Carlige Crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Legal
Mesaje: 159
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:40
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Carlige Crap

Mesaj de Legal »

Ce carlige folositi cand pescuiti la crap sau ten si cam ce numar?
As dori sa stiu modele pentru monturi cu flotant dar si pt porumb normal/bila.

Spun din prima ca sunt foarte dezamagit de Korda.Nu cred ca mai apelez la aceasta firma in ceea ce priveste carligele.

Tosa
Mesaje: 23
Membru din: Mar Sep 30, 2008 18:17
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Carlige Crap

Mesaj de Tosa »

Nash fang X..nr.6-5-4....
65,64kg Pilhan

Avatar utilizator
Legal
Mesaje: 159
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:40
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Carlige Crap

Mesaj de Legal »

OK. Multumesc !

Mai astept pareri !

Avatar utilizator
andrei0001
Mesaje: 420
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 17:30
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Carlige Crap

Mesaj de andrei0001 »

Desi sunt incepator am cumparat de toate...na ..prima data cumperi ce vezi si apoi iti dai seama ca 90% din ele sunt inutile.
Korda-10 ace in plic 2-3 bune de aruncat
Gamaktashu mb1 pop-up din 2 plicuri am aruncat 5 carlige...multe aveau defect la ochet.
Am primit de la CarpDiscaunt ca premiu pentru un articol un plic de Ashima tc3-drig(printre altele) ....am gasit doar unul cu defect si pot sa iti spun ca ieri am prins un crap de 14.5 kg cu un carlig nr 6.
Am sa incerc si carligele de la Solar..sincer prefer sa dau cu 5 lei mai mult decat sa raman cu 6 carlige dintr-un pachet.

Avatar utilizator
Legal
Mesaje: 159
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:40
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Carlige Crap

Mesaj de Legal »

Eu ma refer mai mult la faptul ca as dori niste carlige carora sa nu li se toceasca asa repede varful...
Am fost la pescuit zilele trecute si dupa 5 aruncari la feeder era gata un wide gape de la korda. Iar substratul nu are scoici sau pietre sau altceva...dezastru..

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Carlige Crap

Mesaj de ionut72 »

ESP Raptor Curve Shanx (exact aceeasi forma cu Nash Fang X, Mugga Continental, de negasitul in prezent Kamasan Carp Maxx etc.) nr 5 si 4. De regula rezista la minim 4-5 pesti capturati (e vorba despre partide de placere) si, din 5 plicuri (50 buc), daca gasesti 1-2 cu defecte de fabricatie.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: Carlige Crap

Mesaj de legio1083 »

Daca nu esti innebunit dupa ascutit carlige (cu setul JAG) atunci Nash Fang Twister poate fi cel mai rezistent si versatil carlig pe care il poti cumpara, dupa parerea mea.
Fişiere ataşate
twister.jpg
twister.jpg (6.32 KiB) Vizualizat de 7833 ori
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
Legal
Mesaje: 159
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:40
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Carlige Crap

Mesaj de Legal »

Va multumesc pentru sfaturi...ideea asta si este...disper cand vad cat de repede se tocesc carligele..
Eu mi-as dori un model cu care sa imi pot face monturile pt plastice/flotant si un model pentru momelile de fund porumb/boilies/pelete etc.


De obicei ca fire pt legat folosesc Sufix Black Silt si Sufix Camfusion.

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: Carlige Crap

Mesaj de legio1083 »

- Pt plastic flotant iei un Twister , ii pui siliconic pe tija si il spanzuri in coditza pe fir textil decojit de camasa. Marimea o alegi in functie de marimea plasticului - curbura sa fie putin mai mare decat lungimea boabei de porumb.

- Pt tiger nuts si porumb natural pastrezi siliconicul pe tija Twisterului dar lasi 5-7 cm intre curbura si seminte. Firul de forfacx il poti decoji total sau doar 1-2 cm langa carlig. Marimea o alegi dupa acelasi principiu ca la plastice.

- Pt bile, fie ele snowman sau simple poti folosi acelsi montaj cu silicon pe tija ori un anou si faci un blowback insa atentie ca tre sa folosesti spuma PVA sau saculet PVA sa nu ti se incurce firul de par.
Personal las mai mult spatiu intre momeala si curbura carligului - mi se pare ca agata mai bine - fiecare trasatura se concretizeaza si niciodata nu mi-a sarit carligul din buza pestelui.

- Indiferent ce momeala folosesti, daca alegi sa o invelesti in pasta solubila, mai adauga 2-3 mm la lungimea firului de par.

- La ten, nu exagera marimea carligului - un carlig nr 6 sau 8 cu priza completa si corecta nu se dezdoaie nici daca agati de o cioata, insa un carlig 1 sau 2 care nu isi umple curbura cu "carne" iti poate crea surprize daca folosesti linie principala de peste 0.40mm si forfac de pste 25 livre

- In loc de alice despicate poti incerca tungsten ClingOn pt ca nu ciupeste firul si prinde si pe fir umed, iar la nevoie il poti refolosi, mutandu-l de pe un forfac pe altul.

- Peletele combina-le intotdeauna cu ceva - plastic / capacel de pop-up / porumb din conserva etc. Inca nu stiu motivul exact insa prind mai bine asa, mai ales pescuite pe pat de seminte si pelete.

Uite, am editat mesajul si am pus cateva poze ca sa-ti dai seama cum poti folosi acelasi model de carlig in diverse feluri pentru a se adapta situatiei in care pescuiesti tu in acel moment:
Fişiere ataşate
Twister crap tancabesti.jpg
Twister crap tancabesti.jpg (49.61 KiB) Vizualizat de 7822 ori
Twister Combi stiff.jpg
Twister Combi stiff.jpg (73.68 KiB) Vizualizat de 7822 ori
twister aligner.jpg
twister aligner.jpg (219.18 KiB) Vizualizat de 7822 ori
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: Carlige Crap

Mesaj de legio1083 »

Si alte cateva poze :wink: :
Fişiere ataşate
Twister silicon.jpg
Twister silicon.jpg (55.32 KiB) Vizualizat de 7820 ori
Twister snowman.jpg
Twister snowman.jpg (81.94 KiB) Vizualizat de 7820 ori
twister ten.jpeg
twister ten.jpeg (51.2 KiB) Vizualizat de 7820 ori
Legio - Patria Nostra !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”