simplu lansete facute de Fox - care se pot potrivii unui anumit tip de pescuit si pescar , la un anumit segment de pret . Absolutul nu prea exista la acest capitol .
Iar despre tendinta de a lua scule puternice - am mai spus . Se pare ca talia pescarilor nostri , macar astia care scriu pe Forumuri , e peste medie . :lol: :lol:
In al doilea rind suntem destul de saraci ca sa ne luam scule in fiecare an , pe masura ce schimbam locul de pescuit sau progresam pe acest segment al aruncarilor . Din aceasta cauza lumea cumpara de la inceput ceva mare si puternic , in ideea ca nu va rupe lanseta daca se baga in ea si isi va putea folosi brandul corespunzator , plus ca le va putea folosi de la an la an mai bine si mai la adevarata lor valoare . Adica suntem saraci .....

Alt aspect ar fii cifrele publicate de Vlad in articolul din ALP . Fara suparare mi se par exagerate . Si spun asta , urmare unor experiente facute cu Century SP ale lui Victor Oana , mulinete Shimano BBRLC , plumb de 140 grame ( era prezent si Vlad acolo ) . Maxim 136 metri - oricine a aruncat ! Lipsesc vreo 20 metri fata de probe . Cam mult . In plus afirmatia " cu o lanseta de 3,90 si 3 lb -cam toata lumea poate atinge 100 metri " - e iarasi un pic cam hazardata . Eu am o lanseta de 3,9 metri 3 lb - de la Arrow ( mi-a dat-o Marius bonus la altceva ) si sa dea dracii in ea daca arunca mai mult de 60-70 metri . Am dat-o de pomana unui sofer de-al meu ca nu aveai ce face cu ea .

Eu apreciez atunci cind Vlad scrie aici - a fost alaturi de mine cind am gindit acest site - dar mi se pare ca nu intervine decit atunci cind se simte cumva lezat sau cind trebuie sa aduca lamuriri suplimentare . Pacat !

Vlad Pavlovici
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 10, 2005 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici »

Razvan, cred ca n-ai inteles mesajul meu. Asta nu e o dezbatere pe marginea unui anumit model de lansete. E o discutie de principiu. N-am spus ca sunt adept al lansetelor cu actiune rapida, nici n-am laudat lansetele Fox Gladiator. Nu sunt adeptul nici unei categorii de lansete. Fiecare e construita pe un compromis, mai mic sau mai mare, totul e s-o folosesti la ce se pricepe mai bine. Iar daca lansetele Gladiator sunt pentru tine pari, cozi de matura sau ciomege, n-am nici o problema cu chestia asta. Spune-le cum vrei. Constatarea ta nu face decat sa ilustreze ce spuneam, ca ti-ai luat niste vergi care nu ti se potriveau – si ai aflat ca nu ti se potriveau abia dupa ce le-ai luat.

In ceea ce priveste comentariul lui Val despre testul meu si cifrele exagerate: Val, ar trebui sa ma cunosti suficient ca sa stii ca nu scriu la intamplare si sunt atent cu ce scriu. Cifrele sunt reale. Si reprezinta o medie, nu aruncarile cele mai lungi. Dar cum s-a ajuns aici nu are nici o legatura cu cele trei, patru aruncari facute la Darvari cu lanseta lui Victor Oana sau cu prototipul de ESX-H. La Darvari, s-a aruncat cu o mulineta Shimano BBLC, greutate 780 de grame, latimea tamburului de 3,5cm, in timp ce in test am avut o Daiwa Basia, greutate 490 de grame, latimea tamburului 4,5cm. Diferenta e mai mare decat poti sa-ti inchipui, dar accept ca oricine nu are experienta unei asemenea mulinete e tentat sa minimalizeze rolul ei. Dupa mine, efectul e uimitor.

Mai e ceva. In test, am aruncat trei zile, de dimineata pana seara, si eram la capatul unui sezon foarte plin. Nu-mi lipsea antrenamentul. Iar cele mai bune aruncari, cele cu Gladiator, au venit in ultima zi, cand ne-au mai fost aduse cateva lansete pe langa cele programate initial – printre ele era si Gladiator. Ca sa arunci pendul, mai ales cand pendulul nu e aruncarea obisnuita in conditii de pescuit, trebuie sa exersezi si sa intri in ritm. Nu exista aruncare mai solicitanta. Cand prinzi ritmul, incepi sa controlezi miscarea pe toata lungimea ei si gasesti acel “timing” care scoate ce-i mai bun din lanseta. La Darvari, au fost doar cateva aruncari in joaca – chiar si asa, cred ca oricare dintre noi, lasat sa arunce cateva ore zile cu lansetele alea, ca sa nu zic trei zile, si-ar fi imbunatatit performanta.

In fine, si daca tot nu crezi (desi nu vad ce motive ai sa-mi spui ca am falsificat rezultatele), iti stau la dispozitie pentru verificare. Fa rost de o Daiwa Basia si o sa vezi.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Vlad

nu discutam aici de falsificarea rezultatelor . Ce naiba !
Totusi trebuie sa existe ceva care sa sustina diferentele constatate , vad bine si de tine , dintre cele 2 probe ( Dirvari si Tincabesti ) . Explicatia ta mi se pare fair si este OK din punctul meu de vedere . Ar mai putea fii si o grosime a firului diferita .
Totusi sa stii ca lanseta aia de 3,90 si 3 lb ( nu dau nume sa nu fac antireclama - mai ales ca Marius mi-e prieten ) nu arunca mai mult de 80 m nici cu mama pendulului ! :lol: :lol:

Vlad Pavlovici
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 10, 2005 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici »

Val, inca o data, tot ce scrie in test este real si demonstrabil. Sorin Dragoi a facut testul cu mine, intreaba-l si pe el daca ai dubii, iar Malin Musatescu si Vlad Parfene au stat cu noi vreo ora, doua si au fost martorii catorva aruncari masurate. Vlad a si facut cateva aruncari de proba. Fara pendul, fara antrenament, fara nimic, a aruncat in jur de 130 de metri cu Tribalul XTR. Daca citeste asta pe forum, poate sa confirme. Am aruncat 100 de metri cu un St Croix de 2,70m adus de Malin sa ni-l arate, asa ca n-a fost nici o dificultate sa bat peste 100 de metri cu cea mai slaba varga de 3,90m din cele 24 sau 25 testate.

Cat ai aruncat tu cu varga aia e o alta discutie (ce fir, ce plumb, ce inaintas, ce mulineta, ce tehnica de aruncare, cat exercitiu?) si in nici un caz nu inseamna ca nu se poate arunca mai mult.

Iar cand spui despre rezultate ca sunt “exagerate”, spui ca sunt false! Nu exista mai multe intelesuri aici.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Ok Vlad , daca insisti , ce pot sa mai zic ?

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

@Vlad & Val:

Fratilor, hai sa nu ne oprim iarasi la 1/2 drumului. De abia acum discutia merita aprofundata, dpdv-ul meu...

Exista tendinta, corect observata si semnalata de multi, sa facem copy/paste si in viata reala, nu doar in cea virtuala. De acord cu observatia ca achizitionam ceea ce nu ni se potriveste, dar in timp pot aparea corectiile necesare. Nu cred ca reusesc foarte multi sa exploateze la maximum potentialul unei lansete din prima zi. Trebuiesc trecute cateva bariere, unele psihologice. Intr-un fel "te lasi" pe o lanseta care costa cat un bax de vin mai bun si altfel pe una care costa cat o masina la mana a 2-a. Trebuie sa capeti incredere, sa repeti, e un proces care dureaza. In acelasi timp, sunt factori care te pot calauzi intr-o directie gresita. Esti mai voinic, te tine brandu, zici ca e bine ce faci cand de fapt nu e. Esti mai pirpiriu, ti-ai tras o scula despre care scria ca lanseaza sateliti pe orbita si descoperi ca dai cu ea cat dadeai si inainte, poate un pic mai mult. Vei fi dezamagit si partizan infocat al mitingurilor anti-globalizare. Sunt pasi absolut necesari a fi parcursi, etape peste care nu putem sari. Nimic mai adevarat. Care sunt, ce semnificatie au, cand consideram ca putem trece mai departe?

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Am fost si eu la Darvari in ziua de care vorbeste Val.Scopul meu era sa testez SP-uile pt. ca intentionam sa-mi cumpar un set.
Incredibil, parca la capatul firului nu atarna un plumb de 140 de grame.
Pana atunci nu am aruncat niciodata cu un plumb atat de greu.Cu Tom Benson Power Carp, cand aruncam cu 100 g, aveam impresia ca lanseta e aproape de limita.Cu SP-urile nu am avut nici o teama, nu pentru ca nu erau ale mele, ci pentru ca simteam in blank puterea extraordinara a acestei lansete.Am reusit sa arunc si eu 126 metri si in acelasi timp mi-am reconsiderat parerea ca inainte reuseam aruncari de peste 100m.
Vrei sa obtii aruncari la mare distanta? Nu se poate daca nu ai incredere deplina in rezistenta lansetei care o folosesti.
The second best is the first loser!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”